Ooma
اقدامات لازم برای بارداری موفق

دانستن اقدامات لازم برای باردار شدن یکی از اولین مواردی است که شما باید از آن آگاهی داشته باشید. در این مقاله 12 اقدام لازم برای باردار شدن موفق شما را معرفی می کنیم:

1-    آماده شدن برای بارداری

برخی مادرها سال ها پیش از بارداری برای آن برنامه ریزی می کنند. پزشک ماما یا مشاور می تواند برای تغییر روش زندگی و تولدی فرزندی سالم به مادر کمک کند.

2-    اگر اضافه وزن دارید پیش از بارداری وزن خود را کم کنید

اضافه وزن نه تنها باعث می شود سخت تر باردار شوید بلکه باعث می شود در طول بارداری نیز بیشتر اذیت شوید. مادرهایی که اضافه وزن دارند بیش از مادرهایی که وزن نرمال دارند دچار مشکلات بارداری می شوند.

3-    بعد از بارداری نیز ورزش کنید

دوست دارید یوگا کار کنید؟ خانم های باردار بدون هیچ دلیلی ورزش روزانه خود را ترک می کنند حتی اگر ورزش برای آن ها خطر نداشته باشد. اما نرمش در بارداری باید با احتیاط باشد.

4-    غذاهای سالم بخورید تا کالری های موردنیاز را جذب کنید

مادر روزانه نیاز به 300 کالری دارد اما حتما نباید این کالری ها حاوی قند و چربی باشند. بهترین منبع تامین کالری پروتئین خالص می باشد. برخی خانم ها نیز از مکمل های پروتئینی استفاده می کنند و رژیم غذایی قبلی خود را ادامه می دهند. با بهترین تغذیه در دوران بارداری آشنا باشید.

5-    مراقب عوامل استرس زا (روحی و و محیطی) باشید

کار کردن در محیطهای آلوده به عنوان مثال در معرض سیگار برای سلامتی مادر و فرزند مضر( سیگار کشیدن در بارداری و اتفاقات جنین)  است. بعلاوه استرس های احساسی نیز احتمال افسردگی را در طول بارداری افزایش می دهد.

6-    عادات نادرست مثل سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی را ترک کنید

سیگار پیش از بارداری باعث بروز سرطان می شود. بنابراین در طول بارداری نیز باعث بروز سرطان می شود. خانم باردار برای حفظ سلامتی خود و نوزادش باید پیش از بارداری مصرف سیگار را ترک کند. بعلاوه مصرف مشروبات الکلی( چگونگی مصرف الکل در بارداری) نیز باعث آسیب های جدی به جنین می شود.

7-    آب بیشتری بنوشید

در طول بارداری هورمون پروژسترون باعث نفخ و حفظ آب می شود. برای مبارزه با نفخ باید مصرف آب را افزایش داد. مقدار مصرفی مایعات در بارداری مشخص است. مصرف آب برای سلامتی کل بدن نیز ضروری است.

8-    در طول شب راحت بخوابید

بدن مادر در کل روز و شب در حال کار است و سلامتی مادر و رشد نوزاد را تامین می کند. خوابیدن ضروری است. خانم باردار باید بین 8-6 ساده در طول شب بخوابد. طرز خوابیدن در بارداری مهم است.چرت روزانه نیز به آرامش و از بین رفتن خستگی کمک می کند.

9-    در طول بارداری حتما به پزشک مراجعه کنید

در ابتدای بارداری ملاقات با پزشک بی فایده به نظر می رسد اما بررسی آزمایش ادرار و گوش دادن به صدای قلب بچه برای ارزیابی سلامتی بچه و مادر ضروری است. به عنوان مثال مشکلی ساده مثل تغییر سطح هورمون ها می تواند مشکلات زیادی به وجود بیاورد. 

10-    مراقبت های پزشکی خود را ادامه دهید

مراقبت های پزشکی مثل بهداشت دهان و دندان در بارداری، چشم پزشکی در طول بارداری مهم هستند. بارداری ده ماه طول می کشد. در این فاصله مراقبت از مادر نباید به خاطر فرزند متوقف شود.

11-    هر روز ویتامین فولیک اسید را مصرف کنید

مصرف فولیک اسید در ابتدای بارداری ضروری است. هر روز در ساعتی مشخص ویتامین را مصرف کنید و به یاد داشته باشید تا هنگام زایمان از آن غافل نشوید. با سایر ویتامین های بارداری آشنا باشید.

12-    مثبت فکر کنید

مطالعات اخیر نشان می دهد مثبت فکر کردن باعث رشد و سلامتی می شود. به عنوان مثال اگر یک خانم در طول رژیم غذایی باور داشته باشد که وزن کم می کند، حتما لاغر می شود. مشابه این برای خانم های باردار نیز صادق است. اگر مادر باور داشته باشد بارداری موفقی خواهد داشت همین طور می شود.

منبع: http://www.babymed.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95