Ooma
نرمش های دوران بارداری و 5 توصیه جدی

ورزش در دوران بارداری بسیار مفید است، مادرانی که در دوران بارداری ورزش می کنند معمولا از بروز علائمی مانند خستگی و کمر درد در امان هستند. ورزش کردن باعث کاهش عارضه های احتمالی بارداری از جمله لخته شدن خون و دیابت بارداری میشود. همچنین تناسب اندام باعث آماده کردن بدن شما برای زایمان  (ورزش های مناسب زمان زایمان)میشود. باید ورزش کردن تحت نظر پزشک معالجتان صورت گیرد تا هیچ گونه آسیب احتمالی به جنین وارد نشود.

5 هشدار جدی در نرمش های دوران بارداری

1-فعالیت هایی که باید از آن اجتناب کنید:

اگرچه ورزش کردن برای شما بسیار مفید است اما باید ورزش های خطرناک دوران بارداری را بشناسید و از انجام آن در دوران بارداری اجتناب کنید.

  • ورزش هایی از قبیل فوتبال و والیبال
  • اسب سواری و اسکی و سایر فعالیت هایی شبیه آن
  • هر ورزشی که خطر ترومای شکمی را افزایش دهد
  • فعالیت هایی از قبیل دویدن و پرش
  • ورزش هایی که بدن را خیلی سرد و یا خیلی گرم میکند.
  • حرکات پیچیده کمر و یا پیچ دادن کمر
  • ورزش هایی که به مدت طولانی باید به روی پشت بخوابید
  • ورزش هایی که نیاز به نگه داشتن نفس دارد مثل زیر آب شنا کردن
  • انجام هر ورزشی حتی پیاده روی در هوای خیلی داغ و مرطوب

2-در حد تعادل ورزش کنید

حتما قبل از انجام هرگونه ورزش از پزشک خود اجازه بگیرید. ورزش در بارداری باید بصورت متعادل باشد. زیاده روی باعث اثرات جبران ناپذیری بر روی جنین شما می شود. هرگز ورزش هایی که ضربان قلب شما را به بالاتر 140 برساند انجام ندهید. به سیگنال های بدنتان دقت کنید. تا وقتی ورزش کنید که احساس آرامش و راحتی داشته باشید. با ورزش یوگا در دوران بارداری بیشتر آشنا شوید.

3- اگر تازه ورزش کردن را شروع کرده اید

اگر شما قبلن ورزش نمی کردید و تازه شروع به ورزش کردن کرده اید. باید از ورزش هایی با شدت خیلی کم و سبک شروع کنید که به بدنتان فشار وارد نشود. مناسب ترین ورزش برای شروع ملایم پیاده روی آرام است . ایروبیک سبک و شنا هم جز ورزش های سبک و مناسب به شمار می رود. اگر ورزش را شروع کردید. میانگین فعالیت 30 دقیقه هر روز هفته باشد.

4-شرکت در کلاس گروهی

نرمش های دوران بارداری

سعی کنید در کلاس گروهی برای ورزش کردن استفاده کنید. وقتی مادران هم شرایط خود را می بینید انگیزتان برای ورزش کردن بیشتر می شود.

5-احتیاط بیشتر در بارداری

دوران بارداری زمان حساسی است که شما باید کاملا محتاط باشید. باید پزشکتان را از کلیه شرایط پزشکی خود مطلع کنید.  اگر سابقه سقط دارید یا دهانه رحم ضعیف دارید و یا اگر سابقه لخته شدن خون دارید و یا زایمان زودرس دارید. ورزش کردن باعث بدتر شدن شرایط شما میشود. حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93