Ooma
آیا تنبلی تخمدان باعث نازایی میشود؟

چگونه تنبلی تخمدان بر باروری من تاثیر می گذارد؟

علائم تنبلی تخمدان شامل پریودی نامنظم و همچنین افزایش خطر سقط جنین می باشد. در واقع در صورت ابتلا به  تنبلی تخمدان احتمال بارداری پایین می آید و باید از مراقبت های پزشکی استفاده کنید. به یاد داشته باشید وجود تخمدان پلی کیستیک همیشه خبر بدی نیست. بسیاری از خانم های جوان عوارض جانبی شدید ناشی از سندرم ناشی از عدم تعادل هورمون همراه با تخمدان پلی کیستیک را تجربه می کنند. با این حال، با افزایش سن خانم، تعداد فولیکول کاهش یافته و عدم تعادل هورمون خود را تصحیح می کند.

نتیجه این است که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در نوجوانی و بیست سالگی می توانند تخمک های بیشتری در سی سالگی خود بدون سندرم تولید کنند و به همین ترتیب شانس بیشتری برای بارداری خواهند داشت.

 اما خانم دکتر زهرا سیفی، متخصص زنان، زایمان و نازایی، در مورد تنبلی تخمدان اظهار کرد:"در مورد سوالی که پرسیده میشود که آیا تنبلی تخمدان میتواند باعث نازایی و ناباروری شود یا خیر؟ باید بگم بله، تنبلی تخمدان بواسطه اختلالی که در ترشح استروژن و پروژسترون و همچنین اختلال در تخمک گذاری بوجود می آورد میتواند علت نازایی باشه و حتی باید گفت یکی از شایع ترین علل نازایی در خانم های نابارور تنبلی تخمدان است البته خبر خوب این است که این مشکل براحتی قابل درمان است و ناباروری که به این علت ایجاد شده قابل درمان است".

از کجا بفهمیم تنبلی تخمدان داریم؟

شما اگر علائمی مانند بی نظمی پریود دارید باید سونوگرافی بدهید، که نتیجه آن بسیاری از فولیکول های کوچک را نشان می دهد. آزمایش خون هورمونی می تواند تغییرات را در خانم ها با سطوح بالاتر تستوسترون و LH (اغلب در ارتباط با نسبت LH به FSH بالاتر) نسبت به خانم ها با چرخه طبیعی بهتر نشان دهد. این سطوح ممکن است بطور قابل توجهی متفاوت باشد و در اوایل چرخه قاعدگی بهتر ارزیابی می شود. آزمایش خون همچنین ممکن است تغییرات در میزان قند خون و انسولین را نشان دهد.

چگونه تنبلی تخمدان را درمان می کنید؟

- از دست دادن وزن می تواند به دلیل سطح بالای تستوسترون مشکل تر باشد، اما تاثیر آن بر هورمون های متعادل سازی و بازگرداندن پریودی های منظم در زنان چاق بسیار مفید است. بنابراین ورزش و تغییر رژیم غذایی می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

-  حساس کننده های انسولین، مانند متفورمین، باعث کاهش مقاومت انسولین می شود و همچنین می تواند باعث کاهش وزن شود.

- داروهای القاء تخمک گذاری مانند کلومیفن (سرپن یا کلومید) می توانند تخمدان ها را تحریک کنند.

-  اگر به کلومیفن واکنش ندهید، می توانید از داروهای تزریقی (FSH) استفاده کنید، اما این داروها نیاز به نظارت دقیق بر واکنش برای جلوگیری از عوارض جانبی شدید و حاملگی چندقلو دارد.

-  درمان IVF ممکن است در شرایط بسیار دشوار لازم باشد.

 دکتر زهرا سیفی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

امتیاز مطلب: 95% 95