Ooma
آیا با زگیل تناسلی میشه زایمان طبیعی انجام داد؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت رایج انتقال یافته از راه جنسی می باشد که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. علامت اصلی شیوع زخم ها یا تاول در ناحیه تناسلی و گاهی اوقات در اطراف باسن یا در ران است.
دو نوع ویروس زگیل وجود دارد:

 •  نوع 1 (HSV-1)
 •  نوع 2 (HSV-2)

هر دو نوع 1 و نوع 2 می توانند باعث زگیل تناسلی شوند. آنها همچنین می توانند سبب ایجاد زخم در دهان یا زگیل بر روی دست ها شوند. زگیل تناسلی به روش های زیر منتقل می شود :

 • تماس پوست با پوست در ناحیه آسیب دیده
 •  رابطه جنسی دهانی
 •  معاشقه و رابطه جنسی 
 •  به اشتراک گذاری لوازم جنسی

هنگامی که یک بار مبتلا به زگیل تناسلی شوید زخم ها و ویروس در بدن شما برای کل عمر باقی می ماند. اما ویروس همیشه فعال نیست، بنابراین همیشه علائم ندارید. ممکن است به طور مرتب زخم ها و تاول ها را ببینید ولی شدت آنها کمتر می شود.

اگر شما یا همسرتان دچار زگیل تناسلی شدید، به مامای خود بگویید، زیرا در برخی موارد ویروس می تواند برای نوزادان مضر باشد. می توانید با مراقبت های مناسب، در زمان مناسب، به محافظت از نوزاد خود بپردازید.

اما پاسخ خانم دکتر بیتا هرمز، متخصص زنان و زایمان و نازایی، در مورد زگیل تناسلی: " در مورد زگیل تناسلی در بارداری، اول از همه باید معاینه شوید تا مشخص شود که زگیل تناسلی است یا ضایعه ای دیگر. اگر زگیل تناسلی درمان شد و ضایعه فعال نداشتید بله امکان زایمان طبیعی است".

چگونه زگیل تناسلی را تشخیص دهیم؟

تاول ها و زخم ها علائم اصلی زگیل تناسلی هستند و این زگیل ها می توانند در داخل و اطراف واژن، مجرای ادرار (لوله ادرار) و مقعد (کانال پشتی) ظاهر شوند. در مردان زگیل تناسلی بر روی آلت تناسلی، اسکروتوم و مقعد ایجاد می شود.

نشانه ها در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است در اولین بار ابتلا به ویروس، هیچ علائمی نداشته باشید. ممکن است طول بکشد تا تاول ها ظاهر شوند و ممکن است چند ماه یا چند سال طول بکشد سپس تاول ها دیده شوند.
برای افراد دیگر، علائم به زودی پس از قرار گرفتن در معرض ویروس هرپس ظاهر می شوند. در حالی که بعضی افراد نشانه ای ندارند و یا نشانه های کاملا خفیفی دارند، دیگران دچار گلودرد و زخم شدید می شوند، مخصوصا در ابتدای شیوع. احتمالا ترشحات واژن را مشاهده می کنید و احساس ناخوشی مانند آنفولانزا دارید.

متاسفانه هنگامی که ویروس در بدن شما ایجاد شود، به طور مرتب دچار زگیل می شوید. اما علائم کم کم خفیف تر می شوند زیرا سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی برای مبارزه ایجاد می کند.

آیا زگیل تناسلی به جنین من آسیب می رساند؟

زایمان طبیعی با زگیل تناسلی

این مسئله به زمان دریافت ویروس برای اولین بار بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر قبل از بارداری دچار زگیل شده باشید، ویروس آسیبی به کودک شما وارد نمی کند. ابتلا به زگیل در دوران بارداری جدی تر است، اما مراقبت های مناسب می تواند به حفظ سلامت نوزاد کمک کند.

اگر نوزاد در طول زایمان یا بعد از آن مبتلا به زگیل شود، بیشتر نگران کننده است. در صورت وجود زگیل در اطراف واژن در هنگام زایمان نوزاد دچار زگیل می شود. همچنین در صورتی که نوزاد در معرض فرد آلوده قرار بگیرد و عفونت در دست فرد موجود باشد نوزاد دچار زگیل می شود.

هنگامی که نوزاد ویروس را بگیرد، زگیل نوزادان نامیده می شود. این بیماری نادر اما جدی است و می تواند باعث ناتوانی در زندگی شود و یا حتی زندگی کودک را در معرض خطر قرار دهد.

اگر زگیل تناسلی دارید، حتما به ماما بگویید. او می تواند به شما کمک کند مراقبت های اضافی که کودک نیاز دارد دریافت کنید.

اگر قبل از بارداری دچار زگیل تناسلی شوم چه کاری باید انجام دهم؟

در این مورد، خطر برای نوزاد بسیار کم است. زیرا شما آنتی بادی های محافظ را به جنین منتقل می کنید. این آنتی بادی ها با ویروس زگیل مبارزه می کنند. ممکن است که در ابتدای بارداری، برای علائم خود به هیچ درمان دارویی نیاز نداشته باشید. با این حال، اگر به طور مکرر دچار مشکل شدید و یا نیاز به محافظت بیشتری داشتید، داروهای ضد ویروسی توصیه شود. این دارو Aciclovir نامیده می شود و در طول بارداری ایمن است و درمانی برای زگیل تناسلی است.

پزشک شما احتمالا به شما توصیه می کند که داشتن زگیل نباید مانع از زایمان طبیعی شود.

اگر در ابتدای بارداری دچار زگیل تناسلی شوم چه کاری باید انجام بدهم؟

اگر برای اولین بار در بارداری دچار زگیل تناسلی شوید نگران کننده است. اما اگر قبل از هفته 28 بارداری دچار زگیل شدید، آنتی بادی هایی در برابر ویروس تولید می کنید و این محافظت به نوزاد نیز انتقال می یابد.  دوره ای کوتاه مدت از درمان با داروهای ضد ویروسی Aciclovir ارائه می کند. پس از آن باید دارو را برای چهار هفته آخر بارداری مصرف کنید تا احتمال ابتلای دوباره به بیماری کاهش یابد. Acyclovir در طول حاملگی خطرناک است.

پزشک به شما توصیه می کند زگیل تناسلی در دوران بارداری نباید مانع از زایمان طبیعی شود.

اگر در انتهای بارداری دچار زگیل تناسلی شوم چه کاری انجام دهم؟

هنگامی که در شش هفته اول دچار ویروس شوید، بدن شما نمی تواند آنتی بادی ها را در زمان مناسب ایجاد کند تا به نوزاد منتقل شود. بنابراین کودک شما در طول زایمان مبتلا به زگیل می شود. دوره ای کوتاه مدت از درمان با داروهای ضد ویروسی Aciclovir ارائه می کند.

همچنین احتمال دارد متخصص زنان و زایمان توصیه کند برای سزارین برنامه ریزی کنید، بنابراین نوزاد شما در معرض ویروس قرار نخواهد گرفت. پس از اینکه نوزاد شما متولد شد، برای جلوگیری از گسترش ویروس به او، همیشه دست های خود را کاملا بشویید تا زگیل به نوزاد منتقل نشود.

اگر همسر من دچار زگیل تناسلی باشد چه کاری باید انجام دهم؟

اگر همسر شما دچار زگیل تناسلی شده باشد، برای محافظت از خود و کودک از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنید. از آنجا که این ویروس می تواند قبل از اینکه علائم ظاهر شود، فعال باشد، استفاده از کاندوم در بارداری ایمن تر است. اگر همسر شما زگیل تناسلی دارد به مامای خود بگویید، پس او می تواند به شما در مراقبت از خود و فرزند کمک کند.

اگر نوزاد دچار زگیل شود چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که نوزاد دچار زگیل می شود زگیل نوزادان نامیده می شود. این وضعیت نادر است.  برخی از نوزادان بیشتر از دیگران تحت تاثیر زگیل قرار می گیرند. اگر نوزاد دچار عفونت بر روی پوست، چشم ها یا دهان شود، با درمان، بهبود می یابد.

با این حال، زگیل ممکن است بر مغز، اعصاب و دیگر اعضای بدن تاثیر بگذارد. درمان می تواند کمک کند، اما متأسفانه، گاهی آسیب دائمی و معلولیت ایجاد می شود. در چند مورد بسیار نادر، زگیل نوزادان می تواند به اندازه کافی شدید باشد تا زندگی نوزاد را در معرض خطر قرار دهد.

 دکتر بیتا هرمز
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و همچنین موفق به کسب رتبه برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. عمده مراجعه کننده گان خانم دکتر هرمز بانوان باردار میباشند که طول دوران بارداری و زایمان را با همراهی ایشان طی می نمایند. وی در حال حاضر عضو انجمن متخصصین زنان و‌مامایی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

امتیاز مطلب: 91% 91


 • profileمینا فرهادنیا1401/08/28

  من یه سوال دارم.مگه قبل از بارداری ازمایش مخصوص این بیماری گرفته نمیشه؟

  • profileنسیم م1400/04/05

   این نوشتار از بنیاد غلطه، لطفا اصلاحش کنید و کاربران رو به اشتباه نندازید

   • profileنسیم م1400/04/05

    توضیحات درباره تبخال تناسلی است. نه زگیل که hpvاست

    • profileفاطمه آستانی1398/04/12

     اگر زگیل تناسلی از نوع خفیف و کم ضرر مبتلا شدیم بعد ازان باردار شویم احتمال هست ک جنین مبتلا ب ان ویروس شود؟