Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
وضعیت عرضی جنین چگونه است؟

قبل از تولد، کودک شما در موقعیت های مختلفی در رحم قرار می گیرد. نحوه قرار گیری جنین در رحم شما در هنگام زایمان بسیار مهم است و اگر جنین نتواند طوری قرار بگیرد که سر او به طرف کانال زایمان باشد شما نمی توانید زایمان طبیعی داشته باشید و حتما باید سزارین انجام دهید. یکی از حالت های مورد بررسی در زمینه قرار گیری جنین در رحم وضعیت عرضی جنین است که می خواهیم در این مقاله نکاتی را در مورد آن به شما مامان های اومایی عزیز بگوییم. با ما همراه باشید.

نحوه قرار گیری جنین در رحم

اگر کودک در رحم رو به پایین باشد به آن حالت قدامی می گویند، اما اگر رو به شکم شما باشد، به آن خلفی گفته می شود. پزشک یا مامای شما به طور معمول در ملاقات های مختلف موقعیت کودک را با قرار دادن دست بر روی شکم شما تشخیص می دهند. همچنین ممکن است برای تشخیص دقیق موقعیت جنین از سونوگرافی استفاده کنند. به طور معمول موقعیت کودک تا سه ماهه آخر بارداری نگران کننده نیست. یعنی از ماه ششم بارداری به بعد، پزشک یا ماما ممکن است در هر بار مراجعه وضعیت کودک شما را بررسی کنند.

اکثریت قریب به اتفاق نوزادان در بدو تولد سرشان به سمت پایین خواهد بود؛ اما در حدود 3٪ تا 4٪ از نوزادان در انتهای بارداری سرشان پایین نیست. به این وضعیت بریچ می گویند که ابتدا پا، باسن یا زانو به سمت کانال زایمان هدایت می شود. برخی از جنین ها نیز بصورت پهلو در رحم قرار گرفته اند که به آن وضعیت عرضی جنین گفته می شود.

نوزادی که در وضعیت عرضی باشد در لگن قرار نمی گیرد، بنابراین نمی توان این نوزادان را به روش طبیعی به دنیا آورد و اگر نتوانید کودک را به حالت طبیعی برای زایمان برگردانید ممکن است به سزارین نیاز باشد.

 

وضعیت عرضی جنین

نحوه تغییر مکان وضعیت عرضی جنین

باید ابتدا این موضوع بررسی شود که اصلا چرا جنین در حالت عرضی قرار گرفته است؛ مثلا اینکه آیا کودک شما به دلیل اندازه یا شکل رحم شما در این وضعیت قرار دارد؟ یا دلیل دیگری برای ایجاد این وضعیت وجود دارد.

گاهی اوقات، داشتن رحم دو شاخ، می تواند باعث موقعیت عرضی جنین شود؛ اما می توانید کارهایی را انجام دهید تا وضعیت کودک قبل از زایمان تغییر کند. برخی از تمرینات ورزشی، وضعیت ها و کمک های حرفه ای وجود دارد که به کودک کمک می کند تا وضعیت خود را تغییر دهد. این موارد با توجه به شرایط بارداری شما از طریق پزشکتان به شما گفته خواهد شد.

 تغییر وضعیت جنین به عواملی مثل اینکه بارداری اول شماست یا قبلا م بچه دار شده اید بستگی دارد و در برخی نوزادان به راحتی انجام می شود؛ اما گاهی نیز پزشک ممکن است یک نسخه سفالیک خارجی (ECV) را پیشنهاد دهد تا بصورت خارج رحمی کودک چرخانده شده و در وضعیت صحیح قرار بگیرد. گاهی اوقات نیز ممکن است بعد از همه این کارها نوزاد باز هم در زمان زایمان به وضعیت عرضی یا بریچ برگردد. روش هایی وجود دارد که از بروز این اتفاق جلوگیری می کند. با این حال این شرایط به عوامل زیادی بستگی دارد.

سخن آخر

اگر کودک شما در وضعیت عرضی باشد، در صورت عدم چرخش کودک یا عدم موفقیت اقدامات دیگر در چرخاندن کودک، سزارین توصیه می شود. همچنین به طور کلی می توان گفت اگر قبلا بارداری چندقلویی داشته اید، اگر بارداری های طولانی مدت داشته اید، در رحم خود ناهنجاری دارید یا کیست یا فیبروم جلوی دهانه رحم شما را بگیرد به احتمال زیاد جنین شما به صورت عرضی در رحم قرار می گیرد و باید با روش سزارین به دنیا بیاید.

Ashley Marcin. Can You Turn a Transverse Baby? on February 28, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100