Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
قرص لووتیروکسین برای لاغری

در صورت ابتلا به کم کاری تیروئید، کاهش وزن تبدیل به یک چالش می شود و داروهای تیروئید ممکن است بر کاهش وزن تاثیر بگذارد. مصرف درست میزان دارو و زمان درست آن بسیار مهم است. در بعضی موارد، ممکن است نیاز به دارو داشته باشید. به خاطر سلامت بدن و تلاش های شما برای کاهش وزن، بهتر است که با پزشک برای درمان مشکل تیروئید مشورت کنید.

نحوه مصرف قرص لووتیروکسین

برای اینکه داروهای تیروئید موثر باشد، لازم است شما به درستی دارو را مصرف کنید. در اینجا چگونگی اطمینان از اینکه هیچ چیزی با حداکثر جذب تداخل ندارد ذکر شده است:

 داروهایتان را صبح مصرف کنید و حداقل یک ساعت صبر کنید سپس قهوه یا شیر یا صبحانه بخورید. حداقل 3 تا 4 ساعت بین مصرف مکمل های حاوی آهن یا کلسیم یا مصرف محصولاتی مانند آبمیوه غنی از کلسیم با داروی تیروئید فاصله بگذارید.

 اگر لووتیروکسین را با نام تجاری Synthroid مصرف می کنید، در نظر داشته باشید که Synthroid شامل آکاسیا و لاکتوز است که ممکن است برخی از افراد به آن ها آلرژی داشته باشند. اگر فکر میکنید ممکن است به این مواد حساسیت داشته باشید، از  نام تجاری دیگری داروی تیروئید استفاده کنید.

اگر مشکلات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری کرون دارید، با پزشک خود درباره Tirosint صحبت کنید. این قرص هیپوالرژیک حاوی مایع لووتیروکسین است که برای افزایش جذب در بیماران خاص طراحی شده است.

مقدار مصرف قرص لووتیروکسین

مهم است که مقدار مناسبی از لووتیروکسین یا یک دارو جایگزین هورمونی تیروئید را مصرف کنید. بعضی از پزشکان ممکن است داروهای کافی برای تحریک هورمون تستوسترون برای رسیدن به سطح بالای حد مجاز تجویز کنند.

ممکن است این دارو برای برطرف شدن علائم شما یا بهبود متابولیسم کافی نباشد. بسیاری از بیماران و پزشکان تیروئید  دریافتند که سطح TSH زیر 2.0 برای برطرف شدن این علائم مطلوب است. اگر میزان TSH شما در محدوده نزدیک به بالاتر از میزان مرجع باشد، حتما با پزشک خود درباره افزایش دوز دارو تیروئید مشورت کنید.

اگر کم کاری تیروئید دارید و نیاز به کاهش وزن دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که دوز مناسب دارو برای شما چقدر است و زمان مناسب مصرف چه زمانی است. 

آیا قرص لووتیروکسین باعث لاغری میشود؟

داروهای لووتیروکسین مانند Synthroid، فرمهای مصنوعی تیروکسین هورمون تیروئید هستند که همچنین به عنوان T4 شناخته می شوند. هنگامی که همه چیز به خوبی عمل می کند، بدن شما باید T4 را به دومین هورمون کلیدی تیروئید، به نام T3 یا  triiodothyronine تبدیل کند T.3 هورمون فعال است که به تسهیل انرژی کمک می کند و اکسیژن را به سلول های شما منتقل می کند.

تحقیقات نشان می دهد، در یک گروه از بیماران تیروئید، این روند تبدیل نادرست است. به علت تغییرات ژنتیکی، استرس یا کمبودهای تغذیه ای، این بیماران موفق به تبدیل T4 به فرم موثر T3 نمی شوند. اگر در این دسته قرار بگیرید، ممکن است متوجه شوید که حتی پس از درمان با لووتیروکسین، وزن شما افزایش می یابد یا قادر به کاهش وزن نیستید. همچنین ممکن است برخی از علائم کم کاری تیروئید مانند خستگی و ریزش مو را داشته باشید.

-  از پزشک خود بخواهید T3 را تست کند. اگر مقدار این هورمون کم یا حتی کم تا نرمال باشد، باید مکمل با سیتومل (لیوترینرون) یا ترکیبی از فرمولاسیون آزاد شده از این دارو را مصرف کنید.

- اگر سطح T3 آزاد شما طبیعی است اما علائم قابل توجهی از کم کاری تیروئید دارید، از جمله کاهش وزن، از شما درخواست می شود تا T3 معکوس را آزمایش کنید. سطح بالایی از این فرم غیر فعال T3 ممکن است باعث تداخل در توانایی بدن شما برای انتقال T3 فعال به سلولها و اندام شما بشود. اضافه کردن T3 به درمان شما، در این مورد، ممکن است به بهبود علائم شما کمک کند.

داروهای جایگزین

برخی از بیماران تیروئیدی یک داروی لووتیروکسین را امتحان می کنند، افزودن داروی T3 هنوز نمی تواند علایم را حل کند. اگر شما این حالت را تجربه کرده اید، ممکن است از پزشک خود بخواهید داروهای طبیعی تیروئید مانند Nature-throid یا Armor را تجویز کند. همچنین یک نسخه عمومی NDT به نام Thyroid NP وجود دارد.

تحقیقات محدودی در مورد NDT وجود دارد، اما یک مطالعه نشان داد که NDT یک جایگزین امن و موثر برای داروهای لووتیروکسین است و باعث کاهش وزن بیشتر در بیماران می شود.

در حالی که این مسئله با لووتیروکسین یا سایر داروهای تیروئید مرتبط نیست، ارتباطی بین کم کاری تیروئید و خطر ابتلا به افزایش قند خون و دیابت نوع 2 وجود دارد. اگر کم کاری تیروئیدیتان را درمان کرده اید و هنوز در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستید، با پزشک خود درباره آزمایش گلوکز ناشتا و هموگلوبین صحبت کنید. اگر این آزمایشات بالاتر از میزان نرمال باشد، تغييرات در رژيم غذايي و عادات ورزشي و همچنين داروهاي ديابت نوع 2 مانند متفورمين ممکن است به بهبود سطح قند خون شما کمک کند و تلاش برای کاهش وزن شما را موفق تر سازد.

Mary Shomon. Thyroid Medications and Weight Loss. www.verywellhealth.com.  March 13, 2019

خانم شقایق هادی زاده
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم بهداشتی تغذیه از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال 1394 می باشد، عمده فعالیت ایشان در رابطه با رژیم درمانی برای بیماران دیابتی، رژیم در دوران بارداری و شیردهی و ... می باشد، خانم هادی زاده هم اکنون در پژوهشگاه ناباروری رویان مشغول فعالیت در زمینه رژیم درمانی می باشند.

امتیاز مطلب: 98% 98