Ooma
20 نوع رژیم غذایی موجود در دنیا

هزاران رژیم غذایی وجود دارد. برخی از این رژیم ها برای کاهش وزن هستند و رژیم های غذایی دیگر برای افزایش وزن، کاهش کلسترول، زندگی سالم و ... می باشد . رژیم غذایی یک برنامه منظم و ثابت برای خوردن و آشامیدن است که نوع و مقدار غذای مصرفی برای کاهش وزن یا شیوه زندگی سالم تعیین می شود.

20 نوع رژیم غذایی مختلف و کاربردی

20 نوع رژیم غذایی مختلف

1. رژیم اتکینز 

رژیم اتکینز بر کنترل سطح انسولین در بدن از طریق رژیم کم کربوهیدرات تمرکز دارد. اگر مردم مقدار زیادی کربوهیدرات فراوری شده مصرف کنند، سطح انسولین آنها به سرعت افزایش می یابد و سپس به سرعت کاهش می یابد. افزایش سطح انسولین باعث می شود که بدن انرژی را از غذای مصرفی ذخیره کند، و این باعث می شود که بدن از چربی ذخیره شده به عنوان منبع انرژی استفاده کند.

برخی افراد در رژیم غذایی اتکینز کربوهیدرات مصرف نمی کنند، اما می توانند پروتئین و چربی مصرف کنند. در صورتی که می خواهید از رژیم اتکینز استفاده کنید با دکتر خود صحبت کنید.

2. رژیم منطقه ای

رژیم منطقه حاوی 40 درصد کربوهیدرات، 30 درصد چربی و 30 درصد پروتئین در هر وعده غذایی می باشد. این رژیم بر کنترل سطح انسولین تمرکز دارد که ممکن است باعث کاهش وزن و کنترل وزن بیشتر شود. رژیم منطقه مصرف کربوهیدرات های با کیفیت بالا - کربوهیدرات های غیر فراوری شده و چربی هایی مانند روغن زیتون، آووکادو و آجیل را توصیه می کند.

3. رژیم غذایی کتوژنیک

چند دهه است که رژیم کتوژنیک برای درمان صرع (بیماری صرع را بهتر بشناسیم ) استفاده می شود. این رژیم شامل کاهش مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی است. به نظر عجیب است، اما این رژیم به بدن اجازه می دهد که چربی را به عنوان یک سوخت به جای کربوهیدرات مصرف کند.

چربی های سالم مانند آنهایی که در آووکادو، نارگیل، آجیل برزیلی، تخمه ها، ماهی های روغنی و روغن زیتون وجود دارند چربی را حفظ می کنند. رژیم غذایی که باعث تجزیه رسوبات چربی برای سوخت و ایجاد مواد شیمیایی به نام کتون می شوند کتوز نامیده می باشد. این رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 خطرناک است و ممکن است به کمای ناشی از دیابت منجر شود. 

مقاله پیشنهادی اوما: رژیم لاغری | چگونه لاغر شویم؟

4. رژیم گیاهخواری

بسیاری از مردم رژیم گیاهخواری را برای به خاطر دلایل اخلاقی و سلامتی انتخاب می کنند. اکثریت گیاهخواران غذاهای حیوانی مصرف نمی کنند، به جز تخم مرغ، لبنیات و عسل. مطالعات انجام شده در چند سال اخیر نشان داده است که گیاهخواران دارای وزن کمتر و بیماری های کمتر و عمر طولانی تر نسبت به افرادی که گوشت می خورند، می باشند.

5. رژیم غذایی وگان

در رژیم وگان همه چیز خورد می شود به جز موادغذایی بر پایه موادغذایی حیوانی، از جمله تخم مرغ، لبنیات و عسل. در این رژیم غذایی، هدف سلامتی بدن و کمک به محیط زیست می باشد.  وگانی ها معتقدند روش های مدرن کشاورزی برای محیط زیست ما نامناسب است و در بلندمدت ناپایدار هستند. اگر همه غذای گیاهی مصرف کنند، حیوانات کمتر رنج می برند، غذاهای بیشتری تولید می شود، و مردم از سلامت جسمی و روحی بهتری برخوردار خواهند بود.

6. رژیم غذایی مراقب وزن

این رژیم بر از دست دادن وزن از طریق رژیم غذایی، ورزش، و شبکه پشتیبانی تمرکز دارد. این رژیم غذایی در دهه 1960 توسط فردی آغاز شد که قصد کاهش وزن داشت. او شبکه ای از دوستان ایجاد کرد. این رژیم به صورت شرکتی بزرگ است که در سراسر دنیا وجود دارد. می توان به صورت فیزیکی به این شرکت پیوست و یا در جلسات به صورت آنلاین شرکت کرد. در هر دو مورد، حمایت و آموزش های فراوان برای رژیم غذایی وجود دارد.

7. رژیم غذایی سواحل جنوبی

رژیم ساحل جنوبی توسط یک متخصص قلب، دکتر آگاتستون و متخصص تغذیه، ماری آلمون آغاز شد. این رژیم بر کنترل سطح انسولین و مزایای کربوهیدراتهای فراوری نشده در مقایسه با کربوهیدراتهای سریع تمرکز دارد. دکتر آگاتستون در دهه 1990 رژیم غذایی جنوبی را طراحی کرد زیرا او از رژیم کم چرب و کربوهیدرات که توسط انجمن قلب آمریکا حمایت شده بود، ناامید شد. او معتقد بود که رژیم های کم چرب در طولانی مدت موثر نیستند.

8. رژیم غذایی خام خواری

رژیم غذای خام خواری شامل استفاده از غذاها و نوشیدنی های فرآوری نشده ، کاملا گیاهی و ارگانیک است. افرادی که این رژیم غذایی را می گیرند معتقدند حداقل سه چهارم غذای مصرفی باید خام باشد. تعداد قابل توجهی از این افراد وگانها هستند و هیچ غذای مبتنی بر حیوانات را مصرف نمی کنند.

9. رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای از جنوب اروپا است و بیشتر به عادات تغذیه ای مردم یونان و جنوب ایتالیا تمرکز دارد. امروزه اسپانیا، جنوب فرانسه و پرتغال نیز شامل این گروه می شوند. در این رژیم تاکید بر مواد غذایی گیاهی، میوه های تازه به عنوان دسر، لوبیا، آجیل، غلات کامل، دانه ها و روغن زیتون به عنوان منبع اصلی چربی های رژیم غذایی است. پنیر و ماست، غذاهای اصلی لبنی هستند. رژیم غذایی شامل مقادیر متوسط ماهی و مرغ، چهار تخم مرغ در هفته و مقدار کمی گوشت قرمز است.

تا یک سوم رژیم غذایی مدیترانه شامل چربی است و چربی اشباع بیش از 8 درصد کالری مصرفی ندارد. رژیم غذایی مدیترانه ای برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش خطر ابتلا به بیماری ها می باشد.

10- رژیم غربی

 رژیم غذایی غربی، که حاوی غذاهای شیرین و سرخ شده است، را بررسی کردند و متوجه شدند این رژیم خطر مرگ را افزایش می دهد.  تأثیر رژیم غذایی بر بیماری های مرتبط با سن مورد مطالعه قرار گرفته است، اما تحقیقات تاثیر این رژیم غذایی را بر سلامت کلی در سنین بالاتر نشان داده اند.  این تیم متوجه شد افرادی که این رژیم غذایی را استفاده می کنند بیشتر در معرض مرگ و میر قلبی عروقی و غیر قلبی عروقی هستند.

11- رژیم گروه خونی

برخی از پزشکان تحقیق در مورد رژیم های غذایی مرتبط با گروه خونی را آغاز کردند. برای مثال، به افراد با گروه خونی O توصیه می شود که غذاهایی با پروتئین بالا مصرف کنند. برای کاهش وزن، اسفناج، گوشت قرمز، غذاهای دریایی و کلم بروکلی توصیه می شود در حالی که از مصرف لبنیات باید اجتناب شود. به افراد با گروه خونی A توصیه می شود از مصرف گوشت اجتناب کنند و توفو و میوه برای کاهش وزن مصرف کننند. همچنین سویا، غذاهای دریایی و سبزیجات نیز مناسب است. افراد با گروه خونی B و AB نیز محدودیت های غذایی خاص خود را دارند.

مقاله پیشنهادی اوما: 8 رژیم لاغری سریع و موثر

12-  رژیم غذایی قلیایی

رژیم قلیایی یک رژیم مبتنی بر گیاه است و مصرف قند اضافی را توصیه نمی کند. افرادی که رژیم های متعادل و گیاهی دارند، کمتر در معرض بیماری های مزمن مانند فشار خون بالا و دیابت هستند. همچنین تحقیقات نشان می دهد که رژیم های گیاهی خطر ابتلا به برخی از سرطان ها را کاهش می دهد.  رژیم غذایی غنی از غلات کامل و میوه ها و سبزیجات و غذاهای فرآوری نشده یک راه خوب برای لاغری است اما ورزش منظم و کاهش کالری مصرفی نیز مورد نیاز است .

رژیم غذایی سازگار با کربوهیدرات برای افزایش کنترل قند خون مناسب برای افراد مبتلا به دیابت طراحی شده است. رژیم غذایی به طور پیش فرض اجازه می دهد تا 65-75 گرم کربوهیدرات برای مردان در هر وعده غذایی و 50-60 گرم کربوهیدرات برای هر وعده غذایی برای زنان کاهش یابد. کربوهیدرات ها در نان، غلات، میوه ها، سبزیجات نشاسته ای، محصولات شیر، ماست و غذاهای دسر یافت می شوند.

13- رژیم همه چیزخواری

رژیم همه چیزخواری رژیمی است که در آن غذاهای حیوانی و سبزیجات خورده می شود. اکثر مردم جهان همه چیزخوار هستند و این نوع رژیم ساده ترین رژیم متعادل است، زیرا محدودیتی ندارد. البته، دانستن مقدار و نوع غذای مصرفی مورد نیاز است. 

14- رژیم غذایی ماکروبیوتیک

یک رژیم ماکروبیوتیک شامل غذاهای پخته شده است. به نظر می رسد غذاهای خام به سختی هضم می شوند. در این رژیم حداقل میوه مصرف می شود، کمتر از 5 درصد از رژیم غذایی، و اکثر آنها باید طبخ شود. از مصرف غذاهای لبنی و تخم مرغ باید اجتناب شود؛ تنها محصولات حیوانی توصیه شده ماهی سفید است. 

15- رژیم غذایی دش (DASH)

این رژیم غذایی اغلب برای درمان فشار خون تجویز میشود. رژیمی است که بیشتر بر پایه لبنیات و میوه و سبزی است و گوشت قرمر کمتر توصیه میشه و مصرف روغن زیتون و گردو در این رژیم توصیه میشود (با رژیم غذایی دش ( DASH ) آشنا شوید).

16- رژیم غذایی نظلمی

این رژیم غذایی سه روزه است و برنامه رژیم نظامی شامل برنامه غذایی 3 روزه است که بعد از آن 4 روز تعطیل است و چرخه هفتگی دوباره و دوباره تکرار می شود تا زمانی که به وزن هدف برسید. در این لینک میتونید رژیم غذایی را مشاهده کنید (رژیم لاغری سه روزه سریع).

17- رژیم غذایی شیر

رژیم شیر ارائه شده یک رژیم غذایی محرمانه نیست. این رژیم به شما کمک می کند عادت های خوب را در زندگی روزمره خود ایجاد کنید. و کاهش وزن آهسته بهتر از کاهش سریع وزن است. شما توده عضلانی را از دست نخواهید داد، وزن از دست رفته باز نمی گردد و همچنین سیستم ایمنی بدن شما به خطر نمی افتد (رژیم لاغری شیر در 4 هفته).

18- رژیم غذایی کم فیبر

طراحی شده است تا غذاها به راحتی هضم شوند و مقدار کمتری از آنها در معده و روده باقی بمانند. از مصرف میوه ها و سبزیجات تازه در این رژیم اجتناب می شود. 

19- رژیم غذایی کم سدیم

به علت های مختلف از جمله فشار خون بالا، نارسایی قلبی، سکته مغزی و بیماری های کلیوی، سدیم یا نمک را محدود می کند. رژیم کم سدیم ممکن است سبب جلوگیری از ایجاد آب اضافی در بدن شما شود. چهار گزینه برای محدودیت سدیم وجود دارد: عدم مصرف نمک، 4000 میلی گرم سدیم در روز، 3000 میلی گرم سدیم در روز و 2000 میلی گرم سدیم در روز. گزینه پیش فرض 3000 میلی گرم سدیم در روز است. به طور کلی غذاهای محدود شامل ژامبون، تنقلات شور، بیکن، سوسیس، گوشت فرآوری شده، سوپ کنسرو شده، پنیر و ... است.

20- رژیم غذایی کم چرب

به افرادی که مقدار زیادی کلسترول در خون دارند، کمک می کند و همچنین می تواند به افرادی که مشکل هضم غذا با چربی دارند مانند افرادی که مبتلا به پانکراس هستند یا اسهال می شوند کمک کند. رژیم کم چرب به ما اجازه می دهد هر روز تا 50 گرم چربی مصرف کنیم.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.livestrong.com و www.medicalnewstoday.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100