Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
علت ترشحات سفید رنگ واژن چیست؟

ترشحات واژن بخشی از سلامتی واژن است. نوع ترشحات واژن ممکن است در طول دوره قاعدگی تغییر کند، اما تقریبا در همه موارد، ترشحات نشانه سالم بودن واژن است. ترشحات می تواند به معنای سلامت واژن باشد. با این حال، ترشحات سفید ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی باشد. 

چه چیزی موجب ترشحات سفید غلیظ می شود؟

ترشحات غلیظ و سفید می تواند در طول چرخه قاعدگی دیده شود. این ترشحات به عنوان leukorrhea شناخته شده است، و کاملا طبیعی است. ترشحات ممکن است در روزهای پیش از تخمک گذاری یا زمانی که تخمک آزاد می شود، رقیق تر باشد. در طی تخمک گذاری، ترشحات یا مخاط ممکن است بسیار غلیظ و مخاطی باشد.

این نشانه ای است که شما تخمک گذاری می کنید و بعضی از زنان از این به عنوان نشانه طبیعی باروری استفاده می کنند. اگر شما در حال تلاش برای بارداری هستید، دیدن این ترشحات غلیظ سفید ممکن است به شما نشان دهد که وقت آن است که مقاربت جنسی داشته باشید.

ترشحات واژن برای کمک به حفظ بافت های واژن به صورت روان و مرطوب می باشد. این ترشحات تحت تأثیر هورمونهای تولید مثل شما قرار دارد و به همین دلیل است که در دوران قاعدگی و در دوران بارداری تغییر می کند.
به همین ترتیب ترشحات واژن روش بدن برای حفظ تعادل pH واژن است. این مایعات به عنوان روانکار طبیعی عمل می کنند تا باکتری ها، خاک و میکروب ها را از حفره واژن خارج کنند. تا زمانی که ترشحات بوی بدی نداشته باشد و هیچ نشانه دیگری از آن دیده نشود، طبیعی و سالم هستند. در واقع، اکثر زنان هر روز یک قاشق چایخوری ترشحات تولید می کنند.

پس از تخمک گذاری، این مقدار می تواند تا 30 بار افزایش یابد. این مایع اضافی باعث می شود نیاز به استفاده از پد داشته باشید، اما نیاز به مراجعه به پزشک نیست.

چه چیزی باعث ترشحات سفید شیری می شود؟

- در اولین روزهای چرخه قاعدگی ممكن است ترشحات رقیق و شیری سفید واژن را مشاهده کنید. بعضی افراد این ترشحات را به عنوان " سفیده تخم مرغ" توصیف می کنند.

- این ترشحات رقیق نشانه این است که شما برای تخمک گذاری آماده می شوید. کاملا طبیعی است. همانطور که به پریودی خود نزدیک می شوید، ترشحات ممکن است غلیظ تر و مات تر شود.

- این ترشحات سفید شیری ممکن است نشانه ای از بارداری باشد. در مراحل اولیه بارداری، بعضی افراد ترشحات سفید شیری رقیق تولید می کنند. این ترشحات ناشی از تغییرات هورمونی است که بدن را برای نه ماه بارداری آماده می کند (انواع ترشحات واژن+ عکس).

- ترشحات می تواند به پاک کردن باکتری ها، میکروب ها و خاک کمک کند. همچنین به شکل گیری پوشش مخاطی در دهانه رحم کمک می کند. این ترشحات باعث می شود دهانه رحم سالم بماند و در طول بارداری از گسترش باکتری ها در رحم جلوگیری می کند.

- تا زمانی که ترشحات سفید شیری بویی نداشته باشند، نشانه سلامت واژن است. با این حال، اگر رنگ ترشح سایه سفید و خاکستری شود و بوی قوی ماهی ایجاد شود، ترشحات نشانه عفونت می باشد. نشانه های رایج واژینوز باکتریایی شامل ترشحات سفید و خاکستری با بوی قوی و بد است.

مقاله پیشنهادی اوما: 14 علائم عفونت رحم و تخمدان

چه چیزی باعث ترشحات غلیظ، سفید و چرک می شود؟

ترشحات سفید رنگ واژن

اگر ترشحات غلیظ سفید دارید که به صورت لخته می باشد، احتمالا دچار عفونت مخمر شده اید. واژن شما سعی می کند تعادل PH را در کل طیف باکتری ها و قارچ ها حفظ کند. اگر این توازن به هم بخورد باعث رشد باکتری ها یا قارچ های بد می شود. این مورد منجر به عفونت مخمر می شود. قارچ Candida albicans به سرعت شکوفا می شود و به عفونت تبدیل می شود (درمان خانگی عفونت قارچی واژن: 3 روش درمان). افراد مبتلا به عفونتهای مخمر ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

اگر فکر می کنید عفونت مخمر دارید، گزینه های درمان بدون درد در دسترس شما هستند. داروهای تجویزی در موارد متوسط یا شدید استفاده می شود. در حالی که عفونت درمان می شود، باید از مقاربت اجتناب کنید. درمان شریک جنسی برای عفونت های مخمر واژینال لازم نیست. با این حال، در برخی از زنان مبتلا به عفونت های مکرر، شریک مرد نیز باید درمان شود. اگر در یک سال بیش از دو عفونت مخمر را تجربه کرده اید، باید به پزشک مراجعه کنید. 

مقاله پیشنهادی اوما: 4 نوع عفونت واژن+درمان و پیشگیری

چه چیزی موجب ترشحات غلیظ، سفید و چسبنده می شود؟

هنگامی که تخمک گذاری نمی کنید، بدن شما مایع واژن تولید می کند که غلیظ و چسبنده است. این ترشحات واژن به عنوان یک مانع برای جلوگیری از عبور اسپرم از طریق رحم و دهانه رحم عمل می کند. دفاع طبیعی بدن نیز می تواند به جلوگیری از میکروب ها و باکتری ها و ورود آن ها به دهانه رحم کمک کند.

این مسئله می تواند به جلوگیری از عفونت پس از پریودی، زمانی که مهبل (واژن) مایع کمتری تولید می کند، کمک کند. افزایش مایع کمک می کند تا هر گونه باکتری یا میکروبی که می تواند به سلامت و تعادل عمومی واژن آسیب برساند، شسته شود.

چه زمانی باید برای ترشحات سفید واژن پزشک مراجعه کنم؟

تقریبا در هر مورد، ترشحات واژن سفید و غلیظ، نشانه ای از سلامتی اندام های تولید مثل است. با این حال ترشحات می تواند نشانه ای از یک مشکل بهداشتی باشد. اگر یکی از علائم زیر را همراه با ترشحات غیر طبیعی واژینال مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید:

  •  درد
  •  خارش
  •  ناراحتیخون ریزی
  •  قطع پریودی
  •  بثورات یا زخم همراه با ناراحتی واژن
  •  احساس سوزش در هنگام ادرار یا مقاربت 
  •  بوی قوی و پایدار از واژن

از به هم زدن تعادل pH در مهبل (واژن) با استفاده از صابون، شستشوی معطر، دوش واژن (آیا دوش واژینال ضرر دارد؟ ) یا هر محصول دیگری که رطوبت طبیعی واژن را از بین می برد اجتناب کنید. ترشحات واژن به رطوبت طبیعی و دفاع از واژن کمک می کنند. واژن برای مراقبت از خود و جلوگیری از عفونت ها طراحی شده است. ترشحات طبیعی و سالم واژن در این مسئله نقش مهمی ایفا می کند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthline.com

امتیاز مطلب: 93%
93