Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
10 سوال رایج درباره کاندوم و نحوه استفاده از آن

اگر چه کلمه "کاندوم" معمولا به کاندوم مردانه اشاره دارد، اما کاندوم زنانه نیز وجود دارد. کاندوم مردانه و زنانه برای جلوگیری از بارداری استفاده می شوند. در اینجا به معرفی دو نوع کاندوم زنانه و مردانه میپردازیم:

چگونه کاندوم ها عمل می کنند؟

روش استفاده از کاندوم

اگر کاندوم پاره شود چه باید بکنم؟

چه چیزهایی باعث می شوند کاندوم تاثیر کمتری داشته باشد؟

سوالات رایج شما درباره کاندوم زنانه و مردانه


کاندوم مردانه:

کاندوم مردانه یک غلاف روی آلت تناسلی است که قبل از نفوذ استفاده می شود و با جلوگیری از عبور اسپرم از بارداری جلوگیری می کند. این یک روش مانع برای پیشگیری از بارداری است. هر کاندوم را تنها یک بار می توان استفاده کرد.

اگر چه بعضی از کاندوم ها دارای spermicide  برای کشتن اسپرم هستند، اما به طور علمی ثابت نشده است که spermicide  به طور اضافی به جلوگیری از بارداری کمک می کند. از آنجا که کاندوم به صورت مکانیکی عمل می کند، از تماس مستقیم واژن با مایع منی، ترشحات ژنتیکی عفونی، و زخم های تناسلی و ترشحات جلوگیری می کند.

اکثر کاندوم ها از لاستیک های لاتکس ساخته می شوند. درصد کمی نیز از روده بره ساخته می شوند. کاندوم های ساخته شده از پلی اورتان از سال 1994 در ایالات متحده به بازار عرضه شد. کاندوم های لاتکس موثرترین روش برای کاهش خطر ابتلا به ویروس هایی هستند که باعث ایدز، سایر بیماری های مرتبط با بیماری ایدز و سایر بیماری های منتقله از راه جنسی می شوند. (کاندوم در برابر انتقال ویروس ورم پوستی انسانی (HPV) محافظت نمی کند .

برخی از کاندوم ها روان کاری نیز انجام می دهند. این روان کننده ها کنترل بارداری و یا حفاظت از STD بیشتری را فراهم نمی کنند. روان کننده های غیر روغنی مانند آب یا ژل KY را می توان با کاندوم های لاتکس یا پوست بره استفاده کرد، اما کاندوم های روغنی مانند وازلین، لوسیون، روغن ماساژ یا روغن کودک را نمی توان با کاندوم های لاتکس یا پوست بره استفاده کرد زیرا می توانند مواد کاندوم را تضعیف کنند.

کاندوم زنانه:

کاندوم زنانه در آوریل 1993 توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شد. این کاندوم شامل پوسته پلی یورتان روان کاری شده است که مشابه کاندوم مردانه است. انتهای بسته کاندوم که دارای حلقه انعطاف پذیر است وارد واژن می شود و انتهای باز کاندوم در خارج واژن بر روی لبه ها قرار می گیرد. کاندوم زنانه، مانند کاندوم مردانه، بدون نسخه در دسترس است و مانند کاندوم مردانه یکبار مصرف می باشد. کاندوم زنانه را نباید همزمان با کاندوم مردانه استفاده کرد زیرا هر دو کاندوم از محل خارج می شوند.

چگونه کاندوم ها عمل می کنند؟

مایعات جنسی مانند مایع منی، مایعات واژن و خون می توانند  HIV و STI را منتقل کنند. کاندوم به عنوان یک مانع بین این مایعات و نقاط ورودی به بدن عمل می کند. نقاط ورودی عبارتند از:

 •  واژن
 • مقعد
 • آلت تناسلی (مجرای ادرار)
 •  دهان (به خصوص اگر زخم های باز بزرگ یا خونریزی لثه وجود داشته باشد)

اگرچه  STI از طریق تماس پوست به پوست (به عنوان مثال زگیل های تناسلی) منتقل می شود، اما استفاده از کاندوم هنوز هم خطر ابتلا به بسیاری از این عفونت ها را کاهش می دهد.

چه زمانی باید از کاندوم استفاده کنم؟

می توانید از کاندوم برای محافظت از خود و همسرتان از HIV (علائم ایدز بعد از چند روز مشخص می شود؟ ) و STI (بهترین دارو برای درمان سوزاک ) استفاده کنید:

 • در طول رابطه جنسی واژینال، مقعد و دهانی
 •  هر وقت رابطه جنسی دارید
 •  هنگام اشتراک ابزار جنسی (استفاده از کاندوم جدید برای شریک جدید جنسی)

استفاده از کاندوم قبل از هر گونه تماس بین آلت تناسلی مرد و ناحیه تناسلی یا دهان خانم خطرات موجود برای هر دو فرد را به حداقل می رساند.

روش استفاده از کاندوم

دستورالعمل های مربوط به استفاده از کاندوم بر روی بسته ذکر شده است، اما در ادامه روش استفاده از کاندوم در چند مرحله ساده توضیح داده می شود:

نحوه استفاده از کاندوم

 1.  بررسی کنید تاریخ انقضای کاندوم نگذشته باشد. کاندوم منقضی راحت تر پاره می شود.
 2.  بررسی کنید بسته شرایط خوبی دارد و علامت گواهی تایید (FDA, CE, ISO, Kitemark) بر روی بسته وجود دارد. این گواهی ها نشان میدهد کاندوم آزمایش شده و مطابق استانداردهای ایمنی است.
 3.  بسته را با دقت باز کنید تا کاندوم پاره نشود یا آسیب نبیند. از دندان یا قیچی استفاده نکنید و مراقب ناخن های تیز یا قسمت های تیز جواهرات باشید.
 4.  قبل از اینکه کاندوم استفاده شود، باید آلت تناسلی در حالت شق شده باشد. همیشه قبل از تماس آلت تناسلی مرد با آلت تناسلی یا دهان خانم، کاندوم را استفاده کنید.
 5.  کاندوم ها رول می شوند. کاندوم را در قسمت بالای آلت تناسلی مرد قرار دهید، حلقه انتهای کاندوم را فشار دهید و شروع به رول کردن آن تا انتهای آلت تناسلی کنید. با انجام این کار، حباب هوا را خارج کرده و فضای کافی برای مایع منی ایجاد کرده اید.
 6. کاندوم را تا انتهای آلت تناسلی رول کنید. اگر کار را به درستی انجام داده باشید، کاندوم به راحتی رول می شود. اگر کار را اشتباه انجام داده اید، کاندوم را خارج کنید و دوباره امتحان کنید. حتی اگر مرد انزال نداشته باشد، هنوز هم ممکن است روی آلت تناسلی مایع منی وجود داشته باشد، بنابراین باید با یک کاندوم جدید امتحان کنید.

چگونه کاندوم درآورده می شود؟

1. هنگامی که آلت تناسلی به طور کامل از واژن خارج شد، درحالی که آلت تناسلی شق است، کاندوم را خارج کنید. در اکثر مردان خیلی زود پس از انزال، آلت از حالت شق خارج می شود بنابراین آلت تناسلی را به سرعت از مهبل (واژن) یا مقعد خارج کنید، زیرا امکان خروج اسپرم و یا پاره شدن کاندوم وجود دارد.

2. اگر مجددا رابطه جنسی داشتید یا از رابطه جنسی مقعدی به واژینال یا دهانی تغییر حالت دادید، از یک کاندوم جدید استفاده کنید. این مسئله مهم است زیرا عفونت های مختلف از مقعد به واژن یا دهان منتقل می شود.

راهنمایی هایی برای استفاده از کاندوم

 • آن را بخشی از سرگرمی خود قرار دهید
 • قرار دادن کاندوم را به عنوان بخش سرگرم کننده نزدیکی در نظر بگیرید – در حین قرار دادن کاندوم یکدیگر را لمس کنید و ببوسید - همچنین می توانید از همسرتان بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.
 • دو کاندوم همزمان استفاده نکنید
 • تمرین باعث می شود یاد بگیرید
 • می توانید قبل از رابطه جنسی چند بار تمرین کنید و استفاده از کاندوم را یاد بگیرید. این کار باعث می شود در رابطه جنسی استفاده از کاندوم برای شما راحت باشد.
 • اگر به لاتکس حساس هستید، می توانید از کاندوم بدون لاتکس از پلی اورتان یا پلی ایزوپرن استفاده کنید. کاندوم زنانه نیز بدون لاتکس است، بنابراین می توانید آن را امتحان کنید.

استفاده از دو کاندوم به صورت همزمان، یا استفاده از کاندوم زنانه و مردانه به صورت همزمان، حفاظت را دو برابر نمی کند- در حقیقت این کار می تواند باعث اصطکاک شود و موجب پاره شدن کاندوم می شود. بنابراین یک کاندوم کافی است!

ماده روان کننده

ما عاشق روان کننده هستیم (طرز استفاده از ژل لوبریکانت ) چون:

 •  استفاده از کاندوم را راحت تر می کند و لذت جنسی را افزایش می دهد
 •  احتمال پاره شدن کاندوم را کاهش می دهد، به ویژه در هنگام رابطه جنسی مقعدی

سعی کنید روان کننده را در خارج از کاندوم یا داخل و اطراف مهبل (واژن) یا مقعد اعمال کنید. اما روان کننده را داخل کاندوم و یا روی آلت تناسلی برهنه قرار ندهید زیرا باعث می شود کاندوم لیز بخورد. و به یاد داشته باشید فقط از روان کننده پایه آب مخصوص رابطه جنسی استفاده کنید. روغن های پایه چربی (مانند وازلین، روغن های ماساژ و یا کرم دست) ممکن است کاندوم های لاتکس را تضعیف یا پاره کنند.

اندازه مهم است

اندازه کاندوم متفاوت است. می توانید اندازه های مختلف کاندوم را امتحان کنید تا بهترین اندازه را برای خودتان یا همسرتان پیدا کند. کاندوم مناسب راحت تا پایین آلت تناسلی رول می شود و تنگ نیست. از سوی دیگر، کاندوم نباید خیلی گشاد باشد زیرا باعث لیز خوردن در طول رابطه جنسی می شود. به خاطر داشته باشید که درست مثل زمانی که لباس می خرید، ممکن است مارک های مختلف کاندوم اندازه های مختلفی داشته باشد.

اما نگران نباشید، کاندوم ها فوق العاده کشسان هستند، بنابراین کاندوم مناسب را پیدا می کنید. با این حال، اگر نمیتوانید کاندوم مردانه ای پیدا کنید که در طول رابطه جنسی احساس راحتی داشته باشید، می توانید از کاندوم زنانه برای رابطه جنسی واژینال یا مقعد استفاده کنید.

طعم های مختلف را امتحان کنید

خبر خوب این است که انواع مختلفی از کاندوم در بازار وجود دارد. کاندوم ها با بافت های مختلف، ضخامت های متفاوت، طعم و رنگ های مختلف موجود می باشند. بنابراین گزینه های مختلفی را می توانید امتحان کنید و ببینید کدام یک برای شما و همسرتان مناسب است.

مقاله پیشنهادی اوما: زگیل تناسلی زنان و مردان

اگر کاندوم پاره شود چه باید بکنم؟

اگر کاندوم به درستی استفاده شود، پارگی بعید است. اما اگر کاندوم پاره شد می توانید کارهای ساده زیر را انجام دهید:

 •  بلافاصله آلت تناسلی را خارج کنید
 •   تا جایی که می توانید مایع منی را از واژن خارج کنید
 •  از شستشوی مهبل (واژن) یا مقعد (دوش واژینال) بپرهیزید زیرا این کار می تواند عفونت را بیشتر گسترش دهد یا باعث تحریک شود
 • در صورتی که از روشهای پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنید، قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری (قرص لونژیل (اووسیز)) مصرف کنید.

اکثر متخصصان سلامت جنسی توصیه می کنند در حدود 10 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده تست سلامتی جنسی انجام دهید. سپس سه ماه بعد این تست را تکرار کنید. این مسئله به این دلیل است که STI های مختلف در زمان های مختلف بعد از عفونت تشخیص داده می شوند.

اگر کاندوم پاره شود و همسر من HIV مثبت داشته باشد چه باید بکنم؟

اگر همسر شما در حال معالجه منظم باشد و حداقل در طول شش ماه گذشته به مبارزه با ویروس پرداخته باشد، احتمال انتقال ویروس در صورت پارگی کاندوم خیلی کم است. با این حال، می توانید سایر STI ها را آزمایش کنید.

اگر کاندوم پاره شود و همسر شما به طور منظم در حال درمان نباشد یا در خصوص بیماری خود مطمئن نباشد، باید به متخصص سلامت جنسی مراجعه کنید. ممکن است درمان پیشگیرانه پس از قرار گرفتن در معرض پروفیلاکسیس (PEP) ارائه شود. این درمان یک ماهه با استفاده از داروهای ضد رتروویروسی (ARV) است که احتمال انتقال ویروس HIV را کاهش می دهد.

PEP نرخ موفقیت بالایی دارد؛ با این حال، جایگزین کاندوم نیست. PEP یک داروی قوی است که دارای عوارض جانبی است و گزینه موجود برای همه افراد نیست. اگر در رابطه با کسی هستید که ویروس اچ آی وی دارد، استفاده از پیشگیری از پروفیلاکسیس (PrEP) می تواند گزینه دیگری برای محافظت شما در برابر انتقال HIV باشد. اما این روش از ابتلا به STI و بارداری ناخواسته جلوگیری نخواهد کرد.

چگونه می توانم در مورد کاندوم با همسرم صحبت کنم؟

بعضی از افراد در خصوص صحبت کردن در مورد استفاده از کاندوم، به خصوص در مراحل اولیه رابطه، خجالت می کشند. اما محافظت از خود و همسرتان باید در اولویت باشد. اگر همسر شما استفاده از کاندوم را قبول نمی کند، بهتر است از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده بپرهیزید - به یاد داشته باشید همیشه حق دارید تصمیم بگیرید آیا می خواهید رابطه جنسی داشته باشید یا خیر.

صحبت کردن درباره کاندوم با همسرتان به این معنی نیست که به او اعتماد ندارید- در واقع استفاده از کاندوم همان قدر که برای سلامتی شما حیاتی و مهم است برای او نیز مهم است. دانستن اینکه در امان هستید به شما کمک می کند هر دوتان به راحتی رابطه جنسی داشته باشید و به لذت بردن از رابطه جنسی کمک می کند.

چه چیزهایی باعث می شوند کاندوم تاثیر کمتری داشته باشد؟

کاندوم و جلوگیری از بارداری

حتی در هنگام استفاده از کاندوم، اسپرم ممکن است در هنگام رابطه جنسی وارد واژن شود. این حالت در صورت وجود موارد زیر رخ می دهد:

 • قبل از استفاده از کاندوم، آلت تناسلی واژن را لمس کرده باشد
 •  کاندوم پاره شده باشد
 •  کاندوم توسط ناخن تیز یا جواهرات آسیب دیده باشد
 •  از روان کننده های پایه چربی مانند لوسیون و روغن کودک همراه با کاندوم های لاتکس یا پلی ایزوپرن استفاده کرده باشید - این کار باعث آسیب رساندن به کاندوم می شود
 •  برای مشکلاتی مانند جوش دارو مصرف می کنید یا از کرم یا شیاف استفاده می کنید. این مواد می تواند کاندوم های لاتکس و پلی ایزوپرن را تضعیف کرده و پاره کند

اگر فکر می کنید اسپرم وارد واژن شده است، نیاز به مصرف قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری دارید. می توانید تا 5 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده (زمانی که اسپرم وارد واژن شده است) از قرص های اورژانسی پیشگیری از بارداری استفاده کنید. همچنین باید آزمایش STI انجام دهید. می توانید به مراکز زیر مراجعه کنید:

 •  کلینیک سلامت جنسی
 •  کلینیک پیشگیری از بارداری

می توانید از فرم های دیگر روش های جلوگیری از بارداری مانند قرص ضد بارداری یا ایمپلنت برای حفاظت اضافی در برابر بارداری استفاده کنید. البته سایر روشهای پیشگیری از بارداری از شما در برابر بیماریهای STI محافظت نخواهند کرد. اگر کاندوم پاره شود، هنوز در معرض خطر ابتلا به STI ها هستید.

چه نوع کاندوم لاتکسی وجود دارد؟

کاندوم در اشکال، اندازه ها و مواد مختلف تولید شده است. در اینجا برخی از ویژگی هایی که باید در هنگام خرید کاندوم در نظر بگیرید ذکر شده است:

1- اندازه

اندازه استاندارد برای اکثر مردان مناسب خواهد بود. کاندوم های خیلی بزرگ و کوچک نیز در دسترس هستند.

2- شکل

بعضی از کاندوم ها در انتها نوک پستان مانند دارند که مایع را در زمان انزال مرد نگه می دارد. دیگر کاندوم ها دارای انتهای گرد هستند.

3-  ضخامت

کاندوم با قدرت فوق العاده در دسترس است. این کاندوم ها قوی تر هستند و برای رابطه جنسی مقعدی و برای مردانی که با پاره شدن کاندوم مشکل دارند مفید می باشد. کاندوم های بسیار نازک نیز در دسترس هستند، اما توصیه نمی شود، زیرا راحت پاره می شوند.

4-  روانکاری

بسیاری از کاندوم ها از قبل روانکاری شده اند. این مواد روان کننده اسپرم کش هستند و بسیاری از میکروب های بیماریزا را از بین می برند. روانکاری در جلوگیری از بارداری، به ویژه اگر کاندوم پاره شود، حفاظت بیشتری ایجاد می کنند. کاندوم های روان کننده طعم بدی دارند و برای رابطه جنسی دهانی توصیه نمی شوند.

5-  طعم دار

این کاندوم ها برای رابطه جنسی دهانی مناسب می باشند. آنها روان کننده نیستند و طعم ملایمی دارند (معمولا نعناع).

6-  رنگ

کاندوم ها در رنگ های مختلف وجود دارند. رنگ کاندوم تاثیر آن را بیشتر یا کمتر نمی کند.

مقاله پیشنهادی اوما: 12 قرص ضد بارداری موجود در ایران

یک مرد چه زمانی باید از کاندوم استفاده کند؟

هنگام باز کردن بسته بندی مراقب باشید کاندوم با ناخن یا حلقه پاره نشود. قبل از قرار دادن کاندوم بر روی آلت هوای آن را خارج کنید. قبل از شروع فعالیت جنسی، کاندوم را بر روی آلت تناسلی شق شده قرار دهید. اگر انتهای کاندوم نوک پستان مانند ندارد، حدود یک سانت از انتهای کاندوم را آزاد بگذارید کنید تا مایع منی در این قسمت جمع شود.

هر بار که رابطه جنسی دارید، باید از کاندوم جدید استفاده کنید. قبل از اینکه آلت تناسلی نزدیک به مهبل (واژن) شود باید کاندوم را استفاده کنید. اگر از روان کننده همراه با کاندوم استفاده می کنید، فقط از روان کننده پایه آب استفاده کنید. روان کننده پایه چربی مانند وازلین، روغن ماساژ و لوسیون بدن باعث نشت کاندوم یا پارگی آن می شوند. برخی داروهای واژینال برای درمان عفونت های مخمر نیز می توانند کاندوم را تضعیف کنند.

در ابتدا احساس می شد کاندوم با روان کننده های اسپرم کش حفاظت بیشتری در مقابل  STD ها ارائه می دهد. مطالعات جدید نشان می دهد که استفاده از کاندوم حاوی اسپرم کش هیچ حفاظت اضافی ارائه نمی کند و در واقع ممکن است خطر ابتلا به ایدز و STD را با تحریک واژن و آلت تناسلی افزایش دهد. البته محصولات اسپرم کش برای حفاظت در برابر بارداری مفید می باشند.

سوالات رایج شما درباره کاندوم زنانه و مردانه

سوالات رایج درباره کاندوم

1- از کجا می توانم کاندوم مردانه بگیرم؟

کاندوم را می توان از داروخانه خریداری کرد.

2- کاندوم مردانه چقدر در پیشگیری از بارداری موثر است؟

کاندوم حدود 85٪ موثر است. با استفاده درست، حتی تاثیر کاندوم بیشتر می شود. در نظر داشته باشید که بهترین راه برای جلوگیری از بارداری این است که رابطه جنسی نداشته باشید.

3- چگونه کاندوم مردانه از STDs جلوگیری می کند؟

کاندوم لاتکس با جلوگیری از تماس منطقه آلوده با همسر شما، از بیماری های منتقله از راه جنسی جلوگیری می کند. کاندوم پلی اورتان نیز حفاظت را تامین می کند اما به اندازه لاتکس موثر نیستند. کاندوم های طبیعی یا پوست بره از STD محافظت نمی کنند، زیرا دارای حفره ها یا "منافذ" بزرگی هستند که به ذرات کوچکی که باعث STD می شوند اجازه عبور می دهند.

4- آیا فوم باید با کاندوم مردانه استفاده شود؟

فوم ضد بارداری می تواند علاوه بر حفاظت در برابر بارداری در صورت پاره شدن کاندوم نیز کمک کند. استفاده مکرر از اسپرم کش ها می تواند بافت های دستگاه تناسلی را تحریک کند و خطر ابتلا به STD ها را افزایش دهد.

5- فوم و کاندوم مردانه چقدر موثر است؟

هنگامی که فوم و کاندوم مردانه با هم و به درستی استفاده شود، حدود 97٪ در جلوگیری از بارداری موثر هستند.

6- کاندوم زنانه چیست؟

کاندوم زنانه یک لوله پلی یورتان (پلاستیکی) روان کاری شده است که در هر طرف یک حلقه انعطاف پذیر دارد. یک انتهای لوله بسته است.

7- کاندوم زنانه چگونه استفاده می شود؟

قبل از شروع فعالیت جنسی، خانم کاندوم را داخل واژن قرار می دهد، به طوری که انتهای بسته لوله دهانه رحم را می پوشاند و انتهای دیگر لبه های بیرونی واژن را پوشش می دهد. کاندوم مانع از ورود اسپرم به رحم می شود. کاندوم زنانه باید بعد از یک بار مصرف بیرون انداخته شود.

8- از کجا می توانم کاندوم زنانه تهیه کنم؟

مانند کاندوم مردانه، کاندوم زنانه در داروخانه ها بدون نسخه تجویز می شود.

9- کاندوم زنانه چقدر در پیشگیری از بارداری موثر است؟

کاندوم زنانه حدود 75٪ موثر است.

10- آیا کاندوم زنانه از STD محافظت می کند؟

کاندوم زنانه در برابر بیماری های منتقله از راه جنسی محافظت به عمل می آورد، اما در صورت داشتن رابطه جنسی، کاندوم مردانه محافظت بهتری ارائه می دهد. کاندوم زنانه را نباید همراه با کاندوم مردانه استفاده کرد. اصطکاک دو کاندوم می تواند منجر به پاره شدن محصول شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.nhs.uk  و www.avert.org

امتیاز مطلب: 95%
95


 • profileآتنا اکراد1397/08/23

  در مورد stiو اصطلاحات مزشکی که گفته میشو لطفا یگبیشتر توضیح داده بشه که متوجه شیم.مثل sti ???