Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
فیناستراید | عوارض قرص فیناستراید

 فیناستراید برای درمان ریزش مو در مردان استفاده می شود. همچنین برای درمان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) در مردان مبتلا به پروستات بزرگ شده موثر است. در ادامه می خوانیم: 


فیناستراید برای چیست؟

فیناسترید مانع تبدیل تستوسترون (تستوسترون چیست؟ ) به دی هیدروتستوسترون (DHT) در بدن می شود. DHT در رشد هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) دخیل است.

فیناستراید در درمان پروستات

فیناستراید (Proscar) به تنهایی یا به صورت ترکیب با داروهای دیگر (دوکسازوزین (Cardura)) برای درمان هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH، بزرگ شدن غده پروستات) استفاده می شود. فیناستراید برای درمان علائم BPH از جمله تکرر ادرار و سخت ادرار کردن استفاده می شود و ممکن است احتمال احتباس ادراری حاد (عدم ادرار ناگهانی) را کاهش دهد. همچنین ممکن است نیاز به جراحی پروستات را کاهش دهد.

فیناستراید در درمان ریزش مو

فیناستراید و چگونگی عمل کردن آن

فیناستراید (Propecia) برای درمان ریزش موی مردانه (نازک شدن تدریجی مو روی پوست سر که منجر به ریزش مو و یا کچلی در قسمت بالای سر در مردان می شود) مورد استفاده قرار می گیرد. فیناستراید (Propecia) برای درمان ریزش مو در گیجگاه و درمان ریزش مو در زنان یا کودکان استفاده نمی شود. فیناستراید در دسته داروهایی است که مهار کننده های 5-آلفا ردوکتاز نامیده می شوند. فیناستراید با از تولید هورمون مردانه که باعث بزرگ شدن پروستات می شود به درمان BPH می پردازد. فیناستراید با جلوگیری از تولید هورمون مردانه در پوست سر که از رشد مو جلوگیری می کند، ریزش مو در مردان را درمان می کند[1].

برای جلوگیری از ریزش مو چه باید کرد؟

 نکات مهم قبل از استفاده از  فیناستراید

این دارو ترجیحا برای مردان استفاده می شود. فیناستراید بهتره توسط خانم ها یا کودکان مصرف نشود. اگر فیناستراید در دوران بارداری مصرف شود می تواند باعث ایجاد نقص های مادرزادی شود. قرصهای فیناستراید نباید توسط خانم های باردار مصرف شود.

قبل از مصرف فیناستراید باید بدانید:

 • اگر به فیناستراید حساسیت دارید نباید آن را مصرف کنید.
 • فیناستراید هرگز نباید توسط خانم ها یا کودکان مصرف شود. فیناستراید از طریق پوست جذب می شود بنابراین خانم ها یا کودکان نباید به قرص های فیناستراید دست بزنند.
 • استفاده از فیناستراید ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد. اگر نگران این مسئله هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

برای اطمینان از اینکه فیناستراید برای شما امن است، در صورت وجود مشکلات زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 •  بیماری کبد یا آزمایش آنزیم کبدی غیرطبیعی.
 • سرطان پروستات؛
 •  اختلال عضلانی مثانه؛
 •  تنگی مجرای ادرار؛
 •  اگر قادر به ادرار کردن نیستید؛ یا
 •  اگر به داروی مشابه این دارو ( dutasteride Avodart) آلرژیک هستید.

اگر چه فیناستراید برای زنان استفاده نمی شود، اما اگر خانم در دوران بارداری در معرض این دارو قرار بگیرد نقص های مادرزادی ایجاد می شود. قرصهای فیناستراید نباید توسط خانم های باردار مصرف شود. اگر یک خانم به طور تصادفی با قرص شکسته یا خرد شده در تماس قرار بگیرد، باید محل تماس را با آب و صابون بشوید[ 2].

بهترین زمان مصرف قرص فیناستراید

 1. پزشک شما آزمایش خون انجام خواهد داد تا مطمئن شود بیماری ندارید که مانع از استفاده از فیناستراید شود.
 2. تمام نوشته های روی برچسب دارو را با دقت بخوانید و به آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا زمان طولانی تر از دوز توصیه شده مصرف نکنید.
 3. این دارو را همراه با یک لیوان پر از آب مصرف کنید.
 4. فیناستراید را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. دارو را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
 5. از فیناستراید به طور منظم برای بیشترین بازدهی و تاثیر استفاده کنید. 
 6. ممکن است قبل از بهبود علائم شما 3 ماه یا بیشتر طول بکشد. اگر علائم شما بهبودی نداشت، استفاده از دارو را ادامه دهید و به پزشک خود بگوئید.
 7. در صورت استفاده از فیناستراید، ممکن است نیاز به آزمایشهای خون مکرر داشته باشید. پزشک همچنین آنتی ژن خاص پروستات (PSA) را برای بررسی سرطان پروستات آزمایش خواهد کرد.
 8. دارو را در دمای اتاق دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری کنید. بطری را محکم ببندید [3].

در هنگام مصرف فیناستراید از چه چیزی باید اجتناب کنم؟

از سریع بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده بپرهیزید زیرا باعث احساس سرگیجه می شود. به آرامی بلند شوید تا از افتادن جلوگیری شود.

عوارض قرص فیناستراید یا فنپشیا

عوارض مصرف قرص فیناستراید

در صورتی که علائم واکنش آلرژیک داشتید، با اورژانس تماس بگیرید: کهیر؛ سخت تنفس کشیدن، ورم صورت، لبها، زبان یا گلو. در صورت مشاهده هر نشانه ای از سرطان پستان مرد با پزشک خود تماس بگیرید. علائم از قبیل:

 •  غده های پستان؛
 •  درد پستان یا حساسیت به لمس؛
 •  ترشحات نوک پستان؛ یا
 •  تغییرات دیگر در سینه.

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اثرات جانبی جنسی فیناستراید ممکن است پس از قطع مصرف این دارو ادامه یابد. اگر نگران این عوارض جانبی هستید با پزشک خود صحبت کنید. این لیست تمام عوارض جانبی نیست و ممکن است عوارض دیگری نیز وجود داشته باشد. در مورد عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید [4]. 

عوارض فیناستراید روی اسپرم

رایج ترین عارضهٔ جانبی مصرف فیناستراید عوارض جنسی است. از دست دادن میل جنسی در ۲درصد مردان، اشکال در نعوظ در ۳/۱ درصدو کاهش مقدار مایع منی از عوارض مشاهده شدهٔ این دارو است. وقتی فرد با این عوارض مواجه می‌شود در صورت قطع مصرف دارو عوارض ایجاد شده از بین می‌روند. علاوه بر اینها در تعدادی از مردان بزرگی و حساسیت زیاد سینه مشاهده شده‌است.

از جمله عوارض این دارو کاهش اسپرم در مردان و کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی بوده و در هر ۱۰۰ نفر یک نفر ممکن است دچار آن شود اما تاکید می شود که با تمام شدن دوره درمان با این دارو و بلافاصله با قطع مصرف این دارو مشکلات بوجود آمده در مردان برطرف می شود [5].

نحوه مصرف فیناستراید

مصرف روزانه بزرگسالان برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات:

5 میلی گرم به صورت خوراکی یکبار در روز

نظرات:

 • دوز مصرفی در هر دو نوع درمان تنها و ترکیبی یکسان است.
 • مصرف بزرگسالان برای آلوپسی آندروژنتیک:

برای درمان ریزش موی مردان (آلوپسی آندروژنیک) فقط در مردان

1 میلی گرم به صورت خوراکی یکبار در روز

نظرات:

 • استفاده روزانه به مدت 3 ماه یا بیشتر لازم است تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. 

کاربرد: برای درمان ریزش موی مردان (آلوپسی آندروژنیک) فقط در مردان استفاده می شود[6]. 

 مصرف فیناستراید در بارداری

- استفاده از فیناستراید در بارداری ممنوع است. به علت توانایی مهارکننده های 5 آلفا-ردوکتاز نوع II برای جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون، این داروها، از جمله فیناستراید، ممکن است در هنگام استفاده باعث اختلالات تناسلی خارجی در جنین پسر شود. یک ماه قبل از اقدام به بارداری باید مصرف قرص فیناستراید را قطع کرد.

- خانم های باردار نباید در معرض قرص های فیناستراید خرد شده و یا شکسته قرار بگیرند زیرا احتمال جذب قرص وجود دارد و خطراتی جنین پسر را تهدید می کند [7]. 

فاصله مصرف فیناستراید تا بارداری

- مقدار کم فیناستراید از مایع منی در افرادی که 5 میلی گرم فیناستراید در روز مصرف می کنند بازیابی می شود. معلوم نیست که آیا در صورتی که مادر در معرض مایع منی فردی که از فیناستراید استفاده می کند قرار بگیرد، جنین دچار مشکل می شود یا خیر. هنگامی که شریک جنسی شما باردار است، توصیه می شود تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض مایع منی شما اجتناب کند.

باید به اندازه طول مدتی که تولید اسپرم زمان می برد صبر کنید. یعنی دلیل اینکه می گوییم صبر کنید همین است. 72 روز طول می کشد که اسپرمهای قدیمی از بین بروند و اسپرمهای جدید جایگزین شوند. به همین دلیل از زمان قطع دارو باید 72 روز صبر کنید که حدودا 2/5 ماه می شود. 2/5 ماه پس از قطع دارو اقدام به بارداری کنید [8].

 

مصرف فیناستراید در شیردهی

در شیردهی فیناستراید برای زنان شیرده استفاده نمی شود. مشخص نیست که آیا فیناستراید از شیر مادر خارج می شود یا خیر.

سوال کاربران:

سوال :  من به مدت یک ماه از این دارو مصرف کردم و برخی از عوارض جانبی مانند کاهش میل جنسی و رقیق شدن مایع منی را تجربه کرده ام. من ازدواج موفقی داشتم و در گذشته هیچ مشکلی با میل جنسی نداشتم. آیا این عوارض جانبی نگران کننده است و باید مصرف این دارو را متوقف می کنم یا این عوارض جانبی جزئی بعد از اینکه بدنم به دارو عادت کند از بین می رود؟ نگرانی واقعی من این است که آیا Propecia تاثیر مخرب بر اسپرم ها دارد و توانایی من برای داشتن فرزندان را کاهش می دهد؟

پاسخ: به طور کلی در این شرایط توصیه می کنیم دارو را متوقف کنید. عوارض جانبی Propecia، مانند مواردی که شما ذکر کردید، ممکن است رخ دهد ولی این عوارض نادر هستند. در مطالعات بالینی که Propecia (یک نام تجاری محبوب برای فیناستراید) برای درمان ریزش مو در مردان استفاده شد، تمام عوارض جانبی در مردانی که درمان را متوقف کردند، ناپدید شد و در پایان مطالعه، شیوع آن عوارض جانبی در مردانی که این نوع درمان را ادامه دادند، کمتر از 3/0 درصد بود. کاهش حجم اسپرم ممکن است برابر با کاهش تعداد اسپرم باشد، این اثر پس از توقف مصرف دارو معکوس می شود.

Propecia نباید در هنگام تلاش برای بارداری مصرف شود، به همین دلیل توصیه می کنیم یک ماه قبل از تلاش برای بچه دار شدن مصرف آن را متوقف کنید. Propecia دارای نیمه عمر بسیار کوتاه است، بدین معنی است که از زمانی که مصرف آن را قطع می کنید، هفت روز بعد از سیستم شما خارج می شود. اکثر مردان در آزمایشهای بالینی Propecia در سن بارداری (18-41 سالگی) بودند و هیچ گزارشی از مسائل مربوط به باروری در بین آنها وجود نداشت.

1- McClellan KJ, Markham A. Finasteride: a review of its use in male pattern hair loss. Drugs. 1999 Jan;57(1):111-26.

2-Toru Inadomi. Efficacy of Finasteride for Treating Patients with Androgenetic Alopecia who are Pileous in other Areas: A Pilot Study in Japan. Indian J Dermatol. 2014 Mar-Apr; 59(2): 163–165.


3-Rossi A, Cantisani C, Scarnò M, Trucchia A, Fortuna MC, Calvieri S. Finasteride, 1 mg daily administration on male androgenetic alopecia in different age groups: 10-year follow-up. Dermatol Ther. 2011 Jul-Aug;24(4):455-61. 

4-Yu Seob Shin. Finasteride and Erectile Dysfunction in Patients with Benign Prostatic Hyperplasia or Male Androgenetic Alopecia. World J Mens Health. 2019 May; 37(2): 157–165.

5-Venkataram Mysore. Finasteride and sexual side effects. Indian Dermatol Online J. 2012 Jan-Apr; 3(1): 62–65.

6-Mysore V, Shashikumar BM. Guidelines on the use of finasteride in androgenetic alopecia. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2016 Mar-Apr;82(2):128-34. 

7- AlSaad D, Lee BH, Al-Obaidly S. Finasteride use during pregnancy and early neonatal outcome: a case report. Int J Clin Pharm. 2018 Aug;40(4):803-805. 

8-M. Pole and G. Koren. Finasteride. Does it affect spermatogenesis and pregnancy?Can Fam Physician. 2001 Dec; 47: 2469–2470.

 

دکتر شاداب برزویی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان داراي مدرك دكتراي حرفه اي داروسازي از دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه مي باشد. از فعالیت های عمده دکتر برزویی میتوان به مشاوره دارويي و تداخلات دارويي، مشاوره پوست و مو و مكمل هاي مربوطه، مكمل هاي بارداري و شيردهي و مشاوره در زمینه مكمل هاي مادر و نوزاد اشاره کرد. پايان نامه ايشان در زمينه برسي برون تني اثرات فعاليت ضدقارچي كاكل ذرت بر روي تعدادي از درماتوفيتزهاي شايع و شناسايي و تعيين مقدار دسته تركيبات شاخص است و در این زمینه مقالاتی در دست چاپ دارد.

امتیاز مطلب: 89% 89