Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
چگونه موهای زائد ناحیه تناسلی را از بین ببریم

یکی از دغدغه های روزانه بسیاری از خانم ها که دائما می خواهند تمیز باشند و همه چیز مرتب باشد از بین بردن موهای ناحیه تناسلی است. از بین بردن موهای این ناحیه تنها جنبه زیبایی ندارد بلکه از نظر رعایت بهداشت فردی برای جلوگیری از انواع بیماری های پوستی و عفونت های قارچی نیز امری ضروری محسوب می شود که همه بانوان عزیز اومایی باید به آن توجه کافی داشته باشند. اما روش های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی وجود دارد که در این مقاله می خواهیم به چند روش رایج آن اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

تیغ زدن موهای زائد ناحیه تناسلی

یکی از متداول ترین و راحت ترین روش هایی که از قدیم الایام برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی مرسوم بوده است استفاده از تیغ و تراشیدن سطحی موهای این ناحیه است که واژه اروپایی این نوع از بین بردن موها اپیلاسیون می باشد. به این معنی که موها از ریشه خارج نمی شوند و فقط از انتهای مو روی پوست قطع می شوند. به همین دلیل در روش های اپیلاسیون موها سریعا بعد از چند روز دوباره رشد می کنند و حتی ممکن است رشد بیشتری نسبت به قبل داشته باشند. با این حال این روش هم بسیار سریع و بدون درد است و هم بسیار ارزان قیمت می باشد. 

 

انواع راههای تمیز کردن موی زاید

پیش اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی 

روش دیگری که می توانید از آن استفاده کنید ماشین ریش تراش است که باز هم یکی از روش های اپیلاسیون محسوب می شود. برای استفاده از ریش تراش بهتر است ابتدا دوش بگیرید زیرا این کار باعث باز شدن موها شده و موها راحت تر تراشیده می شوند. به علاوه در نظر داشته باشید که موهای خیلی کوتاه و یا خیلی بلند را نمی توان با ریش تراش های معمولی زد. اما ریش تراش های پیشرفته موهای خیلی کوتاه را هم از ته می زنند. اگر موها بیش از اندازه هم بلند باشند در ریش تراش گیر می کنند. در این صورت باید ابتدا موها را با یک قیچی باریک کمی کوتاه کرده و سپس شیو کنید. برای راحت تر شدن کار از روش های زیر نیز می توانید استفاده کنید:

 • می توانید به جای حمام کردن، یک پارچه گرم و خیس به مدت 5 دقیقه بر روی ناحیه تناسلی قرار دهید سپس موها را بزنید.
 • قبل و بعد از اصلاح، لایه برداری انجام دهید. انجام لایه برداری قبل از اصلاح باعث می شود پوست مرده جدا شود و اصلاح راحت تر انجام خواهد شد. همچنین احتمال خراش افتادن پوست کاهش می یابد. 
 • ​برای جلوگیری از تحریک پوست از کف استفاده کنید.
 • پیش از اصلاح از فوم، کرم و ژل بر روی موهای ناحیه تناسلی استفاده کنید تا کارتان راحت تر شود.
 • هرگز موهای ناحیه تناسلی را بدون چرب کردن ناحیه اصلاح نکنید.
 • همیشه پیش از استفاده از کرم اصلاح  بر روی ناحیه تناسلی آن را روی قسمت کوچکی تست کنید و اجزه دهید 24 ساعت بماند و در صورت مشاهده واکنش آلرژیک مثل قرمزی یا خارش از آن استفاده نکنید.
 • محصولات مخصوص خانم ها نرم تر است ولی محصولات مردان معطر است و باعث تحریک و سوزش می شود.  

 

پیش از اصلاح م.های زاید

بهترین اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی

امروزه علاوه بر تیغ های ریش تراشی از انواع ژیلت های مخصوص که دارای صابون هستند و اصلاح بهتری انجام می دهند نیز استفاده می شود. ژیلت ها دارای دو قسمت ژل مانند در دو طرف تیغ هستند که باعث روانکاری موها قبل از تیغ زدن می شوند. همچنین نسبت به تیغ امنیت بیشتری دارد و احتمال بریدن پوست بسیار کم می شود. برای استفاده از ژیلت به نکات زیر توجه نمایید:

از هر ژیلت یک بار بیشتر استفاده نکنید

ژیلت ها به منظور استفاده یک بار مصرف تهیه می شوند. اگر شما از ژیلت استفاده کنید و آن را در حمام بگذارید به دلیل رطوبت حمام انواع میکروب ها را جذب می کند و در صورت استفاده دوباره برای ناحیه تناسلی می تواند باعث ایجاد عوارض پوستی و یا عفونت های ناحیه تناسلی شود. بنابراین حواستان به بهداشت استفاده از ژیلت باشد. 

پوست را بکشید

اگر پوست شل باشد احتمال بریده شدن پوست وجود دارد. ژیلت فقط روی سطح صاف و کشیده به خوبی عمل می کند. بنابراین با دست آزاد خود، پوست را محکم بکشید و آن را محکم نگه دارید. 

به آرامی موهای زائد ناحیه تناسلی را بزنید

اصلاح در جهت رشد موها از ناراحتی جلوگیری کرده و در خلاف جهت رشد مو باعث سوزش می شود. بنابراین بهتر است موها را در جهت رشد اصلاح کنید. همچنین اصلاح موها با ژیلت در خلاف جهت رشد موها باعث افزایش رشد مو در این ناحیه می شود. برای اصلاح بهتر نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • به جهت رشد موها در هنگام اصلاح توجه کنید. اگر موها به سمت پایین رشد کرده اند به سمت راست یا چپ اصلاح کنید. سعی کنید به حس خود در خصوص موها توجه کنید و به چشم ها اعتماد نکنید.
 • بیش از حد اصلاح نکنید. به قدری ژیلت را روی پوست بکشید که مو را جدا کند. اگر بیش از حد یک جا را اصلاح کنید متورم می شود و بعد از رشد اولیه حسابی دچار خارش می شوید.
 • در اوایل اصلاح، هنگامی که دو روز پشت سر هم موها را اصلاح می کنید ممکن است خارش و قرمزی پوست را تجربه کنید. بنابراین بعد از اصلاح بگذارید چند روز بگذرد تا پوست به تغییرات عادت کند.

موهای زائد پشت را فراموش نکنید

فراموش نکنید که موهای پشت را هم باید اصلاح کنید. سعی کنید موهای پشت را در جلوی آینه بزنید تا دیدتان راحت تر باشد. 

تمیز کردن موهای زائد

پس از اصلاح موهای زائد، حمام را تمیز کنید. 

 

ژیلت و موهای زاید

جلوگیری از قرمزی و خارش ناحیه تناسلی

یکی از عوارض جانبی تیغ زدن یا ژیلت کشیدن قرمزی و خارش ناحیه تناسلی است. برای کاهش این عوارض می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

لایه برداری برای تمیز نگه داشتن پوست

این کار باعث می شود پوست مرده روی سطح پس از اصلاح پاک شود و از رشد نکردن موهای زیر پوستی جلوگیری می کند.

 • همچنین با صابون ناحیه تناسلی خود را به آرامی پاک کنید. این کار از وجود مواد اضافی و انسداد حفره ها و ایجاد عفونت جلوگیری می کند. 
 •  از اسکراب شکر به عنوان لایه بردار استفاده کنید تا  پوست شما به صافی پوست یک کودک شود.
 • همچنین می توانید از جوش شیرین بعنوان لایه بردار و ضد عفونی کننده استفاده کنید.
 • اگر زن هستید از صابون استفاده نکنید. واژن خودش به طور طبیعی تمیز کردن را انجام می دهد و فقط کافی است از آب استفاده کنید. در واقع، صابون در خانم ها تعادل pH را به هم میزند و تازه باعث عفونت واژن می شود.

استفاده از روغن تخم مرغ

روغن تخم مرغ حاوی چندین ماده مغذی و مفید برای پوست است که از عفونت و التهاب جلوگیری کرده و باعث می شود پوست سریع تر بهبود یابد. برای استفاده از این روغن:

 • بعد از اصلاح ناحیه تناسلی به مدت یک هفته دوبار در روز، روغن تخم مرغ را به ناحیه تناسلی بزنید. 
 • بگذارید روغن تا حمام بعدی بماند. هیچ ضرورتی برای شستشوی آن وجود ندارد زیرا جذب پوست می شود.
 • روغن تخم مرغ حاوی ایمونوگلوبولین هایی است که از قرمزی ناشی از خراش جلوگیری می کند.

شستشوی موهای ناحیه تناسلی باقی مانده، با استفاده از مرطوب کننده

آلوئه ورا، روغن بچه، و یا مرطوب کننده ها طراحی شده برای مناطق حساس را می توانید استفاده کنید.  از مرطوب کننده های حاوی رایحه و رنگ استفاده نکنید. زیرا باعث حساسیت و ناراحتی بیشتر می شود. 

از هر چیزی که استفاده می کنید مراقب باشید حاوی عطر نباشد. از کرم بعد اصلاح مردها استفاده نکنید زیرا باعث سوزش می شود.  روغن بچه باعث خراب شدن کاندوم لاتکس می شود. اگر برنامه نزدیکی جنسی بعد از اصلاح دارید از این روغن استفاده نکنید. 

اگر از پودر استفاده می کنید مراقب باشید

پودر عرق و روغن در اطراف ناحیه تناسلی جذب شده و باعث کاهش قرمزی و خارش می شود. اما مراقب باشید پودر داخل واژن نرود. همچنین مراقب باشید منافذ پوست مسدود نشوند.

خانم ها نباید پودر تالک را در ناحیه تناسلی استفاده کنند زیرا احتمال سرطان تخمدان (بخوانید: آیا در معرض سرطان تخمدان قرار دارم؟) را افزایش می دهد. در واقع، تالک حتی برای خشک کردن دستکش جراحی نیز استفاده نمی شود زیرا ماده ای سمی است.

 

بهداشت در دفع موهای زاید ناحیه تناسلی

استفاده از کرم های موبر

امروزه با پیشرفت تکنولوژی تولیدکنندگان لوازم آرایشی در سرتاسر دنیا انواع کرم های موبر را نیز تولید می کنند که استفاده از آن ها بسیار راحت و کاربردی است. به علاوه ترکیبات نرم کننده و مناسبی دارند که باعث جلوگیری از عوارضی مانند سوزش و خارش می شود. اما باید حواستان باشد هنگام استفاده از این کرم ها به هیچ وجه مواد آن وارد واژن نشود. 

استفاده از موچین

حتی ریش تراش های گران قیمت و خیلی پیشرفته نیز برخی موها را نمی زنند. بنابراین در مرحله آخر برای برداشتن موهای باقی مانده می توانید از موچین استفاده کنید. درد ناشی از کندن مو با موچین بیش از چند ثانیه طول می کشد. اما می توانید از عهده اش برآیید و کاملا از شر همه موها خلاص شوید.

 

موچین و موهای زاید ناحیه تناسلی

سخن آخر

همان طور که مشاهده کردید روش های مختلفی برای از بین بردن موهای تناسلی وجود دارد. اما توجه داشته باشید همه این روش ها در دسته اپیلاسیون قرار می گیرند و به غیر از موچین که فقط برای کندن چند موی باقی مانده استفاده می شود هیچ کدام از روش های گفته شده کاری به ریشه موها نداشته و بصورت سطحی موها را از بین می برند.

Community of editors. How to Shave Your Pubic Hair.July 30, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 68% 68