کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma
آیا مصرف رازیانه باعث افزایش شیر مادر میشود؟

دانه های رازیانه از گیاه Foeniculum vulgare تهیه می شود. در هند، آن را saunf می  نامند، و اغلب پس از وعده های غذایی برای هضم سالم مصرف می شود. پودر رازیانه به عنوان طعم دهنده مواد غذایی استفاده می شود. روغن رازیانه به چای برای طعم اضافه می شود.

آیا رازیانه باعث افزایش شیر مادر می شود؟

بله، دانه های رازیانه می توانند مقدار شیر مادر را افزایش دهند، اما شواهد علمی در انسان وجود ندارد. اما هنوز در هیچ مطالعه ای دوز مصرف مناسب برای افزایش شیر مادر معرفی نشده است. 

روش مصرف رازیانه در طول شیردهی

می توانید رازیانه را به روش های مختلف بخورید. در اینجا برخی از گزینه ها وجود دارد:

-  چای رازیانه عصاره دانه های رازیانه، برگ ها و حتی ریشه آن است که در آب جوش ریخته میشود. چای به طور طبیعی خالی از کافئین است و به هضم کمک می کند.

-  روغن رازیانه از خرد کردن دانه های رازیانه برای استخراج روغن غنی از آنتول حاصل از آن ساخته شده است. اسانس رازیانه را می توان به چای معمولی یا یک لیوان آب گرم اضافه کرد. توجه داشته باشید که درست مانند هر اسانس دیگر، روغن رازیانه حاوی ترکیبات غلیظ است. بنابراین، به مقدار توصیه شده روی بطری توجه کنید.

-  قرص های عصاره رازیانه و کپسول ها حاوی دانه های خرد شده رازیانه به شکل ژلاتین است. آنها اغلب پس از وعده های غذایی مصرف می شوند تا به جلوگیری از نفخ پس از غذا کمک کنند. اما، درست مانند روغن رازیانه، محتویات کپسول و قرص به شکل متمرکز است.

-  رازیانه متعلق به خانواده گیاه هویج است. بنابراین، ریشه های رازیانه می تواند خورده شود.

-  پودر رازیانه برای تهیه غذا برای قرن ها استفاده شده است. 

- روغن و کپسول رازیانه ممکن است شامل مواد نگهدارنده ای باشد که به کودک آسیب می رساند و بهتر است قبل از استفاده از آنها با پزشک مشورت کنید.

از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید

عوارض جانبی رازیانه هنگام شیردهی 

عوارض مصرفی رازیانه در شیردهی

مصرف رازیانه در حین شیردهی عوارض جانبی ندارد. هیچ مطالعه مستقیما به هیچ گونه عارضه یا مشکل ناشی از مصرف رازیانه در هنگام شیردهی اشاره نکرده است. با این وجود، قبل از مصرف رازیانه، با متخصص تغذیه مشورت کنید.

آیا شرایطی وجود دارد که نیاز باشد در آن از مصرف رازیانه اجتناب کنم؟ بله، جلوگیری از مصرف رازیانه در شرایط زیر لازم است:

1-  سابقه مشکلات زنانه یا سرطان:

اگر عوارض رحمی یا سرطان تخمدان / پستان داشته باشید، باید از مصرف رازیانه اجتناب کنید. رازیانه شامل ترکیبات متعددی است که هورمون زنانه استروژن را تولید می کند. دوز اضافی از استروژن ممکن است عوارض جدی ایجاد کند.

علائم سرطان پستان | تشخیص، علت و درمان سرطان پستان

2-  مادر یا کودک آلرژی غذایی دارد:

معمولا مادرانی که به هویج، کرفس و گشنیز حساسیت دارند، ممکن است به رازیانه نیز آلرژی داشته باشند زیرا این گیاهان متعلق به یک خانواده هستند. مادر ممکن است از حساسیت هایش آگاهی داشته باشد و از مصرف رازیانه اجتناب کند. اما معلوم نیست که آیا کودک به رازیانه آلرژی دارد یا خیر. محققان معتقدند رازیانه حداقل تاثیر منفی را روی نوزاد می گذارد.

هنگام شیر دادن نوزاد برای اولین بار پس از مصرف رازیانه، مراقب علائم آلرژی او باشید. کودک مبتلا به آلرژی نسبت به رازیانه، کهیر، درد شکمی، استفراغ و اسهال، تورم صورت و تنگی نفس را تجربه می کند. تحقیقات نشان داده اند آلرژی رازیانه امری نادر است. با این وجود، اگر حساسیت دارید، کودک خود را به پزشک نشان دهید.

سایر مزایای رازیانه در شیردهی

  •  کمک به هضم. رازیانه به کاهش تشکیل گاز در سیستم گوارش کمک می کند.
  • محققان دریافتند که مصرف منظم چای رازیانه می تواند به کاهش فشار خون در بیماران کمک کند.
  •  ریشه رازیانه منبع خوبی از فیبرهای رژیمی و ویتامین A، C و K  و پتاسیم  است.
  •  روغن رازیانه شامل چندین آنتی اکسیدان می باشد که اثرات ضدسرطان زایی بر روی سلول ها دارند. این خواص به افراد کمک می کند تا از پیری زودرس جلوگیری کنند و همچنین احتمال سرطان سینه را کاهش می دهد.
  •  تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که رازیانه شدت و عوارض جانبی سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) را کاهش می دهد، وضعیتی که تخمدان ها با تشکیل کیست ها بزرگ می شوند. محققان خاطر نشان کرده اند که رازیانه می تواند در سایر مشکلات زنان نیز مفید باشد.

مردم قرن ها رازیانه مصرف کرده اند و این ماده افزودی مفید و عالی است. با این حال، مصرف هر ماده ای بیش از حد می تواند باعث ایجاد حساسیت در نوزادان شود، و رازیانه استثنا نیست. بنابراین، اعتدال کلید اصلی است.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.momjunction.com

امتیاز مطلب: 92%
92


    اپلیکیشن سلامت بانوان اوما همراه هوشمند بانوی ایرانی پرسش و پاسخ پزشکی، دوران پیش از باردرای، بارداری و شیردهی، روزشمار پریودی بانو ... دانلود اپلیکیشن اوما