Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نزدیکی قبل و بعد از پریود

یکی از سوالات رایج برای بسیاری از بانوان عزیز اومایی این است که آیا می توان در دوره پریودی باردار شد؟ همچنین این سوال مطرح می شود که آیا امکان بارداری بلافاصله بعد از پریودی یا قبل از پریودی وجود دارد؟  به طور کلی احتمال وقوع حاملگی در موقعیت های مختلف متفاوت است. اما با ما در این مقاله همراه باشید تا به طور مفصل تر این موضوع را بررسی کنیم.

آیا می توان در پریودی باردار شد؟

اگر تاریخ شروع و پایان پریودی های خود را برای سه ماه متوالی یادداشت کردید و متوجه شدید دارای چرخه کوتاه تر از 28 تا 30 روزه می باشید احتمال دارد در اثر رابطه جنسی در طول پریودی باردار شوید. شاید الان بپرسید، "چگونه این اتفاق می افتد؟" اگر چرخه شما کوتاه تر باشد، به عنوان مثال، هر 21 تا 24 روز یک بار پریود شوید، این بدان معنی است که زمان تخمک گذاری شما در هر چرخه زودتر از حالت طبیعی انجام می شود و ملاک ثابت ما برای محدوده تقریبی تخمک گذاری 14 روز قبل از پریودی بعدی است.

بنابراین با کوتاه شدن چرخه فاصله زمانی پایان پریودی و تخمک گذاری کوتاه می شود. از طرفی اسپرم می تواند 2، 3 تا 5 روز در بدن شما زنده بماند. بنابراین اگر شما در اواخر پریودی رابطه داشته باشید و چرخه پریودیتان نیز کوتاه باشد احتمالا 4 یا 5 روز بعد از پایان قاعدگی تخمک گذاری اتفاق می افتد و احتمال بارداری وجود دارد.

البته به طور کلی احتمال وقوع حاملگی در دوران پریودی کم است، اما این احتمال صفر نیست و می تواند اتفاق بیفتد. بنابراین اگر می خواهید باردار شوید پریودی زمان مناسبی برای داشتن رابطه جنسی نیست (نزدیکی در دوران پریودی).

نزدیکی بلافاصله پس از دوران پریودی 

به همان دلایلی که در قسمت قبل به طور کامل توضیح دادیم  با نزدیکی بلافاصله بعد از پریودی نیز ممکن است باردار شوید. به طور کلی در این زمان وارد مرحله باروری می شوید. در یک دوره معمول که هر 28 تا 30 روز اتفاق می افتد، احتمال باروری معمولا بین روزهای 11 تا 21 زیاد است. همانگونه که در بالا اشاره شد، اسپرم میتواند 2، 3 تا 5 روز زنده بماند. اگر پریود (زمان خونریزی) شما 5 تا 7 روز طول بکشد و طول چرخه شما 28 تا 30 روزه باشد و پس از آن رابطه جنسی داشته باشید هنوز شانس بارداری در این زمان زیاد نیست و باید دو سه روز بعد دوباره برای بارداری اقدام کنید. بهترین حالت این است که از زمان پاک شدن تا پریود بعدی هر یک روز در میان یا دو روز یک بار رابطه داشته باشید تا شانس بارداریتان افزایش یابد.

اگر در روز 6 خونریزی شما متوقف شد، در روز 7 رابطه جنسی داشته باشید و در روز 11 تخمک گذاری کنید. ممکن است اسپرم از روز 6 برای تخمک گذاری در لوله های فالوپی شما منتظر باشد. البته، هر روزی که از توقف خونریزی می گذرد، با مقاربت کامل احتمال بارداری شما هم افزایش می یابد. 

پیشنهاد پزشک اوما: زمان تخمک گذاری | تخمک گذاری چند روز است؟

 

نزدیکی پس از پریودی

نزدیکی دقیقا قبل از پریودی

احتمال حاملگی درست قبل از پریودی بسیار کم است. برای زنانی که یک دوره معمول 28 تا 30 روزه یا طولانی تر دارند و چرخه های آنها منظم است، می توان گفت که تخمک گذاری بین روزهای 11 تا 21 رخ می دهد. از طرفی تخمک قبل باروری تنها برای 12 تا 24 ساعت در بدن فعال است. این بدان معنی است که روزهای قبل از پریودی امن ترین زمان برای داشتن رابطه جنسی بدون محافظت بدون ترس از باردار شدن است. با طولانی شدن سیکل ها، تعداد "روزهای امن" درست قبل از پریودی افزایش می یابد. اما با چرخه های کوتاهتر این روزها کاهش می یابند. به طور کلی هر چقدر از تخمک گذاری دور می شوید، احتمال بارداری کاهش می یابد. 

سخن آخر

همان طور که گفتیم نزدیکی قبل و بعد از پریود مشکلی ندارد اما اگر قصد باردار شدن ندارید در نزدیکی های بعد از پریود به طول چرخه قاعدگی خود دقت کنید و در صورت کوتاه بودن چرخه از روش های جلوگیری مناسب مانند کاندوم استفاده نمایید. همچنین در صورت وجود چرخه های کوتاه نزدیکی در پریودی برای بارداری چه به لحاظ علمی و چه از لحاظ دینی توصیه نمی شود. 

american pregnancy association. Can You Get Pregnant on Your Period? 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91


 • profileمهین تراشی1399/02/15

  پس اونایی که پریوده37روزه نامنظم دارن چه پیشنهادی دارین؟

  • profileپشتیبان اوما1399/02/15

   سلام، اطلاعاتتونو در روزشمار بانو وارد کنید و در روزهای سبز پررنگتر یک رو ز در میان رابطه داشته باشید

 • profile👑 Shaghayegh 👑 💔1397/11/09

  پس واسه اونایی ک چرخه 36دارن نامنظم دارن توضیحی ندادین 😒

  • profileسید فاطمه1397/01/20

   مطلب بسیار عالی بود انشالله که مطالبهای مهم دیگری در اینده در این برنامه شاهد ان باشیم