Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
19 سوال رایج درباره آزمایش قبل از ازدواج

یک چیز بسیار مهم که شما و همسرتان باید قبل از روز عروسی انجام دهید آزمایشات پزشکی است. انجام این آزمایشات به شما کمک می کند از استرس و مشکلات ناخواسته و غیر ضروری بعد از ازدواج دور بمانید. دانستن سلامت همسرتان به معنی ایجاد مشکل در ازدواج نیست بلکه در صورت لزوم قادر خواهید بود از مراقبت های پزشکی استفاده کنید. در اینجا چهار آزمون که باید قبل از ازدواج انجام شود ذکر شده است.


آزمایشات قبل از ازدواج شامل آزمایش تالاسمی و اعتیاد است و  باید در مراکز بهداشتی معرفی شده از سوی وزات بهداشت انجام شود. محضر لیست این مراکز را در اختیار شما قرار میدهد. میتوانید با توجه به نزدیکی مسیر یک مرکز را انتخاب کنید.

آزمایشات مورد نیاز قبل از عقد

1- آزمایش عدم اعتیاد از هر دو نفر

آزمایش اعتیاد نیز برای اطلاع طرفین از وجود اعتیاد است که با آزمایش ادرار مشخص می‌شود. البته حتی در صورت مثبت شدن آزمایشی مانند مورفین اگر دو طرف راضی باشند، امکان ازدواج وجود دارد.  توجه کنید برای این آزمایش نیاز به ناشتایی ندارد، در این آزمایش از شما تست اعتیاد (تریاک) از ادرار هم گرفته خواهد، بسته به محل آزمایشگاه دوربین مدار بسته در محل آزمایش وجود دارد. این تست هم از زن و هم از مرد گرفته میشود.

این نکته را توجه داشته باشید که یک هفته یا 72 ساعت قبل از داروهای کدئین دار و مسکن های مخدر و همچین ویتامین ب کمپلس خودداری کنید و اگر از داروی خاصی استفاده می کنید به مسئول آزمایشگاه اطلاع دهید.

2- بررسی بیماری سفلیس برای آقایان

سیفلیس هم یک بیماری مقاربتی عفونی است، نتیجه این آزمایش خیلی زود و در‌‌ همان روز مراجعه به آزمایشگاه آماده می‌شود. در صورت مبتلا شدن یکی از زوجین ، همسر او نیز آلوده خواهد شد. در صورت عدم تشخیص و درمان مناسب و سریع ، این بیماری عوارض بسیاری در پی خواهد داشت ( ضایعات قلبی و عروقی و عصبی و در نهایت مرگ) . علاوه بر این ، مادری که به سیفلیس مبتلاست میتواند جنین خود را نیز آلوده کند و دچار عوارض جبران ناپذیری شود . پس با توجه به تاثیرات ان باکتری مخرب بر سلامت خانواده ، تست VDRL در ایران ، برای آقایان انجام می شود .

3- آزمایش خون و بررسی تالاسمی

مرحله بعدی مربوط به آزمایش بیماری های خطرناک است؛ در آزمایشگاه از زوجه نمونه خون گرفته می شود تا چند بیماری خونی از جمله؛ ۱- هپاتیت ۲- تالاسمی ۳- سیفلیس بررسی شود.

4- تزریق واکسن کزاز برای خانم ها

با رعایت فواصل زمانی تزریقات ذکرشده، سال پایان دبیرستان زمان یادآور اول خواهد بود. لذا اگر خانمی در فاصله ۱۰ سال پس از یادآور اول ازدواج کند نیازی به تزریق واکسن در زمان ازدواج ندارد، در غیر این صورت باید واکسن به صورت داخل عضلانی (عضله پشت بازو- دلتویید) برای وی تزریق شود. ولی جهت اطلاع محضر برای هر دو نفر آن‌ها کارت واکسن کزاز صادر می‌شود تا مدارک مورد نیاز محضردار، برای ثبت عقد کامل باشد. در ضمن زمان یادآور بعدی هم به آن‌ها اعلام می‌شود.

5- شرکت در کلاس های آموزشی تنظیم خانواده

کلاس‌های قبل از ازدواج معمولاً بین نیم تا یک ساعت و در بیشتر مراکز به صورت کاملا مجزا برگزار می‌شود. عمده‌ترین مطالبی که در این کلاس‌ها به آنها پرداخته می‌شود توضیح مسائل و غرایز جنسی، آمار طلاق و ازدواج، اتاق خواب، علت‌‌های خیانت، آلت تناسلی، ارگاسم، تغذیه قبل رابطه است. علاوه بر آن به صورت بسیار مختصر به روابط عاطفی و اجتماعی پس از ازدواج و پیشگیری از بروز اختلال در خانواده نیز اشاره می‌شود.

6- مشاوره ژنتیک

اگر زوجین نسبت فامیلی با هم داشته باشند برای پیشگیری از مشکلات بعدی بهتر است قبل از ازدواج آزمایش ژنتیک نیز بدهند. جواب آزمایش ژنتیک کمی دیرتر از سایر آزمایش ها آماده می شود اما برای پیشگیری از مشکلات بعدی که اکثرا مربوط به سلامت فرزند این زوجین در آینده می باشد بهتر است زوجین زیر نظر متخصصان ژنتیک مشاوره شده و بررسی ها و آزمایشات لازم به عمل بیاید.

چنانچه در نمونه خونی زوجین مشکلی وجود داشته باشد لذا آزمایش مجدد یا ارجاء به آزمایشات تخصصی ژنتیکی و مشاور ژنتیکی پیش از ازدواج به آنان بخصوص در ازدواج های فامیلی توصیه خواهد شد

توجه کنید: 

تأییدیه آزمایش اعتیاد، دریافت کارت واکسن کزاز، نتیجه آزمایش خون و شركت در جلسه آموزشی و مطلوب بودن همه این موارد طی یک نامه مهر و امضا شده به زوجین برای تحویل به محضر داده می شود . حتما دقت کنید نتیجه این آزمایش برای یکماه اعتبار دارد و اگر در ظرف ۳۰ روز عقدتان را ثبت نکنید باید دوباره آزمایش بدهید

سوالات رایج شما درباره آزمایش قبل از ازدواج

 

آزمایش قبل از ازدواج

جواب آزمایش ازدواج چقدر طول میکشد؟

نتیجه آزمایش خون و ادرار خیلی زود و در‌‌ همان روز مراجعه به آزمایشگاه آماده می‌شود. اما اگر نیاز به مشاوره ژنتیک و بررسی های بیشتر است ممکنه از چند روز تا چند هفته طول بکشد. البته اگر کلاس های تنظیم خانواده را شرکت نکرده باشید، تاییدیه در اختیار شما قرار نمی گیرد.

مدارک لازم برای آزمایش قبل از ازدواج چیست؟

برای انجام آزمایش قبل ازدواج می بایست با در دست داشتن ۱ قطعه عکس از زوجین و شناسنامه و کارت ملی به یکی از دفاتر ازدواج شهرتان که همان شخص قصد خواندن خطبه عقدتان را دارد مراجعه و برگه انجام آزمایش را تحویل گرفته و به آزمایشگاه مراجعه کنید

ايا براي ازمايش قبل ازدواج بايد ناشتا بود؟

خیر انجام آزمایشات قبل از ازدواج نیاز به ناشتایی ندارد اما اغلب پذیرش برای انجام آزمایشات تا ساعت 9 صبح است. برای اینکه بتوانید در همان روز کلاس های تنظیم خانواده را شرکت کنید، قبل از ساعت 8 در مراکز حاضر شوید. 

پریود در آزمایش قبل از ازدواج اثرگذار است؟

درباره نمونه ادرار، برخی از آزمایشگاه ها چنانچه فرد در زمان پریود باشد نمونه ادرار از فرد نمی گیرند ولی برخی دیگر از آزمایشگاه ها اگر روز دوم یا سوم پریود فرد باشد نمونه گیری را انجام می دهند. پس برای اینکه اطلاع دقیق تری در این زمینه کسب کنید بهتر است با مرکزی که قرار است برای انجام آزمایش ازدواج مراجعه کنید، تماس بگیرید.

آیا جواب مثبت به معنی معتاد بودن است؟

جواب منفی آزمایش اعتیاد به معنی عدم اعتیاد فرد به ترکیبات تریاک است (با فرض صحت دستگاه های تشخیصی). ولی جواب مثبت لزوماً به معنی معتاد بودن فرد نیست. بعنوان مثال ممکن است فرد از داروهای کدئین دار نظیر استامینوفن کدئین استفاده کرده باشد که باعث می گردد نتیجه آزمایش به اشتباه مثبت اعلام شود. بنابراین اگر جواب آزمایش مثبت باشد، تست تائیدی TLC از فرد اخذ می شود که از بابت نتیجه مثبت اطمینان حاصل گردد. لازم به ذکر است که تست تائیدی نیاز به زمان بیشتری دارد.

آیا مورفین، متادون و ترامادول هم در آزمایش اعتیاد ازدواج تست می شود؟

در اکثر آزمایشگاه ها، تست می شود.

آیا مشروبان الکی را در ازمایش ازدواج نشون میده؟

خیر

آیا سیگار و قلیان میوه ای هم ازمایش ازدواج رو مثبت نشان می دهد؟

خیر

من به دلیل داشتن اضطراب فراگیر و گاه حمله های پانیک، روزانه نصف قرص کلونازپام ۱ می خورم. آیا این قرص در نتیجه آزمایش ازدواج تاثیری دارد؟

خیر

اگر زوجین به تالاسمی مینور دارند آیا  این دو نفر می توانند با هم ازدواج کنند؟

 اگر فردی تالاسمی یا کم خونی مینور دارد نباید با کسی که تالاسمی مینور دارد ازدواج نکند زیرا در صورت ازدواج دو نفر مبتلا به تالاسمی مینور فرزند دچار تالاسمی ماژور می‌شود و که به دنبال آن همیشه نیاز به تزریق خون وجود دارد و بیمار به عارضه‌های بسیاری مبتلا می شود.

 زمان مناسب انجام آزمایش‌ قبل از عقد؟

 با توجه به زمان گیر بودن آزمایش‌های ژنتیک و یا مشکلات پیش بینی نشده مانند شلوغ بودن آزمایشگاه، بهتر است پروسه انجام آزمایش را یک ماه قبل از عقد خود شروع کنید. 

آیا آزمایش ایدز قبل از ازدواج حتما انجام می شود؟

آزمایش ایدز اجبار نبوده و شما به اختیار خودتون میتوانید این آزمایش رو هرزمانی که خواستید، بدهید. اما انجام این آزمایش قبل از ازدواج ضرر نداره و پیشنهاد میشه این آزمایش رو هم بدهید.

آیا در آزمایش قبل ازدواج بیماری سوزاک یا بیماری جنسی  در گذشته مشخص می شود؟

خیر، مشخص نخواهد بود

آیا در آزمایش قبل از ازدواج مشخص میشه فرد خود ارضایی کرده است یا نه؟

خیر مشخص نمیشود

 آیا پلاکت خون در آزمایش ازدواج بررسی میشه؟ 

این مورد در آزمایش قبل از ازدواج نشان داده خواهد شد اما منعی برای ازدواج ندارد.

آیا استفاده از قرص متادون هم تو ازمايش مشخص ميشه؟ و اثر قرص تل چند روز تو بدن هست؟

بله در صورت مصرف متادون نتیجه تست اعتیاد مثبت خواهد شد. اینکه در صورت قطع مصرف چه قدر طول می کشد تا آزمایش شما منفی شود بسته به مدت زمان مصرف شما دارد، اما به طور معمول پس از بازه زمانی ۱۴ روزه این ماده به طور کلی از جریان خون حذف می شود.

اگر گروه خونی زن و مرد یکی باشه آیا مشکلی به وجود میاد ؟

خیر در صورت یکسان بودن گروه خونی زن و مرد مشکلی به وجود نمی آید.

آیا میشه کاری کرد که آزمایش خون جواب خوبی نداشته باشه و باعث منع در ازدواج بشه؟

در مورد آزمایش خون قبل از ازدواج حالتی وجود نداره که مانع ازدواج بشه، حتی در صورت تشخیص اعتیاد به مواد مخدر و یا مواردی مانند کم خونی مینور زوجین، تصمیم گیری در مورد ادامه ازدواج بر عهده افراد می باشد.

در آزمایش قبل ازدواج برای زگیل تناسلی انجام میگیرد؟

این آزمایش به درخواست زوجین انجام می شود و اجباری نیست.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96