Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
25 درمان دندان درد به روش ساده

دندان درد چیست؟

 دندان درد دردی است که در دندان یا اطراف دندان رخ میدهد.دندان درد ناشی از دندان، لثه و ساختارهای استخوانی است. دندان درد معمولا به عنوان یک درد دائمی یا متناوب احساس می شود که از بین نمی رود. دندان درد می تواند از طریق تغییرات دما مثل تماس با نوشیدنی های سرد یا فشار روی دندان در هنگام جویدن تحریک شود. در موارد دیگر دندان درد می تواند به صورت خود به خودی و بدون تحریک ایجاد شود. نادیده گرفتن دندان درد در هنگام غذا خوردن سخت است. درد مداوم دندان باعث می شود به دنبال راهی برای خلاص شدن از درد باشیم. 

سلامت اوما : قبل از مطالعه ادامه مقاله میتوانید فیلم آموزشی که برای رهایی از دندان درد برای شما آماده کرده ایم را مشاهده نمایید

انواع دندان درد

انواع دندان درد

درد 1:

 • حساسیت موقت به غذاهای گرم و سرد بدون این که اخیرا به دندانپزشک مراجعه کرده باشید. معنی: ضایعه عصبی و یا بیماری لثه.

درد2:

 • حساسیت مداوم به غذاهای گرم و سرد بدون این که اخیرا به دندانپزشک مراجعه کرده باشید. معنی: پالپ به احتمال زیاد آلوده است، ممکن است دندان شکسته و یا تراشیده شده باشد، یا شروع بیماری لثه باشد.

درد3 :

 • حساسیت موقت به غذاهای گرم یا سرد پس از درمان  به وسیله دندانپزشکی. معنی: کار دندانپزشکی باعث التهاب پالپ می شود که درد شدید اما بسیار کوتاه است. درد پالپ دندان در عرض 2-4 هفته بهبود می یابد.

درد4:

 • حساسیت طولانی مدت و درد نسبت به غذاهای گرم و یا سرد بعد از درمان دندانپزشکی اخیر. معنی: حفره ممکن است خیلی نزدیک به پالپ باشد و درمان دندانپزشکی به اندازه کافی از پالپ محافظت نمی کند. دندانپزشکان به طور معمول کانال ریشه را برای درمان این  مشکل توصیه می کنند.

درد5:

 • درد شدید از خوردن غذا. معانی احتمالی: پر کردن نامناسب دندان، پوسیدگی دندان،  دندان شکسته یا خرد شده،  عفونت

درد6:

 • درد دائمی و شدید با فشار، تورم لثه و حساسیت به لمس. معنی: آبسه دندانی (عفونت)

درد7:

 • هنگام ضربه زدن به انگشتتان از طرف دندان دچار درد می شود. معنی: رباط پریودنتال دژنراسیون یا التهاب 

علائم و نشانه های دندان درد چیست؟

 نشانه ها و علائمی که نشان دهنده مشکل دندان می باشند عبارتند از:

 •  درد با گزش یا جویدن
 •  حساسیت دندان به تغییرات دما،
 •  ورم گونه یا لثه در نزدیکی دندان،
 •  ترشحات یا خونریزی لثه
 •  درد دائمی دندان.

درد دندان می تواند به صورت یک درد مبهم یا شدید باشد که خود به خود یا به وسیله عامل تحریک کننده ایجاد می شود. سایر علائم عبارتند از:

چه چیزی باعث دندان درد می شود؟

پوسیدگی دندان علت اصلی درد دندان برای اکثر کودکان و بزرگسالان است. باکتری هایی که در دهان شما زندگی می کنند از قند و نشاسته ای که در غذا وجود دارد رشد می کنند. این باکتری ها پلاک چسبنده ای را تشکیل می دهند که به سطح دندان های شما می چسبند. اسیدهای تولید شده توسط باکتری در پلاک می توانند پوشش سخت و سفید روی دندان ها (مینا) را خورده و باعث ایجاد حفره شوند. اولین نشانه پوسیدگی دندان احساس درد در هنگام خوردن چیزی شیرین، بسیار سرد یا بسیار گرم است. گاهی اوقات پوسیدگی به صورت نقطه قهوه ای یا سفید روی دندان دیده می شود.

دندان درد از التهاب بخش مرکزی دندان به نام پالپ رخ می دهد. پالپ شامل عصبی است که بسیار حساس به درد می باشد. التهاب پالپ یا پالپیت می تواند به علت هر چیزی مرتبط با دندان باشد. علل شایع درد دندان عبارتند از:

 • حفره های دندانی / پوسیدگی دندان
 • حساسیت دمایی - مایعات گرم و یا سرد یا غذاها
 • هوای گرم یا سرد
 •  ساییدگی دندان ها (لکه های سیاه روی دندان)
 • ارتودنسی متحرک 
 •  تورم اطراف دندان
 •  دندان عقل تاثیر گرفته
 • بارداری
 •  ورم لثه
 •  بیماری پریودنتال
 •   عقب رفتگی لثه – ایجاد مشکل در ریشه دندان که توسط لثه یا استخوان پوشیده شده است
 •  شکستگی دندان
 • فرسایش اسیدی
 • پر کردن دندان آسیب دیده یا شکسته یا تاج

سایر علل دیگر دندان درد عبارتند از:

 •  تجمع غذا و باقی مانده غذا بین دندان ها، به خصوص اگر دندان هایتان فاصله داشته باشد
 •  التهاب یا عفونت در ریشه دندان یا در لثه
 •  ترومای دندان، از جمله آسیب و یا ساییدگی دندان
 •  شکست ناگهانی دندان یا ریشه دندان
 •  شکاف در دندان که در طول زمان افزایش یابد
 •  عفونت سینوسی که به صورت درد در دندان احساس می شود

نکات خودمراقبتی 

تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، نکات زیر به مراقبت از دندان و کاهش درد کمک می کند:

 1.  دهان خود را با آب گرم شستشو دهید.
 2.  استفاده از نخ دندان را برای حذف هر ماده غذایی یا پلاک بین دندان ها.
 3.  مصرف قرص مسکن. از قرار دادن آسپیرین یا مسکن های دیگر به طور مستقیم روی لثه اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث سوختن بافت لثه شود.
 4.  اگر دندان درد ناشی از ضربه به دندان است، یک کمپرس سرد روی صورت قرار دهید.

چگونه می توانم از دندان درد جلوگیری کنم؟

 

جلوگیری از دندان درد

 

شایع ترین علت درد دندان به علت پوسیدگی دندان، مصرف شکر بیش از حد است. این مسئله ممکن است به خاطر رژیم غذایی نامناسب بد و یا حتی مصرف بیش از حد نوشابه باشد. رعایت کردن بهداشت دهان و دندان باید از همان دوران کودکی شروع شود.  موثرترین راه برای جلوگیری از حفره ها و سایر پوسیدگی های دندان رژیم غذایی سالم است. با خوردن سیب به جای کیک شکلاتی می توانید مواد تشکیل دهنده طبیعی را انتخاب کنید که باعث تقویت دندان های شما و جلوگیری از تشکیل حفره می شود. راه دیگر برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها، افزایش مصرف ویتامین C و کلسیم است که می تواند دندان های شما را تقویت کند. یک راه برای دریافت ویتامین C خوردن لیمو است. دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنید تا پلاک ها پیش از تبدیل شدن به حفره از بین بروند (از چه زمانی دندان های نوزادم را مسواک بزنم؟).


25 درمان خانگی برای دندان درد

 

25 درمان خانگی دندان درد

 

رفع دندان درد فوری ضروری است چون درد دندان غیر قابل تحمل است و کاملا آدم را عصبی میکند. درمان های خانگی روش های بسیار خوبی برای کاهش درد دندان هستند، اما آنها مشکل را درمان نمی کنند. تنها راه تشخیص و حل مسئله مراجعه به دندانپزشک است. دندانپزشک می تواند به شما بگوید چرا دندان شما دچار آسیب می شود و چگونه می توانید آن را درمان کنید. در عین حال، این درمان های ساده و ارزان قیمت خانگی می تواند به کاهش درد کمک کند.

1-  کیسه های چای نعناع

چرا کیسه های چای نعناع؟ کیسه های چای مرطوب، اغلب برای آرام شدن پوست حساس استفاده می شود. نعناع داراي خواص خيلي زيادي است که براي درمان درد استفاده مي شود. می توانید از دو نوع چای کیسه ای نعناعی استفاده کنید. ابتدا یک کیسه چای سرد را بر روی ناحیه درد قرار دهید. کیسه چای را در فریزر قرار دهید، سپس آن را روی دندان قرار دهید. کیسه چای را حداقل 20 دقیقه روی محل درد قرار دهید. شواهد حاکی از آن است که کیسه های چای می توانند درد را کاهش دهند. با این حال، مزایای طولانی مدت وجود ندارد، زیرا درد بعد از برداشتن کیسه چای باز می گردد.

2- زردچوبه

زردچوبه ادویه جادویی است مانند چرک خشک قوی برای عفونت دندان عمل میکند - به نظر می رسد هیچ کاری وجود ندارد که این گیاه شگفت انگیز نتواند انجام دهد. علاوه بر تمام مزایای بهداشتی آن، این ادویه به عنوان یک درمان طبیعی برای درد دندان به مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده دارای خواص ضدعفونی کننده، ضد درد و ضد باکتری قوی است که می تواند درد را متوقف کند. همچنین در برابر عفونت دندان و لثه و همچنین آبسه های مضر نیز مناسب است. برای استفاده از زردچوبه، یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به مقدار کمی آب مخلوط کنید. پنبه را داخل مخلوط قرار دهید و سپس آن را داخل دهان خود در ناحیه آسیب دیده قرار دهید. همچنین می تواند به طور مستقیم اعمال شود یا با عسل آلی خام، که دارای خواص ضد باکتری قوی است، همراه کنید.

3- آویشن

- آویشن برخی از قوی ترین خواص ضد میکروبی همه روغنهای ضروری را ارائه می دهد. همچنین حاوی عناصر ضد قارچی، ضد عفونی کننده و دارویی است که برای تسکین درد مؤثر است و از بروز پوسیدگی دندان و بیماری های لثه جلوگیری می کند. آویشن (9 خواص مهم و دارویی آویشن) را می توان برای درمان دندان درد استفاده کرد.

- بهترین راه استفاده از آویشن جویدن برگ آن است. اگر برگ وارد دندان شود، مشکل را بدتر می کند. جویدن برگ باعث می شود آب آن را خارج شود، باعث کاهش درد و همچنین کمک به بهبود زخم ها می شود. یکی دیگر از گزینه این است که چند قطره روغن اسانس آویشن را با روغن حامل مانند روغن زیتون رقیق کنید و سپس آن را در دهان بچرخانید. این کار به تسکین درد کمک می کند و با عفونت مبارزه می کند. همچنین می توانید روغن را به طور مستقیم به منطقه آسیب دیده اعمال کنید، فقط مقدار بسیار کم استفاده شود (یک قطره یا کمتر).

4- آب نمک:

یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. مخلوط را به مدتی طولانی در دهان نگه دارید سپس بیرون بریزید. این کار را چند بار تکرار کنید.

5- میخک:

این یک درمان قدیمی برای از بین بردن درد است. همچنین می توانید یک قطره یا دو قطره روغن گل میخک استفاده کنید (بیش از حد می تواند سمی باشد). همچنین می توانید یک گل میخک را رنده کرده و با آب و روغن زیتون مخلوط کنید.

6- الکل:

کمی ویسکی، اسکاچ، براندی یا ودکا بخورید. دهانشویه حاوی الکل نیز مناسب است.

7- پراکسید هیدروژن:

دهان را با کمی پراکسید هیدروژن بشویید. اگر طعم آن شدید است، آن را با کمی آب رقیق کنید. این ماده برای سفید کردن دندان ها هم استفاده میشود.

8- عصاره وانیل:

یک پنبه را آغشته به وانیل کنید و روی دندان قرار دهید. 

9- عصاره بادام:

این روش نیز مشابه درمان با وانیل است.

10- عصاره لیمو:

این روش نیز مشابه درمان با وانیل است.

11- روغن درخت چای:

فقط یک یا دو قطره مناسب است. همچنین می توانید پنبه را آغشته به روغن کنید و روی دندان قرار دهید و یا چند قطره روغن درخت چای را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و دهان را با آن بشویید.

12- روغن پونه کوهی:

چند قطره از این روغن را با کمی روغن زیتون مخلوط کنید، سپس پنبه را با مخلوط آغشته کنید. می توانید روغن زیتون را آب آشامیدنی جایگزین کند.

13- سرکه سیب:

یک پنبه را با سرکه سیب آغشته کنید و روی دندان قرار دهید (سرکه سیب | خواص سرکه سیب و طریقه مصرف آن).

14- ریشه زنجبیل:

یک قطعه زنجبیل تازه را کم کم بجوید (39 خواص زنجبیل | نحوه مصرف زنجبیل).

15- سیر:

سیر را بشویید و ریز کنید. همچنین می توانید سیر را با نمک خرد کنید.

16- برگ نعناع:

برگ های نعناع تازه را بجوید. همچنین می توانید برگ خشک را در محل درد قرار دهید.

17- سیب زمینی:

سیب زمینی تازه را خرد کرده و در محل درد نگه دارید. همچنین می توانید تکه ای سیب زمینی خام را له کنید، با کمی نمک مخلوط کنید و از پودر آن استفاده کنید.

18- پیاز:

قطعه ای از پیاز تازه را بشویید و آن را داخل دهان خود نگه دارید. پیاز را هر چند دقیقه عوض کنید.

19- خیار:

خیار را تکه کنید و آن را روی ناحیه درد نگه دارید. اگر خیار سرد است، آن را به دمای اتاق برسانید. همچنین می توانید خیار را با کمی نمک در دهان قرار دهید.

20- بارهنگ:

برگ بارهنگ تازه را بجوید. اگر جویدن آن سخت است، از طرف دیگر دهان خود استفاده کنید. هنگامی که برگ خرد شد آن را به منطقه درد منتقل کرده و در محل درد نگه دارید.

21- فلفل سیاه:

می توانید از این قدرت کامل استفاده کنید یا ترکیبی از فلفل و نمک را مصرف کنید.

22- جوش شیرین:

یک پنبه را با آب مرطوب کنید، آن را در جوش شیرین فرو کنید. همچنین می توانید یک قاشق پودر جوش شیرین را در یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و سپس دهان را با مخلوط بشویید.

23- چای:

درمان دندان درد با چای کیسه ای بسیار مفید است. یک فنجان تازه چای بنوشید، سپس چای کیسه گرم را در دهان قرار دهید. مراقب باشید کیسه پاره نشود. تانن هایی که به طور طبیعی در برگ چای وجود دارند می توانند به کاهش درد کمک کنند.

24- پک یخ:

یک بسته یخ را با یک پارچه یا حوله بپوشانید و سپس بر روی گونه خود قرار دهید. این کار باعث بی حسی می شود. اگر این روش اثر نداشت، سعی کنید از پک داغ (خیلی داغ نباشد که پوست را بسوزاند) استفاده کنید.

25- برگ اسفناج:

برگ اسفناج خام اثر مشابهی با برگ گواوا دارد. به سادگی برگ های اسفناج خام را بجوید یا آن را تبدیل به خمیر کنید و در برابر منطقه آسیب دیده قرار دهید.

درمان دارویی دندان درد

علاوه بر درمان های خانگی دندان درد، مسکن های ضد التهابی مانند ایبوپروفن بهترین راه برای درمان درد دندان است زیرا درد معمولا به علت تورم ایجاد می شود. اگر نمیتوانید آنها را مصرف کنید و به آسپرین آلرژی دارید، پس پاراستامول بهترین گزینه است. برای تسکین موقتی از ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم یا استامینوفن استفاده کنید. با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید تا تصمیم بگیرید که کدام درمان دندان درد موثرتر است.

تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، یکی از بهترین روش ها غرغره کردن آب گرم و آب شور است. مخلوط خوب حاوی نصف قاشق چای خوری نمک و 8 اونس آب است. آن را غرغره کنید و قورت ندهید. همچنین می توانید اطراف دندان را نخ دندان کنید تا موادغذایی که بین دندان ها گیر کرده است را خارج کنید.

مسکن های بدون نسخه

دندانپزشکان استامینوفن را برای کودکان توصیه می کنند. برای بزرگسالان، داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن را انتخاب کنید. اگر آسپرین را انتخاب می کنید، آن را قورت بدهید- آن را مستقیما روی دندان یا لثه ها قرار ندهید! این درمان اثر نمی کند و ممکن است به داخل دهان آسیب برساند.

درمان دندان درد در دوران بارداری 

 

دندان درد در بارداری

 

- درمان دندانپزشکی در طول بارداری بهتر از درمان های خانگی است. باید مادر باردار مراقبت های دهان و دندان را از همان ابتدای بارداری داشته باشد. 

- به طور کلی، اگر برای درمان درد دندان مراجعه به دندانپزشک ضروری باشد، زمان توصیه شده برای درمان در سه ماهه دوم بارداری است. با این حال، اگر خطر ابتلا به عفونت یا درد شدید وجود داشته باشد، در هر مرحله از حاملگی ممکن است نیاز به درمان دندانپزشکی باشد. 

- اگر اشعه ایکس مورد نیاز باشد، از سرب برای هر بیمار استفاده می شود. برای بیمار باردار، این امر در حفاظت از جنین ضروری است.

- باید در طول بارداری مراقب داروئی که می خورید باشید. این امر در مورد بیهوشی موضعی که در طول درمان دندانپزشکی و آنتی بیوتیک ها (مانند آموکسی سیلین [آموکسیل، تریموکس، مکساتاگ، لاروتی] ) تجویز می شود نیز صدق می کند. از داروهای بدون نسخه مانند آسپرین (خوردن آسپرین در بارداری)، ایبوپروفن یا ناپروکسن اجتناب کنید، زیرا در دوران بارداری ایمن نیستند. استامینوفن ساده  برای کنترل درد مناسب می باشد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: tipnut.com و www.1dental.com و www.curetoothdecay.com و www.medicinenet.com و www.emedicinehealth.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90


 • profileرویا 66 🤩1397/06/05

  با سلام میخواستم بپرسم من باردار هستم و دندان درد شدید دارم، باید چیکار کنم؟ میشه مسکن استفاده کنم؟ ممنون میشم درباره درمان دندان درد بهم توضیح بدید

  • profileالهه حیدرمتکی1397/05/30

   سلام.یک سوال داشتم.اگر باردار باشیم و هنوز ندونیم و دندون پر کنیم مشکلی برای جنین پیش میاد؟
   ممنون.

   • profileپزشک اوما1397/07/14

    سلام بهتره ابتدا از بارداری مطمعن شوید و کارهای مربوط به دندان را به سه ماهه دوم بارداری موکول کنید ، نگران نباشید اشالا مشکلی پیش نمیاد

  • profileمهدیه مرادی1396/11/03

   سلام و تشکر از مقالات خوبتون، اگر دندان های من شل باشند اما درد نداشته باشند به چه معنی است؟ و آیا درد دندان به معنی وجود حفره است؟ دندان های من در هنگام نخ دندان آسیب می بینند. آیا باید نخ دندان کردن را متوقف کنم؟

   • profileپزشک اوما1396/11/03

    سلام عزیزم عوامل متعددی باعث می شوند دندان های دائمی از بین بروند. آسیب به فک ممکن است باعث به هم ریختگی دندان ها شود اما این مسئله موقتی است. بیماری پریودنتال می تواند به لثه های شما آسیب وارد کند، باعث شل شدن دندان های شما می شود و در نهایت دندان ها می افتند. درد در هنگام نخ دندان نشانه اولیه بیماری لثه است. در حالی که نخ دندان در طولانی مدت به لثه های شما کمک می کند. با استفاده منظم از نخ دندان، درد کاهش می یابد زیرا لثه ها سالم تر می شوند. اگر آسیب همچنان ادامه داشت، به دندانپزشک مراجعه کنید.همچنین احتمال دارد به درستی نخ دندان نمی کنید. دندانپزشک راه درست را به شما نشان می دهد یا نوع دیگری از نخ دندان را پیشنهاد می کند تا لثه های سالم و قوی داشته باشید.

  • profileآسو احدی1396/11/03

   با سلام و خسته نباشید، چند تا سوال داشتم، 1- اگر دندانهای من به تغییرات دما حساس باشند، باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟2- آیا درد دندان نشانه ای از مشکلات بهداشتی دیگر است؟3- اگر درد دندانم را درمان نکنم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

   • profileپزشک اوما1396/11/03

    سلام عزیزم1- بله، اگر دندان های شما حساس است، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. حساسیت می تواند نشانه ای از حفره، بیماری لثه، یا آسیب به اعصاب و ریشه دندان باشد.2 - بله، درد دهان اولین نشانه مشکلات دندان ها، لثه ها یا اعصاب دندان است. احتمال دارد درد دندان به سایر مشکلات مربوط به سلامت مربوط باشد. اگر همراه با درد دندان تب دارید، بلافاصله به دندان پزشک مراجعه کنید.3-اگر درد دندان را نادیده بگیرید، وضعیت شما بدتر می شود. ممکن است حفره، بیماری پریودنتال اتفاق بیفتد و یا دندان ها بیفتند. بهتر است برای جلوگیری از آسیب دایمی به دندانهایتان، به زودی به دندانپزشک مراجعه کنید.

  • profileشادی احدی1396/09/29

   سلام من درحال خوندن مقاله های سایت هستم چند تجربه داشتم میخواستم بگم. از مواردی که من برای تسکین دندان درد استفاده کردم میخک صد پر بود که خیلی مفید بود، شربت سرفه هم راضی بودم و قره قورت هم دندان درد منو خیلی سریع خوب کرد البته بعد برای یافتن علتش به دندانپزشک مراجعه کردم.