Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
مصرف استامینوفن در دوران بارداری

بارداری اتفاقی طبیعی و نرمال در زندگی یک زن است. اما به دلیل حساس بودن این دوران ملاحظاتی در خصوص مصرف مواد غذایی و دارو وجود دارد که باید کاملا به آن ها توجه داشته باشید تا از بروز هرگونه خطر احتمالی ناشی از موارد مصرفی توسط مادر جلوگیری نمایید. 

استامینوفن قرصی است که به طور معمول برای درمان سر درد، سرما خوردگی، آنفولانزا، تب و پشت درد در دوران بارداری تجویز می شود و مانند قرص های مسکن دیگر مثل ایپوبروفن نیست که نتوانید آن را در بارداری مصرف کنید. هرچند بارداری آن قدر حساس است که توصیه می کنیم حتی قرص استامینوفن که در دسترس همه هست و مشکلی ایجاد نمی کند را هم در این دوران بدون تجویز و مشورت با پزشک مصرف نکنید. در این مقاله می خواهیم نکاتی را درباره مصرف استامینوفن در بارداری برای شما مامان های اومایی عزیز توضیح دهیم. 

تاریخچه استامینوفن

استامینوفن از دیرباز برای درمان مشکلات خانم های باردار تجویز می شده است. اگرچه هنوز مطالعات کاملی در خصوص عوارض جانبی استامینوفن در طول بارداری انجام نشده است اما مصرف آن و عدم گزارش مشکلات و عوارض، نشان دهنده مناسب بودن آن در دوران بارداری است. قرص استامینوفن در این دوران معمولا برای کاهش درد و تب تجویز می شود.

مقدار مناسب استامینوفن در دوران بارداری

  • این قرص مانند ایبوپروفن عوارض جانبی ندارد. اما مصرف بیش از اندازه آن باعث بروز مشکلاتی از جمله مشکلات کبد برای مادر و جنین می شود.
  • قرص استامینوفن به مقدار ۶۵۰ میلی گرم در روز برای مادران باردار مناسب است که پزشک توصیه می کند هر چهار ساعت یک بار یا حداقل چهار بار در روز مصرف شود. 
  • با این حال باز هم تاکید می کنیم دوز مصرفی و زمان آن باید توسط پزشک شما مشخص شود. 

موارد مهم در هنگام مصرف قرص استامینوفن در بارداری

به طور کلی در هنگام بارداری بدون مشورت با پزشک هیچ قرصی مصرف نکنید. همچنین در خصوص مصرف قرص استامینوفن در بارداری به نکات زیر توجه کامل داشته باشید:

  • سعی کنید قرص را بیش از حد توصیه شده مصرف نکنید. 
  • نکات نوشته شده بر روی پاکت قرص را با دقت بخوانید.
  • هیچ قرصی همزمان با استامینوفن بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.
  • هیچ گزارشی مبنی بر تداخل قرص های دیگر با استامینوفن وجود ندارد اما بهتر است پیش از مصرف قرص استامینوفن درباره قرص های مصرفی خود به پزشک اطلاع دهید.

 

4139-مصرف-استامینوفن-در-بارداری

تاثیر استامینوفن بر جنین

مطالعات جدیدی در خصوص تاثیر استامینوفن بر جنین و بیماری ها و علائم کودک بیش فعال انجام شده است.  مطابق مطالعات جدید، خانم ها استامینوفن را در طول بارداری برای درد، تب و سردرد مصرف می کنند. اما توصیه می شود این قرص تنها در هنگام تب بالا در بارداری مصرف شود. تب بالا تاثیر مستقیم بر رشد جنین دارد و باعث نقص در تولد می شود.

با این که تاثیر منفی مصرف استامینوفن از تب بالا بسیار کمتر است، اما پزشک فقط در هنگام تب بالا برای خانم باردار استامینوفن تجویز می کند. چون هنوز مطالعات کاملی در این خصوص انجام نشده است. 

زمان مصرف استامینوفن در بارداری

خانم بارداری که در سه ماهه اول بارداری، استامینوفن مصرف می کند احتمال پیشرفت بیش فعالی را در نوزاد حدود ۹ درصد افزایش می دهد. در سه ماهه اول بارداری، هورمون های اندوکرین و سیستم عصبی در حال رشد هستند و با مصرف استامینوفن، سرعت رشد آنها کم می شود.

مادری که در سه ماهه سوم بارداری، استامینوفن مصرف می کند، احتمال بیش فعالی را در جنین حدود ۲۸ درصد افزایش می دهد. مادری که در سه ماهه دوم و سوم بارداری و یا تمام نه ماه قرص استامینوفن مصرف کند، احتمال بیش فعالی را در جنین ۶۸ درصد افزایش می دهد.

سخن آخر

در واقع هیچ قرصی حتی استامینوفن با توجه به تاثیری که بر بیش فعالی نوزاد می گذارد ۱۰۰ درصد بی ضرر نیست و می تواند عوارض جانبی داشته باشد که بعدا هم متوجه نمی شوید علت آن عارضه مصرف دائم استامینوفن در بارداری بوده است که همه می گفتند بی خطر است. بنابراین پیش از مصرف هر قرص باید با پزشک مشورت کنید و تا زمانی که مجبور نشده اید در طول بارداری از هیچ قرصی استفاده نکنید. گاهی اوقات به دلیل شرایط مادر مصرف قرص در دوران بارداری غیر قابل اجتناب است اما در این صورت هم میزان دوز مصرفی و زمان آن باید با مشورت پزشک باشد و نسبت به این موضوع باید توجه کامل داشته باشید.

 SANJANA LAGUDU (B.Pharm, MBA). Is It Safe To Take Acetaminophen In Pregnancy? SEPTEMBER 18, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95