Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
آمپول سه ماهه ضد بارداری (DMPA)

آمپول سه ماهه ضد بارداری (DMPA) بصورت تزریق داخل بازو مانع از حاملگی می شود، امن، موثر و مناسب است. فقط با نسخه قابل دسترسی است - باید توسط یک پزشک تجویز شود و 12هفته اثر دارد. در این مقاله توضیح کامل داده شده است:

آمپول سه ماهه ضد بارداری چیست و چگونه عمل میکند؟

آمپول ضد بارداری چگونه استفاده می شود؟

چه کسی نمی تواند از آمپول سه ماهه ضد بارداری استفاده کند؟

اثرات جانبی احتمالی آمپول سه ماهه ضد بارداری چیست؟

سوالات رایج شما درباره آمپول سه ماهه ضدبارداری


آمپول سه ماهه ضد بارداری چیست و چگونه عمل میکند؟

آمپول سه ماهه ضد بارداری حاوی پروژستروژن است. این آمپول شبیه هورمون پروژسترون است که به طور طبیعی توسط بدن زن تولید می شود. آمپول سه ماهه ضد بارداری هر 12 هفته تزریق می شود و برای جلوگیری از بارداری به آرامی به جریان خون جذب می شود Depo- Provera®. و Depo-Ralovera® نامهای تجاری DMPA موجود در استرالیا هستند.

آمپول سه ماهه ضد بارداری به صورت زیر عمل می کند:

 • جلوگیری از تخمک گذاری (آزادسازی تخمک از تخمدان)
 • ضخیم شدن مخاط دهانه رحم؛ به طوری که اسپرم نمیتواند وارد رحم شود

آمپول ضد بارداری چگونه استفاده می شود؟

آمپول ضد بارداری به باسن یا عضله بازو تزریق می شود. این آمپول معمولا در طول پنج روز اول چرخه قاعدگی (اولین روز خونریزی روز اول قاعدگی است) تزریق می شود. هنگامی که تزریق در طی پنج روز اول انجام شود، از بارداری جلوگیری می شود.

در صورتی که احتمال بارداری اولیه وجود نداشته باشد (به عنوان مثال، در صورت عدم وجود رابطه جنسی از زمان آخرین پریودی)  می توان از آمپول ضد بارداری در انتهای چرخه قاعدگی استفاده کرد، اما هفت روز دیگر تا شروع تاثیر آن زمان نیاز است. در این هفت روز برای جلوگیری از بارداری ناخواسته، استفاده از کاندوم یا اجتناب از رابطه جنسی واژینال توصیه می شود. باید هر 12 هفته یک بار تزریق آمپول انجام شود.

تزریق بموقع از عفونت های منتقله از راه جنسی جلوگیری نمی کند. برای محافظت در مقابل STI ها می توان از کاندوم همزمان با آمپول ضدبارداری استفاده کرد.

آمپول سه ماهه ضد بارداری چقدر موثر است؟

موثر بودن آمپول ضد بارداری

آمپول سه ماهه ضد بارداری بین 99٪ (تنها در صورتی که تزریق دیر نشده باشد و دلیل دیگری برای اینکه دارو کمتر موثر باشد وجود نداشته باشد) و 94٪ موثر است. این به این معنی است که از هر 100 زن که به طور مداوم بیش از یک سال از آمپول سه ماهه ضد بارداری استفاده می کنند، ممکن است 1 تا 6 زن باردار شوند 99.٪ فقط در صورتی درست است که تزریق دیر نشده باشد.

مزایای آمپول سه ماهه ضد بارداری به عنوان روش پیشگیری از بارداری چیست؟

 • تاثیر طولانی مدت، روش موثر پیشگیری از بارداری
 • ارزان
 • غیر قابل کشف توسط افراد دیگر
 • مناسب برای زنان که نمی توانند ضد بارداری هایی حاوی استروژن مانند قرص یاسمین مصرف کنند.

چه کسی نمی تواند از آمپول سه ماهه ضد بارداری استفاده کند؟

این آمپول برای اکثر زنان مناسب است، هرچند بهتر است بین 18 و 50 سال سن داشته باشند. این آمپول را می توان در حین شیردهی نیز استفاده کرد- مقدار کمی از هورمون وارد شیر می شود، اما کیفیت شیر را تغییر نمی دهد.

 • زنان با خونریزی غیرعادی که بررسی نشده است
 • زنانی که ممکن است باردار باشند
 • زنان با سابقه سرطان پستان در 5 سال گذشته یا بیماری شدید کبد
 • زنان با سابقه قبلی سکته مغزی یا CAD قابل توجه

معایب آمپول سه ماهه ضد بارداری:

معایب آمپول ضد بارداری

 آمپول سه ماهه ضد بارداری الگوهای خونریزی یا پریودی را تغییر می دهد. این تغییرات نتیجه اثر هورمونی بر روی پوشش رحم است. پیش بینی نمی شود که چه تغییراتی ممکن است رخ دهد، اما ممکن است تغییرات شامل موارد زیر باشد:

 • در طی اولین ماه استفاده، هفت روز یا بیشتر خونریزی نامنظم و لکه بینی معمول است. فراوانی و مدت چنین خونریزی با افزایش طول مدت استفاده کاهش می یابد
 • پس از یک سال استفاده، 50 درصد زنان هیچ پریودی ندارند و با استفاده مداوم، میزان آمنوره (بدون دوره) به 75 درصد افزایش می یابد
 •  خونریزی نامنظم یا لکه بینی
 • گاهی اوقات خونریزی طولانی مدت (این معمولا سبک و خفیف است، اما برای بعضی از زنان ممکن است ناخوشایند باشد).
 •  خونریزی شدید (نادر)

باروری

تاخیر ممکن در مقابل باروری؛ به طور متوسط ​​تاخیر حدود 9 ماه از آخرین تزریق آمپول سه ماهه ضد بارداری طول می کشد. بازگشت باروری ممکن است بعد از قطع آمپول سه ماهه ضد بارداری به تعویق افتد، اما در عرض 10 ماه از آخرین تزریق، 50 درصد از زنان که سعی در بارداری دارند باردار می شوند؛ با این وجود، در بخش کوچکی از زنان، باروری تا 18 ماه پس از آخرین تزریق دوباره ایجاد نمی شود.

مزایای دیگر آمپول سه ماهه ضد بارداری

 • زنان دارای پریودی های سنگین تر احتمالا پریود نمی شوند یا خونریزی کمتری دارند
 • زنان با درد پریودی درد کمی دارند یا درد نخواهند داشت - مفید برای اندومتریوز یا سندرم پیش از قاعدگی(PMS)
 • احتمال کم خونی (علائم و درمان کم خونی) ناشی از دوره های سنگین را کاهش می دهد
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم

مقاله پیشنهادی اوما: 12 قرص ضد بارداری موجود در ایران

اثرات جانبی احتمالی آمپول سه ماهه ضد بارداری چیست؟

آمپول سه ماهه ضد بارداری دارای عوارض جانبی است. با این حال، عوارض جانبی ممکن عبارتند از:

تزریق عمل طولانی است و اگر عوارض جانبی رخ دهد، ممکن است تا 3 ماه طول بکشد (ممکن است بعد از تزریق اثرات یک تزریق، معکوس نشود(برخی از عوارض جانبی (به خصوص تغییرات خونریزی) ممکن است بیش از 3 ماه باقی بمانند، اگرچه تعدادی از گزینه های درمان در دسترس با موفقیت های متفاوت وجود دارد که ممکن است در صورت بروز مشکلاتی برای کاهش خونریزی مفید باشد.

خطرات احتمالی مرتبط با آمپول سه ماهه ضد بارداری چیست؟

استفاده از آمپول سه ماهه ضد بارداری با کاهش اندک تراکم استخوان هنگام استفاده از روش همراه است. مطالعات تحقیقاتی پیشنهاد می دهند:

 1. پس از اتمام استفاده از آمپول سه ماهه ضد بارداری، این از دست دادن عمدتا برگشت پذیر است
 2. رژیم غذایی و ورزش، تأثیرات مهم دیگری بر توده استخوانی زنان جوان دارد
 3. شواهدی از افزایش شكستگی در زنانی که از آمپول سه ماهه ضد بارداری استفاده می کنند، وجود ندارد

نحوه شروع استفاده از آمپول سه ماهه ضد بارداری

شروع آمپول سه ماهه ضد بارداری برای اولین بار نیاز به ارزیابی توسط دکتر و نسخه دارداین ارزیابی شما را قادر می سازد هر سوالی که دارید بپرسید و اطمینان حاصل کنید که این روش برای شما مناسب تر استاولین تزریق آمپول سه ماهه ضد بارداری معمولا در طول پنج روز اول یک دوره انجام می شود. در برخی موارد، از 7 روز بعد از اولین تزریق، باید از کاندوم استفاده شودبسیار مهم است که در هنگام تزریق هیچ شانسی برای بارداری زودرس وجود نداشته باشد، زیرا ممکن است به تأخیر در تشخیص بارداری منجر شود.

باردار شدن پس از تزریق آمپول ضد بارداری

از آنجا که ممکن است چند ماه طول بکشد تا پس از آخرین آمپول ضدبارداری به چرخه طبیعی پریودی بازگردید، باردار شدن زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. خانم هایی که می خواهند در 12 تا 18 ماه آینده باردار شوند بهتر است از روش های دیگر پیشگیری از بارداری استفاده کنند. خانم هایی که از آمپول استفاده نمی کنند، اما نمی خواهند باردار شوند باید 12 هفته بعد از آخرین تزریق از روش پیشگیری از بارداری دیگری استفاده کنند.

 


سوالات رایج شما درباره آمپول سه ماهه ضدبارداری

سوالات زنان درباره آمپول ضدبارداری سه ماهه

باید در مورد استفاده مداوم از آمپول سه ماهه ضد بارداری چه بدانم؟

پیگیری تزریق آمپول سه ماهه ضد بارداری هر 12 هفته برای ادامه حمایت در برابر بارداری. اگر بیش از 12 هفته از آخرین تزریق گذشته باشد ممکن است در معرض خطر بارداری باشید. اگر مطمئن نیستید که چه کاری انجام دهید، به مشاور مراجعه کنید. به ویژه اگر فکر می کنید ممکن است نیاز به پیشگیری اضطراری داشته باشید. برای تجدید تجویز آمپول سه ماهه ضد بارداری باید به پزشک مراجعه کنید. بررسی خطرات از دست دادن تراکم استخوان (پوکی استخوان) در این مراجعه انجام می شود.

آیا تزریق آمپول سه ماهه ضد بارداری در کاهش میل جنسی تاثیر می گذارد؟

گاهی اوقات تزریق می تواند میل جنسی زن را کاهش دهد. از سوی دیگر، حس امنیت در برابر خطر حاملگی ترس او را از بین برده و باعث افزایش روابط می شود

آیا آمپول سه ماهه ضد بارداری برای سلامتی خطر دارد زیرا فردی که از این آمپول استفاده می کند پریود نمی شود؟

هیچ اثری بدی ناشی از قطع پریودی ناشی از تزریق وجود ندارد.

آیا تزریق آمپول سه ماهه ضد بارداری باعث سقط جنین می شود؟

تزریق از تخمک گذاری جلوگیری می کند. در صورت عدم تخمک گذاری، تخمک آزاد نمی شود و هیچ باروری اتفاق نمی افتد. اگر لقاحی وجود نداشته باشد، حاملگی اتفاق نمی افتد. و سقط جنین بدون بارداری نمی تواند رخ دهد.

آیا تزریق آمپول سه ماهه ضد بارداری باعث سرطان می شود؟

خیر مطالعات نشان می دهد تزریق خطر ابتلا به سرطان تخمدان و دهانه رحم را افزایش نمی دهد. در واقع تزریق باعث کاهش احتمال سرطان پوشش رحم می شود. مطالعات بالینی بین المللی نشان می دهد احتمال بسیار کمی برای ابتلا به سرطان پستان بعد از تزریق وجود دارد، اما خطر سرطان در تزریق طولانی مدت وجود ندارد

آیا تزریق آمپول سه ماهه ضد بارداری باعث ناباروری دائمی می شود؟

خیر مطالعات نشان می دهد به طور متوسط زنان باردار 9 تا 10 ماه پس از آخرین تزریق DMPA یا 1 تا 2 ماه پس از آخرین تزریق CIC باردار می شوند.

اگر یک زن در حالی که از آمپول سه ماهه ضد بارداری استفاده می کند، باردار شود آیا به جنین آسیب می رسد؟

خیر. بارداری در طی استفاده از آمپول سه ماهه ضد بارداری بسیار نادر است. در موارد نادر که بارداری اتفاق بیفتد، هیچ آسیبی به جنین وارد نمی شود، زیرا هورمون های موجود در آمپول همانند هورمون های زنان در دوران بارداری هستند

آیا خون پریودی در حین استفاده از آمپول ضد بارداری در رحم ذخیره میشود؟

خیر. خون پریودی در داخل رحم در هنگام استفاده از آمپول ذخیره نمی شود. اگر چه خانم هایی که از DMPA استفاده می کنند مدتی طولانی پریود نمی شوند اما این مسئله بی ضرر است.

آیا در حین استفاده از آمپول سه ماهه ضد بارداری حالت تهوع یا استفراغ را تجربه می کنم؟

خیر. برای زنانی که از تزریق آمپول سه ماهه ضدبارداری استفاده می کنند تهوع و استفراغ حالتی غیر معمول است

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.true.org.au

امتیاز مطلب: 93%
93