Ooma
سرطان تخمدان | علت، علائم و درمان سرطان تخمدان

سرطان تخمدان یک نوع نسبتا غیر معمول سرطان است که از انواع مختلف سلول های درون تخمدان تشکیل شده است. شایع ترین سرطان تخمدان به عنوان سرطان تخمدان اپیتلیال (EOC) شناخته می شود. انواع دیگر سرطان تخمدان شامل تومورهای بالقوه بدخیم (OLMPT)، تومورهای سلول های بنیادین و تومورهای سرطانی استرومال جنسی  است. جهش های ارثی در ژن BRCA1 و BRCA2 موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان می شود.متخصص انکولوژی زنان در زمینه مدیریت سرطان تخمدان تخصص دارد. بیشتر سرطان های تخمدان در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند، زیرا علائم اولیه و نشانه هایی برای سرطان تخمدان وجود ندارد. حتی در تومورهای پیشرفته تر علائم و نشانه ها مبهم و غیر اختصاصی هستند. آزمایشهای غربالگری قابل اعتماد برای سرطان تخمدان وجود ندارد. درمان سرطان تخمدان شامل عمل جراحی و شیمی درمانی است تا حد امکان حداکثر تومور را بردارد. در این مقاله اطلاعات کامل تری را می توانید بدست آورید:

سرطان تخمدان چیست؟

علائم و نشانه های سرطان تخمدان

عوامل خطرساز سرطان تخمدان چیست؟

سرطان تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

مراحل پیشرفته سرطان تخمدان چگونه تعیین می شود؟

درمان سرطان تخمدان چگونه است؟

آیا می توان از سرطان تخمدان جلوگیری کرد؟


سرطان تخمدان چیست؟

اصطلاح "سرطان تخمدان" شامل انواع مختلفی از سرطان است که همه از سلول های تخمدان تشکیل شده است. اغلب تومورها از اپیتلیوم یا سلولهای تخمیری تخمدان تشکیل شده است. این شامل تخمدان اپیتلیال (از سلولهای روی سطح تخمدان)، لوله فالوپ و پریتونال اولیه (پوشش داخل شکم که بسیاری از ساختارهای شکمی را پوشانده است) سرطان است. همه این ها روند بیماری است. همچنین یک نهاد به نام تومور بالقوه بدخیم تخمدان وجود دارد؛ این تومورها برخی از ویژگی های میکروسکوپی یک سرطان را دارند، اما تمایل به گسترش به صورت سرطان های معمولی را ندارند.

انواع سرطان تخمدان

همچنین فرمهای دیگر سرطان تخمدان از درون تخمدان، از جمله تومورهای سلول های بنیادی و تومورهای سرطانی استرومال جنسی  است. همه این بیماری ها و همچنین درمان آنها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

1- سرطان تخمدان اپیتلیال (EOC)

سرطان تخمدان اپیتلیال (EOC)  اکثریت سرطان های تخمدان را تشکیل می دهد. به طور کلی به عنوان یکی از سه نوع سرطان شناخته شده است که شامل تخمدان، لوله فالوپ و سرطان اولیه صفاقی است. هر سه تومور به شیوه مشابه درمان می شوند؛ بسته به نوع سلول که باعث سرطان می شود. چهار نوع شایع سلول های سرطانی تخمدان اپیتلیال عبارتند از سلول های مائی، سلول های mucinous ، سلول روشن و آندومتریوئید. این سرطان ها به علت تغییرات DNA در سلول هایی که منجر به رشد سرطان می شوند، بوجود می آیند. نوع سلولی مائی شایع ترین نوع است. در حال حاضر تصور می شود بسیاری از این سرطان ها عمدتا از پوشش در لوله فالوپی و تعداد کمی از آن ها از سلول های روی سطح تخمدان و یا پروتئین حاصل می شود. با این حال، تشخیص منابع آن ها دشوار است.

2- تومور بالقوه بدخیم تخمدان (OLMPT؛ تومور مرزی)

تومورهای بالقوه بدخیم تخمدان (OLMPT، که قبلا به عنوان تومور مرزی نامیده می شوند) حدود 15٪ از EOC را تشکیل می دهند. آنها اغلب انواع سلولهای سروز یا موزیونی هستند. آنها اغلب به توده های بزرگ تبدیل می شوند که ممکن است نشانه ها را ایجاد کنند، اما آنها به ندرت به مناطق دیگر گسترش می یابند. اغلب برداشتن تومور، حتی در مراحل پیشرفته تر، می تواند یک درمان باشد.

3- سرطان تخمدان سلول های بنیادی

تومورهای سلولی بنیادی از سلول های تولید مثل تخمدان تشکیل شده است. این تومورها غیر معمول هستند و اغلب در نوجوانان یا زنان جوان مشاهده می شوند. این نوع تومور شامل دسته های مختلفی از جمله دیسرمنیماها، تومورهای قارچی زرده، کارسینومهای جنینی، پلیمبروما، کوریوکارسینومهای غیر بارداری، تراتومهای نابالغ و تومورهای سلول ژنتیکی مخلوط هستند.

4- سرطان تخمدان استروما

گروه دیگری از تومور تخمدان، تومورهای سرطانی استرومال جنسی است. این سرطان ناشی از حمایت از بافت ها در داخل تخمدان است و مانند تومورهای سلول ژنتیکی، این تومور نیز غیر معمول است. این سرطان ها از انواع مختلف سلول های داخل تخمدان می آیند. این سرطان کمتر از تومورهای اپیتلیال دیده میشود. سرطانهای تخمدان استروما شامل تومورهای گرانولوزا استروما و تومورهای سلول سرتولی-لیدیگ هستند.

علائم و نشانه های سرطان تخمدان

علائم و نشانه های سرطان تخمدان

سرطان تخمدان ممکن است علائم خاصی به خصوص در مراحل اولیه ایجاد نکند. هنگامی که علایم ایجاد می شود، ممکن است مبهم باشد. علائم عبارتند از:

 •  بزرگ شدن شکم یا تورم
 •  احساس پری شکم
 •  سیری زودرس (احساس پری زودرس)
 •  تغییر در عادات روده یا مثانه، یا
 •  لباس های مناسب

علائم و نشانه های دیگر می تواند تنگی نفس، تورم پا و درد در شکم یا لگن می باشد. خستگی نیز ممکن است دیده شود، اما این یکی دیگر از نشانه های غیر اختصاصی است. تشخیص سرطان تخمدان اغلب براساس علائم و معاینات فیزیکی انجام می شود و به دنبال آن تصویربرداری انجام می شود. علائم و نشانه ها، بسیار مبهم هستند. این علائم می تواند شامل:

 • خستگی
 • سیری سریع (سفتی اولیه)
 • تورم شکم
 • تنگی ناگهانی لباس
 • تورم پا
 • تغییرات در عادات روده
 • تغییر عادت های مثانه
 • درد شکم 
 • تنگی نفس

 همانطور که در بالا ذکر شد، این علائم می تواند بسیار ظریف و مبهم و همچنین بسیار رایج باشد. این مسئله باعث می شود تشخیص بیماری سخت تر شود.

آمار سرطان تخمدان چگونه است؟

- طبق گفته موسسه ملی سرطان در سال 2015، 2۱290 مورد جدید سرطان تخمدان و۱۴۱۸۰ مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری وجود دارد. اکثریت قریب به اتفاق موارد EOC هستند و در مراحل 3 یا بالاتر یافت می شوند، به این معنی که سرطان در خارج از لگن یا گره های لنفاوی گسترش یافته است. این به دلیل عدم وجود علائم قطعی در مراحل اولیه رشد سرطان است. حدود 1.3 درصد از زنان در معرض سرطان تخمدان قرار می گیرند، بنابراین این تعداد نسبتا نادر است. سن متوسط تشخیص 63 سال است. با این حال، تقریبا 25٪ موارد بین 35 تا 54 سالگی تشخیص داده شده است. زنان قفقاز بیشترین میزان سرطان تخمدان را دارند.

- مانند بسیاری از سرطان های دیگر، زمانی که سرطان تخمدان در مراحل اولیه تشخیص داده  شود (مثلا  داخل تخمدان یا لوله فالوپ)، احتمال بقا  5 سال  است (حدود 92٪)؛  با این حال، بقای 5 ساله برای همه زنان مبتلا به سرطان تخمدان تنها 45٪ است. این به این دلیل است که اغلب در مرحله پیشرفته تشخیص داده می شود.به طوری که بیماری در شکم گسترش یافته است.

- بقا وابسته به نوع مراقبتی است که بیمار دریافت می کند. زنان مبتلا به سرطان تخمدان باید به متخصص انکولوژی زنان مراجعه کنند. این پزشکان در سرطان زنان و زایمان (تخمدان، رحم (سرطان دهانه رحم: دلایل، علائم و درمان)، گردن رحم، وولار و واژن) متخصص هستند. اگر زن مبتلا به بیماری به متخصص مراجعه نکند  بقای او به طور قابل توجهی بدتر میشود،. به همین علت، هر زنی که این بیماری را دارد باید قبل از شروع هرگونه درمان یا جراحی به یک متخصص انکولوژی زنان مراجعه کند.

عوامل خطرساز سرطان تخمدان چیست؟

- عوامل خطر مرتبط با دو دسته اصلی هستند: چرخه قاعدگی (تخمک گذاری) و سابقه خانوادگی. هرچه بیشتر زن در طول عمر خود تخمک گذاری (چرخه) داشته باشد، خطر ابتلا به سرطان تخمدان بالاتر است. بنابراين شروع دوره در سن پایین تر، پايان دوره قاعدگی (يائسگي) در سن هاي پايين و باردار نشدن، همه عوامل خطر است.

- تقریبا 15٪ از سرطانهای تخمدانی به ژنتیک مرتبط هستند. به همین دلیل، دستورالعمل های کنونی نشان می دهد که همه زنان مبتلا به سرطان تخمدان باید برای تغییرات ژن BRCA1 و BRCA2 (جهش) آزمایش شوند. تمام بیماران مبتلا به سرطان تخمدان باید با دکتر خود در مورد این موضوع بحث کنند. این جهش های ژنی می تواند بر مردان و زنان تاثیر بگذارد. اگر آزمایش یک بیمار مثبت باشد،  می توان از خواهر و برادر و فرزندانش نیز آزمایش گرفت. تست شامل یک آزمایش خون ساده است که می تواند در بسیاری از دفاتر و آزمایشگاه ها انجام شود. نتایج آزمایش می تواند تا حد زیادی بر کنترل سرطان در اعضای خانواده تاثیر بگذارد و تمام اعضای خانواده باید آزمایش شوند.

- خطر بیماری برای عموم (1.3٪ در زنان)، زنان با جهش ژنتیکی BRCA1 و BRCA2  دارای 39٪ (BRCA1) یا 11٪ تا 17٪ (BRCA۲) احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در طول عمر  دارند. سندرم لینچ (معمولا سرطان روده بزرگ و رحم)، سندرم لی-فراومنی و سندرم کوهدن نیز با سرطان تخمدان همراه هستند، اما کمتر رایج هستند.

- گونه های کمتر رایج سرطان تخمدان (مرزی، سلول های بنیادی و تومورهای استرومائی) دارای چندین عامل خطرناک هستند. تومورهای سلولی بنیادی اغلب در سنین کم دیده می شود و از لحاظ جراحی و شیمی درمانی بسیار متفاوت هستند.

سرطان تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص سرطان تخمدان

اغلب علائم مبهم در نهایت به تشخیص بالینی منجر می شود، یا بر اساس سوء ظن تولید شده توسط معاینات، آزمایش های آزمایشگاهی و تصویربرداری برطرف میشود. با این حال، تشخیص دقیق نیاز به برداشت تومور یا بیوپسی و یا ترجیحا جراحی برای بررسی تشخیص است. اغلب سوء تفاهم بالینی می تواند با مراجعه به انکولوژیست gynecologic ایجاد شود.

1- تصویر برداری

انواع مختلفی از مطالعات تصویربرداری می تواند برای تشخیص این بیماری استفاده شود و منجر به نمونه برداری از بافت شود. سونوگرافی و سی تی اسکن، رایج ترین روش بررسی است. این آزمایشات اغلب تصاویری را نشان می دهد که توده ها در شکم و لگن، مایع در حفره شکم (آسیت)، انسداد روده یا کلیه ها یا بیماری در قفسه سینه یا کبد را نشان می دهد. اسکن PET می تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما اگر CT اسکن قادر به انجام باشد، اغلب PET لازم نیست.

2- آزمایش خون

- نیز می تواند مفید باشد. CA-125 یک آزمایش خون است که اغلب، اما نه همیشه، برای سرطان تخمدان انجام میشود. اگر یک زن یائسگی دارای توده و یک سطح بالای CA-125 داشته باشد، خطر ابتلا به سرطان بسیار زیاد است. با این حال، در زنان جوان تر، CA-125 فوق العاده نادرست است. این توسط تعداد زیادی از پروسه های بیماری، شامل، اما نه محدود به دیورتیکولیت، بارداری، سندرم روده تحریک پذیر، آپاندیسیت (آپاندیس کدام سمت است؟) ، بیماری کبد، بیماری معده و غیره افزایش یافته است.

- HE4 یکی دیگر از آزمایش های خون است که در ایالات متحده برای نظارت بر بیماران مبتلا به سرطان تخمدان مورد استفاده قرار می گیرد. مانند CA-125، آزمایش HE4 همیشه سرطان را تشخیص نمی دهد. OVA-1 یک - آزمایش است که توسط یک شرکت خصوصی انجام می شود. این آزمایش از مجموعه ای از آزمایشات خون استفاده می کند و سپس نتایج را به یک معادله تبدیل می کند که پس از آن یک نتیجه را در مورد احتمال وجود توده سرطانی به دست می دهد.

- آزمایش های غربالگری برای آزمایش جمعیت سالم در تلاش برای تشخیص بیماری در مرحله اولیه استفاده می شود. متاسفانه، آزمایشات غربالگری خوب برای سرطان تخمدان، علیرغم تحقیقات گسترده در حال انجام، وجود ندارد. تصویربرداری (اولتراسوند، اشعه ایکس و سی تی اسکن) و آزمایش خون نباید به عنوان آزمایش غربالگری استفاده شود، چرا که آنها نادرست هستند و بسیاری از زنان را مجبور به جراحی می کند در حالی که نیازی به آن ندارند (آن ها آزمایشات مثبت کاذب هستند).

- برخی مطالعات نشان می دهد بیمار مبتلا به سرطان تخمدان قبل از تشخیص قطعی، سه پزشک مختلف را می بیند. اغلب، پافشاری بیمار  منجر به تشخیص سرطان می شود. OLMPT و برخی از تومورهای خوش خیم می تواند با علائم مشابه همراه باشد. علاوه بر این، آنها اغلب با توده های بسیار زیادی در تخمدان مشاهده می شوند. اغلب این توده ها به اندازه کافی بزرگ هستند که موجب نفخ، شکاف شکمی، یبوست (برای درمان یبوست چه بخوریم ) و تغییرات عادت های مثانه می شود. در انواع غیر معمول تخمدان (تومورهای استروما و تومورهای بنیادی)، علائم مشابه هستند. گاهی اوقات تومورهای سلول granulosa می توانند با درد شدید و خون در شکم از یک تومور پاره شده رخ دهند. این حالت اغلب با حاملگی خارج از رحم ناخوشایند اشتباه گرفته می شود، زیرا آنها در زنان در سن باروری دیده می شوند.

مراحل پیشرفته سرطان تخمدان چگونه تعیین می شود؟

مرحله بندی فرایند طبقه بندی تومور با توجه به میزان گسترش آن در بدن در زمان تشخیص است. مرحله سرطان تخمدان عبارتست از:

 مرحله 1:

 • محدود به یک یا هر دو تخمدان

 مرحله 2:

مرحله 3:

 • بیماری در خارج از لگن، اما محدود به شکم، یا دخالت گره لنفاوی، اما شامل  کبد نیست

 مرحله 4:

 • بیماری به کبد و یا خارج از شکم گسترش یافته است

مرحله کامل سرطان تخمدان شامل هیسترکتومی (عمل هیستروسکوپی چیست؟)، برداشتن تخمدانها، لوله ها، بیوپسی ها یا انسداد گره های لنفاوی لگن و لنفاوی و بیوپسی، بیوپسی اومنتوم (یک ساختار بزرگ چربی است که حمایت از اندام های شکمی را فراهم می کند) و بیوپسی پریتونال (بافت بطنی شکم ).

مرحله سرطان تخمدان به صورت جراحی تعیین می شود، مگر آنکه مرحله 4 (متاستاز خارج از شکم یا متاستاز کبد - نه روی سطح کبد) باشد. اگر مرحله 4 یا مرحله 3 بسیار پیشرفته باشد، اغلب این روش با بیوپسی اثبات شده است و شیمی درمانی  (قبل از عمل جراحی) آغاز می شود. اگر بیماری به وضوح مرحله 4 نباشد، سپس مرحله بندی و جراحی تهاجمی جراحی (بخش بعدی را ببینید) اغلب در نظر گرفته می شود. این تصمیم بر پایه سلامت بیمار و همچنین قضاوت جراح بر روی شانس دستیابی به تخلیه مطلوب است.


درمان سرطان تخمدان چگونه است؟

درمان سرطان تخمدان

درمان سرطان تخمدان اغلب شامل جراحی و شیمی درمانی می شود. این دستور بیشتر توسط متخصص انکولوژی متخصص زنان تعیین می شود.

1- درمان جراحی

- جراحی متشکل از تلاش برای حذف همه بیماری های قابل مشاهده در شکم، معمولا با جراحی است. جراحی معمولا به برداشتن هر دو لوله و تخمدان، رحم (هیسترکتومی)، حذف  اومنتوم (پد چربی بزرگ که از روی کولون آویزان است)، بیوپسی های گره لنفاوی و هر عضو دیگری که در این بیماری دخیل هستند منجر میشود. این می تواند به معنی بخشی از روده کوچک، روده بزرگ، کبد، طحال، کیسه صفرا، بخشی از معده، بخشی از دیافراگم و حذف یک قسمت از مجاری صفاق (یک پوشش نازک در شکم که بسیاری از ارگان ها و داخل دیواره شکمی را  پوشش می دهد). این جراحی اگر به درستی انجام شود می تواند یک جراحی بسیار گسترده باشد. برای انجام "تخلیه مطلوب" هیچ گره فردی بزرگتر از 1 سانتیمتر را نباید فراموش کرد. اگر این کار را نتوان انجام داد، بیمار بعد از چندین شیمی درمانی دوباره جراحی میشود.

- لازم به ذکر است که در حال حاضر بسیاری از انکولوژیست های زنان معتقدند که "تخلیه مطلوب" باید به این معنی باشد که بعد از جراحی هیچ بیماری نباید قابل مشاهده باشد. این تغییر در سال های گذشته اتفاق افتاده است. از لحاظ تاریخی هدف این بود که هیچ گره فردی بیش از 2 سانتیمتر باقی نماند . 

- به تازگی تحقیقات جدیدی صورت گرفته است که نشان می دهد اگر تمام عوامل بیماری در زمان عمل جراحی حذف شود، سه دوره شیمی درمانی قبل از عمل جراحی می تواند مفید باشد. هنگامی که این کار انجام شود، میزان جراحی مورد نیاز برای کاهش بیماری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. با تحقیق اخیر و همچنین تحقیقات در حال انجام، اطلاعات بیشتری کسب میشود که از استفاده از این استراتژی در برخی موارد پشتیبانی می کند.

2- شیمی درمانی

هر فردی که به اندازه کافی سالم باشد تا بتواند شیمی درمانی را تحمل کند، اغلب از این روش استفاده میکند. داروهای مورد استفاده در سرطان تخمدان دارای عوارض جانبی کمتری هستند و از این طریق راحت تر از سایر داروهای شیمی درمانی تحمل می شوند. در حال حاضر دو روش شیمی درمانی در سرطان تخمدان وجود دارد:

1- داخل وریدی

به طور سنتی،  داخل وریدی میباشد. هنگامی که بیماری در ابتدا تشخیص داده شد، دو دارو رایج  کربوپلاتین و پیکلیتاکسل (تاکول) تجویز میشود. به طور معمول، کربوپلاتین هر  21 روز داده می شود و پیکلیتاکسل هر 21 روز یا هر 7 روز داده میشود.

2- داخل شکمی

- راه دیگری برای شیمی درمانی این است که آن را به طور مستقیم داخل شکم (داخل صفاقی یاIP ) قرار دهید. در بسیاری از مطالعات، تجویز داخل صفاقی به طور قابل توجهی افزایش بقاء را نشان می دهد. این روش اغلب پس از تخلیه بهینه جراحی استفاده می شود. در حال حاضر داروهای مورد استفاده عبارتند از سیس پلاتین و بسته لیتاکسیل. در یک چرخه 21 روزه، بستهی لیپتاکسل در روز اول و بعد از آن، سیس پلاتین در روز 2 و IP در روز 8، داده می شود. این رژیم استاندارد فعلی در شیمی درمانی سرطان های IP تخمدان است. مطالعاتی وجود دارد که به دنبال جایگزینی کربوپلاتین برای سیس پلاتین هستند، چرا که عوارض جانبی کمتر است. 

- دارو Bevacizumab همچنین در آزمایش ابتدایی درمان سرطان تخمدان مورد استفاده قرار گرفته است. هنگامی که این دارو در دورهای ابتدایی شیمی درمانی استفاده می شود و سپس برای 12 ماه پس از شش دوره ابتدایی شیمی درمانی استفاده می شود، تحقیقات نشان داده اند اگر سرطان درمان نشود، بعدا دیرتر نسبت به روش سنتی شیمی درمانی ظاهر خواهد شد ( افزایش پیشرفت بقا). با این حال هنوز افزایش بقای آن  ثابت نشده است. Bevacizumab یک دارو بسیار مناسب برای استفاده در سرطان تخمدان است. 

- بعضی از مراکز در حال آزمایش شیمی درمانی فیزیوتراپی گرم (HIPEC ) هستند. با این حال، در این زمان، HIPEC هنوز آزمایشی است. خطرات و عوارض قابل توجهی از جراحی با HIPEC وجود دارد و هنوز افزایش بقا بیش از شیمی درمانی استاندارد مشاهده نشده است. تا زمانی که این روش تایید نشده است، HIPEC باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد.

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی یک مفهوم است که شیمی درمانی طولانی مدت را، اغلب برای یک سال، با دارویی واحد انجام می دهد. اگر بیمار درمان نشود، ممکن است از عودت آن برای مدت زمان طولانی جلوگیری کند. داروهایی که با این روش مورد مطالعه قرار گرفته شامل پلاکتکسل و بویازیوزامب هستند. ما هنوز باید افزایش استفاده از این روش درمان را بررسی کنیم. این موضوع بحث برانگیز است، چرا که اگر بیمار دیگر نتواند عمر طولانی داشته باشد.

چرا  12 ماه شیمی درمانی انجام میشود؟

در حال حاضر هیچ پاسخ قطعی در مورد اینکه آیا این باید انجام شود وجود ندارد. هر بیمار می تواند با پزشکش برای دریافت اطلاعات در مورد این موضوع صحبت کند. هنگامی که سرطان تخمدان اپیتلیال دوباره اتفاق می افتد، زمان وقوع آن مشخص می کند که چگونه درمان می شود. گاهی اوقات بیمار ممکن است داوطلب جراحی دوباره باشد. در غیر این صورت شیمی درمانی استفاده می شود.

نوع داروهای مصرفی:

نوع داروهایی که استفاده می شود با توجه به آخرین باری که بیمار داروی حاوی پلاتین (کربوپلاتین یا سیس پلاتین) مصرف کرده است می باشد. اگر کمتر از 6 ماه باشد، بیمار به عنوان مقاوم به پلاتین شناخته می شود. اگر بیش از 6 ماه از آخرین روز شیمی درمانی مبتنی بر پلاتین گذشته باشد، داروی حاوی پلاتین دوباره استفاده خواهد شد.

اگر بیمار هنوز حساس به پلاتین باشد، دارو پلاتین با دارو دیگری دریافت می کند. این میتواند دوباره پاکلیتاکسل باشد یا دارو دیگری از نوع تاکسان مانند دوستاکسل . همچنین، ممکن است از یک کلاس دیگر از داروها، از قبیل gemcitabine یا pegilated liposomal doxorubicin (PLD) استفاده شود. اغلب این ترکیب بر اساس این که چگونه بیمار شیمی درمانی پیشین را تحمل کرده است، و همچنین اثرات جانبی مناسب، انتخاب می شود. اگر بیمار مقاوم در برابر پلاتین باشد، اغلب داروهای تک استفاده می شود. این داروها می تواند شامل داروهایی باشد که قبلا استفاده شده است. داروهای مورد استفاده شامل:

 • دگزوروبیسین پپتیلیت لیپوزوم
 • داکتراکسل
 •  پلاکتکسل
 • توپوتکان
 • گمسیتابین
 • اتوپید
 •  بویازیوزامب

سفارش، برنامه ریزی و دوز کاملا متغیر هستند و به بسیاری از عوامل بستگی دارند.

گروه انکولوژیک زنان و زایمان یک سازمان ملی است که از آزمایشات بالینی در سرطان های زنان استفاده می کند. بیماران می توانند از پزشک خود بپرسند برای آزمایشی که ممکن است به آنها کمک کنند، واجد شرایط باشند.
تومورهای تخمدان استروما و بنیادی اغلب با ترکیبی از بلومویسین، اتوپوز و سیس پلاتین درمان می شوند. تحقیقات بسیار کمی در مورد این موارد وجود دارد زیرا آنها قابل درمان تر و بسیار کمتر از تومورهای اپیتلیال هستند. به دلیل نادر بودن آن ها، یافتن درمان های جدید موثر بسیار دشوار خواهد بود.


میزان بقا و پیش آگهی سرطان تخمدان چیست؟

پیشگیری از سرطان تخمدان

- سرطان تخمدان اپیتلیال مرگبار ترین سرطان زنان است. تقریبا 80٪ بیماران در نهایت از این بیماری می میرند. با این حال، بقا در کوتاه مدت بسیار خوب است. با افزودن شیمی درمانیIP ، بقای سرطان تخمدان به طور قابل توجهی افزایش یافته است. با توجه به مطالعات اخیر، اگر یک بیمار تحت معاینه مطلوب قرار بگیرد و به دنبال آن شیمی درمانی آی پی انجام دهد، احتمال زنده ماندن او پس از شش سال پنجاه درصد افزایش می یابد. این نسبت در مقایسه با سایر سرطان های پیشرفته مرحله بسیار خوبی است.

- حتی در شرایط مکرر، سرطان تخمدان اپیتلیال اغلب بسیار حساس به شیمی درمانی است. این بیماری اغلب می تواند به بهبودی کامل (بیماری غیرقابل تشخیص) برسد. با این حال، هنگامی که بیماری دوباره اتفاق بیفتد، قابل درمان نیست و ادامه خواهد داشت تا دوباره بازگردد.

- تومورهای سلول های بنیادی و استرومای دارای پیش آگهی بسیار بهتری هستند. آنها اغلب درمان می شوند، زیرا اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند.

آیا می توان از سرطان تخمدان جلوگیری کرد؟

- هیچ راه حلی برای پیشگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد. برخی فکر می کنند برداشتن لوله های تخمدان و تخمدان از این بیماری جلوگیری می کند، اما همیشه اینطور نیست (سرطان اولیه صفاقی می تواند در لگن حتی پس از برداشتن اتفاق بیفتد). با این حال، راه هایی برای کاهش ریسک وجود دارد. اگر یک زن قرصهای پیشگیری از بارداری را برای بیش از 10 سال مصرف کند، خطر ابتلا به سرطان تخمدان به طور قابل توجهی کاهش می یابد. پیوند مجدد لوله خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهد.

- به تازگی، برداشتن کل لوله به شکل قابل توجهی خطر سرطان را کاهش می دهد. این روش، که به نام سالپینکتومی نامیده می شود، می تواند توسط هر زن مورد بررسی قرار گیرد. برداشتن  تخمدان ها خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد، اما احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و سایر علل را افزایش میدهد. در حال حاضر این روش اغلب برای شرایط خاص (خطر ژنتیک، سابقه خانوادگی) در بیماران زیر 60 تا 65 ساله استفاده می شود و در جمعیت عمومی استفاده نمی شود. تا همین اواخر، اگر یک زن نزدیک به دوره یائسگی (دوران یائسگی زنان چیست؟) بود و تحت عمل جراحی قرار می گرفت، تخمدان ها و لوله ها برداشته می شدند. مطالعات اخیر نشان می دهد بسیاری از این سرطان ها از لوله های فالوپی آمده است و مطالعات نشان می دهد برداشتن تخمدان ها حتی بعد از یائسگی سبب ایجاد مشکلات دیگری می شود که در این فلسفه تغییر قابل توجهی ایجاد کرده است. مطمئنا، لوله ها باید در زمان هیسترکتومی برای هر زن برداشته شوند. نیاز به برداشتن تخمدان ها بسیار نامطلوب است.

- ناهنجاریهای ژنتیکی به استثنای این توصیه است. اگر یک بیمار  نقص ژنتیکی سندرم BRCA یا لینچ مثبت (جهش) داشته باشد، باید از برداشتن لوله ها و تخمدانها برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان استفاده کند. زنان با این جهش ها در معرض خطر بسیار بالای سرطان تخمدان قرار دارند و در این وضعیت خطر ابتلا به بیماری های قلبی به اندازه مرگ در اثر این سرطان ها قابل توجه نیست. 

چگونه می توان با سرطان تخمدان مقابله کرد؟

- تشخیص سرطان اغلب همراه با عوارض جانبی هیجانی اضطراب و استرس (همه چیز در مورد استرس)، ترس و افسردگی (راه های نجات از افسردگی) است. درست همانطور که درمان ها برای کمک به مبارزه با رشد و گسترش سرطان طراحی شده اند، اقدامات خود مراقبتی و حمایت برای کمک به یک جنبه عاطفی تشخیص می تواند بسیار ارزشمند باشد.

- بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمان سرطان گروه های حمایت از سرطان و خدمات مشاوره ای را برای کمک به مدیریت عوارض جانبی عصبی سرطان و درمان آن ارائه می دهند. همچنین تعدادی از منابع آنلاین با ارزش برای بیمار و خانواده وجود دارد. به عنوان مثال، انجمن سرطان آمریکا راهنمایی برای مقابله با سرطان در زندگی روزمره ارائه می دهد؛ چک لیست های مقابله ای برای بیماران و مراقبین؛ مدیریت خشم، ترس و افسردگی.
انجمن ملی سرطان تخمدان (NOCC ) منابع آنلاین را برای مقابله با سرطان تخمدان ارائه می دهد.

- مؤسسه ملی سرطان انواع مختلفی از انتشارات آموزش بیمار ارائه می دهد که در مورد مقابله با اثرات سرطان و درمان آن در زندگی روزمره، از جمله مواردی برای مراقبان و خانواده، ارائه شده است.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.medicinenet.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 88% 88


 • profilezahra :)1397/07/25

  علائمش چرا عین بارداریه😔