Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نحوه استفاده از کیت تخمک گذاری

چرا باید از کیت تخمک گذاری استفاده کنم؟

کیت تخمک گذاری (بخوانید: کیت تخمک گذاری و پسردار شدن) به شما کمک می کند روزهای بارور را در طول ماه شناسایی کنید؛ یعنی یک یا دو روز پیش از تخمک گذاری که احتمال لقاح (بخوانید: چند روز بعد از لقاح علائم بارداری ظاهر می شود) یا حاملگی بیشتر است.
البته مجبور نیستید برای باردار شدن در زمان مشخصی نزدیکی داشته باشید و برنامه ریزی کنید. نزدیکی جنسی در طول دو هفته وسط چرخه شما مناسب است. اما شاید بخواهید روزهای بارورتر خود را مشخص کنید اگر:

 • شما و همسرتان بچه دارید یا برنامه ریزی به هم ریخته دارید و برای شما امکان پذیر نیست در هر زمانی نزدیکی جنسی داشته باشید.
 • در حال تلاش برای باردار شدن از طریق تلقیح هستید.

کیت تخمک گذاری راهی سریع و آسان برای پیش بینی زمان حال تخمک گذاری (بخوانید: دوران تخمک گذاری در زنان) است. می توانید این کیت ها را به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها خریداری کنید.

کیت های تخمک گذاری چگونه کار می کنند؟

دو نوع کیت تخمک گذاری وجود دارد:

1- استفاده از کیت تخمک گذاری مبتنی بر ادرار

 • می توانید یک بار در روز، کیت را در جریان ادرار خود نگه دارید و یا داخل یک ظرف ادرار فرو کنید. باند های رنگی یا نمادی که بر روی کیت ظاهر می شوند هورمون را نشان می دهد.
 • سعی کنید هر روز در زمانی یکسان ادرار خود را جمع آوری کنید. اما بهتر است مراحل را طبق دستورالعمل کیت انجام دهید.
 • در طول دو ساعت قبل از آزمایش مایعات زیاد نخورید. مایع بیش از حد ادرار را رقیق می کند، و تشخیص سخت تر می شود.
 • نتایج را ظرف 10 دقیقه بخوانید. نتیجه مثبت ناپدید نخواهد شد، اما بعضی از نتایج منفی ممکن است کم رنگ شوند.

کیت تخمک گذاری مبتنی بر ادرار که ادرار را مورد آزمایش قرار می دهد و افزایش هورمون لوتئینیزه را بررسی می کند. این کار معمولا یک و نیم روز قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد. همیشه مقدار کمی از این هورمون در خون و ادرار وجود دارد اما این مقدار دو تا پنج روز قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد. معمولا 24 تا 36 ساعت قبل از آزاد شدن تخمک ها، کیت نتیجه مثبت نشان می دهد بنابراین سعی کنید در این زمان نزدیکی جنسی داشته باشید تا شانس شما برای باردار شدن افزایش بیابد. 

2- استفاده از کیت تخمک گذاری مبتنی بر بزاق

 • با استفاده از انگشت کمی بزاق بر روی یک کیت قرار دهید. این کار را صبح انجام دهید پیش از آنکه چیزی بخورید یا بنوشید. اطمینان حاصل کنید که نمونه خالی از حباب های هوا است.
 • صبر کنید تا بزاق خشک شود سپس از میکروسکوپ استفاده کنید تا ببینید آیا الگویی وجود دارد یا خیر. الگوهای خود را با نمونه های دستورالعمل مقایسه کنید تا نتیجه را متوجه شوید.

کیت های بزاق با توجه به تغییرات بزاق نشان میدهد چه زمانی تخمک گذاری انجام می شود. با افزایش میزان استروژن در روزهای قبل از تخمک گذاری، محتوای نمک بزاق شما افزایش می یابد. اگر یک قطره بزاق بر روی یک اسلایدر شیشه قرار دهید، نمک خشک و کریستالی می شود و الگوی سرخس مانند آن در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. این الگو نشان می دهد در چند روز آینده تخمک گذاری می کنید (هرچند ممکن است تا دو روز بعد از تخمک گذرای نیز این مدل را مشاهده کنید).

چگونه از کیت تخمک گذاری استفاده کنم؟

دستورالعمل های کیت را بخوانید و از آن ها پیروی کنید. مهم نیست از چه نوع کیتی استفاده می کنید، برای انجام تست باید بدانید در چه روزی از چرخه می توانید تست کردن را انجام دهید. برای برخی از کیت ها باید 18 روز قبل از پریودی بعدی تست انجام دهید. بنابراین اگر فاصله بین پریودی های شما 28 روز است، در روز 10 آزمایش انجام دهید و تا زمانی که نتیجه مثبت حاصل شود کار را ادامه دهید.

تفسیر کیت تخمک گذاری

روش جمع آوری نمونه:

نمونه ادرار روزی یک بار در زمان مشخص (بین 10 صبح تا 8 شب) جمع آوری می شود. ادرار اول صبح به هیچ وجه توصیه نمی شود. حداکثر مدت نگه داری نمونه قبل از انجام تست در حرارت اتاق تا 8 ساعت و در یخچال تا 24 ساعت است.

روش انجام تست:

ابتدا باید طول دوره قاعدگی هر فرد مشخص شود. طول این دوره از اولین روز شروع قاعدگی تا روز قبل از آغاز قاعدگی بعدی می باشد. با توجه به سابقه چند ماه گذشته متوسط طول دوره قاعدگی مشخص شده و طبق جدول سیکل قاعدگی روز آغاز انجام تست تعیین می شود.

جدول سیکل قاعدگی

طول دوره قاعدگی

روز آغاز تست

طول دوره قاعدگی

روز آغاز تست

21 روزه

روز پنجم

31 روزه

روز پانزدهم

22 روزه

روز ششم

32 روزه

روز شانزدهم

23 روزه

روز هفتم

33 روزه

روز هفدهم

24 روزه

روز هشتم

34 روزه

روز هجدهم

25 روزه

روز نهم

35 روزه

روز نوزدهم

26 روزه

روز دهم

36 روزه

روز بیستم

27 روزه

روز یازدهم

37 روزه

روز بیست و یکم

28 روزه

روز دواردهم

38 روزه

روز بیست و دوم

29 روزه

روز سیزدهم

39 روزه

روز بیست و سوم

30 روزه

روز چهاردهم

40 روزه

روز بیست و چهارم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هر کیت دارای تعداد محدودی نوار است بهتر است برای استفاده از تاریخ های بالا و نشانه های تخمک گذاری مثل ترشحات شفاف استفاده کنید. زمانی که کیت مثبت میشود یعنی در 12-36 ساعت آینده تخمک گذاری انجام میشود.

تفسیر کیت تخمک گذاری:

 • به طور معمول اگر رنگ خط تست به رنگ خط کنترل نزدیک بود ,نشان می دهد که سطح LH بدنتان بالاست ، به این معنی که در حال تخمک گذاری هستید .
 • اگر خط تست کمرنگ تر از رنگ خط کنترل بود معمولا بدان معناست که شما هنوز تخمک گذاری نکرده اید.

چه شرایط، داروها، و یا قرص هایی بر روی کیت تاثیر می گذارد؟

شرایط زیر ممکن است نتیجه ای نادرست در آزمایشات ایجاد کند:

 •  اگر باردار هستید
 •  اگر اخیرا باردار شده اید
 •  اگر یائسه هستید

بعضی از داروهای تجویزی مانند منوترروپین برای تزریق (Pergonal) دانازول ((Danocrine و تزریقهایی حاویhCG  مثلا Profasi ممکن است بر نتیجه تاثیر بگذارند. اگر در معرض درمان کلومیفن سیترات (کلومیفن : داروی رایج داروی تحریک کننده تخمک گذاری ) هستید لطفا با پزشک خود برای زمان مناسب برای شروع آزمایش صحبت کنید. در بیشتر موارد، باید 3 روز پس از مصرف آخرین قرص آزمایش کنید.

دقت کیت های تخمک گذاری

- آزمایشات کیت مبتنی بر ادرار دقیق تر از کیت های بزاق هستند. برای دقت بیشتر سعی کنید از دستورالعمل کیت پیروی کنید. اطمینان حاصل کنید که تست را در زمانی یکسان در روز انجام می دهید و نتایج را در زمان مشخص شده می خوانید.

- همچنین در نظر داشته باشید از آنجایی که هورمون ها با آزاد شدن تخمک نمایان می شوند آزمایش به طور دقیق مشخص نمی کند تخمک گذاری انجام می شود یا خیر. نکته مهم این است که از این کیت ها برای جلوگیری از بارداری استفاده نکنید زیرا دقیقا نمی دانید زمانی که تخمک گذاری کرده اید یا زمانی که بارور نیستید چه زمانی است.

- آزمایش بزاق نسبت به آزمایش ادرار دقت کمتری دارد. الگوهای بزاق ممکن است شش روز قبل از تخمک گذاری یا در دوره پریودی نمایان شوند (به خصوص اگر داروهای باروری مصرف می کنید). تشخیص الگوها بر روی کیت کار دشواری است به خصوص اگر چشمان شما ضعیف باشد.

- در نهایت، کیت های برای خانم هایی که نزدیکی یائسگی آن ها است یا سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند دقیق نیستند.


سوالات رایج شما درباره کیت تخمک گذاری

سوالات رایج کیت تخمک گذاری

1- آیا استفاده از تست تخمک گذاری یا بررسی باروری به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری مناسب است؟

توصیه می شود از تست تخمک گذاری یا بررسی باروری به عنوان روشی برای جلوگیری از بارداری استفاده نکنید. آزمایشات تخمک گذاری تنها LH را تا 24 تا 48 ساعت قبل از تخمک گذاری نشان می دهد و اسپرم در بدن می تواند تا 3 تا 5 روز زنده بماند. بنابراین، اگر مقاربت قبل از کشف افزایش LH داشته باشید، تخمک هنوز می تواند بارور شود.

2- آیا قرص های ضد بارداری های هورمونی بر نتایج تاثیر می گذارد؟

در خصوص استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری، با پزشک خود مشورت کنید. پس از استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی، ممکن است یک چرخه نامنظم داشته باشید.  در حالت ایده آل بهتر است منتظر بمانید تا چرخه تثبیت شود. ممکن است بخواهید قبل از شروع استفاده از کیت تخمک گذاری دو دوره طبیعی داشته باشید.

3- چقدر سریع می توانم متوجه شوم باردار هستم؟

توصیه می شود حداقل قبل از انجام آزمایش حاملگی، قبل از اینکه دوره خود را از دست دهید، منتظر بمانید. هورمون بارداری hCG طول می کشد تا به اندازه کافی بالا برود تا در آزمون بارداری نشان داده شود، بنابراین اگر خیلی زود تست انجام دهید، ممکن است نتیجه منفی نادرست باشد. 

4- اگر چند ماه تخمک گذاری را بررسی کردم و بارداری رخ نداد چه کاری باید انجام دهم؟

اولا به یاد داشته باشیم که این امر طبیعی است. حتی اگر در طول بارورترین زمان مقاربت داشته باشید، بسیاری از عوامل دیگر بر توانایی شما برای باردار شدن تاثیر می گذارد. اگر چند ماه بدون موفقیت تلاش کرده اید با دکتر خود مشورت کنید. در صورت استفاده از آزمایشات تخمک گذاری، پزشک خود را مطلع سازید. این به پزشک کمک خواهد کرد تا مشخص کند که عوامل دیگر چه تاثیری بر توانایی شما برای باردار شدن دارد.

5- بهترین زمان برای مقاربت چه زمانی است؟

سه روز بعد از آزمایش مثبت بهترین زمان برای مقاربت برای افزایش احتمال حاملگی است. تخمک گذاری معمولا یک یا دو روز پس از افزایش LH اتفاق می افتد.

6- بهترین زمان برای استفاده از کیت های تخمک گذاری چیست؟

برای برخی از زنان استفاده از آزمایشات تخمک گذاری دشوار است. بیشتر آزمایشات تخمک گذاری در هر زمان از روز استفاده می شود. 

7- دقت آزمایش تخمک گذاری چقدر است؟

دقت آزمایشات تخمک گذاری حدود 99٪ در تشخیص هورمون LH قبل از تخمک گذاری است. با این حال، این آزمایش ها نمی توانند تأیید کنند که آیا تخمک گذاری در واقع یک یا دو روز بعد رخ می دهد یا خیر. بعضی از زنان ممکن است بدون آزادسازی تخمک، افزایش هورمون LH داشته باشند. این وضعیت به عنوان سندرم فولیکول ناشی از لوتینیزه (LUFS) شناخته شده است (هورمون LH و FSH چیست؟)

8- اگر تمام تست ها را استفاده کردم و هیچ هورمونی نبینم چه کاری باید انجام دهم؟

اگر در طول روزهای آزمایشی تخمک گذاری نداشتید، LH تشخیص داده نخواهد شد. احتمال دارد تخمک گذاری رخ نداده باشد. بهترین کاری که باید بکنید ادامه دادن تست است. توصیه می شود صبر کنید تا ترشحات مخاطی دهانه رحم را مشاهده کنید سپس آزمایش را انجام دهید.

منبع: www.babycenter.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94