Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
عدد بتا و جنسیت جنین

علائم بارداری می تواند جنسیت فرزند را پیش بینی کند؟

مانند بسیاری از مادرانی که چند فرزند با جنسیت مشابه دارند، من چشم بر روی جنسیت خاصی در این  بارداری دوخته ام. اگرچه من به داستان های قدیمی توجه نمی کنم اما یکی از این داستان ها نظر من را جلب کرد. این داستان می گوید علائم باردرای می تواند جنسیت فرزند را تشخیص دهد زیرا هورمون های موردنیاز یا همان عدد بتا برای پسر یا دختر با هم فرق می کند.

آیا واقعاً دخترها و پسرها هورمون های مختلفی در بارداری ترشح می کنند و این مسئله باعث تشخیص جنسیت فرزند از روی علائم بارداری می شود؟

مطالعات نشان می دهد این نظریه اشتباه نیست. در واقع مقدار این عدد بتا به جنسیت فرزند بستگی دارد که از هفته سوم بارداری مشخص می شود.

بالا بودن عدد بتا در دخترها برای پیش بینی جنسیت:

هورمون hcg یا همان عدد بتا - بله درسته، این هورمون همان هورمونی است که نتیجه تست بارداری را مثبت می کند. این هورمون در مادرهایی که دختر دارند بیشتر است. به همین دلیل خانم هایی که دختر باردار هستند علائم بارداری مانند حالت تهوع در آن ها بیشتر است.

بالا بودن عدد بتا در پسرها برای پیش بینی جنسیت:

تستوسترون: این هورمون در هفته هفتم بارداری شروع به تولید می کند و در هفته نهم بارداری تا یازدهم بارداری به بیشترین مقدار می رسد. ترشح تستوسترون باعث رشد اندام های مرد می شود. همچنین کمبود آن باعث رشد اندام های خانم ها می شود. هیچ مطالعه ای رابطه بین افزایش تستوسترون و علائم بارداری را نشان نمی دهد. اما افزایش تستوسترون باعث رشد مو، تیره شدن موهای بدن و افزایش جوش های صورت می شود.

اگرچه هورمون های دیگری در بارداری ترشح می شوند اما این دو هورمون باعث تغییر علائم بارداری می شوند. به یاد داشته باشید عده زیادی از خانم ها که حالت تهوع شدید دارند پسردار می شوند و عده زیادی از آن ها که تغییر مو یا آکنه دارند نیز دختردار می شوند. تشخیص جنسیت براساس مقدار عدد بتا هنوز خیلی قابل اعتماد نیست حتی اگر همراه با آزمایش خون یا تست DNA باشد. بنابراین هیچ یک از روش های بالا با داستان های قدیمی و خرافات فرق نمی کنند. بهتر است تا زمان سونوگرافی منتظر بمانید.

آیا سطح هورمون بتا یا اچ سی جی نشان می دهد پسر باردار هستید یا یک دختر؟

پاسخ: بر اساس مطالعات اخیر، خانم هایی که دختر باردار هستند دارای سطح hCG بالاتری نسبت به خانم هایی که پسر باردار هستند می باشند.  در مطالعه ای که توسط یارون و همکاران در تولید مثل انسانی منتشر شد، محققان 1325 زن باردار را در هفته های 10 تا 13 بارداری بررسی کردند و مقادیر مختلف هورمون ها شامل هورمون بارداری hCG  را در بین زنانی که دختر باردار بودند و زنانی که پسر باردار بودند مقایسه کردند.  یافته ها نه تنها برای ارزیابی خطرات سندرم داون استفاده می شد بلکه برای تعیین زمان آزمایش بارداری نیز مورد استفاده قرار می گرفت. اگر خانمی پسر باردار باشد، سطوح پایین hCG دارد.

منبع: www.lifewithgremlins.com

امتیاز مطلب: 76%
76