Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
چه چیزی برای گلود درد خوب است؟

گلو درد به خارش، درد و ناراحتی گلو گفته می شود. گلو درد علامت اولیه عفونت گلو است. این درد در هنگام قورت دادن بدتر می شود و به سختی می توانید مایعات و غذا را قورت بدهید.
حتی اگر گلود درد به قدری جدی نباشد که نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد آزاردهنده است و شما را از خواب شب محروم می گند. خوشبختانه روش های درمانی خانگی به شما کمک می کند و باعث کاهش درد می شود.

درمان خانگی گلو درد

ریشه شیرین بیان

شیرین بیان از دیرباز برای درمان گلودرد استفاده می شده است. مطالعات اخیر تاثیر آن را در هنگام مخلوط شدن با آب و غرغره کردن ثابت می کنند. اما خاتم های باردار نباید از این روش استفاده کنند.

نارون لغزنده

نارون لغزنده دارای ماده ای شیره مانند است. هنگامی که این ماده را با آب مخلوط می کنید ژلی درست می شود که گلو را می پوشاند. برای استفاده، آب در حال جوش را بر روی پودر آن بریزید و بنوشید. 
مطالعات نشان می دهد مصرف این ماده جذب سایر داروها را کاهش می دهد.

عسل

خوردن عسل به تنهایی یا مخلوط کردن آن در چای راهی مناسب برای کاهش گلو درد است. مطالعات نشان می دهد عسل برای سرفه های شبانه از داروها موثرتر است. همچنین عسل به عنوان ترمیم کندده زخم ها می باشد و سرعت بهبود گلو را افزایش می دهد.

آب نمک

غرغره با آب نمک گرم باعث کاهش درد گلو می شود. همچنین باکتری ها را از بین می برد. یک مخلوط آب نمک را با مخلوط کردن نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم تهیه کنید. غرغره کردن به کاهش ورم و پاک شدن گلو کمک می کند. این کار باید هر سه ساعت یک بار انجام شود.

ریشه گل ختمی

ریشه گل ختمی نیز دارای ماده ای شیره مانند است که گلو درد را کاهش می دهد. مقداری ریشه خشک به آب جوش بیفزایید و چای تهیه کنید. روزی دو تا سه بار این چای را بخورید تا بهبود یابید.
افراد مبتلا به دیابت پیش از مصرف این چای باید با پزشک مشورت کنند. برخی مطالعات بر روی حیوانات نشان می دهد این چای باعث کاهش قند خون می شود.

نعناع

نعناع تنفس را تازه می کند. اسپری روغن نعناع رقیق شده باعق کاهش گلو درد می شود. نعناع حاوی منتول است که باعث کاهش گلو درد و سرفه می شود. نعناع همچنین ضد التهاب، ضد باکتری و ضد ویروس است و به ترمیم گلو می پردازد.

جوش شیرین

با این که آب نمک بیشتر برای غرغره کردن استفاده می شود مخلوط آب نمک و جوش شیرین هم برای کاهش گلو درد مناسب است. غرغره کردن این مخلوط باکتری ها را از بین می برد و از رشد قارچ جلوگیری می کند.
یک فنجان آب گرم را با یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین و یک هشتم قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید. این محلول را هر سه ساعت غرغره کنید.

شنبلیله

شنبلیله خواص زیادی دارد. همچنین شکل های مختلفی نیز دارد. می توانید دانه شنبلیله، روغن آن و یا چای آن را مصرف کنید. چای شنبلیله درمانی خانگی برای رفع گلو درد می باشد.
مطالعات قدرت ترمیم کنندگی زیاد شنبلیله را نشان می دهد. این ماده می تواند درد و باکتری هایی که باعث تورم می شوند را از بین ببرد. همچنین ضد قارچی موثر است.
توصیه می شود خانم باردار شنبلیله مصرف نکند.

چای بابونه

چای بابونه به طور طبیعی آرامش دهنده است. چای بابونه به شکل دارویی به درمان گلو درد می پردازد. خواص چای بابونه شامل ضد التهاب، آنتی اکسیدان و سم کش می باشد.
مطالعات نشان می دهد که استنشاق بخار بابونه باعث کاهش علائم سرما خوردگی و گلو درد می شود. نوشیدن چای بابونه نیز مزایای زیادی دارد. این ماده سیستم ایمنی بدن را قوی کرده و بدن در مقابل بیماری هایی از جمله گلو درد مقاوم می شود.

سرکه سیب

سرکه سیب آنتی باکتریال طبیعی است. مطالعات زیادی تاثیر ضد میکروبی آن را بر روی عفونت ها نشان می دهد. به خاطر خواص اسیدی سرکه سیب، این ماده برای درمان گلود درد و رفع گسترش عفونت باکتریایی در گلو استفاده می شود.
اگر حس می کنید گلو درد دارید، یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک فنجان آب مخلوط کرده و غرغره کنید. این کار را هر یک ساعت انجام دهید. در فاصله غرغره این مخلوط آب زیاد بخورید.
راه های زیادی برای استفاده از سرکه سیب برای درمان گلو درد وجود دارد که به شدت بیماری و حساسیت بدن شما به سرکه سیب بستگی دارد. بنابراین بهتر است پیش از استفاده با پزشک مشورت کنید.

سیر

سیر نیز خواص ضد باکتریایی دارد. سیر حاوی ترکیبی است که با عفونت ها می جنگد.
مطالعات نشان می دهد مکمل سیر به جلوگیری از ابتلا به سرما خوردگی کمک می کند. سعی کنید سیر تازه را به رژیم غذایی خود بیفزایید زیرا خاصیت ضد میکروبی دارد. به یاد داشته باشید پس از مصرف سیر مسواک بزنید تا دندان ها را از آنزیم ها محافظت کنید و بوی بد آن را از بین ببرید.

سس تند یا فلفل هندی

این ماده به عنوان مسکن استفاده می شود زیرا حاوی ترکیبی است که درد را از بین می برد.
مصرف فلفل هندی به همراه آب گرم و عسل به کاهش درد گلو کمک می کند. به یاد داشته باشید این ماده حساسیت و سوزش ایجاد می کند. بنابراین سعی کنید فقط چند قطره از آن ها را استفاده کنید.

درمان خانگی گلو درد در کودکان و نوزدان

گلو درد در نوزادان و کودکان نیز باعث ناراحتی آن ها می شود. درمان گلو درد در نوزادان و کودکان متفاوت است. در ادامه درمان های خانگی ذکر شده است:

  • استفاده از دستگاه تهویه هوا در اتاق کودک؛ رطوبت در هوا باعث کاهش درد می شود.
  • به کودکان زیر یک سال عسل ندهید.
  • به کودک مایعات زیاد بدهید و از کم آب شدن بدن او جلوگیری کنید. از آبمیوه های غنی از مرکبات بپرهیزید.

پیشگیری از گلو درد

برای پیشگیری از گلو درد، از افرادی که حامل بیماری آنفولانزا و گلو درد استرپ هستند دور بمانید. دست های خود را مرتب بشویید. از خوردن غذاهای تند و اسیدی بپرهیزید و از دود و مواد شیمیایی گازی دور بمانید زیرا باعث التهاب می شوند.

درمان گلو درد با دارو

هنگامی که درمان های طبیعی موثر واقع نشد باید از دارو استفاده کنید. استامینوفن موثر است و برای کودکان نیز مشکلی ایجاد نمی کند. 
قرص هایی مانند لوزنگز یا اسپری های بی حس کننده نیز درد را کاهش می دهند. سایر داروهای مناسب عبارتند از اوکالیپتوس که به صورت شربت نیز وجود دارد.

بهبود کامل گلو درد

عفونت باکتریایی باعث درصد کمی از گلو دردها می شود. بنابراین فقط در هنگام گلو درد شدید یا گلو درد همراه با تب یا تورم لوزه و انسداد گلو به پزشک مراجعه کنید.
استفاده از روش های درمان خانگی به بهبود سریع شما کمک می کند. همچنین به قدر کافی استراحت کنید و مایعات بخورید.

منبع: www.healthline.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91