Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
کارهای قبل از بارداری برای مردان

هنگامی که یک زوج برای بارداری آماده می شوند تمرکز بر روی سلامتی خانم کار آسانی است. اما چند عادت نیز وجود دارد که آقایان باید قبل از بارداری رعایت کنند. مسائل مربوط به بارداری فقط به خانم ها مربوط نمی باشد.
مطالعات نشان می دهد اگر مرد در معرض برخی مواد باشد احتمال ایجاد مشکل در باروری و نقص تولد وجود دارد.
ناباروری مرد تقریبا یک سوم کل ناباروی ها را تشکیل می دهد. برای بارداری باید تلاش کنید بهترین شرایط را فراهم آورید.

چطور می توان سریع تر باردار شد؟

به پزشک مراجعه کنید

باید به پزشک مراجعه کنید و نکات لازم در خصوص مراقبت های پیش از بارداری را از او بپرسید.

بیرون ریختن قرص ها

سعی کنید قرص های مصرفی خود را به حداقل برسانید. با پزشک در خصوص قرص های مصرفی صحبت کنید. شاید نیاز باشد برخی قرص ها را ترک کرده و برخی دیگر را تغییر دهید.

قرص های زیر بر باروری مرد تاثیر می گذارد:

 • تاگامت (سایمتیدین)، سولفاسالازین و نیتروفورانتوئین برای درمان زخم معده و مشکلات گوارشی و عفونت های دستگاه ادراری استفاده می شوند. این قرص ها بر تولید و تعداد اسپرم تاثیر می گذارند.
 • استروئیدها مانند پردنیزون و کورتیزون برای درمان آسم و مشکلات پوستی استفاده می شود و بر باروری مرد تاثیر می گذارد.
 • شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز بر کیفت و تعداد اسپرم تاثیر می گذارد و موجب نازایی می شود.

نگاهی درست بر محیط کار

محیط کار شما بر باروری شما تاثیر زیادی می گذارد. مطالعات نشان می دهد قرار گرفتن در معرض مداوم آفت کش ها، کودهای شیمیایی، نیکل، جیوه، کروم، سرب، مواد پترشیمی، بنزن و پرتوها باعث کاهش کیفیت و کیمیت اسپرم و افزایش احتمال ناباروی و سقط جنین می شود.

خوراک و خواب

 آن چه می خورید بر باروری شما تاثیر می گذارد. وزن مناسب خود را پیدا کنید و سعی کنید ورزش کنید و رژیم غذایی مناسب داشته باشید. مطالعات نشان می دهد مردی که مقدار اسپرم کمی دارد کمبود زینک نیز دارد.
غذاهای زیر غنی از زینک هستند و باعث افزایش باروری می شوند:

 • گوشت
 • غذاهای دریایی
 • حبوبات
 • تخم مرغ
 • قارچ

افزودن ویتامین ای نیز کمک می کند. مکمل های باروری مردانه وجود دارد که حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مورد نیاز برای سلامتی و تولید مثل می باشد.
به یاد داشته باشید استراحت نیز بر روی تعداد و کیفیت اسپرم تاثیر می گذارد.

از الکل و سایر مواد اجتناب کنید

از مصرف الکل، تنباکو، ماریجوانا و هرگونه ماده مخدر بپرهیزید. مقدار زیاد الکل باعث کاهش زینک و مواد مخدر باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود. مطالعات نشان می دهد بین سیگار کشیدن و نقص قلب نیز رابطه ای وجود دارد. ماریجوانا بر کیفیت و کمیت اسپرم تاثیر می گذارد اما هیچ مدرکی مبنی بر نقص تولد ناشی از آن وجود ندارد.

بیضه ها را سرد نگه دارید

گرمای ناشی از وان حمام، دوش گرفتن طولانی، پدهای گرم کننده، سونا و ... باعث گرم شدن بیش از حد بیضه و کاهش کمیت اسپرم می شود.

از دوچرخه سواری بپرهیزید

دوچرخه سواری به دلیل اصطکاک زیاد باعث بالا رفتن دمای بیضه ها می شود. افزایش دمای بیضه ها و امکان آسیب رسیدن به آن ها باعث کاهش تعداد اسپرم می شود.

نکات مهم برای مردان قبل از بارداری

در ادامه نکاتی که باید قبل از بارداری انجام دهید ذکر شده است:

 • سعی کنید سالم باشید و از مصرف قرص ها و مواد دارویی بپرهیزید.
 • مولتی ویتامین مصرف کنید؛ مکمل های باروری مردانه یا ویتامین های پیش از بارداری
 • آزمایش باروری در منزل انجام دهید.
 • از نزدیکی جنسی لذت ببرید. به بارداری فکر نکنید.
 • رمانتیک باشید. زندگی بعد از تولد نوزاد تغییر می کند. اما دیگر شبیه الان که بچه ندارید نخواهد شد بنابراین از لحظات با هم بودن لذت ببرید.

منبع: http://americanpregnancy.org/getting-pregnant/mens-preconception-health/

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100


 • profilezahra *1397/06/16

  با سلام.یه جایی نوشته ک ازمایش باروری در منزل انجام دهید.یعنی چجوری؟؟

  • profileشهلا انصاری1399/03/10

   سلام عزیزم شما اول باید بعداز اخرین نزدیکیتون حدوده پنج یا هفت روز گذشته باشه ولی هیچ نزدیکی طی این چندروز انجام نداده باشید وبعدش برید پیش پزشک معالج حالا یا زنان یا متخصص مردان باشع کع براتون ازمایش اسپرم بنویسه بعد برید ازمایشگاه تا ظرف مخصوص رو بهتون بده بعد طبق روزهای که نزدیکی انجام میدادین کار راانجام بدین ولی جای اینکه داخل رحم بریزه داخل قوطی مخصوص ازمایشگاه بریزه وببرید ازمایشگاه تحویل بدین ولی باید یه ربع بیشتر طول نکشه تا به ازمایشگاه برید