Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نوزاد ده ماهه

نوزاد ده ماهه در هفته اول

نوزاد ده ماهه در هفته اول

تکامل نوزاد ده ماهه درهفته اول

 • نوزاد شما در این ماه شروع به فهمیدن کلمات و جملات ساده می کند بنابراین بسیار مهم است تا با او صحبت کنید. سعی کنید کلماتی که می گوید با زبان خودتان تکرار کنید. بهتر است نوزاد کلمات درست را بشنود تا بتواند یاد بگیرد.
 • این کار باعث می شود مهارت گفتاری نوزاد بهبود یابد. 
 • گاهی نوزاد به اشیا اشاره می کند در این زمان اسم آن وسیله را به او بگویید تا بتواند اسم آن را بیاموزد.
 • سعی کنید برای او کارهای خود را توصیف کنید. این کار باعث ارتباط بیشتر می شود.
 • می توانید با او بازی کنید تا کلمات و جملات را بهتر یاد بگیرد.

زندگی شما با نوزاد ده ماهه در هفته اول: جلوگیری از زخمی شدن نوزاد 

در این سن نوزاد خیلی علاقه دارد حملش کنید ولی بسیار حساس است. می توانید با کارهای زیر احتمال زخی شدن نوزاد را کاهش دهید:

 • هنگامی که نوزاد را بلند می کنید زانوها را خم کنید و دولا شوید.
 • در هنگام بغل کردن نوزاد، صاف بنشینید و او را درست بغل کنید. پشت سر خود بالشت قرار دهید.
 • از کریر برای حمل نوزاد استفاده کنید تا به گردن یا پشت شما فشار وارد نشود.
 • برای جلوگیری از کمردرد، هنگامی که نوزاد را بغل می کنید، نوزاد را از یک دست به دست دیگر بدهید. 
 • در این زمان می توانید عضلات پشت خود را بسازید. 
 • برای کاهش تورم می توانید از حمام آب گرم، کشش، ماساژ و قرص مسکن استفاده کنید.

آپنه خواب نوزاد ده ماهه

نوزاد ده ماهه

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب نوعی بیماری است که موقتا نوزاد در هنگام خواب نمی تواند نفس بکشد. دلیل این مسئله هر چیزی که باعث مسدود شدن راه تنفسی شود است. همچنین بیماری های لوزه، حساسیت، سیستم عصبی کامل نشده و شکاف در سقف دهان نیز موجب آپنه خواب می شود. نوزادی که سندرم داون دارد یا فلج مغزی است بیشتر در معرض این مشکل است.

چطور می توانم بفهمم نوزاد آپنه خواب دارد؟

نوزادی که آپنه خواب دارد، در طول خواب سرفه می کند و با صدای بلند خروپف می کند، به سختی نفس می کشد و فاصله زیادی به نفس های او وجود دارد. خروپف به تنهایی نشانه وجود مشکل نیست. نوزادی که آپنه خواب دارد در طول شب چند بار بیدار می شود و در طول روز کمبود خواب نشان می دهد. مشکلات مرتبط با آپنه خواب شامل بیماری های لوزه و مشکل در افزایش وزن می باشد.

اگر نوزادم آپنه خواب داشته باشد باید چه کاری انجام دهم؟

با پزشک نوزاد صحبت کنید. پزشک ممکن است شما را به متخصص گوش، بینی و گلو معرفی کند. اگر لوزه نوزاد مشکل داشته باشد عمل جراحی توصیه می شود. آپنه درمان نشده باعث ایجاد مشکلات قلبی عروقی، مشکلات یادگیری و رفتاری می شود. 


نوزاد ده ماهه در هفته دوم

نوزاد ده ماهه در هفته دوم

زندگی شما با نوزاد ده ماهه در هفته دوم: جشن ها و سنت ها

هنگامی که خانواده جدیدی شروع می کنید، درباره سنت ها و جشن هایی که با آن ها بزرگ شده اید فکر می کنید. حتی اگر نوزاد به خوبی مفهوم سنت ها را نمی فهمد آن ها را انجام دهید.
ممکن است برخی کارها بسیار کوچک و بی اهمیت باشند مانند کتاب خواندن پیش از خواب. برخی اتفاقات نیز شامل جشن ها و تعطیلات است. بهتر است تعطیلات آرام باشد، نوزاد هنوز خیلی کوچک است و نمی تواند هیجان را تحمل کند. 

گزیدگی با پشه در نوزاد ده ماهه

اگر نوزادم گزیده شود باید چه کاری انجام دهم؟

بیشتر گزش ها آزاردهنده است اما خطرناک نیست مگر اینکه نوزاد به سم داخل نیش حساسیت داشته باشد. در این صورت مراحل زیر را انجام دهید:

1-نیش را با تراشیدن از بدن خارج کنید.
2-محل نیش را با آب و صابون بشویید.
3-در محل نیش کمپرس آب سرد به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا درد کم شود یا از لوسیون کالامین استفاده کنید یا خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید. از پزشک نوزاد بپرسید چه مسکنی استفاده کنید.
4-اگر نوزاد اسهال است یا تب دارد یا استفراغ می کند یا بعد از 24 ساعت ورمش بیشتر شد با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر منطقه اطراف گزیدگی قرمز و متورم شد و درد داشت با پزشک تماس بگیرید.

چه زمانی می توانم بگویم نوزاد واکنش آلرژیک نشان می دهد؟

 • شوک آنافیلاکتیک در اثر گزیدگی بسیار نادر است و فقط در حالتی اتفاق می افتد که نوزاد به نیش حساسیت داشته باشد. 
 • اگر نوزاد به نیش حساسیت داشته باشد تنفس برایش سخت می شود و شروع به خس خس می کند.
 • ممکن است استفراغ کند و گرفتگی در ناحیه شکم، سرگیجه یا تورم یا خارش داشته باشد. همچنین ممکن است خواب آلوده و گیج باشد.
 • اگر نوزاد واکنش آلرژیک نشان می دهد با اورژانس تماس بگیرید، او را بخوابانید و او را آرام کنید و رویش ملافه بیندازید.

چگونه می توان از گزیدگی جلوگیری کرد؟

شما از همه گزیدگی ها نمی توانید جلوگیری کنید. اما می توانید در خارج از منزل از لباس های آستین بلند، شلوار و جوراب استفاده کنید. از کرم ها و لوسین ها استفاده نکنید.

تکامل رفتاری نوزاد ده ماهه در هفته دوم

هفته دوم نوزاد ده ماهه

 • انگشتان نوزاد در این ماه رشد کرده و سریع تر شده است. او می تواند اشیاء کوچک را بین شست و سبابه نگه دارد. 
 • نوزاد شیفته چیزهای کوچک می شود و دوست دارد همه چیز را مزه کند. مراقب باشید قطعات کوچک را قورت ندهد زیرا باعث خفگی او می شود.
 • سعی کنید چیزهایی که در آب حل می شود را به نوزاد ندهید. میوه های پخته شده، پنیر و میوه های پوست شده کوچک مناسب نوزاد است.

تحرک بیشتر

در این زمان نوزاد شروع به خزیدن می کند. 
در این سن کودک به درستی می نشیند و می تواند با کمک وسایل منزل بایستد. 
بیشتر نوزادان در 9 تا 12 ماهگی شروع به راه رفتن می کنند و در سن 14 یا 15 ماهگی به خوبی راه می روند.


نوزاد ده ماهه درهفته سوم

نوزاد ده ماهه در هفته سوم

تکامل و رشد نوزاد ده ماهه در هفته سوم

 • چند هفته پس از یک سالگی نوزاد می تواند کارهایش را بدون کمک شما انجام دهد. اما هنوز به مراقبت شما نیاز دارد و به طور کامل مستقل نشده است. 
 • نوزاد با کمک شما راه می رود و در هنگام عوض کردن لباسش دست و پایش را تکان می دهد تا به شما کمک کند. در این سن می تواند فنجان را بردارد و آب بخورد و می تواند کل غذا را خودش با دست بخورد.
 • در این سن باید مراقب باشید زیرا نوزاد پس از نوشیدن آب، فنجان را می اندازد.
 • همچنین شروع به پرت کردن و انداختن اشیاء می کند. اگر از این بازی خسته شده اید وسایل را از او دور کنید و حواسش را پرت کنید. 

زندگی شما با نوزاد ده ماهه در هفته سوم: مشکل کم خوابی

کم خوابی باعث می شود زندگی سخت شود. در اینجا راه هایی برای کنار آمدن با کم خوابی ذکر شده است:

به دلیل نخوابیدن در طول شب، در طول روز خوابتان می برد؟ سعی کنید صدای زنگ آلارم گوشیتان را زیاد کنید و صدایی که دوست ندارید را انتخاب کنید. زنگ گوشی را برای ساعتی منطقی تنظیم کنید. گوشی را در فاصله ای دورتر از تخت بگذارید تا برای خاموش کردن آن از جایتان بلند شوید.

آیا در طول روز تلوتلو می خورید؟ ابتدا از قهوه استفاده کنید سپس نوشیدنی های کم کافئین مصرف کنید. کافئین زیاد باعث تحریک بیش از حد بدن می شود و باعث می شود در طول شب مشکل خواب داشته باشید. 
سعی کنید در طول روز 15 دقیقه چرت بزنید. همچنین نوشیدنی سرد بخورید تا شما را بیدار و هشیار نگه دارد. در هنگام استراحت نوزاد، شما نیز استراحت کنید.

آنتی بیوتیک ها برای نوزاد ده ماهه

نوزاده ده ماهه در هفته سوم

چرا پزشک زمانی که نوزاد بیمار است قرص آنتی بیوتیک تجویز نمی کند؟

آنتی بیوتیک فقط در مقابل باکتری ها اثر می کند و در مقابل ویروس اثر ندارد. عامل سرما خوردگی، آنفولانزا و بیماری های تنفسی ویروس است. بنابراین اگر نوزاد یکی از این بیماری ها را دارد آنتی بیوتیک اثر نمی کند. در واقع اگر آنتی بیوتیک برای بیماری ویروسی استفاده شود باعث قوی شدن بدن در مقابل آنتی بیوتیک می شود بنابراین هنگامی که نوزاد نیاز به آنتی بیوتیک دارد پزشک باید دوز بیشتر تجویز کند. در واقع هر قرصی عوارض جانبی خود را دارد و گاهی باعث آلرژی می شود. 

آیا هنگامی که نوزاد حالش بهتر می شود می توانم آنتی بیوتیک را قطع کنم؟

خیر، باید تمام دوره قرص را به نوزاد بدهید. قطع قرص باعث ایجاد بیماری دیگر یا حذف نشدن کامل بیماری می شود.

اگر نوزاد استفراغ کند چه کاری انجام دهم؟

اگر نوزاد در اثر مصرف آنتی بیوتیک استفراغ کند باید قرصی دیگر به او بدهید. اما سعی کنید دلیل استفراغ را بفهمید. از پزشک بپرسید راهی بهتر برای قورت دادن قرص پیشنهاد دهد. 


نوزاد ده ماهه درهفته چهارم

نوزاد ده ماهه در هفته چهارم

زندگی شما با نوزاد ده ماهه در هفته چهارم: تعادل بین کار و خانواده

- مدیریت نیازهای مربوط به کار و فرزند کاری دشوار است. بنابراین سعی کنید با همکاران خود صحبت کنید و وظایف خود را در محل کار راحت تر کنید.
- سعی کنید از زمانی که در محل کار هستید بیشتر استفاده کنید. سعی کنید زودتر سرکار بروید و زودتر برگردید، در هنگام ناهار کار کنید و فعالیت های شخصی را در محل کار محدود کنید.
- با رئیس خود صحبت کنید و بین کار خود و وظایف مادری تعادل برقرار کنید.

دمای بدن نوزاد ده ماهه:

دمای بدن چیست؟

دما واکنش بدن نوزاد به محیط اطراف است. دما به خواب، الگوی خوراک او، محیط اطراف و ... بستگی دارد. برخی نوزادان حساس تر هستند. 

آیا می توانم با ملاحظه دمای بدن نوزاد شخصیت او را تشخیص دهم؟

بله، می توانید از 3 تا 4 ماهگی نوزاد دمای بدن او را بنویسید. در ده ماهگی شخصیت نوزاد بیشتر قابل توصیف است. می توانید با دقت بیشتر فعالیت های او را ملاحظه کنید. نوزاد به شکلی خاص رفتار می کند اما برخی فاکتورها موقتی هستند و نباید به سرعت تصمیم گیری کنید.

آیا می توانم برای دمای بدن نوزاد کاری انجام دهم؟

اگر چیزی درباره دمای بدن نوزاد شما را نگران می کند یا به نظر مهم می آید بهتر است آن را با دقت ملاحظه کنید. بر روی نوزاد اسم نگذارید، او را نقد نکنید (حتی در خلوت یا جلوی دیگران). اما هنگامی که رفتار او سالم به نظر می رسد او را تشویق کنید. شما نمی توانید تمایلات طبیعی نوزاد را تغییر دهید اما می توانید رفتارهای خاص او را تشویق کنید و به او کمک کنید تا به خوبی بیاموزد و در راهی که دمای بدنش را حمایت می کند به او کمک کنید. 

تکامل رفتاری نوزاد ده ماهه در هفته چهارم

نوزاد ده ماهه در هفته چهارم

 • در این سن نوزاد شروع به بهبود مهارت های اجتماعی اش می کند. به یاد داشته باشید نوزاد در این سن خیلی کوچک است و طریقه دوست پیدا کردن را نمی دهد.
 • سعی کنید به نوزاد کمک کنید راه ارتباط برقرار کردن با سایرین را بیاموزد. 
 • در این سن نوزاد دستورالعمل های جدید را می فهمد.
 • شاید فردا نوزاد چیزی که امروز به او گفته باشید فراموش کرده باشد. اما بهتر است چیزهای جدید که برای او مناسب یا غیر مناسب است را به او بیاموزید.
 • تمایل نوزاد به کشف چیزهای جدید از تمایل او به گوش دادن به حرف ها و هشدارهای شما بیشتر است. بنابراین مراقبت و آموزش به او به شما بستگی دارد. 
این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 89% 89