Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
میزان مصرف شکر برای کودکان

کودکان معمولا 3برابر بیشتر از حد مجاز، شکر مصرف میکنند و این موضوع خطرناک است. شکر و نمک به سم خوراکی در جهان شهرت دارند. مصرف شکر سبب پوسیدگی دندانھا، دیابت و چاقی مفرط در کودکان میشود. یک تکه شکلات معمولا به اندازه شش حبه قند، شیرینی دارد. یک پاکت آبمیوه به اندازه 5 حبه قند و میزان قند یک نوشابه از کل قندی که کودک در یک روز مجاز است مصرف کند، بیشتر است!

وظیفه پدر و مادر:

کاری که پدر و مادرھا باید انجام دھند، جایگزین کردن نوشیدنیھای شیرین با نوشیدنیھای کم شیرین یا حتی آب است که میتواند خیلی برای سلامت کودک مفید باشد. مادر کودکی که تازه وارد مرحله غذای کمکی میشود، میتواند کودک را از ابتدا به غذاهای شیرین عادت ندهد. فراموش نکنید نوزاد هیچ تجربه ای از غذاها و طعمهای دنیا ندارد و با غذایی که ما میپزیم او با طعمهای دنیا آشنا میشود.

شکر در کودکان بالای 1 سال

برای کودکان بالای 1سال هم میتوان با آب آبمیوه ها را رقیق کنیم.
اغلب آبمیوه های کارخانه ای شکر افزوده دارد. شکر افزوده، به شکری میگویند که در حین فرایند تولید مواد غذایی مانند آبمیوه، نوشیدنی ها، شکلات و ... به مواد غذایی اضافه میشوند. یکی از راه ھای کاھش شکر، اینست که قبل از مصرف مواد خوراکی آماده، برچسب روی آنھا را بخوانید.

اما توجه کنید که مواد خوراکی آماده، فقط شکر افزوده را ذکر میکنند و حرفی از شکری که بصورت طبیعی در مواد آنھا وجود دارد نمیزنند. بطور مثال شکر به میزان زیادی در میوه ھا، سبزیجات، شیر و غلات وجود دارد.طبق گفته محققان، کودکانی که شکر زیاد مصرف میکنند، در سالھای جوانی، با خطر حملات قلبی و سکته مواجه اند. محققان، علاوه بر پیشنهاد حذف نوشابه ها و آبمیوه های صنعتی از سبدغذایی خانواده است.

 میزان مصرف شکر برای کودکان 

✅کودکان 4 تا 7ساله، روزانه حداکثر 12 گرم شکر (3 قاشق چای خوری)

💟کودکان پیش دبستانی، روزانه حداکثر 16 گرم شکر (4قاشق چای خوری)

☯کودکان 9 تا 15ساله، روزانه حداکثر 30 گرم شکر (5تا 8 قاشق چای خوری)
 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 66% 66