Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
بخورنخورهای رشد قدی کودکان

بدن برای رشد قد کودکان چه ویتامین ها و مواد غذایی ای ضروری است؟
جوانه گندم خوراک رشد قد است. سلنیوم موجود در جوانه‌ها باعث افزایش قد كودكان میشود و ما به مادران توصیه میكنیم به فرزندانشان انواع جوانه‌ها را بدهند تا قدشان بلندتر شود.

کمبود روی موجب کوتاهی قد میشود. روی جزو املاح فلزی است که در بدن نقش حیاتی ایفا می‌کند. فرآورده‌های دامی به ویژه گوشت، دل، جگر، قلوه منبع غنی از روی هستند. همچنین در سبزی‌های برگ‌دار مانند کاهو و اسفناج نیز روی یافت می‌شود.آجیل‌های خام تازه (بو داده نشده)به ویژه تخم کدو از منابع روی است که به کودکان بایستی داده شود تا رشد قدی آنها تضمین شود.

ویتامین D و کلسیم اگر در زمان مناسب مورد تامین قرار گیرند اطمینان بیشتری برای جلوگیری از کوتاهی قد میتوانیم داشته باشیم. کلسیم، جزو املاحی است که در استحکام بخشیدن اسکلت بسیار تأثیرگذارند.

کم خونی موجب کوتاه قدی میشود.خانواده‌ها مرتباً کنترل کنند که کودک یا نوجوان دچار فقر آهن نباشد زیرا فقر آهن خود زمینه را برای اختلال در رشد قدی فراهم می‌کند.معمولاً کودکانی که دچار کم خونی‌اند هم وزن‌گیری خوبی ندارند و هم قدشان کوتاه می‌ماند. به بهانه سیاه شدن دندان نباید قطره آهن را کنار گذاشت!

کودک نباید قندهای ساده مثل شکر، شکلات، آب نبات، تافی و نوشابه ها و آبمیوه های مصنوعی کارخانه ای مصرف کند چون قندهای ساده خود در ترشح هورمون رشد اختلال ایجاد میکنند و وقتی هورمون رشد به اندازه کافی ترشح نشود، رشد قدی تا حدی دچار اختلال می‌شود.

غیر از تغذیه آنچه بر رشد قدی کودکان تأثیر می‌گذارد یک خواب آرام شبانه است. خوابیدن در شب باید در شرایطی باشد که هورمون ملاتونین یا هورمون خواب ترشح شود. نباید فراموش کرد یکی در زمان خواب و یکی در زمان فعالیت روزانه است که هورمون رشد ترشح می‌شود.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97


  • profileپزشک اوما1396/11/28

    سلام مریم جان با توجه به سوال قبلی یکم دیر اقدام کردید و الان نباید توقع مهجزه داشته باشید. قرص زینک را میتوند روزانه مصرف کنید . شیر سه لیوان مصرف شود. آهن در صورت کم خونی مصرف شود.

    • profileMaryam Mohamadi1396/11/26

      پس ببخشید من اگر بخوام از الان اقدام کنم ،روزی چند دفعه قرص زینک و آهن باید مصرف کنم؟؟شیر چطور؟