نگهداری صحیح  آجیل و خشکبار و خرید آجیل نو از مواردی است که مردم باید در آستانه سال جدید و افزایش مصرف آجیل به آن توجه کنند زیرا نگهداری نادرست این اقلام می‌تواند به تولید سم آفلاتوکسین، به عنوان عامل سرطان زا منجر شود.

آفلاتوکسین (Aflatoxin) نوع مهمی از این گروه است که عاملی سرطانزا محسوب می‌شود و عامل کلیدی آن، رطوبت است.

تولید این سم در  آجیل و خشکبار، بویژه پسته که در پوسته قرار دارد، در صورت عدم رعایت نکات لازم و مناسب نگهداری بسیار سریع و ظرف یک هفته تا ۱۰ روز صورت می‌گیرد.

سرطانزا بودن این سموم ثابت شده و علاوه بر این موجب بروز ضایعات وخیم در کبد و در درازمدت بیماری‌های متعدد از جمله سرطان می‌شود.

شناسایی و تشخیص سم در آجیل با چشم امکان پذیر نیست و تنها از طریق دستگاه‌ها و آزمایشگاه‌های پیشرفته ممکن است.

مردم در خرید آجیل شب عید به کیفیت بیش از قیمت توجه کنند و از مکان‌هایی که زیر نظر نظارت‌های دستگاه‌های بهداشتی قرار دارند، خرید کنند.

چند توصیه به خریداران و مصرف کنندگان آجیل کرد و از آنان خواست ضمن توجه به رنگ محصول و تازه بودن آن، از خرید آجیل و خشکبار کهنه جدا خودداری کنند.

 برخی افراد اقدام به تفت دادن دوباره آجیل کهنه و افزودن ادویه و آبلیمو به محصول می‌کنند بنابراین خرید آجیل تازه و تفت نداده مهم است.

از جمله نشانه‌های کهنگی آجیل می‌توان به وجود گردهای تولید شده از انواع خشکبار و احتمالا بقایای برخی حشرات و وجود حفره‌هایی در خود مغز‌ها اشاره کرد که مردم از خرید این محصولات باید خودداری کنند و فروشندگان نیز اقدام به معدوم کردن این محصول کنند.

شاه کلید خرید آجیل سالم، خرید از فروشنده‌های مطمئن و فروشگاه‌های مورد تایید دستگاه‌های نظارتی است.

این عضو گروه پژوهشی ریزفناوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی بیان کرد: در صورت نبود شرایط نگهداری مطلوب آجیل، حتی با خرید محصول سالم نیز زمینه تولید آفلاتوکسین در منزل هر یک از ما فراهم می‌شود.

خرید بیش از حد و نگهداری طولانی آجیل، نگهداری در کابینت و گنجه و یا نگهداری در کیسه‌های پلاستیکی و رسیدن رطوبت و اکسیژن موجب تولید سم در آجیل می‌شود.

علاوه بر اینکه بهتر است خرید آجیل به صورت روزانه و برای مصرف در مدت کوتاه خریداری شود، مردم می‌توانند آجیل باقی مانده را در ظرف‌های شیشه‌ای با درهای کیپ شده، که مانع رسیدن اکسیژن به محصول می‌شود، نگهداری کنند.

 با توجه به بالا بودن میزان رطوبت در هوای ایام بهار؛ نگهداری آجیل در ظروف شیشه‌ای، کار عاقلانه تری است.

شرایط رشد آفلاتوکسین در کشورهای تولید کننده این آجیل‌ها به دلیل بالا بودن گرما و رطوبت بسیار بالاست بنابر این اگر در خرید این محصولات از مراکز فروش مجاز اقدام شود، بهتر است.

این سم به هیچ وجه با حرارت و تفت دادن دوباره محصول از بین نمی‌رود و برای حفظ سلامت مردم و جلوگیری از ورود این سم به زنجیره غذایی بهترین راه معدوم کردن آن است.

منبع: ایرنا