Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
پس از نو شیدن نوشابه بدن چه واکنشی نشان می دهد؟

آیا تا به حال فکر کردهاید که پس ازخوردن نوشابه بدنتان چه واکنشی دارد؟ در این متن  به بررسی وضعیت بدن  پس از خوردن یک  نوشابه میپردازیم.

احتمالا نوشابه یکی از اصلیترین نوشیدنیهای رژیم غذایی مردم جهان است، اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که بدنتان  پس از نوشیدن  کوکاکولا ، چه واکنشی نسبت به آن دارد.

عوارض مصرف نوشابه:

نوشابه به دلیل داشتن شکر، اسید سیتریک و اسید فسفریک به مینای دندان آسیب می رساند.

مصرف مداوم نوشیدنی های حاوی شکر از جمله نوشابه، آبمیوه و دلستر بر ژنهای کنترل کننده وزن تاثیر گذاشته و باعث چاقی می شود .

وجود شکر زیاد در برنامه غذایی باعث کاهش ساخت مواد شیمیایی مرتبط با یادگیری، ذخیره خاطرات و نحوه عمل انسولین در مغز می گردد. همچنین موجب کند شدن مکانیسم های صدور دستور توقف خوردن و ایجاد احساس سیری می شود.

  میزان بالای اسید فسفریک در نوشابه می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود.

کربنات موجود در نوشابه های گازدار باعث ایجاد نفخ، درد شکم وتشدید عوارض سندرم روده تحریک پذیر می شود.

کافئین موجود در نوشابه های مشکی رنگ باعث تشدید یبوست می گردد.

نوشابه بخاطر داشتن اسید فسفریک وکافئین باعث پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان می شود.

مصرف مداوم نوشابه باعث احتمال بروز بیشتر بیماری آسم وانسداد مزمن ریه COPD می شود.

نوشابه حاوي بنزوات سديم(ماده ي نگهدارنده) است كه بسيار سمي و سرطان زاست.

بنزوات سديم به شدت موجب آسيب سلول هاي كبدي مي شود. سرانه ي مصرف نوشابه در ايران بسيار بالاست به طوري كه از اين نظر جزورتبه های نخست  را در جهان داريم!

كافئين و مواد رنگي نوشابه براي قلب مضر است و سبب بي قراري و نامنظمي ضربان قلب مي شود.

گاز CO2 موجود در نوشابه، سبب پوكي استخوان مي شود. فسفر و اسيد فسفريك نوشابه ها با كلسيم استخوان ها رقابت كرده و مانع نشست كلسيم بر روي سطوح استخواني مي شود و خود جاي آن مي نشيند.  بدين ترتيب از طرفي سبب نرمي و پوكي استخوان مي شود و از طرفي رسوبات كلسيم وارد شده در خون، ايجاد سنگ كليه مي كند. مواد قندي نوشابه براي دندان ها مضر است.

میزان قند وارد شده به بدن شما پس از نوشیدن یک قوطی کوکاکولا، درحدود 10 قاشق چای خوری است، که این میزان برابر مقدار مورد نیاز بدن درطول یک روز است، اما به علت وجود اسید فسفریک، بدن به سرعت به این میزان قند وارد شده، واکنش نشان نمیدهد.

پس از مصرف این نوشیدنی گازدار، میزان قند و انسولین خونتان به شدت افزایش پیدا میکند، در این هنگام کبد شما تمام تلاشش را برای تبدیل قند به چربی‌های موجود در بدن میکند.

در این زمان کافیین موجود در نوشابه جذب بدنتان میشود و همین باعث می‌شود تا کبد میزان قند موجود در خون را به سطح بالاتری ببرد، در این هنگام گیرندههای آدنوزین مغزتان، از به خواب رفتن شما جلوگیری میکند.

حال میزان تولید دوپامین (هورمون هیجان و نشاط) در مغزتان شروع به افزایش میکند. (مشابه زمانی که بدن تحت تاثیر مخدر هروئين قرار می‌گیرد.)

به علت ترکیب شدن اسید فسفریک و کلسیم، سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کرده و باعث کاهش مقدار منیزیم و روی در بدن میشود. همچنین این افزایش قند، باعث دفع کلسیم از طریق ادرار می‌شود.‎‎‎‎‎‎

مصرف کوکاکولا و سایر نوشیدنیهای گازدار تیره رنگ، باعث خروج ویتامینها، اسیدها، مواد مغذی و حتی تیرگی رنگ دندانها شود، پس قبل از آن که  خواستید یک نوشابه خنک را بنوشید، نکات بالا را به یاد آورید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95