Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
درد لگنی

درد لگن به درد قسمت تحتانی شکم در زنان اطلاق می شود و اغلب منشا رحم و یا دستگاه ادراری دارد. بسته به علت آن ، درد لگن ممکن است به حالت تند و تیز و یا حالت مبهم و دل پیچه باشد . همچنین این درد ممکن است به صور متناوب و یا مداوم ، خفیف و یا متوسط و شدید باشد .

درد لگن گاهی اوقات به قسمت تحتانی پشت و کمر و یا رانها ممکن است تیر بکشد .

اصطلاح درد مزمن لگن برای توصیف درد مزمن لگن در خانم ها که به مدت بیش از 3 ماه طول کشیده است و حالت متناوب و یا مداوم دارد ، بکار میرود .

در برخی موارد شما این درد را در مواقع خاصی نظیر حین رابطه جنسی  و یا پریود  و یا هنگام ادرار کردن ممکن است احساس کنید .

 

علل بیماری

اختلالات سیستم های مختلف بدن نظیر دستگاه تناسلی زنانه و دستگاه گوارش و ادراری ممکن است که سبب درد رحم و لگن شوند. این درد همچنین ممکن است بر اثر صدمه به عضلات و کشیدگی تاندونهای لگن خاصره و نیز فتق های داخلی باشد . در ذیل به ذکر مواردی از علل درد لگن می پردازیم :

بیماری التهابی لگن و عفونت ها ( PID)

کیست تخمدان

سرطان تخمدان

فیبروم رحم

حاملگی خارج رحمی

چسبندگی های داخل شکمی بر اثر اعمال جراحی قبلی و یا عفونت های دستگاه تناسلی

سرطان کولون

یبوست

فتق اینگوینال

دیسک بین مهره ای هرنیه شده

سندرم روده تحریک پذیر

آپاندیسیت

سنگ کلیه و مجرای ادراری

عفونت دستگاه ادراری

فیبرومیالژیا

آدنومیوزیس و آندومتریوز رحم

کولیت اولسراتیو

 

اگر شما دچار درد شدید زیر دل و شکم شدید ، این درد ممکن است بر اثر یک اورژانس طبی باشد ، لذا توصیه می شود که هرچه سریع تر به پزشک و یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید .

در موارد درد های خفیف تر اگر آنها اخیرا رخ داده اند و یا درعملکرد روزانه شما اختلال ایجاد می کنند نیز مراجعه به پزشک توصیه می شود .

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100