Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
4 علت عصبانیت و افسردگی قبل از پریود

عوارض جانبی زیادی وجود دارد که با چرخه پریودی شما همراه است. نشانه هایی که اغلب دیده می شود شامل تحریک پذیری، نفخ و گرفتگی است. با این حال، علائم پریودی فقط فیزیکی نیستند؛ آنها می توانند سلامت روانی شما را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

استرس های خارجی همیشه باعث عصبانیت نمی شوند. گاهی اوقات فرایندهای بیوشیمیایی درون بدن می تواند موجب عصبانیت یا تشدید آن شود. در مورد سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، نوسان سطح هورمون باعث می شود خانم دچار عصبانیت قبل از شروع پریودی شود. اما عصبانیت قبل از پریودی می تواند رفع شود. می توانید نوسان هورمون ها را مدیریت کنید و احساس کنترل روی خلق و خوی خود داشته باشید.

اما پاسخ خانم ریحانه مقدم، کارشناس مامایی و نازایی در مورد علت عصبانیت وافسردگی قبل از پریودی :" قبل از قاعدگی و یا سندرم پیش از قاعدگی علامتی شایع بیت دختران و خانم ها می باشد که بدلیل عدم تعادل هورمون ها قبل از پریود می باشد، که راه های مقابله با این موضوع، ورزش،تغذیه مناسب، یوگا،از بین بردن عوامل استرس زا،درد اطرافیان خصوصا آقایون، مصرف مکمل ویتامین E به کاهش این عوامل خیلی کمک می کند،خیلی از خانم ها اظهار می کنند با ازدواج خصوصا باروری این علائم در بدنشون کاهش یافته است،و اینکه ممکن با فشارهای عصبی در اون زمان سندرم قبل از قاعدگی با شدت بیشتری اتفاق بیوفتد بدلیل عوامل محیطی و روحی است". 

علت عصبانیت و افسردگی قبل از پریودی

علائم PMS در خانم های مختلف و در ماه های مختلف متفاوت است. بسیاری از علل احتمالی عصبانیت قبل از پریودی شامل موارد زیر است:

1. استرس

به طور خاص، به نظر می رسد سطح بالایی از استرس باعث علایم شدیدی می شود که تاثیر آن در فرایندهای بیوشیمیایی در پریودی رخ می دهد. استرس مزمن منجر به التهاب طولانی مدت می شود که باعث پریودی های دردناک تر با علائم بیشتر می شود.

2. کورتیزول

درست قبل از پریودی، هورمون استرس کورتیزول در خون افزایش می یابد. در حالی که معمولا یک عامل خارجی باعث افزایش سطح کورتیزول می شود، در این مورد، یک استرسور داخلی – پریودی- باعث افزایش سطح کورتیزول می شود. بنابراین، تا حدودی، عصبانیت همیشه با پریودی همراه است اما راه های زیادی برای مقابله با این عصبانیت وجود دارد.

3. عدم تعادل هورمون جنسی

در طول ماه، سطح هورمون جنسی زن تغییر می کند. هورمون های جنسی عبارتند از استروژن، پروژسترون و تستوسترون. با توجه به تعداد هورمون های جنسی احتمال عدم تعادل وجود دارد. به عنوان مثال، اگر یک خانم دارای پروژسترون بسیار کم یا استروژن بسیار زیاد باشد، احتمال ظهور علائم PMS مانند عصبانیت در او بیشتر است.

4. ترس

مانند چیزهای دیگر در زندگی، اگر معتقد باشید علائم PMS بد است بدتر می شود. اگر قبل از پریودی هر ماه از عصبانیت ترس دارید، به احتمال زیاد عصبانیت شما همچنان مشکل بزرگی می شود. به جای ترس از PMS، با آن مقابله کنید.

مهارت های سالم مقابله با عصبانیت پریودی

در اینجا برخی استراتژی های اثبات شده برای مقابله با عصبانیت و جلوگیری از آن قبل از پریودی ذکر شده است:

 

مقابله با عصبانیت و افسردگی قبل از پریودی

1. استراحت کنید

خانم ها در بعضی از فرهنگ ها (مانند شرقی) در دوره پریودی خود استراحت می کنند و به جوان سازی بدن خود می پردازند. این خانم ها به جای مبارزه با پریودی و مشارکت در کارهای دشوار، با استراحت کردن از بسیاری از علائم PMS اجتناب می کنند.

با این حال، در کشورهایی نظیر ایالات متحده، خانم ها فعالیت های عادی خود را در دوران پریودی ادامه می دهند. ممکن است نتوانید مرخصی بگیرید، اما اگر چرخه شما منظم و قابل پیش بینی باشد، می توانید طوری برنامه ریزی کنید که در طول پریودی استراحت کنید. ماندن در خانه، کتاب خواندن، خوردن شکلات، و استراحت در این زمان به شما کمک می کند.

2. مدیتیشن

مدیتیشن یک راه عالی برای کاهش عصبانیت است. مدیتیشن به سادگی بستن چشمان و تمرکز بر تنفس است. اگر زایمان کرده باشید تکنیک های تنفس در طول انقباضات را به یاد دارید. این تکنیک ها باعث می شود ذهن شما از درد دور بماند و بر تنفس تمرکز کند. در حالی که ممکن است تجربه صلح آمیزی نباشد، در نوع خود، یک نوع مدیتیشن است.

اگر در طول پریودی دچار عصبانیت شدید، مدیتیشن میتواند به شما کمک کند تا تمرکز کنید. همچنین اگر از گرفتگی عضلات رنج می برید نیز مدیتیشن به شما کمک می کند. طبیعی است که بدن شما زمانی که در معرض گرفتگی قرار می گیرید تحت فشار قرار گیرد و مدیتیشن می تواند به شما کمک کند بدن خود را آرام کنید.

3. ورزش با شدت کم 

در حالی که در پریودی ورزش آخرین چیزی است که می خواهید انجام دهید، اثبات شده است ورزش در پریودی مفید است. اول از همه، ورزش با شدت کم، مانند یوگا، التهاب را کاهش می دهد و ذهن و بدن را به یکدیگر متصل می کند و منجر به کاهش عصبانیت می شود. ورزش همچنین کمک می کند اندورفین ها در مغز افزایش یابد. اندورفین مسئول کمک به خوشحالی است.

4. رژیم غذایی خوب

خوردن یک رژیم ضد التهابی پر از محصولات تازه، چربی های سالم و ماهی های وحشی می تواند علائم PMS را کاهش دهد. این رژیم موثر است زیرا مواد مغذی لازم از جمله ویتامین و مواد معدنی مانند آهن را فراهم می کند. همچنین، هیدراتاسیون مناسب به جلوگیری از علائم PMS مانند گرفتگی عضلات کمک می کند.

5. استفاده از قرص های ضدبارداری را قطع کنید

اگر قرص های ضدبارداری مصرف کرده اید و دچار عصبانیت شده اید، بهتر است فرم دیگری از روش های ضد بارداری را استفاده کنید. قرص ها با تغییر سطح هورمون و فریب بدن که فکر کند در یائسگی است عمل می کند. اگر به شدت دچار عصبانیت می شوید و قرص مصرف می کنید، باید با پزشک خود در مورد گزینه های موجود صحبت کنید.

6. مکمل ها را مصرف کنید

با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود کدام نوع مکمل های طبیعی می تواند به شما کمک کند تا علائم کاهش یابد. مکمل های غذایی وجود دارند که می توانند به شما در بهبود خواب کمک کنند و احساس عصبانیت شما را کاهش می دهد. مکمل مانند ب6 , امگاه 3 

7. پیگیری چرخه خود 

به راحتی می توانید پریودی خود را نادیده بگیرید. احتمالاً وقتی نزدیک پریودی است می دانید یا می توانید در مورد آن فکر نکنید. اگر میخواهید عصبانیت خود را کنترل کنید، چرخه خود را پیگیری کنید. از یک تقویم برای پیگیری زمان شروع و علائم PMS در روز مشخص استفاده کنید. پس از چند ماه، احساس عصبانیتی که قبل از پریودی ایجاد می شود را می توانید پیش بینی کنید. دانستن زمان شروع پریودی به شما کمک می کند برای آن آماده شوید.

مشاور برای کمک به عصبانیت قبل از پریودی

در حالی که استراتژی های فوق برای همه مفید است، یک مشاور آنلاین می تواند به شما کمک کند که برنامه ای را طراحی کنید که به طور خاص نیازهای فردی شما را برآورده کند. اگر متوجه شدید این راهنمایی ها به شما کمک نمی کند یا اگر متوجه شدید سطح عصبانیت یا تغییرات شدید احساسی را تجربه می کنید، با یک متخصص صحبت کنید. آنها می توانند به شما در شناسایی علل اصلی عصبانیت کمک کنند. آنها همچنین می توانند راه های اضافی برای کاهش عصبانیت به شما آموزش دهند.

Stephanie Watson. How to Deal with Premenstrual Mood Swings. on July 30, 2018

خانم ریحانه مقدم
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان کارشناس مامایی، دارای 4 سال سابقه کار در مشاوره پیش از بارداری، تنظیم خانواده، مراقبت بارداری و معاینات زنا ن می باشد. و در حال حاضر به عنوان ماما در طرح تحول سلامت، مربی آموزشی برای مادران باردار در شهرداری و مامای همراه در حال فعالیت است. برای آشنایی بیشتر با ایشان اینستاگرام خانم ریحانه مقدم را مشاهده نمایید.

امتیاز مطلب: 88% 88