Ooma
30 درمان خانگی کمردرد

امروزه کمردرد پیر و جوان نمیشناسه، هرکس رو میبینید زن و مرد و پیر و جوان از کمردرد شاکی هستند، حالا یکی کمتر یکی بیشتر. مهمترین علتش تغییر سبک زندگی ماست که باعث شده ساعت طولانی را یوی صندلی بنشینیم و تحرک نداشته باشیم و شیوه نشستن ما کاملا اشتباه باشه. در این مقاله سعی شده هر راه درمان خانگی که برای کمردرد وجود داره، به شما معرفی کنه:

نه، کمر درد در سر شما نیست. اما آنچه در سر شماست می تواند آن را بدتر کند. مکی می گوید: "ترس و اضطراب می تواند درد را تقویت کند." "مردم اغلب در این افکار هستند که " این درد هرگز بهتر نخواهد شد. " از آنجا که مدارهای مغزی که روند پردازش را انجام می دهند با مدارهایی که درگیر احساسات هستند همپوشانی دارند، وحشت می تواند درد واقعی را افزایش دهد. درمان شناختی - رفتاری به شما کمک می کند افکار منفی را تشخیص دهید و تجسم دهید. تنفس عمیق نیز می تواند به شما کمک کند به سادگی نوری در افکار تاریک خود ببینید. مکی می گوید: "با پذیرش این مسئله شروع کنید که درد دارید." "سپس به خودتان بگویید، بهتر خواهد شد."

30 درمان خانگی کمردرد

حرارت درمانی در کمردرد

1- حرارت درمانی

کاربرد حرارت دو مزیت اصلی دارد:

 •  جریان خون را تحریک می کند که مواد مغذی را به قسمت های آسیب دیده کمر می رساند.
 • مانع از فرستادن پیام های درد به مغز می شود.

گرما می تواند به شکل های مختلفی باشد و بهتر است چندین روش را بررسی کنید و ببینید کدام روش برای شما مناسب است. حمام گرم و یا دوش، حمام داغ و یا استفاده از پکیج حرارتی، بطری آب گرم و یا پوشش گرم که حرارت پایدار را فراهم می کند، تمام راه هایی است که گرما را به کمر می رساند.

2- سرما درمانی

کاربرد سرما دو مزیت اصلی دارد:

 •  التهاب را کاهش می دهد، که معمولا یکی از عوامل کمر درد است.
 •  با کند کردن پالس های عصبی و کاهش درد به عنوان بی حسی موضعی استفاده می شود.

3- عضلات عقب ران را دو بار در روز بکشید

اگر عضلات عقب ران کشیده باشند، مفاصل خاصره ای خاجی را تحت تأثیر قرار می دهند و باعث درد بیشتری خواهند شد. کشش عضلات عقب ران باید با دقت و حداقل دوبار در روز انجام شود. تمرینات کششی ملایم زیادی وجود دارد.

نکته: فعالیت هایی پیدا کنید که باعث خوشحالی شما می شوند:

درد مداوم می تواند در زندگی شما بر روابط شما، امور مالی و توانایی شما برای انجام کارها تاثیر بگذارد. همچنین می تواند خواب شما را مختل کرده و بر خلق و خوی شما تاثیر بگذارد. از آنجا که بسیاری از مشکلات دیگر معمولا همراه با کمردرد مزمن اتفاق می افتد، هر کاری می توانید برای خودتان انجام دهید تا از افسردگی جلوگیری کنید. بعضی از افراد معتقدند سه کار در روز می تواند باعث تحمل بیشتر درد شود از جمله لذت بردن از یک فنجان چای یا قهوه، تماس با یک دوست قدیمی، پیاده روی با سگ یا در آغوش گرفتن 30 ثانیه ای یک دوست عزیز.

حتی اگر در معرض درد شدید هستید و تحت درمان های گسترده پزشکی قرار گرفته اید، شما را تشویق می کنیم تا همچنان سعی کنید موارد ساده ای که می توانید برای کمک به بهبودی خود انجام دهید را امتحان کنید.

4- مصرف قرص و دارو

یک دارو ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) ) از قبیل ایبوپروفن (Motrin،  (Advil یا ناپروکسن (Aleve)  می تواند به کاهش درد کمک کند. تحقیق در راستای راهنمایی های پزشکی برای کمر درد نشان می دهد این داروها اثر بهتری نسبت به استامینوفن (Tylenol)  دارند. در طول دوره های طولانی، NSAID ها می توانند مشکلات دستگاه گوارش را ایجاد کنند، بنابراین آنها را بدون مشاوره با پزشک مصرف نکنید.

5- روی پای خود تمرکز کنید

برخی از مشکلات از زمین شروع می شود. بر طبق یک مطالعه اخیر در مجله روماتولوژی، زنان که پاهای خود را در هنگام راه رفتن به داخل می چرخانند بیشتر در معرض کمردرد قرار می گیرند. 

6- ماساژ

ماساژ هفته ای انجام دهید. یک مطالعه نشان می دهد افرادی که ماساژ می دهند بعد از 10 هفته کمتر احساس درد کمر و ناتوانی دارند.  کشش عضلات نیز مناسب می باشد. مطالعه ای در سال 2013 نشان می دهد 63% از افرادی که از ماساژ استفاده می کنند، پس از هشت هفته بهبودی متوسطی دارند و 50٪ گزارشات پیشرفت قابل توجهی را نشان داده است.ماساژ می تواند درد عضله و یا تنش را کاهش دهد. یک مطالعه نشان می هد ماساژ درمانی همراه با درمان سنتی باعث عوامل زیر می شود:

 •  درد را کاهش می دهد
 •  عملکرد پشت را بهبود می بخشد
 • کاهش مصرف داروهای ضد التهابی
 • کاهش زمان استراحت 

هیچ تفاوتی بین ماساژ آرام و ماساژ ساختاری وجود ندارد، اگرچه ماساژهای ساختاری گران تر هستند. در صورتی که هزینه درمان را نمی توانید بپردازید، از همسر یا دوست نزدیک خود بخواهید شما را ماساژ دهد. همچنین می توانید از پماد های دارویی برای تسکین درد اضافی استفاده کنید.

7- برای کاهش درد از روغن و پماد استفاده کنید

بسیاری از پمادها و روغن ها برای کمک به کاهش درد استفاده می شود. به عنوان مثال، کرم ها با کپسایسین می توانند کانال های درد در ناحیه آسیب پذیر را کاهش دهند. سایر مواد تشکیل دهنده ای که می توانید در کرم های موضعی جستجو کنید عبارتند از:

 •  کتروپفن (دیترکتین)
 •  ایبوپروفن 
 •  دیکلوفناک (ولترین)
 •  لیدوکائین
 • فلفل قرمز
 •  سنفيتون
 •  ارنیقه برزیل

تحقیقات نشان می دهد داروهای موضعی می تواند به اندازه داروهای خوراکی موثر باشند. بسیاری از آنها به طور قابل توجهی بهتر از داروهای تلقینی عمل می کنند. این داروها می توانند به شکل ژل، کرم و پچ باشند. یک مطالعه نیز شاهد کاهش درد در هنگام استفاده از اسانس اسطوخودوس یا پمادهای آماده شده با فلفل قرمز با طب فشاری بود.

پیشنهاد پزشک اوما: علت دیسک کمر+ علائم و درمان آن

8- حمام نمک اپسوم بگیرید

نمک اپسوم یا سولفات دومنیزی، راه خود را از طریق پوست و عضلات شکم باز می کند. حدود 20 دقیقه حمام می تواند به کاهش درد عضلات کمر، به ویژه پس از ورزش کمک کند. هنگام استفاده از حمام نمک اپسوم مطمئن شوید آب گرم است. آب داغ می تواند موجب برانگیختن عضلات شود و آب سرد باعث گرفتگی عضلات شود. بنیاد آرتروز توصیه می کند دما باید بین 33 و 38 درجه سانتیگراد باشد. درجه حرارت بالاتر از 40 درجه سانتیگراد  توصیه نمی شود، به خصوص اگر مشکلات قلب دارید.

همچنین می توانید با آوردن یک توپ تنیس یا توپ لاستیکی درد را کاهش دهید. آن را پشت کمر قرار دهید و خود را حرکت دهید. اثر آن مانند ماساژ کمر است و باعث شل شدن عضلات می شود. یکی از مزایای استفاده از نمک اپسوم این است که برای پوست شما عالی است. نمک های اسپوم می توانند سلول های مرده پوست را لایه برداری کند، پوست را نرم می کند و زمینه های خارش را کاهش می دهد.

9- بهبود وضعیت نشستن

اکثر ما بخش مهمی از روزمان را صرف نشستن می کنیم، که ممکن است مضرتر از آنچه فکر می کنید باشد. می توانید این تاثیر را با حفظ وضعیت خوب به حداقل برسانید. وضعیت درست در یک صندلی بدین معنی است که تمام استخوان ها در ستون فقرات منظم باشد. شما باید پای خود را روی زمین قرار دهید و صفحه کلید کامپیوتر را در دسترس آسان قرار دهید، بنابراین به سمت جلو یا عقب نباید خم شوید. این بخشی از ارگونومی اداری مناسب است.

10- چگونگی خوابیدن خود را تنظیم کنید

 • چند شب روی زمین خوابیدن با بالش زیر پا باعث بهبود درد کمر می شود. اگر به پهلو می خوابید، یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید تا درد عضلات کاهش یابد.
 • خوابیدن روی شکم ممکن است برای کمر شما بد باشد. اگر این تنها راهی است که می توانید به خواب بروید، زیر شکم و لگن بالشی قرار دهید تا از فشار به پشت جلوگیری شود .

11- بیدار شدن از خواب

 • هر روز صبح قبل از اینکه از رختخواب بیرون بیایید، به پشت دراز بکشید و به آرامی دستان خود را روی سر بکشید. زانوهای خود را به آرامی به سمت سینه بکشید.
 • برای بلند شدن، به لبه تخت بچرخید، به پهلو بچرخید، زانوهای خود را روی لبه قرار دهید و از بازوها استفاده کنید تا بلند شوید.
 • هنگامی که روی پای خود ایستادید، دستان خود را روی باسن قرار دهید و به آرامی به عقب برگردید تا ستون فقرات را صاف کنید.
 • از همسرتان بخواهید تا ناحیه کمرتان را ماساژ دهد تا درد تسکین یابد.
 • اگر می خواهید از کرم یا پماد "پشت" استفاده کنید، از پمادی مناسب با احتیاط استفاده کنید، زیرا اکثر کرم های موضعی پس از چند بار استفاده، باعث سوزش پوست می شوند.
 • برای کمک به ماساژ ساده، چند توپ تنیس را در یک جوراب بلند قرار دهید، انتهای جوراب را گره بزنید و از همسرتان بخواهید آن را روی پشت شما بمالد.

12- تقویت طبیعی

داروخانه روغنی حاوی کپسایسین، ماده تولید گرما در فلفل، را توصیه می کند. ماده P برای انتقال حس درد به مغز ضروری است. بنابراین وقتی که مقدار کمی از مواد P در گردش خون وجود دارد، درد کمی کاهش می یابد. به دنبال یک کرم یا پماد حاوی 0.075 درصد یا 0.025 درصد کپسایسین باشید. و صبور باشید: ممکن است مجبور شوید از آن برای چند هفته استفاده کنید تا اثر آن را به طور کامل ببینید. اگر احساس سوزش پوست داشتید استفاده از آن را قطع کنید.

13- یک رژیم ضد التهابی

اگر می خواهید سلامت مفصل و عضلانی را بهبود ببخشید، وزن بدنتان مناسب باشد، التهاب را کاهش دهید و از بازگشت درد در آینده در آینده جلوگیری کنید، رژیم سالم مهم ترین نکته است. رژیم غذایی خود را با خوردن بیشتر مواد غذایی فراوری نشده، ضد پیری و ضد التهاب برای کمک به کاهش درد کمر تنظیم کنید:

 - غذاهای دارای فیبر زیاد: رژیم غذایی با فیبر بالا میتواند به شما در کاهش وزن کمک کند و بر مشکلات مانند فشار خون بالا غلبه کند و همچنین برای سلامت روده و هضم مفید باشد. یبوست می تواند درد ناگهانی را بدتر کند، بنابراین میوه و سبزیجات به مقدار زیاد مصرف کنید. این مواد به طور طبیعی فیبر و سایر مواد مغذی زیادی دارد.

-  آب : برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی، کنترل فشار خون و بهبود هضم هیدراته بمانید. به طور روزانه هشت لیوان آب را بخورید زیرا کم آبی بدن می تواند درد را افزایش دهد.

- غذاهای غنی از پتاسیم: تاسیم تورم را کاهش می دهد و یک الکترولیت مهم برای عملکرد عضلانی و عصبی است. غذاهای غنی از پتاسیم (که همچنین دارای منیزیم مفید هستند) را تا جایی که می توانید مصرف کنید این غذاها شامل سبزیجات برگ سبز، آوکادو، موز، آب نارگیل و لبنیات می باشد.

-  چربی های امگا 3: ماهی های وحشی و دانه کتان دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند که می تواند باعث کاهش التهاب و کنترل درد شود.

- پروتئین بدون چربی: مرغ و بوقلمون و یا گوشت گاوهای خوراکی را انتخاب کنید تا پروتئین کافی برای حفظ سلامتی عضلات و استخوان ها را تامین کند. دیگر منابع پروتئین خوب عبارتند از تخم مرغ، ماهی، آب گوشت یا سایر پروتئین های فراوری نشده، لوبیا و حبوبات.

برای جلوگیری از اضافه وزن، مصرف مواد التهابی و یا عوارض ناشی از کمبود مواد مغذی، مصرف غذاهای زیر را محدود دهید: شکر اضافی، نوشیدنی های شیرین یا تنقلات، روغن های گیاهی تصفیه شده، محصولات دانه ای تصفیه شده، الکل و محصولات تنباکو.

14- مکمل ها برای کاهش التهاب و درد

 •  روغن ماهی (2000 میلی گرم در روز): افراد مبتلا به کمر درد نیاز به دوزهای بالاتر از چربی امگا 3 برای کمک به کاهش التهاب دارند. مکمل اغلب لازم است زیرا اکثر رژیم های غذایی ما دوز لازم را تامین نمی کند.
 •  زردچوبه (1000 میلی گرم در روز): زردچوبه حاوی کورکومین است که ماده ای فعال است که دارای توانایی های ضد التهابی قوی، اثرات ضد پیری و کاهش درد است.
 •  آنزیم های پروتئولیتیک / برملائین و پاپائین (500 میلی گرم سه بار در روز): در آناناس یافت می شود، این آنزیم ها ضد التهابی طبیعی هستند که به کاهش تورم کمک می کنند.
 •  MSM  : MSM یک مکمل ضد التهابی است که دارای مقدار زیاد گوگرد برای کمک به بازسازی غضروف است. این ماده می تواند به کاهش اسپاسم عضلانی کمک کند.
 • منیزیم (400-500 میلی گرم در روز): این ماده معدنی به ماهیچه ها کمک می کند تا آرام شوند و استرس را کاهش دهند. در صورت اسهال شدن دوز منیزیم را کاهش دهید.
 • اسانس: روغن نعناع مؤثر است و باعث شل شدن مفاصل و کاهش درد می شود. می توانید این روغن را با روغن نارگیل مخلوط کنید و بر روی مفاصل بمالید. روغن سایپرس باعث کاهش التهاب و بهبود گردش خون می شود که درد را بهبود می بخشد.
 • کرم کپسایکایین: کرم کپسایکین می تواند به پوست اعمال شود تا به طور موقت مواد شیمیایی را کاهش دهد و التهاب و درد را از  بین ببرد.

15- ورزش منظم کامل بدن

ورزش منظم، از جمله انجام تمرینات ورزشی قلبی / هوازی و تمرینات قدرتی، می تواند به کاهش درد کمک کند، همچنین به داشتن وزن مناسب، کاهش التهاب، بهبود وضع و کاهش ضعف عضلانی کمک می کند.  نکاتی برای کاهش بیشتر کمر درد با ورزش عبارتند از:

 •  شروع تدریجی هر برنامه جدید ورزشی
 •  گرم کردن و کشش قبل از شروع تمرین
 •  یادگیری وضعیت یا فرم مناسب (به ویژه هنگام بلند کردن اجسام سنگین، نشستن یا بالا رفتن از چیزی)
 •  پوشیدن کفش مناسب
 •  اجتناب از نشستن بیش از حد در طول روز 
 •  به اندازه کافی استراحت کنید 

به عنوان بخشی از تمرینات معمولی روزانه ممکن است بخواهید برای کاهش کمر درد از یوگا استفاده کنید. یک مطالعه بر روی 960 نفر مبتلا به کمردرد نشان داد کسانی که یک برنامه یوگا 12 هفته ای را انجام دادند، بهبود بیشتری در عملکرد داشتند و درد کمتری دارند. حتی شواهدی وجود دارد که مدیتیشن ذهنیت، اغلب در برخی موارد با یوگا انجام می شود و باعث کاهش درد کمر می شود.

16-  اسانس روغن اسطخدوس

مواد لازم: 3 تا 4 قطره روغن اسطوخدوس

روش تهیه:

 1.  روغن اسطوخودوس را در ناحیه آسیب دیده کمر  قرار دهید.
 2.  به آرامی ماساژ دهید.

این را حداقل دو بار در روز انجام دهید. روغن اسطوخودوس خواص دارویی بسیاری دارد. خواص ضد اسپاسم و ضد درد روغن اسطوخودوس می تواند در کاهش درد و اسپاسم عضلانی کمک کند در حالیکه خواص ضد التهابی آن می تواند در کاهش تورم کمک کند.

پیشنهاد پزشک اوما: درمان گرفتگی عضلات و علت آن

17- روغن نعناع

مواد لازم: 5 تا 6 قطره روغن نعناع و 1 قاشق غذاخوری از هر روغن حامل (نارگیل یا روغن بادام)

چه کاری باید انجام دهید:

 1.  چند قطره روغن نعناع را با روغن حامل مخلوط کنید.
 2.  این مخلوط را روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

این کار را دو بار در روز انجام دهید، طبیعت تسکین دهنده و ضد التهابی روغن اسانس نعناع می تواند کمر درد را تسکین بدهد. روغن نعناع دارای خواص ضد اسپاسم است که می تواند در کاهش اسپاسم عضلانی کمک کند.

18- روغن کرچک

مواد لازم: 1 قاشق غذاخوری روغن کرچک

چه کاری باید انجام دهید:

 1.  روغن کرچک را گرم کنید و روی منطقه آسیب دیده کمر ماساژ دهید .
 2.  بگذارید یک شب بماند

این کار را روزی یک بار انجام دهید. روغن کرچک حاوی اسید ریکینولئیک است که دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است. این خواص نه تنها به درمان التهاب می پردازد، بلکه باعث تسریع بهبودی می شود.

19- روغن زیتون

مواد لازم : 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون

چه کاری باید انجام دهید:

 1.  روغن زیتون را گرم کنید و آن را به آرامی روی پشت خود ماساژ دهید.
 2.  بگذارید یک شب بماند.

باید حداقل یک بار در روز این کار را انجام دهید. روغن زیتون ضد التهاب و ضد درد است. ترکیبی از این خواص می تواند در درمان درد کمر مفید باشد.

20-   شنبلیله

مواد لازم:  1 قاشق چای خوری پودر زنجبیل و 1 لیوان شیر گرم و عسل (اختیاری)

چه کاری باید انجام دهید:

 1.  1 قاشق چای خوری پودر زنجبیل را بردارید و آن را به یک لیوان شیر گرم اضافه کنید.
 2.  همچنین می توانید عسل را برای طعم اضافه کنید.

باید این کار را هر شب انجام دهید. شنبلیله برای خواص ضد التهابی طبیعی آن بسیار محبوب است. برخی از مطالعات برطرف کردن درد به وسیله شنبلیله را نشان می دهند. این مسئله باعث می شود شنبلیله یکی از بهترین درمان های خانگی طبیعی برای تسکین درد باشد.

21- زردچوبه

مواد لازم:  1 قاشق چایخوری زردچوبه و 1 لیوان شیر گرم

چه کاری باید انجام دهید:

 یک قاشق چای خوری زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم مخلوط کنید.  این مخلوط را مصرف کنید. این نوشیدنی را حداقل دو بار در روز بخورید. زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد می باشد و کاربردهای وسیع داروئی دارد. این خواص زردچوبه می تواند برای درمان و کاهش درد کمر و علائم آن استفاده شود.

22-  ویتامین ها

بسیاری از ویتامین ها در کاهش درد کمر و علائم آن موثر هستند. ویتامین B12 می تواند باعث کاهش درد با کاهش فشار و با وجود خواص ضد التهابی و مسکن شود. ویتامین های C، D و E نیز برای کاهش و درمان نشانه های کمر درد موثر هستند. در حالی که ارتقاء سلامت کلی با خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان می باشد. سعی کنید مصرف ویتامین ها را افزایش دهید

23-  زنجبیل

مواد لازم: 1 تا 2 اینچ زنجبیل و 1 فنجان آب گرم و عسل (اختیاری)

چه کاری باید انجام دهید:

 1.  زنجبیل را در یک فنجان آب گرم 5 تا 10 دقیقه خیس کنید.
 2.  عسل را برای طعم و مزه اضافه کنید و قبل از اینکه سرد شود مصرف کنید.
 3.  همچنین میتوانید از روغن زنجبیل برای ماساژ کمر استفاده کنید.

این کار را حداقل دو بار در روز انجام دهید. گینگرول یکی از اجزای فعال زنجبیل است. زنجبیل به طور گسترده ای برای اثرات ضد التهابی و تسکین دهنده درد استفاده می شود.

24-  برگ های ریحان

مواد لازم: 1 تا 2 قاشق چای خوری برگ ریحان و 1 فنجان آب گرم و عسل (اختیاری)

چه کاری باید انجام دهید:

 1. برگ ریحان را در آب گرم 10 دقيقه خیس کنید.
 2.  عسل را برای طعم اضافه کنید و قبل از اینکه سرد شود چای را مصرف کنید.
 3.  همچنین می توانید از روغن ریحان استفاده کنید.

شما می توانید این چای را 2 تا 3 بار در روز بخورید. برگ های ریحان حاوی برخی از روغن های مهم مانند Eugenol، Citronellol و Linalool است. این روغن ها دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد است که می تواند برای درمان درد کمر استفاده شود.

25-  سیر

مواد لازم: 8 تا 10 حبه سیر و  یک حوله تمیز

چه کاری باید انجام دهید:

 1.  سیر را به شکل یک خمیر ریز خرد کنید.
 2. این خمیر را به منطقه آسیب دیده اعمال کنید و آن را با یک حوله تمیز بپوشانید.
 3.  برای 25 تا 30 دقیقه بگذارید بماند و سپس آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.
 4.  همچنین می توانید هر 2 تا 3 حبه از سیر را هر روز صبح بخورید.

این کار را حداقل دو بار در روز دنبال کنید. سیر حاوی مولکول هایی مانند سلنیوم و کپسایسین است که برای اثرات ضد التهابی و ضد درد آنها شناخته شده است. اثرات ترکیبی این ترکیبات سیر در درمان کمر درد بسیار مفید است.

26-  چای بابونه

مواد لازم: 1 قاشق چای خوری بابونه خشک و 1 فنجان آب گرم و عسل (اختیاری)

چه کاری باید انجام دهید:

 1.  بابونه خشک شده را در یک فنجان آب گرم 5 تا 10 دقیقه خیس کنید.
 2. عسل را برای طعم اضافه کنید و قبل از اینکه سرد شود چای را مصرف کنید(25 خواص بابونه+طرز تهیه چای بابونه).

این کار را حداقل دو بار در روز انجام دهید. بابونه به علت اثرات ضد التهابی و تسکین دهنده درد به عنوان آسپرین گیاهی شناخته شده است. این خواص بابونه می تواند از درد، تورم و التهاب جلوگیری کند.

27-  شیر

مواد لازم: 1 لیوان شیر

چه کاری باید انجام دهید:

 1. یک لیوان شیر را گرم کرده و روزانه مصرف کنید.

این کار را 1 تا 2 بار در روز انجام دهید. اثبات شده است شیر خواص ضد التهابی دارد، و این مسئله باعث می شود یکی از ساده ترین و کارآمد ترین روش ها برای درمان کمر درد باشد. علاوه بر این، شیر یک منبع غنی از کلسیم است که می تواند به تقویت استخوان ها کمک کند، در نتیجه به جلوگیری از عود درد کمر، که می تواند به علت استخوان های ضعیف باشد کمک می کند.

28-  آناناس

مواد لازم: 2/1 فنجان آناناس و 1 فنجان آب

چه کاری باید انجام دهید:

 1.  آناناس را با آب مخلوط کنید.
 2.  روزانه مصرف کنید.
 3.  همچنین می توانید نیم فنجان آناناس را بخورید.

شما باید این کار را یکبار در روز انجام دهید. آناناس یک منبع غنی از آنزیم به نام برملائین است. برملائین دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که می تواند در درمان کمر درد مفید باشد. 

29- آب آلوئه ورا

مواد لازم: آب آلوئه ورا

چه کاری باید انجام دهید:

 1.  آب آلوئه ورا را روزانه بنوشید.
 2.  همچنین می توانید ژل آلوئه ورا را روی کمر خود بمالید.

این کار را یک بار در روز انجام دهید. آلوئه ورا یک گیاه دارویی با خواص ضد التهابی و ضد درد است که می تواند به درمان درد کمر کمک کند

30- ورزش برای کمر درد

 • اگر مبتلا به کمردرد هستید، افرادی که فعال باشند سریع تر بهبود می یابند.
 • فعالیت ممکن است با راه رفتن در اطراف خانه یا حرکت های ورزشی ساده آغاز شود.
 • پزشک ممکن است یک برنامه ورزشی را از حدود هشت جلسه تا حداکثر 12 هفته توصیه کند.
 • این ورزش ها احتمالا در یک گروه تحت نظارت یک مربی واجد شرایط انجام می شود.

پس تمرینات خوب یا بد برای کمر درد چیست؟

تمرینات ورزش کمردرد

ورزش چگونه باعث کاهش درد می شود؟

اگرچه غریزه شما به شما می گوید استراحت کنید، فعالیت نیز برای کمر مناسب است. ورزش برای کمر درد می تواند پشت، عضلات معده و پا را تقویت کند. این ورزش ها از ستون فقرات شما حمایت می کند و باعث کاهش درد می شود. قبل از شروع تمرین برای درد کمر با پزشک صحبت کنید.

بعضی از ناراحتی های خفیف در شروع تمرین از بین می روند چون عضلات قوی تر هستند. با این حال، اگر درد بدتر شد و ورزش طولانی تر از 15 دقیقه بود، تمرین را متوقف کنید و با پزشک صحبت کنید.

1- ورزش هوازی

ورزش های هوازی مانند راه رفتن، شنا و دوچرخه سواری ممکن است به کاهش درد کمک کند. با جلسات کوتاه شروع کنید و با گذشت زمان ورزش را بیشتر کنید. اگر پشت شما صدمه می بیند، سعی کنید شنا کنید، زیرا از بدن شما پشتیبانی می کند.

2- کرانچ جزئی

حرکت ورزشی کرانچ جزئی می تواند به تقویت کمر و عضلات معده کمک کند. دراز بکشید و زانوها خم باشند و پاها را روی یک تشک قرار دهید. بازوهای خود را روی سینه خود جمع کنید یا دستها را پشت گردن خود قرار دهید. عضلات شکم را سفت کنید و شانه های خود را از کف زمین بلند کنید. شانه ها را بالا ببرید و نفس را بیرون بدهید. از آرنج و یا از بازوها برای هل دادن گردن از زمین کمک نگیرید. برای یک ثانیه نگه دارید، سپس به آرامی پایین بیایید. این کار را 8 تا 12 بار تکرار کنید. برای جلوگیری از استرس بیش از حد روی کمر، پا و کمر را در تماس با بالش نگه دارید.

3- کشش عضلات پشت ران

به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید. یک حوله زیر پای خود قرار دهید. زانو خود را صاف کنید و به آرامی بر روی حوله بکشید. باید کشش ملایمی در پشت عضله پای خود احساس کنید. حداقل 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. این حرکت را دو تا چهار بار برای هر پا انجام دهید.

4- مقابل دیوار نشستن

در فاصله 10 تا 12 اینچی دیوار بایستید، سپس تکیه بدهید تا پشت شما در مقابل دیوار به صورت صاف قرار بگیرد. به آرامی خم شوید تا زانوی شما کمی خم شود، سپس کمر خود را به دیوار فشار دهید. تا 10 بشمرید سپس به آرامی صاف بایستید. این کار را 8 تا 12 بار تکرار کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت بانوان اوما

منبع: www.prevention.com وdraxe.comwww.webmd.boots.com وwww.spine-health.com و 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95