Ooma
14 روش کاهش درد زایمان

روش هایی که برای کاهش درد زایمان بکار می روند عمدتا به دو گروه تقسیم می شود:

الف) روش هایی که بدون استفاده از داروی بی حسی و با استفاده از مهارت زن موجب میشود که وی بتواند زایمان خود را آگاهانه هدایت کند. در این حالت، زن باردار قادر است که احساس درد زایمان را به حداقل برساند. این روش ها عبارتند از:

1- تمرین های کششی، تن آرامی، مهارت های تنفسی: با تمرینات کششی می توان از بروز عوارضی مانند: درد مفاصل، کمردرد، مشکلات در سیستم گوارشی، اداری، شل شدن عضلات کف لگن و ... جلوگیری کرد. این تمرینات نه تنها باعث توانایی ذهن می شود بلکه به همراه تن آرامی و مهارت های تنفسی موجب برقراری هماهنگی قوای جنسی، ذهنی و روانی می گردد.

2- قرار گرفتن در وضعیت های مختلف در زمان درد: تغییر وضعیت موجب رفع خستگی، راحتی بیشتر و گردش خون بهتر میشود. زن باردار می تواند به دلخواه خود، هر حالتی که راحتر است( مانند نشسته، ایستاده، خوابیده، دراز کشیده و یا راه رفتن) را انتخاب کند. آزادی در انتخاب وضعیت موجب می شود تا توانایی وی برای تحمل درد زایمان افزایش یابد و احساس رضایت و خشنودی کند.

3- فشار مخالف: در این روش فشاری مداوم و قوی با مشت، پاشنه دست و یا شی سخت بر پایین کمر وارد میشود. این فشار کمک میکند تا احساس فشار داخلی و درد در پایین کمر راحتر تحمل شود. سایر مناطقی که فشار روی آنها می تواند اثر آرام بخشی زیادی داشته باشد. شامل: لگن، ران ها، پاها، شانه ها و دست ها می باشد. این فشار در مرحله اول شروع درد زایمان اثر تسکین بخش د ارد. این روش با کمک " همراه" انجام میشود.

4- تمرکز، تجسم خلاق و انحراف فکر: زن باردار با متمرکز کردن حواس و فکر خود به شرایطی غیر از شرایط زایمانی مانند دعا کردن، نگاه کردن به یک عکس، به یاد آوردن خاطرات خوب، راه رفتن، تماشای تلویزیون، شنیدن، لمس کردن، انجام صحیح تمرین های تنفسی می تواند به کاهش درد کمک کند. در واقع این روش پرورش دادن تخیل، تجسم و مثبت گرایی در ذهن است. وی از این طریق می تواند در حین انقباضات رحمی به یک تمرکز درونی برسد، در نتیجه احساس درد را از طریق انحراف فکر و تمرکز به حداقل برساند.

5- آوا یا موسیقی: شنیدن موسیقی دلخواه یا آوای قران می تواند در هنگام انقباض و درد شرایط مطلوبی برای وی ایجاد کند. این روش موجب تن آرامی و کاهش احساس درد می گردد.

6- هیپنوتیزم: این روش بصورت ایجاد تغییرات موقت مغزی همراه با بیهوشی می باشد که موجب افزایش قدرت تلفیق می شود. هیپنوتیزم باعث آرامش جسمی و فکری، افزایش تمرکز و حتی ایجاد توانایی در کنترل فشار خون، ضربان قلب و همچنین کاهش درد میشود.

7- گرمای سطحی: در این روش اشیای گرمی مانند بطری آب گرم، حوله مرطوب و گرم را یر روی قسمت تحتانی بدن ( شکم، کشاله ران، میاندوراه و کمر ) قرار می دهند. گرما باعث افزایش جریان خون، کاهش درد و خستگی میشود. ژل های گرم کننده، کشیدن پتو بر روی تمام بدن و دوش گرفتن با آب گرم نیز کمک کننده است.

8- سرمای سطحی: در این روش استفاده از کیسه آب یخ، تکه های یخ و حوله خیس شده با آب سرد بر روی کمر، میاندوراه و مقعد توصیه میشود. بخصوص اگر زن باردار احساس گرما کند استفاده از لباس های خنک می تواند باعث راحتر شدن وی گردد. سرما از طریق کم کردن درجه حرارت عضله و کاهش گرفتگی آن باعث کاهش درد می شوند.

9- آب درمانی و استفاده از وان زایمان: این روش برای شل شدن عضلات، کاهش اضطراب، درد و تحرک زایمان مفید است این روش موجب احساس راحتی و تن آرامی حین انقباضات میشود. روش های مختلف آب درمانی شامل: استفاده از وان با دوش آب گرم، استفاده از دوش دستی برای ریختن آب روس شکم و کمر، استخر زایمان و جکوزی می باشد. زایمان در آب یکی از روش های کاهش درد زایمان می باشد. زن باردار می تواند برای کاهش درد زایمان از وان و زایمان در آب استفاده کند.

10- لمس و ماساژ: یکی از راه های آرام کردن و انرژی دادن، لمس و ماساژ است. نوازش اطمینان بخش و دوستانه قسمت گونه و موها، در اغوش گرفتن، ماساژ نواحی دست،کمر، باسن و سایر قسمت های بدن توسط" همراه" می تواند موجب کاهش درد و تسکین زن باردار شود.

11- طب سوزنی: برای کاهش درد، با سوزن بر روی نقاط مشخصی از بدن فشار وارد میشود.

12- طب فشاری: در این روش ایجاد فشار عمیق با دست بر روی نقاط مشخصی از بدن موجب کاهش درد میشود. معمولا این فشار با نوک انگشت شست و سایر انگشتان وارد میشود. نقاط طب فشاری شامل: شانه ها، پایین پشت، لگن، قوزک پا، ناخن های کوچک انگشتان پا و کف پا می باشد که توسط همراه آموزش دیده در هنگام دردهای زایمان استفاده میشود.

13- تحریک الکتریکی عصب از راه پوست: در این روش دو جفت بالشتک الکتریکی مخصوص بر روی کمر نصب میشود. این بالشتک ها به دستگاه کوچکی متصل است که در دست زن باردار قرار می گیرد. وظیفه دستگاه، تولید امواجی است که موجب کاهش درد در هنگام انقباض میشود. میزان تولید امواج و کنترل آن در اختیار خانم باردار است.

14- آروماتراپی: استفاده از روغن های مخصوث مانند اسطوخودوس، بابونه، پونه و مریم گلی برای تقویت سلامت و افزایش آرامش و کاهش اضظراب موثر است. این مواد از طریق بخور یا بو کردن دستمال آغشته به مواد معطر، ماساژ پشت و کمر به همراه روغن های پایه آغشته به این مواد، گذاردن پاها در درون آب آغشته به آن و ... مصرف میشود.

تذکر: از آنجا که روش های غیر دارویی نیازمند آموزش و کسب مهارت است، برای انتخاب هریک از آنها حتما با پزشک یا ماما مشورت کنید.

ب) روش هایی که با تزریق نوعی داروی بیحسی مانع انتقال حس درد به مغز می شود. این روش ها عبارتند از:

  1. بی حسی نخاعی و یا اپیدورال: داروی بی حسی در فضای ستون فقرات و در اطراف یا داخل نخاع تزریق می شود.د ر این روش زن درد را احساس نمیکند ولی بیدار و هوشیار است.
  2. استنشاق داروی بی دردی: داروی بیحسی از طربق گذاردن ماسک بر روی بینی و دهان به بدن زن منتقل شده و درهای وی را تا حدی کاهش می دهند.
  3. تزریق داروی بی دردی: در بعضی مواقع و با تشخیص پزشک، تزریق داروی بی دردی می تواند در کم کردن درد موثر باشد.

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97