Ooma
آتلیه نوزاد و کودک
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
 تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک در حقیقت یک نارسایی هورمونی است که بیشتر در زنان چاق دیده می‌شود

علت سندروم تخمدان پلی کیستیک هنوز ناشناخته باقی مانده است و شیوع آن یک زن از هر 15 زن است.

اغلب نشانه‌های این بیماری از سنین نوجوانی آغاز می‌شود که با درمان آن می‌توان جلوی وخامت بیماری را گرفت.

این نارسایی هورمونی مجموعه‌ای از عوارض و علایم را با خود دارد که می‌توان به افزایش وزن و چاقی اشاره کرد که تقریبا در اکثر مبتلایان به این بیماری مشاهده می‌شود.مقایسه تخمدان طبیعی و تخمدان پلی کیستیک

مقاومت به انسولین و افزایش سطح انسولین خون نیز از دیگر عوارض این بیماری است.

بزرگی دو طرفه تخمدان‌ها و تخمک گذاری نامنظم و به طبع آن سیکل‌های قاعدگی نامنظم که منجر به ناباروری می‌شود هم از نشانه‌های اصلی این بیماری به شمار می‌رود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک باعث تنبلی و کم کاری تخمدان‌ها شده و تنظیم هورمونی بدن به هم می‌ریزد و موجب افزایش غیرطبیعی موهای صورت و بدن، چرب شدن غیرطبیعی پوست و ایجاد جوش به علت افزایش هورمون‌های مردانه می‌شود. گاهی این بی نظمی هورمونی موجب ریزش موهای شقیقه، کلفتی صدا و عضلانی شدن اندام‌ها می‌شود.

درمان

درمان غیر تهاجمی این بیماری طولانی مدت است و بیمار باید با صبوری و استفاده منظم دارو تا حصول نتیجه کامل و حذف کامل علایم و عوارض بیماری دوره درمان را تکمیل کند. گاهی پس از قطع دارو مجدد علایم بیماری بروز می‌کند.

علاوه بر آن جراحی نیز شیوه درمانی است که در برخی موارد توصیه می‌شود.

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


  • profilefaezeh hadiyan1396/12/22

    سلام من نوزده سالمه روی صورتم پر مو هست و پر از اکنه و قاعدگیم بهم ریخته این مطالبو ک خوندم به تخمدان پلی کیستیک مشکوک شدم ولی به پزشک زنان مراجعه کردم برام قرص اسپیرنو لاکتون و بروموکریپتین تجویز کرد و گفت تنبلی تخمدان داری یه مدت دارو مصرف کردم بهتر شدم ولی الان ک این دارو هارو قطع کردم دوباره به حالت قبل برگشتم دیگه کلافه شدم لطفا راهنماییم کنین خیلی میترسم باید چیکارکنم؟

    • profileپزشک اوما1396/12/23

      سلام عزیزم بله این علائم مربوط به تنبلی تخمدان است که زمانی که همراه با کیست میشود تخمدان پلی کیستیک نامیده میشود. باید چندین دوره قرص مصرف کنید تا علائم بهتر شود.قرص های تجویزی برای کاهش پرمویی و تنظیم هورمون مردانه است. ورزش کنید و اگر وزنتان زیاد است کم کنید