Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
چند بار نزدیکی برای بارداری لازم است؟

 تمام موجودات زنده، تولید مثل می کنند. در انسان تولید مثل به وسیله دو نوع سلول به نام های اسپرم و تخمک و در طی آمیزش جنسی به نام لقاح انجام می پذیرد. اگر زوجین قصد بچه دار شدن را دارید، آن را به شانس واگذار نکنید. نحوه باردار شدن را بدانید، با پیش بینی تخمک گذاری و بایدها و نباید ها، برای به دست آوردن بهترین نتیجه در باروری.

به نظر می رسد برخی از زوج ها به سادگی با تصمیم برای باردار شدن به راحتی باردار می‌شوند ولی این برای بقیه زوجین ممکن است زمان بر باشد. اگر به دنبال نکاتی در مورد باردار شدن هستید، در اینجا آنچه باید بدانید آورده شده است.

چگونه می توان تخمک گذاری را پیش بینی کرد؟

درک زمان تخمک گذاری و داشتن رابطه جنسی به طور منظم پنج روز قبل و در روز تخمک گذاری، می تواند احتمال بارداری را بهبود بخشد. تخمک گذاری فرآیندی است که در آن تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود و این زمان را دوره باروری در سیکل قاعدگی می نامند. این شش روز مهم است زیرا تخمک حدود 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن بارور می شود و می تواند زنده بماند. علاوه بر این، اسپرم می تواند در داخل دستگاه تناسلی زنان تا پنج روز پس از رابطه جنسی تحت شرایط مناسب زندگی کند.

شانس باردار شدن بیشترین زمانی است که اسپرم زنده در حین تخمک گذاری در لوله های رحمی وجود داشته باشد، پس بهتر است در حوالی زمان تخمک‌گذاری آمیزش داشته باشید، احتمال حامله شدن شما افزایش می‌یابد.

در یک چرخه قاعدگی متوسط 28 روزه، تخمک گذاری به طور معمول حدود 14 روز قبل از شروع دوره قاعدگی بعدی رخ می دهد. اما در بیشتر زنان ، تخمک گذاری در چهار روز قبل یا بعد از نقطه میانی چرخه قاعدگی رخ می دهد. اگر مانند بسیاری از خانم ها چرخه قاعدگی کامل 28 روزه ندارید ( قاعدگی زنان از ۲۴ روز تا ۳۵روز متنوع است)، می توانید با حفظ تقویم قاعدگی، طول و نقطه میانی چرخه خود را تعیین کنید، یکی از اقدامات مهم برای این برنامه‌ریزی داشتن یک اپلیکیشن دقیق مانند اپلیکیشن پریود و بارداری اوما برای باردار شدن است که شما می‌توانید همیشه آن را همراه خود در گوشی موبایل تان داشته باشید. گروه سلامت اوما با همکاری انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران می تواند نگرانی شما را در این باره از بین ببرد.

فراتر از تقویم، می توانید به دنبال علائم و نشانه های تخمک گذاری باشید، از جمله:

تغییر در ترشحات واژن

درست قبل از تخمک گذاری، ممکن است افزایش ترشحات واژن شیری رنگ، مرطوب و کشیده را مشاهده کنید. درست پس از تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم کاهش یافته و ضخیم تر، کدر و کمتر قابل توجه می شود.

تغییر در دمای پایه بدن

دمای بدن در حالت استراحت (دمای پایه بدن) در هنگام تخمک گذاری کمی افزایش می یابد. با استفاده از دماسنج مخصوص اندازه گیری دمای پایه بدن، هر روز صبح قبل از بلند شدن از رختخواب درجه حرارت خود را اندازه بگیرید. نتایج را ثبت کنید و به دنبال الگویی برای ظهور باشید. در طی دو یا سه روز قبل از افزایش درجه حرارت، بارورترین حالت را خواهید داشت.

همچنین ممکن است بخواهید یک کیت تخمک گذاری بدون نسخه را امتحان کنید می توانید آن ها را به راحتی از داروخانه تهیه نمایید. این کیت ها ادرار شما را از نظر افزایش هورمون هایی که قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد آزمایش می کنند، که به شما کمک می کند چه زمانی احتمال تخمک گذاری را تشخیص دهید.

به حداکثر رساندن شانس باروری:

این نکات ساده را برای نحوه بارداری دنبال کنید:

به طور منظم رابطه جنسی برقرار کنید. بیشترین میزان بارداری در زوج هایی رخ می دهد که هر روز یا یک روز در میان هم بستر می شوند.

نزدیک زمان تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید. اگر هر روز انجام رابطه جنسی امکان پذیر نیست - یا لذت بخش است - هر دو تا سه روز در هفته رابطه جنسی برقرار کنید، بلافاصله پس از پایان دوره قاعدگی. این می تواند به شما اطمینان دهد که در هنگام باروری بیشتر رابطه جنسی دارید.

وزن طبیعی خود را حفظ کنید. زنان دارای اضافه وزن و کم وزن در معرض خطر بیشتری از اختلالات تخمک گذاری قرار دارند.

همچنین، در مورد برنامه ریزی پیش از بارداری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. او می تواند سلامت کلی شما را ارزیابی کند و به شما در شناسایی تغییراتی که ممکن است احتمال بارداری سالم را بهبود بخشد کمک کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی توصیه می کند اسید فولیک را چند ماه قبل از بارداری مصرف کنید تا خطر اسپینا بیفیدا ( نوعی بیماری مادرزادی است که در آن ستون فقرات جنین به درستی توسعه پیدا نمی کند) و سایر نقایص لوله عصبی را کاهش دهد.

برای بهبود احتمال بارداری:

سیگار نکشید تنباکو تأثیرات منفی متعددی بر باروری دارد، نیازی به ذکر نیست که سلامت عمومی شما و جنین چیست. اگر سیگار می کشید ، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بخواهید تا قبل از بارداری به شما کمک کنند تا ترک کنید. مصرف دخانیات و داروهای روان‌گردان را ترک کنید. این عادت‌های رفتاری می‌تواند منجر به کاهش عملکرد اسپرم شود

الکل مصرف نکنید. مصرف زیاد الکل ممکن است منجر به کاهش قدرت باروری شود. به طور کلی، اگر امیدوار هستید که باردار شوید بهتر است از مصرف الکل خودداری کنید. نوشیدن روزانۀ الکل می‌تواند سطح تستوسترون و تعداد اسپرم را کاهش و تعداد اسپرم‌های غیرطبیعی را افزایش دهد

مصرف کافئین خود را محدود کنید. تحقیقات نشان می دهد که باروری تحت تأثیر مصرف کافئین کمتر از 200 میلی گرم در روز نیست. این چیزی در حدود یک تا دو فنجان 6 تا 8 اونس قهوه در روز است.

در انجام ورزشهای سنگین زیاده روی نکنید. ورزش شدید و شدید بیش از پنج ساعت در هفته با کاهش تخمک گذاری همراه است.

همچنین، در مورد هر دارویی که مصرف می کنید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی  و پزشک خود صحبت کنید. برخی از داروها - حتی آنهایی که بدون نسخه پزشک در دسترس هستند - می توانند بارداری را دشوار کنند.

چه موقع با یک دکتر صحبت کنیم؟

با رابطه جنسی مکرر بدون محافظت، بیشتر زوج های سالم در طی یک سال باردار می شوند، شما می‌توانید با تعیین زمان دقیق تخمک‌گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می‌دهد، احتمال حامله شدن را افزایش دهید.

اگر کمتر از 35 سال دارید و سلامتی شما و همسرتان خوب است، قبل از مشورت با پزشک یک سال آن را خودتان امتحان کنید. اگر سن شما 35 سال به بالا است، یا شما یا همسرتان از مشکلات باروری مطلع یا مشکوک هستید، زودتر به دنبال کمک باشید.

ناباروری مردان و زنان را تحت تأثیر قرار می دهد - و درمان در دسترس است. بسته به منبع مشکل، متخصص زنان، متخصص اورولوژی همسرتان یا پزشک خانواده می توانند به شما کمک کنند. در برخی موارد، یک متخصص باروری بهترین امید را می دهد.

مهم‌ترین موضوعی که می‌تواند در افزایش شانس بارداری شما مؤثر باشد، رابطۀ جنسی به میزان کافی و در زمان مناسب است که در بالا به توضیح آن پرداختیم.

Stephanie Watson. Babymaking 101: Ways to Get Pregnant Faster. on August 10, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100