Ooma
معنی result در آزمایش بارداری ؟

اکثر زنان باردار با بی بی چک متوجه بارداری خود می شوند. گاهی اوقات، پزشکان پیشنهاد می کنند که شما یک آزمایش بارداری خون نیز انجام دهید. در موارد خاص، دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است آزمایش خون ترجیح داده شود،در زیر، ما دقیقاً توضیح می دهیم که آزمایش بارداری خون چیست و تفاوت آن با آزمایش ادرار چیست.

آزمایش خون بارداری

آزمایش بارداری خون معمولاً یک آزمایش خون کمی است که نشان می دهد مقدار گنادوتروپین جفتی انسانی (hcg) در خون شما وجود دارد. این نوعی آزمایش بارداری خون است که اکثر افراد هنگام صحبت در مورد آزمایش خون برای بارداری به آن مراجعه می کنند. برای آزمایش خون از نظر hcg، یک نمونه خون ساده از یکی از رگهای شما، معمولاً در بازو، از طریق روشی به نام رگ گیری انجام می شود.

HCG هورمونی است که در بارداری ترشح می شود و بسته به آزمایش از یک هفته تا دو هفته (یا بیشتر) بعد از تخمک گذاری قابل تشخیص است. چه از تست بارداری خانگی که از ادرار استفاده می کند و چه از آزمایش بارداری خون از پزشک استفاده کنید، نتایج بر اساس اندازه گیری این هورمون در ادرار یا خون شما خواهد بود. هر دو نوع آزمایش بسیار قابل اعتماد هستند و در صورت استفاده صحیح حدود 99٪ دقت تولید می کنند.

تفاوت بی بی چک با آزمایش خون در چیست؟

آزمایش خون بارداری حساسیت بیشتری نسبت به آزمایش ادرار دارد و می تواند اطلاعات بیشتری را ارائه دهد. اکثر آزمایشات خون می توانند مقادیر hcg کمی کمتری را تشخیص دهند، به این معنی که آنها می توانند تشخیص دهند که شما چند روز زودتر باردار هستید یا خیر. آزمایش ادرار برای خواندن مثبت به کمی hcg بیشتر احتیاج دارد و نتایج منفی کاذب را با آزمایش ادرار کمی بیشتر می کند، اگرچه این میزان در کل بسیار پایین است.

آزمونهای کیفی

آزمایش ادرار از نظر کیفی انجام می شود، به این معنی که یا hcg در خون شما را تشخیص می دهد و جواب مثبت است، یا تشخیص نمی دهد و جواب منفی است. همچنین ممکن است یک آزمایش کیفی hcg خون برای اندازه گیری hcg در خون انجام دهید. باز هم، نتایج بسیار واضح است: بله شما باردار هستید زیرا ما در خون شما hcg یافتیم یا نه، شما باردار نیستید زیرا ما آن را پیدا نکردیم. 

آزمایشات بارداری با ادرار ادرار معمولاً حدود 10 روز پس از لقاح می تواند بارداری را تشخیص دهد. آزمایش های بارداری خون می تواند hcg را در خون شش تا هشت روز بعد از تخمک گذاری افزایش دهد.

قبل از انجام آزمایش بارداری ادرار برای اثربخشی مطلوب، توصیه می شود که یک هفته (یا حداقل چند روز) صبر کنید.

 

آزمایش یتا

تیتر بتا 

گزینه دیگر، گرفتن کمی آزمایش hcg خون است (آزمایش بتا hcg نیز نامیده می شود). این آزمایشات می تواند اطلاعات بیش از باردار بودن یا نبودن را به پزشک یا ماما ارائه دهد. آزمایش های کمی hcg می تواند مقدار کمی از این هورمون را نیز انتخاب کرده و دقیقاً مقدار hcg موجود در خون را اندازه گیری کند. این اطلاعات با گذشت زمان قابل مقایسه است.

به طور کلی، میزان hcg در اوایل بارداری تقریباً هر دو روز دو برابر می شود. با انجام چندین آزمایش خون در فاصله 48 ساعته، پزشک می تواند سطح hcg شما را پیگیری کند تا در صورت لزوم، اطلاعات بیشتری در مورد بارداری شما کسب کند. این آزمایشات خون سری می تواند به ارائه دهنده شما کمک کند تا بارداری شما را از نظر سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی و همچنین احتمال حمل چندقلو بررسی کند .

به دلیل استرس، هزینه و سایر عوامل، این آزمایشات برای هر خانم بارداری به طور معمول انجام نمی شود. اگر فکر می کنید آزمایش خون بارداری برای شما مناسب است، با پزشک یا ماما صحبت کنید. اگر شرایط خاص شما مستلزم انجام آزمایش خون نیست، باید بتوانید در عوض به نتایج آزمایشات بارداری در خانه اعتماد کنید.

تفسیر نتایج آزمایش

در برگه آزمایش خون بارداری، BHCG ;که همان هورمون بارداری نوشته شده و در مقابلش یک عدد است که در بالای این عدد کلمه result به معنی نتیجه آزمایش نوشته شده است و روبروی آن رنج نرمال آزمایش مشخص شده است. گاهی هم عدد تیتر بتا دقیق مشخص نمیشه و result بصورت مثبت ( positive) و منفی ( negative) مشخص میشود.

نتایج طبیعی حاصل از یک آزمایش خون hcg نشان می دهد که میزان hcg در سه ماهه اول بارداری به سرعت در حال افزایش است و پس از حدود 10 هفته کمی کاهش می یابد. در حدود 16 هفته، میزان hcg برای باقی مانده بارداری تثبیت می شود. از طرف دیگر، نتایج غیر عادی می تواند به معنای موارد مختلفی باشد:

بالاتر از حد نرمال hcg ممکن است نشانگر موارد زیر باشد:

 • عفونت یا تومورهای بدخیم رحم
 • بارداری دوقلویی یا سه قلویی
 • تومورهای غیر سرطانی رحم
 • سرطان تخمدان
 • سرطان بیضه (در مردان) 

بعضی اوقات، فقط نشانه ای از یک بارداری طبیعی است.

سطح پایین تر از نرمال hcg ممکن است به معنی:

خطر بسیار کمی در رابطه با آزمایش خون بارداری وجود دارد. گذشته از درد جزئی هنگام تزریق سوزن، اکثر افراد از خونگیری هیچ عارضه جانبی دیگری ندارند. گاهی اوقات، برخی از افراد در محل تزریق دچار کبودی می شوند.

در موارد نادر، برخی از افراد از خونگیری بیش از حد دچار خونریزی، غش یا عفونت می شوند. اگر تا به حال با خونگیری مشکلی داشتید به پزشک خود اطلاع دهید.

حرف آخر

برای اکثر خانم ها، آزمایش بارداری مبتنی بر ادرار در خانه برای تأیید بارداری کافی است. گاهی اوقات، برای ارائه اطلاعات بیشتر، به ویژه در شرایط پیچیده پزشکی، به آزمایش بارداری خون، چه از نوع کیفی و چه از نظر کمی نیاز است. هر دو آزمایش روش های ایمن، ساده و موثری برای شناخت بارداری هستند. آزمایش خون بهترین زمان ممکن است باشد.

 Robin Elise Weiss, PhD, MPH. What Is a Blood Pregnancy Test and How Does It Work?October 06, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92


 • profileزینب طیبی فر11 روز قبل

  سلام خسته نباشین من ماه پیش شب درمیون نزدیکی داشتم.قرار بود۱۹برج پریدشم نشدم از ۲۱برج ب لکه بینی افتاد فقط در حد۲یا۳روز...3روز پیش تست زدم منفی بود الانم موندم ک باردارم یا ن...چون علایم بارداری دارم.

  • profileمهسا خانوم3 روز قبل

   تست خون بدید یک روز بعد از تاخیر در پریود بی بی نشون میده...الان دیگه ۷ روز از اون پیام گذشته قاعدتا معلوم میشه