Ooma
همه چیز درباره هورمون اچ سی جی ( HCG)

هورمون hcg چیست؟

hcg مخفف ( Human chorionic gonadotropin )، هورمون گنادوتروپین جفتی انسان است. پس از کاشت سلول تخم در دیواره رحم تشکیل و ترشح می شود. سطح hcg با ارسال پیامی به جسم زرد شروع به افزایش می کند و تولید پروژسترون را تشویق می کند. جسم زرد یک ساختار موقتی است که در دوران بارداری در تخمدان شما ایجاد می شود و مقادیر زیادی پروژسترون تولید می کند. به نوبه خود، مقادیر بالاتر پروژسترون با جلوگیری از ریختن پوشش رحم، از رشد رویان حمایت می کند و مانع از پریود شدن میشود. به همین دلیل، ممکن است بشنوید که سیگنالهای هورمون جفتی انسان باعث "نجات جسم زرد" میشود..

آزمایش خون بارداری، برای تشخیص تغییرات در حال افزایش هورمون hcg استفاده می کند..

چه سطحی از هورمون hcg طبیعی است؟

سطح hcg بالای miu / ml ۲۵ تمایل به بارداری مثبت دارد، در حالی که نتایج منفی چیزی کمتر از miu / ml ۵است. سطح hcg برای اولین بار تقریباً 11 تا 14 روز پس از بارداری با آزمایش خون یا ادرار تشخیص داده می شود.

در موارد معمول، سطح hcg هر 2 تا 3 روز دو برابر می شود تا اینکه پس از 8 تا 11 هفته به اوج خود می رسد. سطح hCG پس از آن کاهش می یابد و در ادامه دوران بارداری ثابت می ماند. به همین ترتیب، تصادفی نیست که دوره ای که در آن سطح hcg شما افزایش می یابد غالباً هنگام بروز تهوع صبحگاهی است.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که زیاد روی اعداد hcg تمرکز نداشته باشید. بعضی اوقات مقادیر کم hcg در دوران بارداری هم طبیعی است اما دو برابر شدن هورمون است که اهمیت بیشتری دارد.

در موارد زیر سطح هورمون اچ سی جی بصورت سریالی کنترل می شود:

  • باردار پرخطر
  • سابقه سقط مکرر
  • داشتن گرفتگی و درد شدید یا خونریزی 

سطح پایین hcg چه چیزی را نشان می دهد؟

چند دلیل بالقوه برای کاهش سطح hcg وجود دارد، چیزی که پزشک شما قادر به بررسی و بحث بیشتر با شما خواهد بود.

تاریخ بارداری اشتباه محاسبه شده:

تشخیص دقیق تاریخ بارداری بسیار دشوار است. در حالی که از نظر فنی به محض وقوع کاشت آغاز می شود، اما بیشتر پزشکان از اولین روز از آخرین پریود محاسبات خود را انجام خواهند داد. اگر از زمان آخرین تخمک گذاری خود مطمئن نیستید، ممکن است میزان hcg و تاریخ حاملگی پیش بینی نشده باشد. در این موارد، سونوگرافی دقیق تر است.

حاملگی خارج رحمی:

اگر میزان hcg شما به صورت پراکنده افزایش می یابد یا آنطور که باید بالا نمی رود، احتمال حاملگی خارج رحمی وجود دارد (یعنی در خارج از رحم، اغلب در داخل لوله رحمی اتفاق می افتد). توجه پزشکی در این موارد ضروری است. اگرچه نجات جنین امکان پذیر نیست ، اما پارگی احتمالی بارداری خارج رحمی ممکن است تأثیر جدی بر سلامتی شما بگذارد.

تخمک سوخته:

وقتی تخمک بارور شده رویان نمی شود، این نوع سقط رخ می دهد. اگرچه ممکن است سطح hcg شما آزمایش مثبت بارداری را نشان داده باشد، اما به احتمال زیاد بیشتر نمی شود و در عوض پایین خواهد ماند. این سقط ها اغلب در اثر ناهنجاری کروموزومی ایجاد می شود که کاملاً تصادفی اتفاق می افتد. با این وجود احتمال باردار شدن دوباره نسبتاً زیاد است.

 

هورمون بارداری

سطح بالای hcg چه چیزی را نشان می دهد؟

در مقابل، سطح بالای hcg ممکن است دلایل کاملاً متفاوتی را نشان دهد، از جمله:

تاریخ بارداری اشتباه محاسبه شده: مانند قبل، مقدار بالای hcg می تواند ناشی از محاسبه نادرست تاریخ بارداری باشد، و این برای شما ممکن است فراتر از آن چیزی باشد که پزشک فکر می کرد!

حاملگی مولار: این اتفاق زمانی رخ می دهد که سلولهای معیوبی در جفت شما وجود داشته باشد. این سلولها  که در اطراف جنینی غیر قابل رشد هستند، دچار رشد غیر طبیعی میشوند یا خیلی سریع رشد می کنند. فشار خون بالا، میزان hcg بالا و خونریزی شدید در اوایل بارداری می تواند به سمت بارداری مولار باشد. متخصصان پزشکی می توانند ارزیابی کنند که آیا این رشد غیر طبیعی سلول نیاز به حذف دارد یا خیر.

بارداری چند قلویی: همچنین ممکن است سطح بالاتر hcg نشان دهنده حمل چندین جنین باشد. و این به آن معنا است که شما دوقلوها، سه قلوها یا موارد باردار هستید!

هر 2 یا 3 روز این سطوح بالاتر را بررسی کنید تا متوجه شوید، که تغییرات از اهمیت زیادی برخوردار است.

هورمون اچ سی جی بعد از سقط جنین

تقریبا 4 تا 6 هفته پس از سقط ، سطح hcg شما باید شروع به بازگشت به حد قبل از بارداری کند. زمان و نوع از دست دادن (زایمان طبیعی، سقط جنین، روش d & c یا سقط خود به خودی) می تواند باعث تفاوت در مدت زمان بازگشت به سطح نرمال سطح شود.

برای اطمینان از بازگشت  به سطح زیر miu/ml <5.0، پزشک به کنترل سطح hcg برای چندین هفته پس از، از دست دادن بارداری ادامه می دهند.

چه چیزی می تواند با هورمون hcg تداخل ایجاد کند؟

اگر آزمایش بارداری شما نتیجه مثبتی را نشان می دهد، به احتمال زیاد باردار هستید. بسیار نادر است که یک مثبت کاذب بدست آورید. با این حال ، برخی از شرایط می تواند منجر به این خواندن های نادرست شود، از جمله سقط جنین در اوایل و انواع خاصی از سرطان. همچنین، برخی از انواع آنتی بادی ها می توانند نتایج را تحت تأثیر قرار دهند.

داروهایی که برای درمان های باروری استفاده می شوند و حاوی hcg هستند نیز ممکن است در سطح hcg شما اختلال ایجاد کنند. انواع دیگر داروها، به عنوان مثال پیشگیری از بارداری، مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای هورمونی نباید بر آزمایش hcg تأثیر بگذارند.

در حالی که آزمایش های بارداری در منزل بسیار باورنکردنی است و می تواند مقادیر بالاتر از حد نرمال hcg را تشخیص دهد، اما قادر به نشان دادن میزان دقیق hcg شما نیست.

به طور کلی، شما باید انتظار داشته باشید که خطوط آزمایش بارداری شما هرچه بیشتر در بارداری تیره می شوند. با این حال، آزمایش اغلب می تواند منجر به نتایج منفی شود، زیرا زمان کافی برای تجمع hcg در ادرار شما وجود ندارد.

در نهایت، hcg شاخص خوبی برای تصور موفقیت آمیز بودن بر روند بارداری  است و می تواند برای نظارت موثر براین روند استفاده شود. خوشبختانه، بررسی معمول سطح hcg شما ضروری نیست، مگر اینکه پزشکان بخواهند از نظر عوارض احتمالی نظارت کنند.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100