Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
مراحل باردار شدن را بهتر بشناسید

با مراحل باردارشدن آشنا شوید، باردار شدن زمانی رخ می دهد که اسپرم مرد تخمک زن را بارور میکند. برای برخی زنان این اتفاق بسرعت می افتد و در برخی دیگر زمان می برد. از هر 100 جفت که برای باردار شدن اقدام میکنند، 80 تا 90 زوج در سال باردار می شوند. مابقی زمان می برد تا باردار شوند و یا نیاز به کمک دارند تا باردار شود. برای فهمیدن چگونگی لقاح و آشنایی با مراحل باردار شدن ، بهتر است شما دستگاه تناسلی زن و مرد را بشناسید و با سیکل ماهانه زنان و هفته های پریود شدن آشنا شوید.

سیکل قاعدگی از اولین روز پریود شدن شما آغاز میشود. گهگاهی بعد از پریود شدن، تخمک گذاری شروع میشود، و سپس 12-14بعد از تخمک گذاری شما وارد فاز بعدی پریود شدن خود میشوید. هر سیکل یطور متوسط 28 روز طول میکشد اما کمتر و یا بیشتر از آن هم طبیعی است.

در این مقاله می خوانیم:

بهترین زمان برای باردارشدن

دستگاه تناسلی مردانه و اسپرم

دستگاه تناسلی زنان و تخمک

سیکل قاعدگی

هورمون ها

جنین من دختر شده یا پسر؟

کروموزوم x و y

مرحله اول از آشنایی با باردار شدن - بهترین زمان بارداری

بهترین زمان بارداری

اگر شما در روز تخمک گذاری ( آزاد شدن تخمک از تخمدان ها) رابطه جنسی داشته باشید احتمال باروری بالاست. این روز معمولا 14 روز بعد از آخرین پریودی شماست.اگر سیکل شما 28 روزه است. سلول تخمک 12 تا 24 ساعت بعد از آزاد شدن زنده می ماند. برای اینکه بارداری اتفاق بیافتد، باید در این زمان سلول تخم بوسیله اسپرم بارور شود. اگر قصد باردار شدن دارید دوبار در روز رابطه داشته باشید . این یعنی اسپرم در لوله فالوپ همراه منظر تخمک است.این سخن است که بدانید دقیقا تخمک گذاری چه زمانی رخ می دهد. در این مقاله در مورد بهترین زمان بارداری بخوانید.

مرحله دوم از آشنایی با باردار شدن - دستگاه تناسلی مردانه و اسپرم

آلت مردانه از بافت ارتجاعی تشکیل شده است. این بافت مانند پمپ رفتار میکند و وقتی پر از خون میشود سفت و راست میشود. مردان دوتا بیضه دارند که اسپرم در آنجا تولید و ذخیره میشود. بیضه ها را یک پوششی احاطه میکند در واقع داخل یک کیسه هستند.. کیسه بیضه دمای لازم برای زنده ماندن اسپرم را فراهم میکند که باید زیر دمای بدن باشد. دو تا لوله که وازودفران نامیده میشود اسپرم را از بیضه به پروستات و سایر غدد می برد. این غدد ترشحات دیگری بجز اسپرم تولید میکنند. پیشآبراه لوله ای است که آلت را به مثانه متصل میکند و غدد پروستات در نوک پنیس ودودی دارد و اسپرم خود را به نوک پنیس می رساند.

مرحله سوم از آشنایی با باردار شدن - دستگاه تناسلی زنان و تخمک

سیستم تولید مثل زنان  از ارگان های داخلی و خارجی تشکیل شده است.که این ارگان ها با لگن در ارتباط هستند. ارگان ها ی خارجی شامل: واژن، لابیا داخلی و خارجی و کلیتوریس است.

اندام داخلی از اعضای زیر تشکیل شده است:

لگن: این ارگان ساختار استخوانی شکل دارد که در ناحیه ران قرار گرفته که کانال زایمان را تشکیل میدهد.

رحم: شبیه یک گلابی خم شده است که عضلانی است و با بزرگ شدن جنین رشد میکند.

لوله فالوپ: این لوله ادتباط رحم و تخمدان است. تخمک ها بعد از آزاد شدن از طریق لوله فالوپ در هر ماه حرکت میککندد در اینجاست که لقاح رخ می دهد.

تخمدان ها: دو تخمدان وجود دارد که هرکدام به اندازه یک بادام است که آنها سلول تخم را آزاد میکنند و تخمک گذاری رخ میدهد.

دهانه رحم: گردن رحم است که تقریبا بسته است که تنها در زمان پریودی مقداری باز میشود. در زمان زایمان دهانه زحم باز شده و نوزاد بدنیا می آید.

واژن: لوله ای با طول 8 سانتی متر که به رحم متصل است و بین دو پای زن قرار گرفته. وتژن بسیار الاستینه است و براحتی کش می آید.

مرحله چهارم از آشنایی با باردار شدن - سیکل قاعدگی

مراحل باردار شدن

 تخمک گذاری هر ماه رخ میدهد یعنی زمانیکه  یک تخم از تخمدانها آزاد میشود. گاهی یسش از یم تخم آزاد میشود که 24 ساعت بعد از آزاد شدن تخم اول است. در همان زمان، لایه داخلی رحم شروع به ظخیم شدن میکند و موکوس برشح شده و حرکت اسپرم راحت و آسان میشود. سلول تخم در حال سفر به لوله فالوپ است ار زن و مرد اخیرا باهم رابطه جنسی داشته باشند ممکن است تخمک با اسپرم بارور شود. لایه داخلی رحم به اندازه کافی ضخیم شده که سلول تخم بتواند لانه گزینی انجام دهد. اگر سلول تخم بارور نشود، سلول از طریق خوتریزی دفع میشود. تخمک بسیا کوچک است که با چشم دیده نمی شود.

مرحله پنجم از آشنایی با باردار شدن - هورمون های بارداری

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که در خون زن و مرد در گردش هستند. آنها پیام ها را به قسمت های مختلف بدن منتقل میکنند. هورمون های زنانه شامل  استروژن و پروژسترون  می باشد که وقایع اتفاق افتاده در سیکل قاعدگی را کنترل می کند از قبیل آزاد شدن سلول تخم از تخمدانها و ضخامت دوباره لایه داخلی رحم. در دوران بارداری سطح هورمون ها تغییر می کند. بزودی شما باردار شده اید. مقدار استروژن و پروژسترون در خون شما افزایش می یابد که این بدلیل ساخت دیواره های رحم است. ذخایر خونی در رحم و سینه ها افزایش مییابد و ماهیچه های رحم شما شروع به درست کردن اتاقی امن برای جنین شما می کند.

افزایش سطح هورمونها روی احساس شما اثر گذاشته، شما را ناراحت و افسرده میکند. شما نمی توانید احساسات خود را کنترل کنید. اما این علائم بعد از سه ماهه اول بارداری ناپدید میشود.

مرحله ششم از آشنایی با باردار شدن - جنین من دختر است یا پسر؟

اسپرم مرد و تخمک زن هر کدام در تعیین جنسیت جنین نقش دارند. هر سلول نرمال انسان 46 کروموزوم دارد(23 جفت). به استثتا اسپرم مرد و تخمک زن. که هر کدام از اینها دارای 23 کروموزوم است. وقتی اسپرم سلول تخم را بارور می کند، 23کروموزمشو از پدر میگیرد و 23 کروموزوم را از مادر که در مجموع 46 کروموزوم میشود.

سه عامل تعیین کننده جنسیت نوزاد پیش از بارداری

اگر علائم زیر را دارید، پسر دار می شوید

8 اقدام ضروری برای دختر دار شدن

بهترین رژیم غذایی برای پسر دوستها!

مرحله هفتم از آشنایی با باردار شدن - کروموزوم x   و y

کروموزوم ساختار ظریفی دارد که از دو رشته تقسیم شده است که 2000 ژن دارد.ژن ها ویژگی های وراثتی جنین از قبیل مو، رنگ چشم( تاثبر انگور در روشن شدن چشم جنین)، گروه خونی، قد را تعیین میکند.

سلول تخم بارور شده شامل یک کروموزوم به ارث رسیده از مادر و یکی از پدر است. کروموزوم مادر همیشه یکسان و بصورت xx است اما کروموزوم پدر بصورت xy  قرار دارد  اگر کروموزوم مادر x و کروموزوم پدر y باشد یعنی جنین ( xy) و پسر است و اگر جنین بصورت (xx) باشد، یعنی جنین دختر است.

منبع: www.nhs.uk

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 87% 87