Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
مایعات مفید و مناسب برای خانم های باردار

خانم های باردار باید در این دوران از رژیم غذایی سالم و کاملی پیروی کنند. حتی مایعاتی که زنان باردار مصرف می کنند نیز باید سالم  و مفید باشند تا سلامت خود و جنین داخل رحم تضمین شود. یکی از بهترین مایعات برای مادران باردار آب است که باید در فواصل کوتاه مدت نوشیده شود.

آب؛ بهترین نوشیدنی در دوران بارداری

بهترین و مهم ترین و طبیعی ترین نوشیدنی آب است و خانم باردار باید در فواصل زمانی کوتاه مدت آب بنوشد، یعنی پیش از اینکه احساس تشنگی کند. مایعاتی نظیر چای، قهوه، نسکافه، شربت ها و نوشابه های گازدار همگی باعث افزایش دفع آب بدن می شوند. کم آبی برای مادر باردار و جنین در رحمش خطرناک است. پس بهتر است در نوشیدن این مایعات افراط نشود.

از دست رفتن آب بدن در گرما

تشنگی و خشکی دهان از اولین نشانه های کم آبی بدن است. در فصول گرم سال به خصوص فصل تابستان آب و املاح زیادی از بدن و از طریق عرق کردن دفع می شوند. در این صورت آب تنها برای برطرف کردن نیازهای بدن کافی نیست. در این مواقع باید مایعاتی نوشیده شود تا املاح از دست رفته جایگزین شود. مقداری نمک یا چای شیرین می­تواند املاح از دست رفته را جبران كند. اگر خانم بارداری معمولاً زیاد عرق نمی­‌كند، آب ساده برای او كافی است. چنین فردی باید در فواصل زمانی كوتاه مدت، تشنگی خود را با آب رفع كند و در این صورت مشكل خاصی هم پیدا نخواهد كرد.

سایر نوشیدنی های مفید

خانم باردار باید چای، قهوه، شیر، دوغ ، لبنیات، آبمیوه ­های طبیعی و سایر نوشیدنی ها را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهد تا مقدار قابل توجهی آب به بدنش برسد.

در روز می توان 3 تا 4 فنجان چای،  قهوه، و نسكافه نوشید. چای باید كم رنگ باشد. از شیر و لبنیات کم­ چرب استفاده شود. مصرف شیر و  لبنیات هم 2 تا 3 لیوان در روز باشد.

مصرف زیاد چای و قهوه

برخی مواقع ممکن است نوشیدن چای، قهوه، و نسکافه خطرناک باشد. بنابراین نباید در مصرف این مایعات افراط کرد. زیرا این نوشیدنی ها حاوی کافئین هستند. یبوست یکی از عوارض کافئین است، و این مشکل در دوران بارداری می تواند مسأله ساز شود.  

پلی فنول یکی دیگر از ترکیبات موجود در چای و قهوه است. این ماده، محرک اسید معده است و می تواند باعث به وجود آوردن مشکلات گوارشی ­شود. با توجه به این عوارض، باید در نوشیدن چای، قهوه و نوشیدنی های مشابه آن، مانند نسكافه، به توصیه ها توجه شود و در خوردن این مایعات افراط نشود.

 آبمیوه طبیعی یا صنعتی؟

بهترین آبمیوه برای زنان باردار، آبمیوه طبیعی است که در منزل تهیه می شود. آبمیوه های مختلفی با درصد آبمیوه و اسانس مختلف در بازار وجود دارند. اگر می خواهید از آبمبوههاب صنعتی استفاده کنید، آبمیوه ای را انتخاب کنبد که درصد آبمیوه آن 90-94 درصد باشد. در آخر پیشنهاد میکنم مقاله " تغذیه دوران بارداری" را بخوانید.

در 3 ماه اول بارداری قهوه ننوشید

آیا مصرف قهوه و مواد کانئین دار در بارداری محدودیت دارد؟

میزان دریافتی مایعات مصرفی در طول بارداری به چه مقدار است؟

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97