Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
14 نکته در انتخاب لباس بارداری

یکی از نگرانی های مادران باردار اتنخاب لباس بارداری و استاندارد بودن آن است، از ماه سوم بارداری يا ماه چهارم بارداري کم‌کم شکم خانم باردار جلو مي‌آيد، از اين زمان به بعد است که بايد براي دوران بارداري لباس حاملگی خريد کند و لباس‌هاي مخصوص بپوشد.....

اين که چه بخريد و از چه مارکي و چند تا بخريد، به بودجه شما بستگي دارد. مي‌توانيد کمي بيشتر، اما يک‌بار هزينه کنيد و لباس‌هايي بخريد که اندازه آنها قابل‌ تنظيم و با بالا رفتن سن بارداري، مدل آنها قابل‌ تغيير باشد. به هر حال، پوشيدن لباس‌هاي قبل از بارداري، بعد از ماه چهارم بارداری به سلامت شما و جنين تان آسيب مي‌رساند.

مامان ها توجه داشته باشید که :

1- از ماه چهارم بارداري، لباس بايد راحت و گشاد باشد. لباسي که مي‌پوشيد نبايد به شکم و پاها بچسبد، وزن آن بايد روي شانه‌ها باشد و به واسطه کمربند يا کش، اين وزن روي شکم نيفتاده باشدهمچنين خانم باردار بايد بتواند به راحتي لباس را بپوشد و دربياورد و وقتي لباس را به تن دارد، راحت بنشيند و بلند شود و موقع راه رفتن دست و پا گير نباشد.

2-  در ماه‌هاي آخر بارداري مرکز ثقل بدن نيز به سمت جلو خم مي‌شود و براي حفظ تعادل معمولا خانم‌هاي باردار شانه‌ها را عقب مي‌دهند، اما اين حالت باعث کمردرد مي‌شود. انجام هر نوع حرکتي که دامنه حرکت مفاصل در آن بالا باشد، مثل پوشيدن لباس‌هاي تنگ که لازم است براي اين کار دست‌ها خيلي عقب يا بالا برود، توصيه نمي‌شود.

3- کلا لباس و کفش بارداري بايد سبک و راحت باشد و در تابستان و زمستان برحسب گرمي و سردي بدن مادر انتخاب شود. البته معمولا خانم‌هاي باردار ناگهان حس گرما يا گرگرفتگي (گرگرفتگی در بارداری ) پيدا مي‌کنند و حرارت بدن شان بالاست و نيازي به پوشيدن لباس‌هاي خيلي گرم ندارند.

4- معمولا لباس‌هاي بارداري، گشاد و راحت هستند و جنس لطيفي دارند، اما گويا مادران جوان امروز، تمايلي به پوشيدن اين لباس‌ها ندارند.به هيچ‌وجه شلوار جين نپوشند، چون ضخامتي که اين شلوار دارد و مدل آن که چسبان است، مانع تبخير رطوبت بدن مي‌شود و خود اين لباس عامل ايجاد عفونت (علائم و درمان 8 عفونت در بارداری ) است.

 5- لباس خانم باردار بايد به او آرامش بدهد چون هر چقدر اعصاب مادر راحت‌تر باشد، رشد و سلامت جنيني که در شکم دارد، بهتر خواهدبود.

حتما تجربه کرده‌ايد روزي که يک لباس نامناسب و ناراحت به تن داريد يا کفش نامناسبي پوشيده‌ايد، چقدر بيشتر از روزهاي ديگر خسته و دچار تنش مي‌شويد. اين تنش براي افراد معمولي هم مضر است، اما براي خانم باردار، زيان آن بيشتر خواهد بود. اگر از پوشيدن شلوار جين خوشتان مي‌آيد، حداقل شلوارهاي مخصوص بارداري را که طرح پارچه‌شان جين‌مانند است، انتخاب کنيد. اين شلوار نبايد ضخيم باشد و مانع حرکت بدن تان شود.

مامان ها ی باردار در مورد کفش انتخابی مراقب باشید:

 •  به دليل تجمع آب در بدن در دوران بارداري، بيشتر خانم‌هاي باردار دچار ورم‌ پاها مي‌شوند (راه های پیشگیری از تورم پا در دوران بارداری) و پوشيدن کفش‌هايي که قبل از بارداري مناسب بود، ممکن است اواخر بارداري به‌دليل تنگي کفش، زمينه فرو رفتن ناخن در گوشت را افزايش دهد. براي پيشگيري از اين مشکل، کفش راحت بپوشيد.
 • به دليل تغييرات هورموني در دوران بارداري، ناحيه ساق پا خشک مي‌شود بنابراين خانم باردار بايد پوستش را مرتب مرطوب و به جاي استفاده از صابون‌ها، از پن‌هاي خنثي استفاده کند و از پوشيدن جوراب، چکمه يا لباس‌هايي با الياف پشمي که خارش را افزايش مي‌دهد، خودداري کند.

مامان بارداری چگونه لباس بارداری را انتخاب کند؟

در بارداری هم می توانید شیک لباس بپوشید وهم احساس خوبی داشته باشید. در ادامه مقاله 3 روشی را که به شما در حین خرید لباس بارداری کمک می کند را باهم مرور خواهیم کرد:

قسمت اول:لباس بارداری در مراحل مختلف 

لباس بارداری

1- لباس بارداری به مرحله بارداری بستگی دارد:

در بارداری راحتی لباس مهم ترین چیز است. اما گاهی لباس هفته 9 بارداری مناسب هفته 14 بارداری نیست:

 •  لباسی که در سه ماهه دوم بارداری مناسب شما است ممکن است در انتهای بارداری مناسب نباشد. در بارداری لباس با سایز مناسب خریداری کنید. لباس های بزرگتر نخرید، مگر اینکه دوست داشته باشید چاق تر به نظر برسید.
 •  لباس های مخصوص بارداری بخرید. این لباس ها راحت تر هستند و معمولا خرید لباس بارداری بهتر از خرید لباس معمولی با سایز بزرگتر است. در سه ماهه اول بارداری می توانید لباس های معمولی بپوشید.
 •  لباس های بسیار بزرگترتر نخرید. مشکل لباس های بزرگتر این است که شما را خیلی بزرگتر نشان میدهد. لباس های بارداری معمولا برای بارداری طراحی شده است و فضای مناسب در اختیار شما قرار می دهند. 

2- نوع بدن و فرم آن را بشناسید:

فرم بدن در لباس بارداری

افراد مختلف جنین را به شکل های مختلف حمل می کنند. در بعضی افراد شکم بالا می آید و در بعضی افراد جنین پایین قرار می گیرد:

 • برای کسانی که جنین پایین شکم قرار دارد، لباس ها کمردار مناسب است (اندازه شکم در ماههای مختلف بارداری). پیراهن زیر شکم نیز می تواند جذاب باشد.
 •  اگر جنین بالا قرار گرفته، می توانید کمربندی بین سینه ها و شکم قرار دهید.
 •  ناراحت نباشید. بارداری به این معنی نیست که نمیتوانید معمولی لباس بپوشید. 

3- لباس های سه ماهه اول بارداری:

لباس سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول، بسیاری از مادرها می خواهند بارداری را پوشیده نگه دارند و نمیخواهند کسی از راز آن ها خبردار شود. بنابراین، می توانید از لباس های غیر بارداری برای سه ماه اول استفاده کنید:

 •  چه کاری باید انجام دهید: لباس هایتان را بررسی کنید و آن هایی که بیش از حد تنگ و یا چسب هستند را کنار بگذارید. لباس هایی که در قسمت شکم، باسن و ران ها گشاد هستند را انتخاب کنید.
 •  جوراب های نرم، دامن، دمپایی و پیراهن های گرهی استفاده کنید. بلوز هم در سه ماهه اول بارداری خوب است: می توانید بلوزهایی بپوشید که در قسمت پایین کمربند دارند ولی فضای کافی برای شکم دارند. در این لباس ها پارچه راحت بر روی شکم می افتد و کمربند ظاهر مناسبی به لباس می دهد.
 •  شلوار جین بارداری نیز برای این زمان مناسب است. اکثر لباس های بارداری فضای کافی برای شکم دارند اما از آن جایی که قسمت های دیگر بدن نیز بزرگ شده است لباس های قبل از بارداری مناسب شما نیست. 

4- لباس های سه ماهه دوم بارداری:

لباس سه ماهه دوم بارداری

مشکل این دوره این است که در هر هفته سایز شما تغییر می کند و نمی توانید هر روز لباس جدید بخرید:

 •  چه کاری باید انجام دهید: لباس هایی بخرید که با چاق شدن شما مناسب باشند. به دنبال لباس هایی باشید که دارای کراوات، دکمه یا کمربند هستند و می توانید آن ها سفت یا شل کنید.

5- لباس های سه ماهه آخر

لباس سه ماه آخر بارداری

لباس هایی بخرید که دوبرابر سایز شما هستند:

 • شلوار بارداری بسیار راحت است و در دوران بارداری شیک است. کفش پاشنه بلند نپوشید، زیرا ممکن است باعث کمر درد شود. به جای آن کفش های راحتی بپوشید.
 •  اگر فکر میکنید لباستان زشت است با اضافه کردن روسری یا کت، کمربند، گردنبند و غیره آن را قشنگ کنید.
 •  شلوار خیلی مهم است. شلوار راحت بخرید. پیراهن را در بیشتر زمان ها استفاده می کنید و بعدها دیگر این پیراهن ها به درد شما نمی خورند. اگر پیراهن بارداری می خرید، مطمئن شوید برای زمان شیردهی نیز مناسب هستد. 

6- باند های کشی بخرید:

باند کشی در بارداری

می توانید این باندها را روی شلوار لی بالای کمربند بپوشید و دیگر از دکمه و یا زیپ استفاده نکنید. این کار برای مراحل قبل از بارداری قبل از انتقال به شلوارهای زایمان مناسب است. این باندها باعث میشوند شلوار بالا بماند.

قسمت دوم:انتخاب پارچه مناسب لباس بارداری

انتخاب لباس بارداری

7- لباس هایی بخرید که اطراف شکم انعطاف پذیر باشد:

جنین در شکم حرکت و رشد می کند بنابراین در شکم فعالیت های زیادی انجام می شود. 

 • شلوار استرچ می تواند بهترین دوست شما باشد. شلوار استرچ دو سایز بزرگتر از اندازه طبیعی و یا یک جفت ساق زایمان خریداری کنید. این شلوارها با ژاکت های بلند و پیراهن بسیار زیبا هستند.
 •  از خرید پارچه های سفت اجتناب کنید. در عوض پارچه های کشی را انتخاب کنید. شلوار یوگا نیز انتخاب خوبی خواهد بود زیرا شلوارهای شل و راحتی هستند. از زیپ و دکمه بپرهیزید. شلوار یا دامن کشی بپوشید که نیازی به زیپ یا دکمه ندارد.
 •  جوراب و لباس های نرم و کشی راحت و آسان شسته و پوشیده می شوند.

8- از لباس های بیش از حد تنگ استفاده نکنید:

لباس تنگ بارداری

 •  در عین حال، خرید لباس مناسب برای بارداری باعث می شود باریک تر به نظر برسید. ساتن پارچه حاملگی مناسب نیست و رنگ های روشن نیز مناسب بارداری نیستند.
 •  از تاپ هایی که موج دار هستند اجتناب کنید. لباس هایی بخرید که وزن اضافی شما را می پوشانند و در عین حال کمی نیز ظاهر شما را زیباتر می کنند. تونیک ها انتخاب عالی هستند. در حالی که تونیک در سرشانه ها و بازوها مناسب، میانه بدن را می پوشاند و وزن اضافی را نشان نمی دهد. پیراهن های یقه هفت ، انتخاب خوبی هستند زیرا آنها خط گردن را به سمت بالا می کشند (در دوران بارداری زیباتر شوید).

9- تاپ های لایه ای خریداری کنید:

تاپ لایه ای در بارداری

 این تاپ می تواند سینه های در حال رشد شما را پوشش دهد (بزرگ و حساس شدن سینه زنان در دوران بارداری از همان ماه اول). 

10_ دامن و لباس مناسب انتخاب کنید:

دامن و لباس بارداری

پوشیدن دامن و لباس می تواند در بارداری پیچیده باشد. به ویژه که می خواهید از دامن های بیش از حد کوتاه بپرهیزید.

 •  لباس ها و دامن هایی که پشت طولانی تری دارند اغلب برای بارداری مناسب هستند. یک لباس شیک یا ماکسی انتخاب خوبی است. 
 •  اگر می خواهید دامن بپوشید مطمئن شوید دارای حجم کم و فیت بدن است.
 •  دامن با پارچه راحت انتخاب خوبی است زیرا بر روی زانوها می افتد. لباس مناسب بارداری بپوشید. این لباس ها راحت هستندو شکم را اذیت نمی کنند.

11- شلوار مخصوص بارداری بخرید:

شلوار مخصوص بارداری

شلوار بارداری اساسا کشی است ، بنابراین باعث نگرانی نمی شوند.

 •  شلوار بارداری به شکل شلوار لی نیز می باشد اما کمربند کشی دارد
 •  بهتر است از شلوارهای زیپ دار یا دکمه دار اجتناب کنید.

قسمت سوم: انتخاب رنگ های مناسب و زیورآلات در بارداری

12- رنگهای لطیف استفاده کنید:

انتخاب رنگ در بارداری

 • سیاه باعث می شود لاغرتر به نظر برسید. همچنین لباس های با خط های عمودی استفاده کنید.
 •  سفید شکم شما را واضح تر نشان میدهد. برخی از رنگ های انتزاعی مثل تاپ نئون با شلوارهای تیره باعث جلب توجه به سمت شکم می شود. اگر سیاه خیلی خسته کننده شد، می توانید از رنگ های دیگر مانند خاکستری استفاده کنید. سعی کنید یک رنگ ثابت از بالا تا پایین  بپوشید. 
 •  نوارهای عمودی بسیار بهتر از افقی هستند. بهتر است رنگ های تیره تر عمودی در طرفین و راه راه های روشن تر در مرکز بپوشید.
 •  از لباس های با تصاویر بزرگ استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید رنگ تیره تر در قسمت پایین و روشن تر در قسمت بالا چشم بیننده را به طرف چهره شما برمی گرداند.

13- کفش راحت بپوشید:

کفش راحت بارداری

کفش ها بسیار مهم هستند زیرا با رشد فرزندتان، خون و سایر مایعات شما افزایش می یابد و اغلب موجب تورم در مچ پا و پاها می شود (این مسئله می تواند به طور دائمی اندازه کفش شما را تغییر دهد).  کفش های راحت صاف بپوشید. کفش پاشنه بلند در دوران بارداری ایده بدی است به خصوص اگر بیفتید بسیار خطرناک است. همچنین باید کفشی بخرید که فضای کافی داشته باشد.

14- زیورآلات برای اثر مناسب:

زیورآلات در بارداری

گردنبندهای لایه ای که کوتاه تر از شکم هستند، استفاده کنید تا توجه را به سمت خود جلب کنند.

 و اما نکات تکمیلی:

- سعي کنيد رنگ لباسي که مي‌پوشيد، روشن و ملايم باشد تا به شما آرامش بدهد. رنگ‌هاي آبي و سفيد به‌خصوص در فصل گرما، بهترين انتخاب هستند.در جنس لباس دقت کنيد، چون پوست خانم باردار حساس و خشک مي‌شود و الياف مصنوعي مخصوصا اگر لباس تنگ باشد و به پوست بچسبد، باعث آسيب مي‌شود. اين لباس‌ها از نظر بهداشتي هم مشکل‌ساز هستند، چون جلوي تبخير عرق را مي‌‌گيرند و زمينه را براي ابتلا به عفونت قارچي مساعد مي‌کنند.

- هرچند پوشيدن يک لباس نامناسب تاثير مستقيمي روي سلامت و رشد جنين ندارد، اما لباس تنگ احساس آرامش را از مادر مي‌گيرد و اين ناآرامي روي جنينش تاثير خواهد داشت. فشار لباس روي شکم باعث افزايش دماي بدن و عرق کردن زياد هم مي‌شود که به اين طريق آب بدن از دست مي‌رود. همزماني اين موضوع با فصل گرم و نياز بيشتر بدن به آب براي سلامت مادر مضر است.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.wikihow.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 98% 98