Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
قلب جنین در هفته چندم تشکیل می شود؟

حتما شما مادر اومایی عزیز به تازگی متوجه بارداری خود شده اید و بی صبرانه منتظرید که صدای قلب جنین خود را بشنوید و ذوق کنید. خوشبختانه این انتظار خیلی هم طولانی نیست زیرا معمولا قلب جنین در هفته ششم بارداری شروع به زدن می کند. البته منظور هفته ششم بارداری از نظر پزشکی است زیرا هفته های بارداری شما از زمانی شروع نمی شود که شما متوجه بارداری می شوید بلکه پزشک شروع بارداری شما را اولین روز آخرین پریودیتان می داند و سن جنین حدود دو هفته کمتر از سن بارداری است.

در این مطلب کوتاه اما جامع گروه سلامت اوما به شما توضیح می دهد که قلب جنین دقیقا از چه موقعی تشکیل شده و شروع به رشد می کند. 

هفته ششم بارداری و شروع تپیدن قلب جنین!

شما در هفته ششم  بارداری هستید. یعنی پنج هفته از بارداری شما کامل شده است و در هفته ششم قرار دارید. در این هفته جنین شما در شرایط زیر قرار دارد:

 • طول جنین حدود 8 میلی متر (1/4 اینچ) است.
 • نخاع جنین، که تا به حال باز بوده است، شروع به بسته شدن می کند.
 • سلول های خون و رگ های خونی جنین شروع به رشد می کنند.
 • خون از طریق این رگ های خونی به رحم می رسد.
 • یک قلب لوله ای شکل و کوچک تشکیل می شود و ضربان قلب نوزاد دلبند شما شروع می شود.
 • در این زمان مغز جنین برای رشد و تکامل خود به 5 قسمت تقسیم می شود. 
 • چاله های نوری از چشم شروع به تشکیل می کنند.
 • سلول های دست و پا نیز در محل درست خود قرار می گیرند.

نکات مهم درباره هفته ششم بارداری 

- کودک شما در طول چند هفته اول بارداری به سرعت رشد می کند و به همین دلیل خانم های باردار در سه ماهه اول بارداری بیش از حد خسته می شوند. بنابراین، در این چند هفته برای کمک به رشد جنین، نیاز به استراحت زیاد، هوای آزاد، ورزش منظم و رژیم غذایی سالم دارید.

- در این دوره خوابیدن با سوتین درد سینه ها را کم می کند.

- بسیاری از علائم شما مانند هفته گذشته است. برخی از خانم ها به دلیل افزایش هورمون های بارداری دچار سردرد نیز می شوند که طبیعی است. البته بسیاری از خانم ها نیز هیچ یک از این علائم را ندارند. آنها حتی اوایل حاملگی را بدون استفراغ و یا سردرد می گذرانند و این دوران برای آن ها کاملا نرمال است.

 

7318-قلب-جنین

- اگر بارداری شما توسط پزشک تایید شده است اما علائم حاملگی ندارید نترسید چون برای بعضی خانم ها پیش می آید و کاملا هم طبیعی است، اما در صورتی که این علائم را داشته اید و قبل از پایان سه ماهه اول به طور ناگهانی علائم بارداری شما از بین رفتند بهتر است سریع تر به پزشک اطلاع دهید.

- در این زمان جنین از یک کشمش هم کوچکتر است. در قسمت پایین جنین در دو طرف سر دو بافت وجود دارد که گوش های او است. جالب است بدانید در این زمان، اگر چه اندام ها کامل نشده اند اما تمام آن ها تشکیل شده است. قلب نیز تشکیل شده است و 25 روز بعد از بارداری شروع به زدن می کند (شش هفته بعد از آخرین پریودی). ضربان قلب نیز در حال حاضر قابل تشخیص است.

- لوله عصبی شامل سه بخش می باشد که به زودی رشد کرده و تبدیل به مغز کامل می شود.

- همچنین جفت نیز برای رساندن اکسیژن و موادغذایی به جنین از این هفته شروع به کار می کند و تا پایان بارداری این وظیفه را برعهده دارد.

- نخاع و ستون فقرات در این مرحله سریع تر از سایر نقاط بدن رشد می کنند و ظاهر آن ها شبیه به یک دم کوچک است. با رشد جنین این قسمت در داخل بدن جنین مانده و از نظر ظاهری ناپدید می شود.

سخن آخر

رشد جنین در این هفته بسیار سریع است اما معمولا تا قبل از پایان سه ماهه اول در بیشتر خانم ها اندازه شکم به قدری بزرگ نمی شود که بارداری آن ها مشخص شود و تازه از سه ماهه دوم شکم بزرگ خواهد شد. اگر دوست دارید تغییرات جنین خود را بصورت هفته به هفته ببینید پیشنهاد می کنیم حتما سری به مطلب عکس جنین در هفته های مختلف در مجله اوما بزنید تا تغییرات نوزادتان در هر هفته را تماشا کنید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94


 • profileوفا ظاهری1400/01/14

  متشکرم از توضیحات🌹

  • profileمژگان غفاری1398/03/20

   ممنون خوب بود

   • profileنجمه سربی1397/05/26

    سلام.من۱۸سالمه و هفته ششم بارداری، شش روزه خونریزی دارم و گه گاهی هم لخته میبینم. درد هم دارم زیرشکمم، بعضی وقتا ی چیزی ازم خارج میشه که لخته نیس حالت دیگه ای داره و لزجه میترسم بچه باشه که داره کم کم دفع میشه ...چیکار کنم؟؟ سونو هم بابت تشکیل قلب چیزی نشون نداد...

    • profileهانیل پاشایی1402/02/20

     دکتر رفتی؟؟؟حتما دکتر برو
     اقدامات لازم رو برات انجام بدن

   • profileفرزانه مفتح1396/03/10

    ممنون از اطلاعات خوبتون