Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
علت بزرگ شدن سینه در زنان چیست؟

علت تورم و بزرگ شدن سینه چیست؟

سینه ها از چهار ساختار بافت اصلی ساخته شده اند: بافت چربی، کانال های شیر، غدد و بافت همبند. بافت چربی یا بافت چربی در معرض نوسانات حجم مایع قرار می گیرد. این مسئله می تواند سبب سوزش و درد و حساسیت شود. سایر تغییرات در بافت سینه شما همچنین می تواند موجب تورم سینه شود. بزرگ شدن سینه می تواند تغییرات قابل توجهی ایجاد کند. به عنوان مثال، سینه های شما ممکن است بطور قابل توجهی بزرگتر شود. رگهای موجود در سینه های شما ممکن است بیشتر دیده شوند زیرا تورم آنها را به پوست شما نزدیک می کند. سایر علائم ممکن عبارتند از:

 •  احساس سنگینی در سینه
 •  حساسیت یا ناراحتی در اطراف سینه و به طور بالقوه در زیر شکم 
 •  تغییر در بافت سینه های خود و یا پوست در داخل و اطراف سینه 

در بعضی موارد، در هنگام لمس سینه ها احساس گرما می کنید. تکه های سفت شده در بافت سینه ممکن است همراه با تورم سینه باشد. در حالی که این مسئله همیشه علت نگرانی نیست، می تواند نشانه ای از سرطان سینه باشد.

چه چیزی باعث بزرگ شدن ناگهانی سینه می شود؟

عوامل مختلفی می تواند موجب تورم سینه شود. علت آن از بی ضرر تا شدید است.

1- سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

یکی از علل شایع تورم سینه است. قبل از شروع هر دوره پریودی، تولید استروژن شما افزایش می یابد. همراه با سایر تغییرات در بدن شما، این تغییر هورمونی می تواند باعث بزرگ شدن کانال های سینه و غدد شیر شود. همچنین ممكن است باعث احتباس آب شود كه باعث افزایش تورم سینه می شود. علائم مرتبط با PMS به هنگام شروع دوره شما بهبود می یابند.

2- سرطان سینه

تورم سینه همچنین می تواند نشانه سرطان سینه باشد. انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارد. سرطان سینه التهابی می تواند سبب سوزش شما در نتیجه عروق لنفاوی مسدود شده شود. بافت سینه شما نیز مانند پوست پرتقال ظاهر شود. تومور در سینه ها می تواند به عنوان توده های سخت و دردناک ظاهر شود.

سایر علل بالقوه تورم سینه عبارتند از:

 •  غذاها و نوشیدنیهای غنی از کافئین یا نمک 
 •  برخی از داروها، مانند قرص های ضدبارداری که شامل استروژن هستند
 •  تغییراتی که هنگام بارداری رخ می دهد
 •  تغییرات مربوط به پس از زایمان که پس از تولد اتفاق می افتد
 •  ماستیت، عفونت مجاری شیر که می تواند در هنگام شیردهی رخ دهد
 •  بیماری فیبروکیستیک سینه، یک بیماری که در آن توده های غدد سرطانی در سینه ایجاد می شود
 • بزرگ شدن سینه بعد از نزدیکی

خانم ریحانه مقدم، کارشناس مامایی و زنان، در مورد معاینه سینه اظهار کرد: " لازم به ذکر است خاطر نشان کنم باید همه دختران چه مجرد چه متاهل از سن ۱۸سالگی به ببعد توسط ( Breast self examination (BSE خودآزمای پستان سینه های خود را معاینه کنند و هرگونه مورد مشکوک را با ماما یا پزشک خود درمیان بگذارند".

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

تورم سینه مرتبط با PMS شایع است، اما نباید خیلی ناراحت کننده باشد که زندگی روزمره شما را مختل کند. اگر هنگام چرخه قاعدگی شما تورم بیش از حد دردناک سینه داشته باشید، با پزشک خود ملاقات کنید. اگر تورم سینه همراه با هر یک از علائم زیر بود با پزشک خود صحبت کنید:

 •  ترک خوردن نوک سینه
 •  تغییر رنگ نوک سینه یا پوست روی سینه
 • کمرنگ شدن پوست روی سینه
 •  تورم بیش از حد سینه ای که مانع از خروج شیر مادر از هنگام تولد می شود
 •  یک توده سفت در بافت سینه که در طول دوره قاعدگی تغییر نمی کند
 •  درد در سینه که درمان نمی شود
 •  ترشحات غیر منتظره از نوک سینه

اگر علائم دیگری را تجربه کردید که با گذشت زمان بهتر نشد، با پزشک خود صحبت کنید. 

علت بزرگ شدن سینه چگونه تشخیص داده می شود؟

علت بزرگ شدن ناگهانی سینه زنان

برای تشخیص علت تورم سینه، پزشک شما از شما در مورد علائم سوال می کند. به عنوان مثال، پزشک زمان شروع علائم را از شما می پرسد. آنها بافت سینه را معاینه می کنند و احساس می کنند که توده ها وجود دارند. آنها همچنین می توانند آزمایشات تصویربرداری مانند ماموگرافی یا سونوگرافی سینه را برای مشاهده ساختارهای داخلی سینه، توصیه کنند.

چگونه تورم و بزرگ شدن سینه درمان می شود؟

برنامه درمان توصیه شده توسط پزشک شما به علت بزرگ شدن سینه شما بستگی دارد. اگر تورم ناشی از عفونت باشد، ممکن است آنتی بیوتیک را تجویز کند. شما همچنین می توانید یاد بگیرید که چگونه بافت سینه خود را پاک و خشک کنید تا از عفونت بیشتر جلوگیری شود.

اگر تورم ناشی از تغییرات هورمونی مربوط به چرخه قاعدگی شما باشد، پزشک ممکن است قرصهای ضد بارداری را تجویز کند. قرص ها می توانند در بعضی از زنان از بروز تورم سینه و علائم دیگر PMS جلوگیری کنند. اگر قبلا از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کردید، ممکن است شما را تشویق به تغییر نوع دیگری کنند.

اگر سرطان سینه شما تشخیص داده شده شود، برنامه درمان توصیه شده توسط پزشک شما بستگی به نوع، محل و مرحله سرطان شما دارد. آنها ممکن است شیمی درمانی، پرتودرمانی، جراحی یا ترکیبی را تجویز کنند.
برای از بین بردن ناراحتی همراه با تورم سینه، موارد زیر ممکن است به شما کمک کند:

 •  مطمئن شوید سوتین برای شما مناسب است
 •  به مدت 10 دقیقه یک پک گرم یا یخ روی سینه بگذارید
 •  از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن استفاده کنید

 غربالگری سرطان سینه برای تشخیص زودرس

از آنجا که تورم سینه گاهی اوقات نشانه ای از سرطان سینه است، ماموگرام های معمولی برای زنان 45 ساله و بالاتر توصیه می شود. انجمن سرطان آمریکا توصیه های زیر را برای زنان انجام می دهد:

 •  سنین 40-44: شروع به ماموگرافی سالانه
 •  سن 45-54: دریافت ماموگرام سالانه.
 •  سنین 55 سال و بالاتر: ماموگرافی هر دو سال یا سالانه.

همه زنان باید با حالت طبیعی سینه های خود آشنا باشند و اگر تغییراتی رخ داد، با پزشک خود صحبت کنید.

جلوگیری از تورم و بزرگ شدن سینه

در برخی موارد خوردن رژیم غذایی سالم باعث کاهش درد و رطوبت ناشی از تورم سینه می شود. سعی کنید به مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورید و از غذاهای فرآوری شده و غذاهای غنی از چربی های اشباع شده اجتناب کنید. کاهش مصرف کافئین را با محدود کردن مصرف نوشانه، قهوه و چای انجام دهید. مصرف نمک را کاهش بدهید و مصرف آب را افزایش بدهید تا باعث کاهش نفخ شود.

Debra Rose Wilson. What Causes Breast Swelling? www.healthline.com. January 3, 2017

خانم ریحانه مقدم
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان کارشناس مامایی، دارای 4 سال سابقه کار در مشاوره پیش از بارداری، تنظیم خانواده، مراقبت بارداری و معاینات زنا ن می باشد. و در حال حاضر به عنوان ماما در طرح تحول سلامت، مربی آموزشی برای مادران باردار در شهرداری و مامای همراه در حال فعالیت است. برای آشنایی بیشتر با ایشان اینستاگرام خانم ریحانه مقدم را مشاهده نمایید.

امتیاز مطلب: 92% 92