Ooma
5 علامت شایع سقط جنین

ساليانه زندگي و سلامت ميليونها انسان به علت پايان بخشيدن به حاملگي هاي ناخواسته در معرض خطر جدي قرار مي گيرد. وقوع ميزان چشمگير سقط هاي القايي و غيربهداشتي در سراسر جهان و به ويژه در جوامع در حال توسعه و منجر شدن بسياري از اين سقطها به مرگ و مير مادران در سنين باروري، برجاي گذاردن صدها هزار ناتواني جسمي و جنسي، گزارش بالاترين آمار و ارقام سقط هاي غيرايمن از جوامع در حال توسعه به ويژه جوامعي با منع و محدوديت قانوني بيشتر، از مشكلات عمده سلامت باروري زنان است كه ضرورت بررسي جامع ابعاد مختلف سقط جنين را در جوامع مختلف و از جمله ايران (ساليانه با حداقل 000/80 سقط) آشكار مي سازد. هدف از اين مطالعه آشنايي با معضل سقط جنين در جامعه است.

  یک مثال از سقط جنین به صورت ناخواسته: وقتی اولین نوزادم را هفته ششم باردار بودم، سوار اسب شدم.  مادیان کوچک من به طور معمول بسیار آرام بود، اما در این روز یک مگس مزاحم اسب من شد و باعث رم کردن اسب شد.  من صدمه ندیدم، فقط کبود شدم، و تا زمانی که او را گرفتم، در جنگل قدم زدم.  صبح روز بعد، متوجه لکه‌های خونی در لباس زیرم شدم.  وقتی فکر می کردم آیا این یکی از نشانه های سقط جنین است، قلبم غرق اندوه شد.

 علائم سقط جنین می تواند متفاوت باشد، اما شایع ترین علائم عبارتند از لکه بینی یا خونریزی، درد یا گرفتگی و مایع یا بافت غیرمنتظره واژن.

 سقط جنین چیست؟

 سقط جنین که "سقط خودبه خودی" نیز نامیده می شود، از دست دادن بارداری قبل از هفته بیستم است.  از هر چهار بارداری یک نفر به سقط جنین ختم می شود.  با این حال، در بسیاری از موارد ممکن است زن حتی از باردار بودن خود اطلاع نداشته باشد.

 میزان سقط جنین در حاملگی های شناخته شده کمتر است، حدود 10 درصد.  بیشتر سقط جنین - 80 درصد - در سه ماهه اول یا قبل از 13 هفته اتفاق می افتد.  به این "سقط جنین زودرس" می گویند.  از دست دادن نوزاد بعد از 20 هفته مرده زایی نامیده می شود.

 اگر می‌پرسید که آیا سقط جنین در حال حاضر شایعتر از چند دهه پیش است، ob-gyn haim abenhaim از دانشگاه مک‌گیل توضیح می‌دهد که آزمایشهای بارداری اکنون به مردم اجازه می‌دهد تا بدانند که در اوایل بارداری در انتظار بارداری هستند.  او توضیح می‌دهد که قبل از اینکه آزمایشها تا این حد حساس باشند، زنی که سقط جنین زودهنگام داشت ممکن بود نمیدانست باردار است و به سادگی تصور میکرد که پریودش دیر شده است که خونریزی شروع شد.

 پس چگونه متوجه می شوید که سقط جنین دارید؟

1.  خونریزی واژینال

 اولین علامت هشدار دهنده سقط جنین معمولاً خونریزی است.  این بدان معنا نیست که اگر متوجه لکه بینی شدید، لزوماً سقط جنین دارید.  او توضیح می دهد که چند لکه خون روی لباس زیر در سه ماهه اول شایع است.  اگر خونریزی از لکه بینی خفیف به چیزی شبیه به یک دوره معمولی پیشرفت کند، احتمال سقط جنین بیشتر است.  اگر رنگ قرمز روشن است تا قهوه ای، یا اگر شما نیز احساس گرفتگی می کنید.

2.  گرفتگی رحم

 کرک کردن در دوران بارداری می تواند طبیعی باشد و لزوماً نشانه ای از سقط جنین نیست.   "این احساس گرفتگی ممکن است فقط رحم در حال بزرگ شدن باشد."  همچنین ممکن است انقباضات براکستون هیکس نامیده می شود که با هر بارداری زودتر شروع می شود.

 با این حال، گرفتگی یا انقباضاتی که به تدریج قوی‌تر می‌شوند ممکن است در واقع نشانه سقط جنین باشند.

3.  درد تیز یا مداوم

 در دوران بارداری اتفاقات زیادی در بدن شما می گذرد، بنابراین احتمالاً تعجب آور نیست که گاه به گاه دردها و دردهایی را تجربه کنید، که ممکن است احساس تیز و خنجر زدن داشته باشید یا مانند یک درد مبهم باشد.  رحم در حال رشد شما اندامهای دیگر را از مسیر خارج می‌کند و تاندون‌هایی را که آن را در جای خود نگه می‌دارند کشیده می‌شود و این ممکن است گاهی اوقات بسیار ناراحت کننده باشد.

 یکی دیگر از دلایل احتمالی درد مداوم یا متناوب، عفونت مثانه است، چیزی که زنان در دوران بارداری بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند و باید درمان شود.  از سوی دیگر، درد در ناحیه شکم نیز می تواند نشانه بارداری لوله ای باشد.  بنابراین اگر درد مداوم دارید، باید به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید تا هرگونه مشکلی را رد کنید.

4. دیگر حالت تهوع ندارد

 سارا جانز اولین بارداری سالمی داشت، اما از ابتدا تا انتها حالت تهوع داشت.  هنگامی که او دوباره باردار شد، حالت تهوع در حدود پنج هفته شروع شد.  او می‌گوید: «به‌طور باورنکردنی مریض بودم و دکترم برای من دارو تجویز کرد تا بتوانم با آن کنار بیایم.  او خود را برای هشت ماه دیگر بی‌حوصلگی آماده کرد.

 اما در حدود 11 هفتگی، جانز کمتر احساس بیماری کرد.  با این حال، او آرام نشد، کاهش چشمگیر حالت تهوع او را نگران کرد.  جانز سونوگرافی گرفت که مرگ نوزاد را تایید کرد.
 با این حال، abenhaim تأکید می‌کند که در بیشتر موارد، پایان «بیماری صبحگاهی» در حدود دوازده هفته کاملاً طبیعی است و لزوماً نشانه‌ای از سقط جنین نیست.

5.  احساس نکردن علائم  بارداری 

 در مورد سایر علائم معمول بارداری، مانند سینه های حساس، خستگی و تکرر ادرار چطور؟  آیا اگر این علائم ناپدید شوند نشانه بدی است؟  بارت می گوید لزوماً نه.  هر بارداری متفاوت است  برای مثال، سینه‌های شما در اولین بارداری‌تان ناراحت‌کننده‌تر خواهند بود، زیرا در حال رشد و توسعه سیستم مجرای هستند که برای نوزاد شما شیر تولید می‌کند.  در طول بارداری دوم یا سوم، به خصوص اگر بلافاصله پس از بارداری اول باشد، رشد و تکامل کمتری وجود خواهد داشت، بنابراین حساسیت کمتری وجود دارد.

 برخی از بهبودها به سادگی می تواند پیشرفت طبیعی بارداری باشد.  در طول سه ماهه اول، رحم در حال رشد فشار زیادی به مثانه شما وارد می کند، بنابراین باید به طور مکرر ادرار کنید.  هنگامی که رحم کمی بزرگتر شد، از لگن شما خارج می شود و فشار روی مثانه کاهش می یابد.  به طور مشابه، بسیاری از زنان با ورود به سه ماهه دوم بارداری احساس انرژی بسیار بیشتری می کنند.

 با این حال، بارت اضافه می کند، زمانی که سقط جنین اجتناب ناپذیر است، زنان ممکن است متوجه تفاوت کلی در احساس خود شوند.  هنگامی که نوزاد می میرد، جفت تولید هورمون هایی را که باعث علائم آشنا می شوند متوقف می کند.  بسیاری از زنان توصیف می کنند که به طور ناگهانی یا تدریجی احساس می کنند بدن خود تغییر می کند و می دانند که بارداری به پایان رسیده است.

 آیا می توان از سقط جنین جلوگیری کرد؟

 بیشتر سقط جنین ناشی از ناهنجاری های ژنتیکی است و قابل پیشگیری نیست.  با این حال، یک سبک زندگی سالم می تواند کمک کند.  یک مطالعه دانمارکی که در سال 2011 منتشر شد، بیش از 100000 زن را از ابتدای بارداری مورد بررسی قرار داد.  این مطالعه تعدادی از عوامل خطر را شناسایی کرد که ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد، از جمله نوشیدن زیاد نوشیدنی، نوشیدن مقادیر زیاد قهوه، سیگار کشیدن (اما نه درمان های جایگزین نیکوتین ،خبر خوب برای کسانی که سعی در ترک سیگار دارند!)، اضافه وزن یا کمبود وزن قبل از بارداری. ، و تحصیلات پایین تر.  برخی از نتایج کمی تعجب آور بود: شیفت کاری شب نیز یک عامل خطر بود، و همچنین سن پدر نوزاد در صورتی که او 45 سال یا بیشتر بود نیز وجود داشت.

 اگر فکر می کنید در حال سقط جنین هستید:

 سونوگرافی بهترین تأیید را در مورد اجتناب‌ناپذیر بودن یا نبودن سقط جنین ارائه می‌کند.  او زنان را تشویق می کند که در صورت نگرانی به پزشک خود مراجعه کنند، زیرا در شرایط خاص، مراقبت سریع ممکن است از سقط جنین جلوگیری کند.  اگر سه یا بیشتر سقط جنین داشته اید، یا بعد از 12 هفته سقط جنین داشته اید، او توصیه می کند که به یک متخصص مراجعه کنید که ممکن است بتواند علل زمینه ای را تعیین کند و به کاهش خطر در بارداری بعدی شما کمک کند.

 او همچنین بر نیاز به حمایت عاطفی تاکید می کند.  او می گوید: «سقط جنین برای اکثر زنان بسیار سخت است.  اگرچه آنها شایع هستند، و حتی اگر معمولاً به دلیل کاری که مادر انجام داده ایجاد نمی شوند، سقط جنین می تواند ویرانگر باشد.

 اگرچه سقط جنین نسبتاً شایع است، اکثر بارداری ها با وجود علائم نگران کننده به خوبی ادامه می یابند.  وقتی نوزاد و بارداری سالم هستند، حتی سقوط از اسب نیز احتمالاً مشکلی ایجاد نمی کند.  اگر چه زمانی که لکه بینی که بعد از برداشتن دو سه روز طول کشید بسیار عصبی بودم، اما با مراجعه به دکتر همه چیز خوب بود و پسر بچه 9 پوندی من دو هفته پس از موعد زایمان سالم و سلامت به دنیا آمد. 

 Rachel Gurevich, RN. Cramping and Pain Is Normal During a Miscarriage. on October 09, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100