Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
6 روش تشخیص بارداری در هفته ششم

تاخیر در پریود به طور معمول اولین علامت قابل توجه بارداری است. هنگامی که عادت ماهانه شما هر چند هفته یکبار به طور منظم ظاهر می شود، به طور متوسط، چرخه های قاعدگی بین 24 تا 38 روز منبع معتبر است، ممکن است در عرض چند روز پس از تاخیر پریود خود مشکوک به بارداری باشید. یک یا دو تست بارداری معمولاً تأییدیه مورد نیاز شما را ارائه می دهد و به شما فرصت می دهد تا گزینه های خود را بررسی کنید.

اما شاید پریودهای منظمی نداشته باشید. بعضی از ماهها ممکن است دوبار پریود شوید و در ماه دیگر ممکن است به طور سبک پریود شوید. ممکن است چندین ماه بدون هیچ خونریزی سپری کنید. زمانی که قاعدگی های نامنظم یا سبک در نتیجه کنترل هورمونی بارداری اتفاق می‌افتد، ممکن است تا چند هفته از احتمال بارداری متعجب شوید.

اگر میدانید که بارداری و والد شدن در حال حاضر (یا همیشه) برای شما مناسب نیستند و در حالتی زندگی می‌کنید که سقط جنین پس از 6 هفته ممنوع است، این روزهای نامشخص می‌تواند به معنای تفاوت بین سقط جنین و عدم انجام آن باشد، مگر اینکه سقط جنین را انجام داده باشید.

اما ما اینجا هستیم تا کمک کنیم در راهنمای زیر، شش مورد از اولین نشانه‌های بارداری را پوشش می‌دهیم، به علاوه اطلاعات بیشتری درباره گزینه‌های شما ارائه می‌دهیم.

اول، خلاصه ای سریع در مورد لقاح

لقاح در طول تخمک گذاری یعنی در اواسط چرخه شما اتفاق می افتد. بگویید که از آخرین قاعدگی فقط یک بار رابطه جنسی آلت تناسلی در واژن داشته اید. شما فقط می توانستید در آن یک موقعیت، حدود 2 هفته پس از چرخه خود، باردار شوید. وقتی پریودتان را از دست می دهید و تست بارداری مثبت می دهید، ممکن است روزها را به عقب بشمارید و کاملاً قابل درک فرض کنید که 2 هفته دارید. اما معمولا هفته های بارداری را بر اساس آخرین قاعدگی شما حساب می کنند. اولین روز آخرین قاعدگی شما شروع هفته اول بارداری است. در اولین روز پریود از دست رفته، شما در حال حاضر در هفته چهارم بارداری در نظر گرفته شده اید. بله، حتی اگر لقاح فقط 2 هفته زودتر اتفاق افتاده باشد.

راه های تشخیص بارداری

1. حالت تهوع، با یا بدون استفراغ

نام "بیماری صبحگاهی" کاملاً دقیق نیست، زیرا تهوع مربوط به بارداری می تواند در هر زمانی از روز رخ دهد. حالت تهوع صبحگاهی همیشه مستلزم استفراغ هم نیست. خیلی معمول است که به سادگی احساس تهوع کنید.

پژوهشی از منبع معتبر ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که در حالی که حدود ۸۰ درصد از افراد در اوایل بارداری متوجه حالت تهوع می‌شوند، تنها بین ۳۵ تا ۴۰ درصد نیز استفراغ را گزارش می‌کنند.

حالت تهوع می تواند در اوایل بارداری شروع شود.

مجدداً، تخمک‌گذاری تقریباً در اواسط سیکل شما اتفاق می‌افتد، بنابراین اگر سیکل 28 روزه دارید، ممکن است در حوالی زمانی که پریودتان را از دست میدهید، متوجه تهوع شوید.البته به خاطر داشته باشید که همه افراد در دوران بارداری حالت تهوع را تجربه نمی کنند. به عبارت دیگر، "بدون حالت تهوع" به طور خودکار به "باردار نبودن" ترجمه نمی شود.

2. سینه های حساس یا متورم

تغییرات در سینه یا بافت قفسه سینه شما نیز در اوایل بارداری شروع می شود. ممکن است متوجه شوید:

 • ورم
 • درد
 • حساسیت و حساسیت به لمس
 • احساس پر یا سنگین

البته، درد و حساسیت معمولاً با سندرم پیش از قاعدگی (pms) اتفاق می‌افتد. تعجب می کنید که چگونه تفاوت را تشخیص دهید؟ رگ‌های سینه یا سینه شما می‌توانند سرنخی ارائه دهند: رگ‌های آبی و قابل رویت اغلب حاکی از بارداری هستند، مانند گزگز در ناحیه و درد زیر بغل. رنگ آرئول شما، یا حلقه پوستی که نوک سینه ها را احاطه کرده است، ممکن است در اوایل بارداری تیره تر یا حتی کمی بزرگتر به نظر برسد.

3. افزایش ادرار

ممکن است تکرر ادرار را با بارداری دیرهنگام مرتبط بدانید، اما این افزایش در سفرهای حمام می‌تواند خیلی زودتر اتفاق بیفتد، گاهی در اوایل هفته چهارم بارداری (یا درست در زمانی که پریودتان را از دست میدهید). تغییر کلیدی دیگری که ممکن است در عادات حمام خود متوجه شوید؟ یبوست. در هفته 4، حتی اگر ممکن است بیشتر ادرار کنید، ممکن است احساس نفخ کرده و پشت سر هم داشته باشید.

4. تغییر در بو و طعم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری می تواند بر حواس مانند بویایی و چشایی تأثیر بگذارد. ممکن است متوجه شوید:

 • افزایش حساسیت به بوها (بوهایی که معمولا برایتان مهم نیست، مانند قهوه، ادویه جات ترشی جات یا محصولات پاک کننده، ناگهان ناخوشایند می شوند.)
 • طعم فلزی یا ترش در دهان شما
 • بیزاری از برخی غذاها، حتی آنهایی که از آنها لذت می برید
 • افزایش ترشح بزاق

5. خستگی و خواب آلودگی

به نظر می رسد نمی توانید چشمان خود را باز نگه دارید، حتی اگر وسط روز است؟ مبارزه با خمیازه های مکرر و میل به چرت زدن؟ احساس خستگی بیشتر از حد معمول یکی از علائم رایج بارداری است، که اغلب در حدود 4 هفته ظاهر می شود.

البته، همچنین بسیار رایج است که درست قبل از شروع قاعدگی بیش از حد معمول احساس خستگی کنید. اما اگر قاعدگی شما ظاهر نشد و خستگی ادامه داشت، ممکن است بخواهید زودتر آزمایش بارداری بدهید.

6. خونریزی لانه گزینی

وقتی نگران یک بارداری ناخواسته هستید، کمرنگ ترین رنگ صورتی روی دستمال توالت یا لباس زیرتان ممکن است تسکین شدیدی را به همراه داشته باشد. (ما آنجا بوده ایم.) بالاخره پریود شدن به این معنی است که باردار نیستید. با این حال، ممکن است خون در زمان رسیدن پریود شما نباشد.

خونریزی لانه گزینی، که می تواند زمانی اتفاق بیفتد که تخمک بارور شده به دیواره رحم چسبیده یا لانه گزینی کند، معمولاً بین هفته های 3 و 4 یا بین 10 تا 14 روز پس از لقاح رخ می دهد. این اغلب درست در زمانی است که پریود شما ظاهر می شود یا درست قبل از آن. اشتباه کردن این خونریزی با یک دوره سبک آسان است، به خصوص اگر دوره های شما قبلاً در سمت سبک تر و کوتاه تر باشد. اما خونریزی لانه گزینی با یک دوره معمولی از چند جهت کلیدی متفاوت است:

 • معمولا فقط چند روز طول می کشد.
 • شما متوجه خون بسیار کمی خواهید شد که معمولا برای پر کردن یک تامپون، پد یا فنجان کافی نیست.
 • خون اغلب به جای قرمز روشن، قهوه ای یا صورتی خواهد بود.
 • ممکن است درد یا گرفتگی لگن را شامل شود، یا ممکن است اصلاً متوجه هیچ دردی نشوید.

زمانی که عادت ماهانه شما به طور غیرعادی سبک به نظر می رسد و خون هرگز قرمز نمی شود، انجام تست بارداری ممکن است گزینه خوبی باشد.

انجام تست بارداری در منزل

تست ماهانه بارداری هرگز ایده بدی نیست، به خصوص به این دلیل که بیشتر علائم بارداری اولیه می‌تواند علائم PMS را تقلید کند یا دلایل دیگری داشته باشد که به سلامت باروری مرتبط نیست.

تستهای بارداری می‌توانند بدون نیاز به منتظر ماندن برای علائمی که ممکن است ظاهر شوند یا نشوند، تایید سریعی را ارائه دهند. ما توصیه می کنیم اولین روز از قاعدگی عقب افتاده خود، یا 19 روز پس از رابطه جنسی در صورت نامنظم بودن قاعدگی، تست بارداری انجام دهید."

آنها همچنین پیشنهاد می‌کنند که اول صبح قبل از نوشیدن آب آزمایش کنید، زیرا ادرار شما در آن زمان بیشترین غلظت را دارد.

  . Medically reviewed by Valinda Riggins Nwadike, MD, MPH — Written by Kimberly Holland — Early Pregnancy Symptoms
Updated on September 23, 2021

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profilemelody mir1400/12/28

  عالی بود ممنونم 🙏