Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
رحم اجاره ای چیست : شرایط انجام و مسائل حقوقی

در مورد استفاده از رحم اجاره ای برای بچه دار شدن هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد. روند قانونی نیز در ایالت های مختلف آمریکا متفاوت است. با این وجود به خاطر مشکلات باروری یا دلایل دیگر ، رحم اجاره ای گزینه ای برای شما و همسرتان است. 

رحم اجاره ای چیست؟

دو نوع وجود دارد:

مادر جایگزین سنتی

این حالت زمانی است که خانم با اسپرم پدر به صورت مصنوعی باردار می شود. در این حالت مادر جنین را حمل می کند و بعد از زایمان به پدر و مادر تحویل می دهد. در جایگزین سنتی مادر بیولوژیکی جنین است. در این حالت تخمک مادر جایگزین با اسپرم پدر بارور شده است. همچنین در این روش می توان از اسپرم اهدایی استفاده کرد.

مادر جایگزین بارداری

در این روش از "لقاح آزمایشگاهی" (IVF) استفاده می شود. در این روش تخمک مادر جمع آوری می شود و توسط اسپرم پدر بارور می شود و نطفه در رحم اجاره ای قرار داده می شود. سپس مادر جایگزین، جنین را تا زمان تولد حمل می کند. او هیچ ارتباط ژنتیکی با جنین ندارد زیرا تخمک مورد استفاده تخمک مادر نبوده است.

چه کسانی از رحم اجاره ای استفاده می کنند؟

اگر خانم هستید ، به دلایل مختلف می توانید از رحم اجاره ای استفاده کنید:

 •  مشکلات پزشکی در رحم شما
 •  هیسترکتومی داشته اید که در آن رحم را برداشته اند 
 • بیماری که باعث شده است بارداری برای شما غیرممکن یا خطرناک باشد ، مانند بیماری شدید قلبی

اگر از روش های مختلف برای بارداری استفاده کردید مانند IVF اما باردار نشدید، می توانید استفاده از رحم اجاره ای را در نظر بگیرید. همچنین اگر سن پدر و مادر زیاد باشد و نتوانند بچه دار شوند می توانند از رحم اجاره ای استفاده کنند.

اگر مردان همجنسگرا تصمیم به استفاده از رحم اجاره ای سنتی بگیرند ، یکی از آنها از اسپرم خود برای لقاح تخمک از طریق تلقیح مصنوعی استفاده می کند. سپس نطفه به رحم اجاره ای منتقل می شود. یک زوج همجنسگرا می توانند از تخمک اهدایی استفاده کنند ، آن را بارور کنند و سپس نطفه را در رحم اجاره ای قرار دهند.

پیدا کردن رحم اجاره ای

 

شرایط انجام رحم اجاره ای

چندین روش برای یافتن مادر جانشین وجود دارد:

دوستان یا خانواده

گاهی اوقات می توانید از یک دوست یا اقوام بخواهید مادر جانشین باشند. به دلیل هزینه بالای رحم اجاره ای و مسائل پیچیده حقوقی در مورد حقوق والدین، کمک خواستن از دوستان یا خانواده می تواند مدیریت را ساده تر کند.

آژانس رحم اجاره ای

بیشتر افراد برای اجاره رحم از نمایندگی ها و آژانس ها کمک می گیرند. در حال حاضر حدود 100 آژانس در ایالات متحده مشغول به کار هستند. آژانس به شما کمک می کند تا یک مادر جانشین پیدا کنید. 

نحوه انتخاب مادر جانشین (رحم اجاره ای)

در حال حاضر هیچ قانونی در مورد اینکه چه کسی می تواند مادر جانشین باشد وجود ندارد. اما کارشناسان در مورد انتخاب مادر جانشین چند نکته را ذکر کرده اند. مادر جانشین باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 •  حداقل 21 سال سن داشته باشد
 •  قبلاً حداقل یک نوزاد سالم به دنیا آورده باشد، بنابراین خطرات پزشکی بارداری و زایمان و مشکلات عاطفی پیوند با نوزاد را درک کند.
 •  معاینه روانشناختی را توسط یک متخصص بهداشت روان انجام داده باشد تا با مشکل کنار گذاشتن نوزاد پس از زایمان کنار بیاید
 •  در مورد نقش و مسئولیت های او در دوران بارداری مانند مراقبت در دوران بارداری و توافق با شما درمورد تولد نوزاد توافق نامه ای امضا کنید

استفاده از رحم اجاره ای

انجمن پزشکی باروری آمریكا می گوید كه رحم اجاره ای باید معاینه شود تا بررسی شود احتمال بارداری سالم و كامل وجود دارد یا خیر. این سازمان پیشنهاد می کند آزمایشاتی از قبیل بررسی بیماری های عفونی مانند سفلیس ، سوزاک ، کلامیدیا ، HIV ، سیتومگالوویروس و هپاتیت B و C انجام شود.

رحم اجاره ای باید آزمایش شود تا مطمئن شوید در مقابل مشکلاتی مانند سرخک ، سرخچه (سرخک آلمانی) و آبله مرغان ایمنی دارد. همچنین ، پزشک باید رحم را بررسی کند تا بتواند پتانسیل بارداری را بررسی کند. مادر جانشین باید در دوران بارداری به طور مرتب به پزشک مراجعه کند و تحت نظر پزشک باشد.

مسائل حقوقی مربوط به رحم اجاره ای

 

مسائل حقوقی رحم اجاره ای

حقوق والدین پس از رحم اجاره ای تضمین نمی شود. این قانون نیز مانند فناوری تولید مثل تغییر می کند. قانون فدرال در مورد رحم اجاره ای وجود ندارد و قوانین ایالتی در آمریکا متفاوت است. پس از زایمان در برخی از ایالت ها، مادر جانشین می تواند حضانت قانونی کودک را بگیرد. در ایالات دیگر ، بعد از زایمان مادر جانشین نمی تواند حضانت فرزند را بگیرد. برای محافظت از حقوق خود به عنوان والدین - و حقوق کودک – وکیلی استخدام کنید که متخصص در قانون تولید مثل در ایالت شما است. او می تواند بین شما و مادر جانشین قراردادی بنویسد که همه چیز را به صورت واضح مشخص کند. در صورت بروز مشکلات حقوقی پس از زایمان، می توانید از توافق نامه کمک بگیرید. همچنین می توانید در توافق شرایط مختلف را ذکر کنید مانند شرایط بارداری دوقلو یا سه قلو.

شرايط تعيين شده در قانون اهداي جنين به زنان نازا در ایران به اين شرح است :

 • زوجين بنا به گواهي معتبر پزشكي ، امكان بچه دار شدن نداشته باشند و زوجه استعداد دريافت جنين را داشته باشد.
 • زوجين داراي صلاحيت اخلاقي باشند .
 • هيچ يك از زوجين مهجور نباشند .
 •  هيچ يك از زوجين مبتلا به بيماري صعب العلاج نباشند .
 • هيچ يك از زوجين معتاد به مواد مخدر نباشند .
 •  زوجين بايستي تابعيت ايران را داشته باشند .

- وظايف و تكاليف زوجين اهداء گيرنده جنين و طفل متولد شده از لحاظ نگهداري و تربيت و نفقه و احترام نظير وظايف و تكاليف اولاد و پدر و مادر است .

- بررسي صلاحيت و زوجين متقاضي در محاكم خانواده خارج از نوبت و بدون رعايت تشريفات آيين دادرسي مدني صورت خواهد گرفت و عدم تاييد صلاحيت زوجين قابل تجديد نظر مي باشد .

-  آيين نامه اين قانون توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي با همكاري وزارت دادگستري و تهيه و تصويب هيات وزيران خواهد رسيد

رحم اجاره‌ای از بیش از یک دهه گذشته در ایران انجام می‌شود که به دلیل وجود خلأ قانونی با مشکلاتی روبروست. مادران جایگزین معمولاً مبلغی را دریافت می‌کنند که به دلیل نبود نظارت کافی گاهی بسیار بالا می‌باشد.

دکتر لیلا زنبق
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان زایمان نازایی دارای بورد تخصصی. ورودی سال 81 پزشکی عمومی و فارغالتحصیل سال 89 از علوم پزشکی ایران در مقطع عمومی و دانشجوی ممتاز(استریت) در مقطع عمومی میباشد، دکتر لیلا زنبق مدرس زنان در دانشکده پزشکی علی بن ابیطالب یزد هستند و در زمینه علمی خود مقالات مختلف پزشکی در مجلات ISI به چاپ راسنده اند.

امتیاز مطلب: 71% 71


 • profileفاطمه سردار10 روز قبل

  حداقل متناسب با فرهنگ و دین کشور خودمون می نوشتین قانون فدرال چه ربطی به ایران شیعه داره؟!!!!!!

  • profilesomayeh fatahi1400/07/20

   سوالی ذهن من را درگیر کرده ،ایا شرع چی میگه،ایا اون زن که رحمش اجاره میشه وتخمکش با اسپرمـ مرد نامحرم به جنین تشکیل میشه از نظر شرع حرام نیست ،ایا اون نطفه حلاله ،؟ یا باید اول زن و مرد به همدیگه محرم بشند؟

   • profileرها ....1398/12/18

    سلام وقت بخیر، بعضی مطالب مانند این موضوعی که مطرح کردید با فرهنگ و دین کشورمون همخوانی ندارد ، لطفا اصلاح گردد.ممنون