Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
درمان ورم در بارداری با 10 روش

بیشتر زنان در حین بارداری دچار تورم مچ پا و پا می شوند. طبیعی است که در مورد تورم نگرانی داشته باشید زیرا این امر می تواند ناراحت کننده باشد و باعث تنگ شدن کفش هایتان می شود.  از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید. پاهای خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید و اگر پاهایتان ورم دارد کفش راحتی بپوشید.

چرا زنان در دوران بارداری ورم را تجربه می کنند؟

3 دلیل اصلی وجود دارد که زنان هنگام بارداری تورم را تجربه می کنند:

 1. در طول بارداری، برای کمک به رشد جنین خون بیشتری نسبت به حال طبیعی تولید می کنید.
 2. با بزرگ شدن جنین، جنین به رحم فشار می آورد و رگهای خونی که از پاهای شما به قلب باز می گرداند را مسدود می کند.
 3. هورمون های شما دیواره رگ های شما را نرم تر می کند و این مسئله باعث می شود کار رگ ها سخت تر شود.

به همین دلایل ، خون در پاهای شما جمع می شود. بنابراین مقدار کمی خون از طریق رگهای خونی ریز به داخل بافت نشت می کند و منجر به تورم می شود.

کجا و چه موقع ورم در بارداری ایجاد می شود؟

تورم فقط باید در پاها و مچ پا باشد. ممکن است انگشتان شما کمی متورم شود. ممکن است پاها و مچ پا بعداً متورم شود. این مسئله عمدتا به دلیل گرانش است و مایعات اضافی در بدن شما به سمت پاها و مچ پای شما می ریزد.

تورم احتمالاً بعداً در دوران بارداری شما اتفاق می افتد. تورم تدریجی برای شما یا کودک شما مضر نیست ، اما می تواند احساس ناراحتی کند.

چگونه می توان ورم بارداری را کاهش داد؟

برخی از موارد ساده می تواند به شما احساس راحتی بیشتری بدهد و همچنین می تواند در جلوگیری از تورم کمک کند.

 

درمان ورم در بارداری

 1. موارد زیر را امتحان کنید
 2. از ایستادن بدون حرکت به مدت طولانی خودداری کنید
 3. کفش راحت بپوشید
 4. تا جایی که می توانید پاهای خود را بالا قرار دهید
 5. غذاهای شور و نمک بیش از حد را در رژیم غذایی خود قرار ندهید
 6. به پهلوی چپ بخوابید تا خون به قلب شما بازگردد
 7. مرتباً با پیاده روی یا شنا ورزش کنید - این به ادامه گردش خون کمک می کند.
 8. اگر لازم است برای مدت طولانی بایستید، به طور منظم حرکت کنید و موقعیت خود را تغییر دهید.
 9. جوراب های سفت به گردش خون به قلب کمک کرده و میزان ورم را محدود می کند. ماساژ و رفلکسولوژی به کاهش تورم و علائم مرتبط کمک می کند.
 10. حتی اگر تورم شما را آزار می دهد ، مقدار زیادی آب بنوشید. حفظ مایعات برای جلوگیری از کم آبی و سالم ماندن بدن ضروری است.

ورم طبیعی یا غیر طبیعی؟

بیشتر خانمهای باردار در بعضی مواقع دچار تورم در پا و مچ پا می شوند و این کاملاً طبیعی است. با این حال ، مواقعی وجود دارد که تورم می تواند نشان دهنده مشکلی جدی تر باشد. در صورت مشاهده موارد زیر با ماما، پزشک یا بیمارستان تماس بگیرید:

 • تورم در آغاز روز وجود دارد یا هنگام استراحت فروکش نمی کند
 • صورت یا دستان شما متورم است
 • ورم بیشتر از گذشته است.

این علائم هشدار دهنده برای پره اکلامپسی است که فشار خون بالا ناشی از بارداری است. این یک وضعیت بسیار جدی برای شما و نوزادتان است ، بنابراین در اسرع وقت با پزشک یا ماما تماس بگیرید.  اگر یک پا از دیگری متورم تر باشد، می تواند مشکل جدی تری در رگ های عمیق وریدی باشد. مجدداً در اسرع وقت با پزشک یا ماما تماس بگیرید. بیشتر ورم ها در بارداری طبیعی است و معمولاً بعد از زایمان از بین می رود. اما ، اگر نگران هستید با پزشک یا ماما خود صحبت کنید.

آیا خطراتی مرتبط با ورم مچ پا و پا وجود دارد؟

تورم خفیف مچ پا و پا که ناشی از ادما است بی ضرر و کاملاً طبیعی است. همچنین طبیعی است تورم قابل توجهی تجربه نکنید. اما اگر ورم دست و صورت بیش از یک روز ادامه داشت، با پزشک خود تماس بگیرید. تورم بیش از حد می تواند یکی از علائم پره اکلامپسی باشد - در این صورت، با انواع علائم دیگر (مانند فشار خون بالا ، افزایش سریع وزن و پروتئین در ادرار) همراه است. اگر فشار خون و ادرار شما طبیعی است، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

چه موقع تورم در دوران بارداری رخ می دهد؟

تورم ممکن است در هر مرحله در دوران بارداری دیده شود ، اما تقریباً در ماه پنجم مشاهده می شود و در سه ماهه سوم می تواند افزایش یابد. عواملی که ممکن است بر تورم تأثیر بگذارد:

 •  گرمای تابستان
 •  ایستادن برای مدت طولانی
 •  فعالیت زیاد در روز
 •  رژیم غذایی کم پتاسیم مصرف زیاد کافئین
 •   مصرف سدیم به مقدار زیاد

تورم کمی در دوران بارداری پیش بینی می شود. اما اگر تورم ناگهانی در دست و صورت خود تجربه کردید ، ممکن است نشانه پره اکلامپسی باشد. مهم است که در مورد هر نوع تورم ناگهانی با پزشک خود تماس بگیرید.

Nhs team. Swollen ankles, feet and fingers in pregnancy. Page last reviewed: 28 February 2018

 دکتر بیتا هرمز
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و همچنین موفق به کسب رتبه برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. عمده مراجعه کننده گان خانم دکتر هرمز بانوان باردار میباشند که طول دوران بارداری و زایمان را با همراهی ایشان طی می نمایند. وی در حال حاضر عضو انجمن متخصصین زنان و‌مامایی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

امتیاز مطلب: 96% 96