Ooma
درمان فشار خون بالا در بارداری

فشار خون بالا به معنی افزایش فشار خون در دیواره های رگ ها می باشد. در حالت عادی فشار خون بالا می تواند خطرات جدی مثل نارسایی کلیه برای فرد مبتلا ایجاد کند اما در خانم های باردار میزان خطرات بیشتر است و باید تحت نظارت پزشک و کنترل قرار بگیرد. فشار خون صدوچهل بر نود میلیمتر جیوه خیلی بالا می باشد.  مطالعات نشان می دهد فشار خون بالا حدود شش تا هشت درصد خانم های باردار را تحت تاثیر قرار داده است. 

در این مقاله گروه سلامت اوما تصمیم دارد روش های مناسب برای کنترل و کاهش فشار خون بالا را به شما عزیزان اومایی آموزش دهد تا در صورت ابتلا بتوانید از آن ها استفاده کنید. 

در این مقاله می خوانیم:

انواع فشار خون بالا در بارداری

در طول بارداری فشار خون به شکل های مختلف زیر می باشد:

 • فشارخون بالا در بارداری که بعد از هفته بیستم بارداری دیده می شود.
 • فشار خون بالای مزمن که پیش از بارداری وجود داشته یا پیش از هفته بیستم بارداری اتفاق افتاده است.
 • فشار خون بالای مزمن همراه با پره اکلامپسی که در خانم هایی که پیش از بارداری فشار خون بالا داشته اند دیده میشود.(پره اکلامپسی نوعی مشکل در بارداری است که با فشار خون بالا و آسیب به سیستم های دیگر بدن همراه است.)

دلایل افزایش فشار خون در بارداری

دلایل زیادی برای افزایش فشار خون در طول بارداری وجود دارد. به عنوان مثال:

** چاقی، تحرک کم، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، بارداری اول، بارداری دوقلو، سن بیشتر از چهل سال و سابقه خانوادگی در خصوص برخی بیماری های مربوط به کلیه یا فشار خون می توانند مهم ترین عوامل ایجاد فشار خون بالا در بارداری باشند.

** استفاده از روش هایی مانند لقاح مصنوعی نیز باعث افزایش فشار خون در طول بارداری می شود.

خطرات افزایش فشار خون در بارداری

فشار خون بالا در طول بارداری فشار زیادی به قلب و کلیه وارد می کند که باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و کلیوی می شود. علاوه بر این افزایش فشار خون باعث افزایش احتمال جداشدگی جفت، سزارین و ایجاد نقص های مختلف در فرایند رشد جنین می شود. به همین دلیل کنترل فشار خون در طول بارداری منجر به تولد فرزندی سالم می شود. همزمان باید سونوگرافی به طور مداوم انجام شود و رشد جنین در رحم کنترل شود.( این مقاله را بخوانید: مروری کامل بر فشار خون)

روش های کاهش فشار خون در طول بارداری

در این قسمت شما را با  روش های کاربردی برای کاهش فشار خون در بارداری آشنا می کنیم:

1- مقدار نمک مصرفی را تحت کنترل قرار دهید:

معمولا با قطع مصرف نمک، فشار افرادی که مبتلا به فشار خون هستند کاهش می یابد و این مسئله از بالا رفتن فشار خون جلوگیری می کند. اما مطالعات نشان می دهد حذف کامل نمک از رژیم غذایی سودمند نیست زیرا باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می شود. این مطالعات نشان می دهد فقط افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند و نمک به مقدار زیاد مصرف می کنند، باید نگران مصرف آن باشند.

 • به یاد داشته باشید میزان سدیم مورد نیاز بد کم است و نباید بیش از اندازه مصرف شود.
 • در طول بارداری برای کنترل فشار خون، باید مقدار مصرف نمک را کنترل کنید.
 • در هنگام آشپزی نمک به مقدار زیاد استفاده نکنید. از گیاهان و ادویه های دیگر مانند آب لیمو یا فلفل برای خوش طعم کردن غذا استفاده کنید.
 • از غذاهای فراوری شده، فست فود و نوشیدنی هایی که مقدار بالایی سدیم دارند استفاده نکنید.
 • از غذاهای کنسروی دوری کنید زیرا حاوی مقدار زیادی سدیم هستند.

 

نمک و فشار خون بارداری

2- نفس کشیدن کنترل شده را تمرین کنید:

نفس عمیق یکی از روش های آرام شدن است که باعث کاهش استرس و فشار خون می شود. هنگامی که نفس عمیق می کشید خون با اکسیژن زیاد به تمام سلول های بدن منتقل می شود. این مسئله باعث افزایش انرژی شما نیز می شود. برای گرفتن نتیجه بهتر به روش زیر عمل کنید:

 • بر روی پشت بخوابید.
 • دست ها را بر روی سینه یا زیر قفسه سینه قرار دهید.
 • با بینی به آرامی نفس بکشید به طوری که شکم به طرف بالا حرکت کند.
 • سپس هوا را با دهان بیرون دهید و این کار را با پنج شماره انجام دهید. در این حالت عضلات شکم را سفت نگه دارید.
 • این کار را ده بار انجام دهید و منظم و آهسته نفس بکشید.
 • نفس کشیدن عمیق را ده دقیقه، دو تا سه بار در روز تکرار کنید. این کار باعث کنترل فشار خون و سلامت قلب می شود.

3- از پیاده روی لذت ببرید:

خانم هایی که در طول بارداری فعالیت ندارند نسبت به خانم های فعال بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند. پیاده روی یکی از بهترین ورزش های قلبی عروقی برای خانم باردار است.

 • حدود سی تا چهل و پنج دقیقه پیاده روی باعث کاهش فشار خون می شود. این فعالیت در کل مدت بارداری مجاز است مگر اینکه پزشک برای شما استراحت مطلق تجویز کرده باشد.
 • اگر پیش از بارداری فعالیت نداشته اید سعی کنید از بیست دقیقه پیاده روی شروع کنید.

 

پباده روی و کاهش فشار خون بارداری

4- افزاش مقدار پتاسیم مصرفی:

پتاسیم یکی از مواد معدنی مهم مورد نیاز بدن در طول بارداری است. این ماده به حفظ تعادل مایعات و الکترولیت ها در این دوران کمک می کند. همچنین به آزادسازی انرژی کربوهیدرات، چربی و پروتئین کمک می کند و باعث جلوگیری از انقباضات ماهیچه ها می شود.

 • مقدار مناسب پتاسیم همچنین باعث کنترل فشار خون در طول بارداری می شود. در واقع افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند باید رژیم غذایی سرشار از پتاسیم داشته باشند.
 • مطالعات نشان می دهد افزایش مصرف پتاسیم و کاهش مصرف سدیم تاثیر مثبت بر فشار خون دارد.
 • یک خانم باردار باید روزانه حدود دوهزار تا چهارهزار میلیگرم پتاسیم مصرف کند.
 • برخی غذاهای سرشار از پتاسیم شامل سیب زمینی شیرین، گوجه فرنگی، آب پرتقال، سیب زمینی، موز، نخود، لوبیا و میوه های خشک می باشند. با خواص موز در بارداری بیشتر آشنا شوید.
 • در صورت تمایل به مصرف مکمل حتما قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید.

 

منابع پتاسیم و کاهش فشار خون بارداری

5- غذاهای سرشار از منیزیم مصرف کنید:

رژیم غذایی با منیزیم کم باعث افزایش فشار خون می شود. بنابراین مصرف غذاهای غنی از منیزیم در طول بارداری ضروری است. منیزیم علاوه بر فشار خون، باعث ساخت دندان ها و استخوان های قوی در جنین می شود.

منیزیم در غذاهایی مانند بادام، آواکادو، موز، لوبیا، تخمه کدو، شیر سویا، سیب زمینی، ماست، غلات و سبزیجات وجود دارد.

6- ورزش یوگا:

استرس باعث افزایش فشار خون می شود. استرس در طول بارداری باعث زایمان زودرس، کم بودن وزن فرزند هنگام تولد وافزایش مشکلات رفتاری و رشدی فرزند می شود. ورزش یوگا باعث کنترل استرس شده و فشار را کاهش می دهد.

 • این ورزش به کشش، نفس کشیدن و تمرکز روحی کمک می کند. یوگا علاوه بر کاهش استرس باعث بهتر خوابیدن، افزایش قدرت و انعطاف پذیری  عضلات می شود. همچنین دردهای قسمت پشت را در بارداری کمتر می کند.
 • نتایج مطالعات نشان می دهد افرادی که هر هفته برای مدت هشت هفته ورزش یوگا انجام می دهند، استرس کمتری نسبت به افرادی دارند که از درمان های دیگر استفاده می کنند.

یوگا و کاهش فشار خون بارداری

7- کنترل وزن:

افزایش وزن در طول بارداری طبیعی است اما اگر بیش از حد نرمال باشد خطرناک است و موجب افزایش فشار می شود. همچنین وزن زیاد باعث ناراحتی های دیگری مانند پشت درد، خستگی، گرفتگی پا، دیابت بارداری و سوزش معده در این دوران خواهد شد.

با رژیم غذایی مناسب و سالم و ورزش می توان وزنی مناسب داشت. با پزشک درباره وزن مناسب برای خودتان و نحوه کنترل آن صحبت کنید.

 

وزن و فشار خون بارداری

8- آهنگ گوش کنید:

روزانه دو تا سه بار، هر بار به مدت نیم ساعت آهنگ گوش کنید. این کار باعث کاهش فشار خون می شود.

 • آهنگ باعث کاهش استرس و نگرانی می شود. استرس در طول بارداری برای جنین خوب نیست.
 • آهنگ های آرام بی کلام اثر بیشتری در کاهش استرس دارند و مانند مسکن عمل می کنند.
 • همچنین گوش دادن به آهنگ در طول بارداری باعث نزدیکی مادر و جنین می شود و رشد مغز جنین را تحریک می کند و یک الگوی مناسب خواب برای جنین ایجاد خواهد کرد. 

 

آهنگ در کاهش فشار خون بارداری

نکات پایانی بسیار مهم ...

 1. اگر پزشک مصرف قرص را برای کنترل فشار خون تجویز می کند، روزانه قرص های خود را در زمان مشخص شده مصرف کنید.
 2. بدون مشورت با پزشک قرصی را قطع نکنید.
 3. سیگار و مشروبات الکلی باعث افزایش تنش بر  سیستم قلبی عروقی می شود. همچنین برای سلامتی جنین خطرناک است. بنابراین در طول بارداری از سیگار و مشروبات الکلی دوری کنید.
 4. در طول بارداری از مصرف کافئین دوری کنید. این کار باعث کاهش احتمال سقط جنین نیز می شود.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96