Ooma
درمان دارویی عفونت قارچی در بارداری

در دوران بارداری ، زنان به دلیل تغییراتی که در بدن اتفاق می افتد، به ویژه در سه ماهه سوم، دچار عفونت قارچی می شوند. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد عفونت قارچی می تواند به جنین آسیب برساند.

عفونت قارچی چیست؟

عفونت قارچی یک عفونت مخمر است که در اثر قارچ کاندیدا (کاندیدا آلبیکنس) ایجاد می شود. معمولاً این قارچ در مهبل بی ضرر زندگی می کند و هیچ علائمی ایجاد نمی کند ، زیرا رشد آن توسط باکتری های طبیعی کنترل می شود. اما اگر تعادل باکتریها تغییر کند - به عنوان مثال ، هنگام بارداری، مصرف آنتی بیوتیک یا قرار گرفتن تحت فشارهای زیاد -قارچ رشد می کند و باعث ایجاد موارد زیر می شود:

 • ترشحات سفید (مثل پنیر) که معمولاً بو ندارد
 • خارش و سوزش در اطراف واژن و ولوو
 •  درد در هنگام رابطه جنسی یا ادرار 
 •  قرمزی

علائم عفونت قارچی چیست؟

علائم عفونت قارچی شامل موارد زیر است:

 1.  ترشحات معمولاً به رنگ سفید یا برنزه است و شبیه پنیر نرم است و ممکن است بوی مخمر / نان بدهد
 2.  ترشحات دیگر ممکن است به رنگ سبز یا زرد باشد، همچنین ترشحات شبیه پنیر نرم است و ممکن است بوی قارچ / نان بدهد
 3.  افزایش ترشحات
 4.  قرمزی ، خارش یا تحریک ولوو واژن
 5.  احساس سوزش در هنگام ادرار یا مقاربت
 6. سایر بیماری های مشابه 

اگر علائم مشابه عفونت قارچی داشته باشید، اما پزشک تشخیص بدهد عفونت قارچی ندارید، ممکن است یکی از مشکلات زیر را داشته باشید:

 •  بیماریهای مقاربتی (STD) مانند کلامیدیا ، سوزاک و تریکومونیازیس
 •  عفونت واژن به نام واژینوز باکتریایی

چه عواملی باعث عفونت قارچی در دوران بارداری می شوند؟

عفونت قارچی می تواند توسط یک یا چند مورد زیر ایجاد شود:

 1.  تغییرات هورمونی در بارداری یا قبل از پریود 
 2.  مصرف هورمون یا قرص ضد بارداری
 3.  مصرف آنتی بیوتیک یا استروئید
 4.  قند خون بالا ، مانند دیابت
 5.  مقاربت واژینال
 6.  دوش داخل واژن
 7.  خون یا مایع منی

چرا عفونت های قارچی در دوران بارداری شایع تر است؟

در بارداری بدن تغییرات زیادی را پشت سر می گذارد و کنار آمدن با این تغییرات شیمیایی واژن برای بدن دشوار است. در ترشحات واژن که قارچ از آن تغذیه می کند قند بیشتری وجود دارد و باعث عدم تعادل می شود که باعث تولید بیشتر قارچ می شود.

چگونه می توانم از داشتن عفونت قارچی مطمئن شوم؟

پزشک از یک گوش پاک کن برای برداشتن ترشحات واژن استفاده می کند و ترشحات را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. معمولاً معاینه ساده واژن به پزشك کمک می کند عفونت قارچی را تشخیص دهد. در موارد نادر، نیاز به کشت در آزمایشگاه باشد.

درمان دارویی عفونت قارچی واژن

می توانید از کرم یا شیاف های واژن ضد قارچ برای درمان عفونت قارچی در بارداری استفاده کنید. با این حال ، بهتر است قبل از شروع درمان با پزشک معالج خود صحبت کنید. عفونت های قارچی به ویژه در دوران بارداری شایع است زیرا تغییرات هورمون می تواند تعادل pH واژن را مختل کند. علائم عفونت قارچی متداول شامل خارش واژن و ترشح سفید و غلیظ شبیه به پنیر است. داروهای بدون نسخه برای درمان عفونت های قارچی – مانند کرم ، پماد یا شیاف - شامل موارد زیر است:

 •  کلوتریمازول (میکلکس ، لوتیرین AF)
 •  میکرونازول (Monistat 3)
 •  تركونازول

این محصولات در هر مرحله در بارداری قابل استفاده است و هیچ خطری برای جنین ندارد. در بارداری، داروی خوراکی توصیه نمی شود. در سه ماهه اول بارداری باید از مصرف برخی از قرص های ضد قارچ - مانند فلوکونازول (دیفلوکان) – اجتناب کرد. اگر در ابتدای بارداری دچار عفونت قارچی شدید و به پزشک مراجعه کردید، حتما به پزشک بگویید باردار هستید.

 

 دکتر بیتا هرمز
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و همچنین موفق به کسب رتبه برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. عمده مراجعه کننده گان خانم دکتر هرمز بانوان باردار میباشند که طول دوران بارداری و زایمان را با همراهی ایشان طی می نمایند. وی در حال حاضر عضو انجمن متخصصین زنان و‌مامایی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

امتیاز مطلب: 97% 97