Ooma
خونریزی در اوایل بارداری

خونریزی در دوران بارداری رایج است مخصوصا در سه ماهه اول بارداری. اما گاهی اوقات خونریزی نشان خاصی نیست اما گاهی هم علامت خطر است و باید به آن توجه کرد.

خونریزی در اوایل بارداری

حدود 20 درصد از زنان در 12 هفته اول بارداری دارای خونریزی هستند. دلیل احتمالی خونریزی در اوایل بارداری می تواند یکی از موارد زیر باشد:

خونریزی لانه گزینی

دلیل این خونریزی ممکن است لانه گزینی باشد که باعث ایجاد لکه بینی و خونریزی از 6 تا 12 روز بعد از عمل لقاح میشود. برخی از خانم ها نمی فهمند که باردار هستند زیرا این خونریزی را با پریود خود اشتباه میگیرند. اما این خونریزی بسیار کم و از چند ساعت تا یکی دو روز بیشتر نخواهد بود.

سقط

چون سقط در 12 هفته اول بارداری بسیار رایج است معمولا خونریزی در این ایام می تواند نشاندهده سقط جنین باشد. اما لزوما این خونریزی نشانه سقط نیست و اگر در سونوگرافی قلب جنین شما میرند پس دلیل این خونریزی عامل دیگری است.

بارداری خارج رحمی

در این بارداری رویان در لوله فالوپ معمولا بجای رحم لانه گزینی را انجام میدهد که باعث خونریزی این ناحیه میشود. سایر علائم بارداری خارج رحمی کرامپ و درد زیر شکم با سردرد خفیف است.

حاملگی مولار

این شرایط بسیار نادر است اما در این نوع بارداری بافتهای دیگر به جای جنین در رحم رشد میکند. علاوه بر خونریزی دارای علائمی دیگری ازجمله تهوع و استفراغ شدید و بزرگ شدن رحم است.

سایر علت های خونریزی در اوایل بارداری شامل:

تغییرات دهانه رحم: در ایام بارداری دهانه رحم تغییر کرده و ملتهب میشود که اگر با یک پد آن را پاک کنید متوجه خون کم رنگ میشوید.

عفونت: هر گونه عفونت در بارداری از جمله عفونت دهانه رحم، واژن و یا بیماری های مقاربتی مانند سوزاک، کلامیدیا و هرپس تناسلی باعث ایجاد خونریزی در سه ماهه اول بارداری میشود.

علت خونریزی در سه ماهه دوم بارداری

خونریزی در این ایام خطرناک بوده و نشانه جدی برای سلامت مادر و جنین است. اگر در سه ماهه دوم بارداری خونریزی داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید

موقعیت جفت: اگر جفت در قسمت پایین شکم قرار بگیرد و راه کانال زایمانی را ببندد باعث ایجاد خونریزی شده که معمولا نادر است اما اتفاق می افتد.

جدا شدن جفت: در یک درصد از بارداری ممکن است قبل از تولد نوزاد جفت از دیواره رحم جدا شده و خونریزی شدید همراه با درد شکمی، پشت درد و لخته در واژن از علائم آن است.

باز شدن رحم: بندرت اما گاهی بخیه های سزارین قبلی ممکن است باز شده و باعث جداشدن رحم شود که زندگی مادر و جنین را تهدید خواهد کرد.

زایمان زودرس: خونریزی در ماه های آخر بارداری ممکن است نشانه زایمان باشد. چند هفته قبل از زایمان رحم از خود موکوس ترشح میکند که به همراه خون این موکوس کانال زایمان را آماده میکند اما از واژن خارج میشود. اگر این اتفاق قبل از هفته 37 بارداری رخ داد پزشک خود را مطلع کنید.

سایر علائم زایمان زود رس شامل:

سایر علت خونریزی در این دوره شامل:

  • آسیب دهانه رحم
  • پولیپ
  • سرطان

در زمان خونریزی در بارداری چه کار کنم؟

خونریزی در بارداری در هر مقطع چون میتواند نشانه ای از خطر برای مادر باشد، باید بلافاصله پزشک خود را خبر کنید. از یک پد استفاده کنید . حتما نوع رنگ خون را تشخیص دهید ( خون قرمز، صورتی و یا قهوه ای). سونوگرافی را برای سلامت جنین حتما انجام دهید. با داشتن علائم زیر همراه خونریزی حتما و سریعا به اورژانس مراجعه کنید:

  • درد شدید و کرامپ در زیر شکم
  • خونریزی شدید با یا بدون درد
  • ترشحات زیاد واژن همراه بافت
  • تب بالا
  • سرگیجه و احساس غش

Mayo Clinic Staff. Bleeding during pregnancy. Jan. 22, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93