Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
آیا خوابیدن روی شکم در دوران بارداری مجاز است؟

خوابیدن روی شکم در اوایل بارداری مشکلی ندارد. در این مرحله، جنین هنوز در لگن قرار گرفته است و داخل شکم نشده است. بنابراین کودک شما کاملاً محافظت می شود. اما سینه ها حساس شده است و ممکن است یک نقطه دردناک داشته باشند، اما قرار دادن یک بالش در زیر آنها کمک کننده است.

در اواخر بارداری، شکم در حال رشد باعث میشود، خوابیدن روی آن را برای شما دشوار کند. احتمالاً خیلی راحت نخواهید بود و قبل از اینکه به کودک در حال رشد آسیب برساند،  وضعیت خواب خود را تغییر خواهید داد.

متخصصان معمولاً در دوران بارداری خوابیدن به پهلو (به خصوص سمت چپ) را توصیه می کنند. این موقعیت برای کودک شما بهترین است، زیرا باعث افزایش خونرسانی به جنین میشود. همچنین به کلیه ها کمک می کند تا از مواد زائد و مایعات بدن خلاص شوند. این امر به نوبه خود به کاهش تورم در مچ پا ، پا و دست کمک می کند.

چرا به پشت نخوابیم؟

بعد از 16 هفته بارداری، خوابیدن به پشت چندان ایده خوبی نیست. به این دلیل که کودک شما در حال فشار دادن به وریدی است که خون را از پایین بدن به قلب شما باز می گرداند. با این حال ، فقط در صورت دراز کشیدن به پشت می توانید جریان خون به جفت و کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد. بعد از مدتی که در حاملگی بعدی به پشت خوابیده اید، ممکن است احساس ضعف یا سرگیجه کنید.

همچنین خوابیدن به پشت ، وزن رحم در حال رشد را به پشت فشار می دهد. اگر با مشکلاتی از جمله تنگی نفس یا اسیدیته روبرو هستید ، به خصوص در سه ماهه سوم ، در این دوران به بالش تکیه بدهید، ممکن است مفید باشد.

نکاتی برای خواب راحت در موقعیت های مختلف:

1-با بالش بین پاها، دراز کشیدن به سمت چپ پهلو را امتحان کنید.

2-یک بالش را زیر استخوان ران و دیگری را زیر سینه قرار دهید. معده و کودک خود را بین بالش ها "گهواره" کنید. این کمک می کند تا هرگونه فشار را از روی شکم و نوزاد متولد شده خود بردارید.

3-می توانید یک بالش در کنار خود قرار داده و پای خود را به سمت بالا تکیه دهید تا از فشار معده خود بکاهد.

4-دراز کشیدن به پهلو می تواند باسن شما را تحت فشار قرار دهد. برای راحتی بیشتر، یک تکه  الیاف نرم را بالای تشک خود و زیر ملافه قرار دهید.

مطمئناً ، همه ما در طول خواب شبانه تکان می خوریم و می چرخیم و ممکن است مدتی طول بکشد تا از این موقعیت های مختلف استفاده کنید. بنابراین اگر از پشت یا شکم از خواب بیدار شدید ، سعی کنید نگران نباشید. فقط به پهلو بچرخید و قبل از اینکه دوباره بخوابید تا آنجا که می توانید راحت باشید. با نزدیکتر شدن تولد کودک، ممکن است دریابید که یک خواب خوب فقط یک خاطره است.

طبیعی است که خواب شما در سه ماهه سوم بدتر شود و شما تنها نیستید. اکثریت زنان باردار در این زمان از خواب خود شاکی هستند و ماههای آخر اغلب بدترین ماه است.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100