Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
جینسینگ | خواص، عوارض و مقدار مصرف جینسینگ

امروزه استفاده از مکمل های درمانی در میان خانم ها و آقایان و بخصوص در میان جوانان بسیار رواج پیدا کرده است. یکی از انواع این مکمل های پرطرفدار نیز جنسینگ است که با وجود قیمت نسبتا بالایی که دارد اما هواداران زیادی دارد. شاید سوالات مختلفی در مورد این مکمل گیاهی مانند اینکه این مکمل چیست؟ جینسینگ چه خواصی دارد؟ آیا همه افراد میتوانند این مکمل را مصرف کنند؟ چه افرادی منع مصرف دارند؟ و ... در ذهن شما به وجود آمده باشد و به همین دلیل هم به سراغ مطالعه این مقاله آمده اید. جای درستی را انتخاب کرده اید چون می خواهیم در این مقاله همه موارد در مورد جنسینگ را به طور کامل برای شما اومایی عزیز توضیح دهیم. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید و از آن لذت ببرید.

در این مقاله می خوانیم:


جینسینگ چیست؟

11 گونه گیاه مختلف از جینسینگ وجود دارد که همه متعلق به Panax خانواده Araliaceae هستند. نام گیاهی Panax در زبان یونانی به معنای "تمام درمانی" است. به طور کلی نام "جینسینگ" برای اشاره به هر دو جینسینگ آمریکایی و جینسینگ آسیایی یا کره ای استفاده می شود. گیاه جنسینگ درمانی مورد نظر ما متعلق به Panax است، بنابراین گونه های دیگر، مانند جنسینگ سیبری خواص متفاوتی دارند. ترکیبات منحصر به فرد و سودمند گونه های Panax گینسنوزید نام دارند و در حال حاضر تحت تحقیقات بالینی برای بررسی پتانسیل آنها برای استفاده در پزشکی هستند. 

تاریخچه جینسینگ

جینسینگ در اصل به عنوان یک گیاه دارویی در چین باستان استفاده می شده است. در قرن شانزدهم، جنسینگ بسیار محبوب بود به طوری که کشت آن بصورت کنترل شده انجام می شد. در سال 2010، تقریبا تمام 80،000 تن جنسینگ جهان در چهار کشور، کره جنوبی، چین، کانادا و ایالات متحده تولید می شد. امروزه جینسینگ در بیش از 35 کشور جهان فروخته می شود و بیش از 2 میلیارد دلار فروش دارد که نصف آن مربوط به کره جنوبی است.

کره همچنان بزرگترین ارائه دهنده جینسینگ در جهان است و چین بزرگترین مصرف کننده می باشد. امروزه اکثر جنسینگ آمریکای شمالی در انتاریو، بریتیش کلمبیا و ویسکانسین تولید می شوند. جینسینگ کشت شده در کره بسته به فرایند تولید آن به سه نوع تقسیم می شود:

  • جینسینگ تازه که کمتر از چهار سال عمر دارد.
  • جینسینگ سفید بین 4 تا 6 ساله و پس از لایه برداری خشک می شود.
  • جینسینگ قرمز وقتی که شش ساله است برداشت، بخار و خشک می شود.

از آنجایی که سن ریشه های جینسینگ مهم است، ریشه 400 ساله جینسینگ مانچواری از کوه های چین در سال 1976 به قیمت 10،000 دلار به ازای هر اونس فروخته شد.

ترکیبات جینسینگ چیست؟

جینسینگ آمریکایی تا زمانی که شش ساله شود قابل استفاده نیست؛ در حال حاضر نیز این گیاه وحشی در معرض خطر انقراض قرار دارد و به هین دلیل اکنون در مزارع کاشت می شود تا از انقراض آن جلوگیری شود. گیاه جینسینگ آمریکایی دارای برگ هایی است که به صورت دایره ای در اطراف ساقه رشد می کنند. گل آن زرد یا سبز و شبیه به چتر است؛ آنها در مرکز گیاه رشد کرده و توت های قرمز تولید می کنند.

هر چه گیاه جینسینگ قدیمی تر باشد با ارزش تر و گران تر است، زیرا خواص جنسینگ در ریشه های سالم آن جمع شده است. جینسینگ حاوی ترکیبات مختلف فارماکولوژیک شامل  تتراسایکلین تتریرپوئین (گینسنوزید)، پلی استیلن، ترکیبات پلی فنول و پلی ساکارید اسید است.

 

گیاه جینسینگ

خواص جینسینگ

در این جا می خواهیم شما را با مهم ترین خواص سلامتی جینسینگ آشنا کنیم:

 استرس کمتر و عملکرد بهتر مغز 

جینسینگ برای بهبود تفکر، تمرکز، حافظه و استقامت فیزیکی استفاده می شود. همچنین برای کمک به افسردگی، اضطراب (پروپرانولول و اضطراب )  و درمان طبیعی خستگی مزمن موثر است. 

- یک مطالعه کنترل شده که در مرکز تحقیقاتی مغز و تغذیه در انگلستان در مورد تاثیر این گیاه بر عملکرد مغز بر روی 30 داوطلب که سه دوره درمان جنسینگ و تلقین را دریافت کردند، انجام گرفت. مطالعه به منظور جمع آوری اطلاعات در مورد توانایی جینسینگ برای بهبود خلق و خو و عملکرد ذهنی انجام شد. نتایج نشان داد مصرف 200 میلی گرم جنسینگ به مدت هشت روز باعث بهبود خلق و خوی بد می شود. همچنین مصرف 400 میلی گرم از این ماده باعث آرامش و بهبود توانایی ریاضی ذهنی در طول مدت درمان هشت روزه شد.

- مطالعه دیگری که در بخش فارماکولوژی در مرکز تحقیقات مرکزی مواد مخدر درباره این موضوع انجام شده است، اثرات جینسینگ Panax را در موش های صحرایی با استرس مزمن آزمایش کرد و دریافت کرد که دارای خواص ضد استرس قابل توجهی است و می تواند برای درمان اختلالات ناشی از استرس مورد استفاده قرار گیرد. 100 میلی گرم دوز جینسینگ Panax شاخص زخم، وزن غده آدرنال و سطوح قند خون را کاهش می دهد و این باعث می شود که گزینه های دارویی قوی برای درمان استرس مزمن و درمان طبیعی زخم های بزرگ و  درمان خستگی ناشی از هورمون های آدرنال باشد.

- از طرفی جینسینگ سلول های مغزی را تحریک می کند و تمرکز و فعالیت های شناختی را بهبود می بخشد. شواهد نشان می دهد رژیم جنسینگ Panax روزانه به مدت 12 هفته می تواند عملکرد ذهنی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را بهبود بخشد. یک مطالعه انجام شده در گروه مغز و اعصاب در موسسه تحقیقات بالینی در کره جنوبی بررسی اثر جینسینگ را بر عملکرد شناختی بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر مورد آزمایش قرار داده است. پس از درمان با جنسینگ به مدت سه ماه بهبود مشاهده شد.

خواص ضد التهابی جینسینگ

- یک مطالعه جالب در کره، اثرات مفید جنسینگ قرمز کره را در کودکان پس از شیمی درمانی یا پیوند سلول های بنیادی برای سرطان پیشرفته اندازه گیری کرد. این مطالعه شامل 19 بیمار که روزانه 60 میلی گرم جنسینگ قرمز کره ای را به مدت یکسال دریافت کردند بود. نمونه های خون هر شش ماه یک بار جمع آوری شد و در نتیجه درمان، سیتوکین ها یا پروتئین های کوچک که مسئول ارسال سیگنال به مغز و تنظیم رشد سلول ها بودند، به سرعت کاهش یافتند که تفاوت معنی داری نسبت به گروه شاهد بود. این مطالعه نشان می دهد که جنسینگ قرمز کره ای پس از شیمی درمانی دارای اثرات ثبات دهنده سیتوکین های التهابی در کودکان مبتلا به سرطان است و از بازگشت آن جلوگیری می کند. 

- مطالعه ای در سال 2011 در مجله آمریکایی پزشکی چینی بر روی موش صحرایی انجام شد و اثرات جنسینگ قرمز کره ای را بر روی سیتوکین های التهابی اندازه گیری کرد. پس از دادن 100 میلی گرم عصاره جنسینگ قرمز به موش، به مدت هفت روز،به میزان قابل توجهی میزان التهابات کاهش یافت  و آسیب وارده به مغز را بهبود بخشید. 

 کمک به کاهش وزن 

- یکی دیگر از مزایای جنسینگ توانایی آن به عنوان یک مهار کننده طبیعی در بدن است. همچنین متابولیسم شما را افزایش می دهد و به بدن کمک می کند تا چربی را با سرعت بیشتری بسوزاند. یک مطالعه انجام شده در مرکز تحقیقات گیاهان تانگ در شیکاگو اثرات ضد دیابت و ضد چاقی Panax ginseng  در موش های بالغ را اندازه گیری کرد. به مدت 12 روز 150 میلیگرم عصاره جنسینگ به موش ها تزریق شد. در روز پنجم، در موش هایی که عصاره جنسینگ را دریافت می کردند، میزان قند خون ناشتا به میزان قابل توجهی کاهش داشت. پس از روز 12، تحمل گلوکز در موش ها افزایش یافت و سطح قند خون به طور کلی 53 درصد کاهش یافت. همچنین کاهش وزن در این موش ها مشاهده شد. ( رژیم لاغری | چگونه لاغر شویم؟)

 درمان اختلال جنسی

- به نظر می رسد جنسینگ قرمز کره ای پودر شده باعث افزایش میل جنسی ( چگونگی افزایش میل جنسی) و درمان اختلالات نعوظ ( قرص ویاگرا (سیلدنافیل) در مردان می شود. در سال 2008 بررسی سیستماتیک شامل 28 مطالعه بالینی تصادفی اثربخشی جنسینگ قرمز برای درمان اختلال نعوظ مورد بررسی قرار گرفت. از 28 بررسی انجام شده، 6 مورد بهبود عملکرد نعوظ در هنگام استفاده از جنسینگ قرمز گزارش شده است. همچنین افراد استفاده کننده از عملکرد جنسی خود راضی بودند. 

- تحقیقات انجام شده در سال 2002 در گروه فیزیولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه ایلینوی جنوبی نشان می دهد که اجزای گینسنوز جنسینگ باعث ایجاد نعوظ بهتر آلت تناسلی می شود که به طور مستقیم باعث آرام سازی بافت نعوظ می شود. انتشار اکسید نیتریک از سلولهای اندوتلیال و اعصاب پریواسکولار به طور مستقیم بر بافت نعوظ تاثیر می گذارد. تحقیقات دانشگاه همچنین نشان می دهد که جینسینگ بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و به طور قابل توجهی باعث تغییر فعالیت مغز می شود که رفتار و ترشح هورمونی در روابط جنسی را تسهیل می کند.

بهبود عملکرد ریه با جینسینگ

- ترکیبات موجود در جنسینگ به طور قابل توجهی باکتری های مضر ریه را کاهش می دهد و مطالعات مربوط به موش های صحرایی نشان داده است که جنسینگ می تواند رشد فیبروز کیستیک و عفونت شایع ریه را متوقف کند. در یک مطالعه در سال 1997، تزریق جنسینگ به موش ها انجام شد و پس از دو هفته، گروه تحت درمان بهبود یافتند. 

- تحقیقات همچنین نشان می دهد که یکی دیگر از مزایای جنسینگ استفاده از توانایی آن در درمان یک بیماری ریوی به نام بیماری مزمن انسدادی ریوی است که در طول زمان بدتر می شود. بر اساس تحقیقات، استفاده از جینسینگ Panax خوراکی عملکرد ریه و برخی از علائم COPD را بهبود می بخشد.

کاهش دهنده سطح قند خون

- مطالعات متعدد نشان می دهد که جینسینگ آمریکایی سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد و به عنوان درمان طبیعی دیابت عمل می کند.  به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، یک مطالعه نشان داد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که قبل از نوشیدن و یا همراه با نوشیدنی قند بالا جنسینگ می خورند، افزایش گلوکز خون کمتری را نشان می دهند. 

- تحقیقات دیگری که در واحد علوم انسانی شناختی اعصاب در انگلستان انجام شد، دریافتند که جینسینگ Panax یک ساعت پس از مصرف گلوکز سبب کاهش سطح قند خون می شود.

- یکی از مشکلات اولیه دیابت نوع 2 ( علائم و درمان دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 چگونه است) این است که بدن به اندازه کافی نسبت به انسولین حساسیت ندارد. یک مطالعه نشان داد جنسینگ قرمز کره ای حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. جنسینگ به کاهش سطح قند خون ( قند خون نرمال چند است؟)  و درمان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز کمک می کند.

 

خواص جینسینگ

جلوگیری از سرطان

- تحقیقات نشان داده است که جنسینگ به علت توانایی آن برای مهار رشد تومور، خواص ضد سرطانی قوی دارد. اگر چه مطالعات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است، گزارش ها بهبود در ایمنی سلولی شامل سلول های T و سلول های NK  (سلول های قاتل طبیعی و سرطان زا) همراه با مکانیسم های دیگر مانند استرس اکسیداتیو، آپوپتوز و آنژیوژنز را نشان می دهد. 

- تحقیقات علمی حاکی از آن است که جنسینگ از طریق مکانیزم های ضد التهابی، آنتی اکسیدان و آپوپتوزی سرطان را کاهش می دهد و رشد تومور را متوقف می کند. جنسینگ می تواند به عنوان درمان طبیعی سرطان عمل کند. 

 تقویت کننده سیستم ایمنی

- یکی دیگر از مزایای مورد استفاده جنسینگ توانایی آن برای تقویت سیستم ایمنی بدن است که به بدن کمک می کند تا از عفونت و بیماری جلوگیری کند. ریشه ها، ساقه ها و برگ های جنسینگ برای حفظ هومیوستاز ایمنی و افزایش مقاومت در برابر بیماری ها یا عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

- چندین مطالعه بالینی نشان داده است که جنسینگ آمریکایی عملکرد سلول هایی را که نقش ایمنی را بازی می کنند، بهبود می بخشد. 

- عصاره جنسینگ شامل ترکیبات ضد میکروبی است که به عنوان یک مکانیسم دفاعی علیه عفونت های باکتری و ویروسی عمل می کنند. مطالعات نشان می دهد ترکیبات پلی آتییلن جنسینگ در برابر عفونت های باکتریایی بسیار موثر هستند.

- تحقیقات مربوط به موش ها نشان داد که جنسینگ تعداد باکتری های مضر موجود در طحال، کلیه و خون را کاهش می دهد. عصاره جنسینگ موش ها را از مرگ سپتی در اثر التهاب محافظت می کند. گزارش ها نشان می دهد که جنسینگ دارای اثرات مهاری بر رشد بسیاری از ویروس ها، از جمله آنفولانزا( آنفولانزا | علائم، درمان و واکسن آنفولانزا) ، اچ آی وی ( آشنایی با ایدز، درمان و راه های انتقال ایدز)  و روتا ویروس است.

کاهش دهنده علائم یائسگی 

علائم مزمن  دوران یائسگی مانند گرگرفتگی، عرق شبانه، نوسانات خلقی، تحریک پذیری، اضطراب، علائم افسردگی، خشکی واژن، کاهش میل جنسی، افزایش وزن، بی خوابی و ریزش مو بسیاری از خانم ها در این سنین را اذیت می کند. برخی از شواهد نشان می دهد که جنسینگ می تواند به کاهش شدت و رخداد این علائم کمک کند. بررسی سیستماتیک کارآزمایی های بالینی تصادفی نشان داد که در سه آزمایش مختلف، جنسینگ قرمز کره ای برای تقویت تحریک جنسی در زنان یائسه، افزایش سلامتی، کاهش علائم افسردگی و بهتر شدن علائم یائسگی تاثیر مثبتی داشته است. 

انواع جینسینگ موجود در بازار

در حالی که خانواده Panax  (آسیایی و آمریکایی) تنها نوع "واقعی" جنسینگ برای خواص گفته شده هستند، دیگر گیاهان مشابه شامل موارد زیر می باشند:

1- جینسینگ آسیایی: جنسینگ Panax  که به عنوان جنسینگ قرمز و جنسینگ کره ای نیز شناخته می شود، نوع کلاسیک و اصلی است و هزاران سال است شهرت دارد. اغلب در طب سنتی چینی برای افرادی که در معرض خستگی مزمن هستند مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع جنسینگ همچنین ضعف، دیابت نوع 2، اختلال عملکرد نعوظ و حافظه ضعیف را برطرف می کند.

2- جینسینگ آمریکایی: panax quinquefolius، در سراسر مناطق شمالی آمریکای شمالی، از جمله نیویورک، پنسیلوانیا، ویسکانسین و انتاریو کانادا، رشد می کند. نشان داده شده است که جنسینگ آمریکایی برای مبارزه با افسردگی، تعادل قند خون، حمایت از ناراحتی گوارشی ناشی از اضطراب، بهبود تمرکز و تقویت سیستم ایمنی بدن مناسب است. جنسینگ آمریکایی ملایم تر از جنسینگ کره ای است اما هنوز هم خواص درمانی زیادی دارد.

3- جینسینگ سیبری: eleutherococcus senticocus در روسیه و آسیا به صورت وحشی رشد می کند و همچنین به عنوان eleuthro شناخته می شود. این گیاه حاوی مقادیر بالایی از الکترودها است که خواص مشاب دیگر انواع جینسینگ را دارد. مطالعات نشان می دهد که جنسینگ سیبری می تواند برای بهبود عملکرد قلب و عروق، بهبود خستگی و حمایت از ایمنی مورد استفاده قرار بگیرد. 

4- جینسینگ هندی: بابیا somnifera، که به نام ashwagandha نیز شناخته شده است، یک گیاه دارویی در پزشکی آیورودا برای افزایش طول عمر است. این گیاه دارای مزایای مشابه به جنسینگ کلاسیک است، اما تفاوت هایی نیز دارد. می توان آن را در طولانی مدت مصرف کرد و نشان داده شده است که به تنظیم سطح هورمون های تیروئید، تسکین اضطراب، تعادل کورتیزول، بهبود کلسترول، تنظیم قند خون و بهبود سطح تناسب اندام کمک می کند. 

5- جینسینگ برزیلی: pfaffia paniculata، که به نام ریشه خشک نیز شناخته می شود و در سراسر جنگل های بارانی آمریکای جنوبی رشد می کند و به معنای "برای همه چیز" در کشور پرتقال به دلیل مزایای متنوع آن استفاده می شود. ریشه این گیاه حاوی اکدیسترون است که سطح تستوسترون را در مردان و زنان تنظیم می کند و همچنین باعث سلامت عضلانی، کاهش التهاب، مبارزه با سرطان، بهبود عملکرد جنسی و افزایش استقامت می شود.

 

انواع جینسینگ

روش تهیه چای جینسینگ

برای اضافه کردن جینسینگ به رژیم غذایی روزانه می توانید از چای آن استفاده کنید. این چای در چین قدمت 5000 ساله دارد و در طب چینی توصیه می شود افراد بالا 40 سال روزی یک فنجان از این چای برای حفظ سلامتی خود بنوشند. 

- چای جنسینگ، مانند مکمل های جنسینگ و عصاره ها، برای بهبود قدرت ذهنی و حافظه مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام ساخت چای جنسینگ، ابتدا نوع جنسینگ مورد نظرتان را انتخاب کنید زیرا نوع آمریکایی در طول ماه های گرمتر بهتر است و نوع کره ای در طول ماه های سردتر مزایای بیشتری دارد. می توانید کیسه های چای جنسینگ را از فروشگاه مواد غذایی محل خود خریداری کنید، اما چای طبیعی آن از ریشه گیاه فواید بیشتری دارد. 

می توانید از ریشه تازه استفاده کنید، اما ممکن است پیدا کردن آن سخت باشد، بنابراین ریشه خشک یا پودر آن نیز مناسب است. برای تهیه این چای به روش زیر عمل کنید:

  1. اگر از ریشه استفاده می کنید، شروع به لایه برداری از ریشه کنید.
  2. یک قاشق غذاخوری از پودر ریشه را بردارید و آن را داخل فیلتر فلزی بریزید.
  3. آب را به جوش بیاورید و سپس آن را خاموش کنید، بگذارید 2-3 دقیقه بماند تا خنک شود.
  4. آب را داخل یک فنجان چای بریزید و فیلتر را داخل آن قرار دهید. اجازه دهید به مدت 5 دقیقه یا بیشتر بماند.
  5. بعد از نوشیدن چای، می توانید چیپس جینسینگ را برای بهینه سازی مزایای سلامتی بخورید.

 

چای جینسینگ

عوارض مصرف جینسینگ چیست

- عوارض جانبی جنسینگ معمولا ملایم است. جنسینگ در برخی افراد ممکن است بعنوان یک محرک عمل کند، بنابراین می تواند باعث عصبانیت و بی خوابی شود. مصرف طولانی مدت یا دوزهای بالای جنسینگ ممکن است باعث سردرد، سرگیجه و معده درد شود. زناني كه از جينسینگ استفاده مي كنند، ممكن است تغييرات قاعدگي را تجربه كنند و بعضي از افراد مصرف کننده نیز واكنش هاي آلرژيك به جينسینگ را تجربه کرده اند. 

- با توجه به عدم شواهد در مورد ایمنی این گیاه، جنسینگ برای زنان یا کودکان حامله یا شیرده توصیه نمی شود.

- جنسینگ می تواند سطح قند خون را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید قبل از مصرف جینسینگ با پزشک خود مشورت کنند. 

مقدار مصرفی مجازبرای جینسینگ

می توانید با توجه به شرایط جسمی و بیماری خود و مشورت با پزشک از دوزهای پیشنهادی زیر برای بیماری های مختلف استفاده کنید:

1-  برای بیماری آلزایمر:

از 4.5 تا 9 گرم ریشه جنسینگ Panax به صورت روزانه به مدت 12 هفته استفاده شود.

2-  برای بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD):

از 100 میلی گرم تا 6 گرم  جنسینگ Panax سه بار در روز تا 3 ماه استفاده شود.

3-  برای بهبود عملکرد ذهنی:

200 تا 400 میلی گرم از عصاره جنسینگ Panax خاص یکبار در روز یا دو دوز تقسیم شده تا 12 هفته یا 200 تا 960 میلی گرم به صورت یک دوز مجزا استفاده شود.

4-  برای بهبود اختلال نعوظ:

1400 تا 2700 میلی گرم جنسینگ Panax در دو یا سه دوز تقسیم شده در روز تا حداکثر 12 هفته مصرف شود.

5-  برای درمان آنفلوآنزا:

200 میلی گرم عصاره جنسینگ Panax به صورت روزانه، 4 هفته قبل از آمپول آنفولانزا مصرف شود و به مدت 8 هفته ادامه یابد. همچنین می تواند، 1 گرم عصاره جنسینگ Panax را سه بار در روز برای 12 هفته استفاده کرد.

6-  برای خستگی مرتبط با مولتیپل اسکلروزیس:

250 میلی گرم جنسینگ Panax دو بار در روز به مدت 3 ماه استفاده شود.

7-   برای تحریک جنسی:

3 گرم از جنسینگ قرمز کره ای، روزانه به مدت 8 هفته استفاده شود. یک محصول ترکیبی خاص به نام (ArginMax for Women، The Daily Wellness Company) نیز وجود دارد  که می توان روزانه به مدت 4 هفته مصرف آن را مصرف کرد. 

8- برای بهبود اختلال زودانزالی:

برای اختلال زودانزالی، 900 میلی گرم جینسینگ Panax را سه بار در روز مصرف کنید (18 درمان زود انزالی به روش خانگی و موثر).

9- دیابت:

برای درمان دیابت نوع 2، رزوانه 200 میلی گرم از این گیاه را مصرف کنید. البته مصرف چای آن راحت تر است.

 

مقدار مصرفی مکمل جینسینگ

تداخلات دارویی جنسینگ

- پزشکان توصیه می کنند جنسینگ را همراه با داروهای ضد افسردگی مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOIs) به صورت ترکیبی مصرف نکنید. مصرف این داروهای ضد افسردگی به صورت هم زمان با جنسینگ می تواند منجر به لرزش شود.

- جنسینگ می تواند اثرات داروهای فشار خون، دیابت و قلب، از جمله مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نایفیدپی، را تحت تاثیر قرار دهد. هرگز داروهای جنسینگ و داروهای قلبی را بدون مشاوره اولیه با پزشک ترکیب نکنید.

- این گیاه همچنین می تواند خطر خونریزی را در هنگام مصرف با رقیق کننده های خون مانند وارفارین یا آسپیرین افزایش دهد.

- جنسینگ ممکن است اثرات کافئین و سایر محرک ها را نیز افزایش دهد، که منجر به ضربان قلب سریع و عرق کردن یا بی خوابی می شود. همچنین می تواند اثرات مسکن مورفین را از بین ببرد.

- استفاده بیش از حد جنسینگ میتواند منجر به سندرم سوءمصرف ژینژون شود که با اختلالات عاطفی، آلرژی، مسمومیت قلبی عروقی و کلیوی، خونریزی واژن، سندرم تخمدان، مسمومیت پپتیک، فشار خون بالا و مسمومیت تولید مثل همراه است. 

- برای جلوگیری از عوارض جانبی جنسینگ، بعضی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که جنسینگ بیش از سه ماه مصرف نشود. در صورت لزوم، پزشک توصیه می کند به مدت چند هفته یا چند ماه جنسینگ را متوقف کرده و دوباره مصرف آن را شروع کنید.

سخن آخر

همان طور که ملاحظه کردید جینسینگ از گیاهان دارویی بسیار ارزشمند و کم یاب است که می تواند بیماری های مختلفی را درمان کند. بنابراین می توانید بصورت روزانه آن را مصرف کنید. اما در صورت داشتن هرگونه بیماری یا بارداری و شیردهی قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید. به علاوه هنگام خرید محصولات جینسینگ بسیار مراقب باشید و از فروشگاه های معتبر آن را خریداری کنید زیرا ممکن است محصولاتی را به عنوان محصولات جینسینگ بفروش برسانند در حالی که واقعا جینسینگ نیست. 

1- Webmd Team. Panax Ginseng. http://www.webmd.com.
2- Joseph Nordqvist. What are the health benefits of ginseng?. www.medicalnewstoday.com. Wed 20 September 2017.
3- Dr. Josh Axe, DC, DMN, CNS. Ginseng Benefits: Less Stress & Better Brain Function. https://draxe.com. April 25, 2018.

خانم ا برزویی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان داراي مدرك كارشناسي ارشد تغذیه از دانشگاه علوم پزشكي تبريز مي باشد. از فعاليت هاي عمده خانم برزويي مشاوره تغذيه و رژيم درماني است، از سوابق ايشان چاپ ٧ مقاله طرح پژوهشي در نشريات و ژورنال هاي علمي، ترجمه كتاب، كارشناس تغذيه كلينيك ديابت، كارشناس طرح تحول سلامت ، كارشناس مسئول بيمارستان، مربي آموزشي شهرداري و .. است.

امتیاز مطلب: 91% 91