Ooma
جنین 33 هفته ای چه شکلی است؟

همان طور که می دانید در طول بارداری جنین دائما در حال رشد و تکامل است تا به حدی برسد که بتواند در دنیای خارج از رحم زندگی تازه ای را شروع کند. بسیاری از مادران دوست دارند بدانند جنین در هفته های مختلف چه شکلی است و چه کارهایی را انجام می دهد؟ در این مقاله برای شما مامان های اومایی عزیز در مورد جنین 33 هفته ای صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

شکل و وزن جنین در هفته 33 بارداری

در هفته 33 بارداری احتمالاً شکم اندازه هندوانه شما گواهی می دهد، کودک شما کاملا رشد کرده و بزرگ شده است. به نظر می رسد او وزن نسبتاً سنگینی پیدا کرده است که حدود 2 کیلوگرم می شود، اما به یاد داشته باشید، او می تواند این وزن را در هفته های آینده دو برابر کند. اما خوشبختانه قدش دو برابر نمی شود. اگر جنین را با میوه های مقایسه کنیم الان در این هفته جنین به شکل آناناس است.

آیا در هفته 33 کودک شما برای به دنیا آمدن کامل شده است؟

اگرچه جنین در این هفته ها از نظر وزنی روز به روز بزرگتر می شود، اما در هفته های 33 و 34 هنوز برای به دنیا آمدن آماده نیست و اگر در این هفته به هر دلیلی به دنیا بیاید ممکن است لازم باشد چندین هفته در NICU بماند. نوزادان نارس تقریباً تا هفته های 33 و 34 بیشتر رشد نمی کنند و ادامه رشد آن ها بعد از زایمان در هفته 33 یا 34 در دستگاه های مخصوص این کار، انجام می شود.

کودک در هفته 33 در رحم چه کاری انجام می دهد؟

قد کودک شما در این هفته حدود 29 سانتیمتر و وزن او تقریبا 2 کیلوگرم است. کودک شما در این زمان در حال تمرین مکیدن و بلعیدن است. این رفلکس ها تا پایان هفته 34 بارداری هماهنگ نخواهند شد.

کدام هفته برای زایمان بهتر است؟

یک بارداری کامل حدود 280 روز یا 40 هفته طول می کشد. نوزاد نارس معمولا قبل از هفته 37 بارداری به دنیا می آید. نوزادان خیلی نارس در هفته های 23 تا 28 به دنیا می آیند که معمولا از بین می روند.

آیا حرکات نوزاد در هفته 33 کند می شوند؟

از حدود 32 هفتگی، فعالیت کودک شما تقریباً تا قبل از تولد ثابت خواهد ماند. تعداد حرکاتی که هر روز احساس می کنید خیلی آرام انجام می شوند، زیرا نوزاد فضای زیادی برای حرکت ندارد. اما نباید تعداد آن ها کاهش یابد.

آیا کودک در هفته 33 کاملاً رشد کرده است؟

مغز و سیستم عصبی کودک شما اکنون کاملاً رشد کرده و کودک همچنان به افزایش وزن خود و تکامل ریه ها برای تنفس خارج از رحم ادامه می دهد.

آیا ممکن است کیسه آب در هفته 33 پاره شود؟

اگر کیسه آب شما قبل از هفته سی و هفتم بارداری پاره شود، به آن پارگی زودرس غشاها (PPROM) می گویند. هر زمانی که کیسه آب شما پاره شود باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید تا در صورت نیاز زایمان انجام شود.

آیا زایمان می تواند در هفته 33 اتفاق بیفتد؟

گرچه کودک شما چندین هفته دیگر نیاز دارد تا برای تولد آماده شود، اما زایمان زودرس در این هفته ممکن است اتفاق بیفتد. مهم ترین علامت زایمان زودرس شامل انقباضات شدید در فواصل منظم می باشد که دائما این فاصله زمانی کوتاه تر می شود. همچنین گرفتگی کمر و پا که از بین نمی رود از علائم زایمان زودرس است.

نوزادان متولد شده در هفته 33 چه مدت در NICU می مانند؟

اگر در این هفته نوزاد شما به دنیا بیاید تقریبا نارس است. به طور متوسط نوزادانی که در هفته 32 یا 33 به دنیا می آیند حدود یک ماه در NICU می مانند.

سخن آخر

از هفته 30 به بعد کمی استرس زایمان به سراغ شما می آید و ممکن است هر نوع دردی را با دردهای زایمان زودرس یا زایمان اشتباه بگیرید؛ اما باید توجه داشته باشید که این دردها زمانی نشانه زایمان هستند که بسیار شدید، منظم و در فاصله زمانی کوتاه باشند. همچنین در صورت تغییر وضعیت بدنی، درد شما کاهش پیدا نکند. در این صورت باید با پزشک خود تماس گرفته و به بیمارستان مراجعه کنید.

 Jennifer Wu, M.D., F.A.C.O.G.Your Baby at Week 33. on August 13, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100